"Here's a shocking revelation for you voyeurs"

17 June 2006
14,350
MI0000385791.jpg




To ντοκιμαντέρ Ταξιδιάρικα Πουλιά (Le Peuple Migrateur) του Jacques Perrin είναι ντυμένο με τη μουσική του Bruno Coulais. Ενδιαφέρον σε γενικές γραμμές αλλά τρία τραγούδια κάνουν την απόκτησή του περίπου καταναγκαστική: τραγουδά ο Robert Wyatt. Ο ίδιος, αυτοσαρκαζόμενος, λέει πως όσο μεγαλώνει, η φωνή του χάνει το εύρος της κι έχει καταντήσει να θυμίζει μουρμουρητό γερο-μπεκρή. Αυτή η φωνή μοιάζει ενσάρκωση της ευαισθησίας και της ευπάθειας: γεμάτη τρυφερότητα, λαχτάρα και νοσταλγία, πάθος και συμπόνοια, πάντα ελαφρά ...μολυσμένη από τις μπαλάντες της τζαζ, δυνατή μαζί και παραπονιάρικη δεν έχει το ταίρι της στη δισκογραφία. Oσοι έχουν ακούσει το Fictitious Sports (1979), προσωπικό άλμπουμ του Nick Mason (ντράμερ των Pink Floyd), θα θυμούνται το "I'm A Mineralist", το κομμάτι που κλείνει το δίσκο και αξίζει, από μόνο του, την αγορά του. Tα keyboards της Carla Bley στήνουν το σκηνικό που θα ταίριαζε μιά χαρά σαν soundtrack στο Alien: ένα κυκλοτερές μελωδικό σχήμα ποτισμένο με φαρμάκι, στολισμένο με φωνητικά που θυμίζουν χορωδία σκλάβων. Πάνω σ αυτό τον ακουστικό καμβά που λικνίζεται σαν πλοίο-φάντασμα στα μαύρα νερά του Αχέροντα, εξαπολύει τις φανφάρες της η τρομπέτα του Michael Mantler ενώ γύρω της βάζουν φωτιά τα επιστόμια του Gary Windo (τενόρο σαξόφωνο, μπάσο κλαρινέτο) και του Gerry Valente (τρομπόνι) και οι κιθάρες του Chris Spedding. Tα φωνητικά του Wyatt απλώνουν αχλή και θάμπος: "€œHere's a shocking revelation for you voyeurs..."€.



Nick-Mason-Fictitious-Sports-455718.jpg
 
Last edited by a moderator:

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Re: "Here's a shocking revelation for you voyers"

I’m A Mineralist
Εδώ είναι μια συγκλονιστική αποκάλυψη για εσάς ηδονοβλεψίες
Για μια τέτοια αποτρόπαια εκτροπή, δεν υπάρχουν θεραπείες
Είμαι ορυκτολόγος, είμαι ορυκτολόγος
....​

:worshippy:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Re: "Here's a shocking revelation for you voyers"

το έχω από τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας του ... καταπληκτικό ...
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
To film ηταν τοσο καταπληκτικό που δεν πηρα πρεφα ποιοι παιζαν μεσα.
Το ειχα δει στο σινεμά.

Μετα στην ΤΒ.

Για να επανορθωσω θα πρεπει να το παραγγειλω για να το δω και να το ακουσω σε μοναξιά και υσηχία.