Τέσσερις αυτοτελείς ιστορίες και ένα υστερόγραφο....

14 December 2006
4,265
20120429-DaveDouglas-0151_depth1.jpg
R-2592737-1313982315.jpeg.jpg


Η Διάθλαση.....

Dave Douglas – Traveler there is no road (Freak in , RCA Bluebird 2002)


Κάποτε σε μία συζήτηση που είχα με φίλο διαφωνήσαμε για το Dub be good to me! Θεωρούσε πως το dub be good to me είναι πολύ καλύτερο από το original just be good to me. Στον δικό μου κόσμο δεν υπάρχει καμία σύγκριση! Παίρνοντας ένα επιτυχημένο r&b και προσθέτοντας sample από Μοrricone και Clash ο καθένας μπορεί να έχει ένα όμορφο αποτέλεσμα. Το original από την άλλη δεν το είδα ποτέ ως ένα chart topper r&b αλλά κάτι πολύ περισσότερο. Η θέαση της Νέας Υόρκης από ελικόπτερο.
Αντιγράφω λοιπόν τον εαυτό μου! Στον κόσμο της τρομπέτας ο Dave Douglas είναι περίπου μύθος και οποιαδήποτε σύγκριση με άλλον ατυχής! Μπορεί η experimental πλευρά του Nate Wooley να εναρμονίζεται συχνά με την σήψη του αστικού τοπίου, και η υπερκόσμια αντίληψη του Arve Henriksen να υφαίνει έναν οπερετικό μανδύα στις δημιουργίες του αλλά ο πραγματικός “σκηνοθέτης” είναι ο Dave Douglas! Και η μουσική του όσο εμβαθύνω τόσο μου θυμίζει την αίσθηση της πανοραμικής απεικόνισης των φωτεινών επιγραφών μια πόλης από ψηλά. Ο καλλιτέχνης (Douglas) που φέτος πειραματίστηκε με ηλεκτρονικούς ήχους και σε άλλες δουλειές έκανε σήμα κατατεθέν του την επιτηδευμένα κουρασμένη και πνιγηρή αίσθηση παιξίματος, εδώ στο freak in αναλαμβάνει ρόλο μέντορα της διάθλασης της free jazz σε παραλλήλους αλλά μη συμβατούς δρόμους! Funk, post punk και blues….
To Traveler.... είναι fusion τελικά, αλλά ναι με την στρεβλωμένη έννοια του όρου .....

roberthood_120414.jpg
BreakStuff.jpg


Η τόλμη.........

Vijay Iyer Trio - Hood (Break Stuff, ECM 2015)


O Robert Hood υπήρξε από τους πρωτεργάτες της Underground techno soulful σκηνής από τις αρχές της δεκαετίας του 90 και μετά. Οι κυκλοφορίες του (κατά 90% maxi singles) έμοιαζαν με μινιμαλιστικά ρυθμοκουτια που υμνούσαν την τέχνη τα ναρκωτικά και το παράνομο sex. O Πύρινος Robert “προσκαλείται” το 2015 στα παγωμένα τοπία της ECM! Το Hood από τον φετινό δίσκο του Vijay Iyer είναι αφιερωμένο σε αυτόν. Έξι λεπτά φλεγόμενης κυκλωτικής ρυθμολαγνείας, με τον Vijay να θέτει το πιάνο του στην υπηρεσία μίας υπνωτικής ατμόσφαιρας και όλους τους υπόλοιπους μουσικούς συνολικά να υμνούν τον ιδρώτα και τα καταγώγια του Detroit!
Μην παίρνετε θάρρος! Δύσκολο τεχνικά, δύστροπο λόγο έλλειψης βασικής μελωδίας και πολύ τολμηρό εγχείρημα στο σύνολο του!
Κάποιοι μιλάνε ακόμα για την ψυχρότητα της ECM αλλά κανείς για την τόλμη της!

032012-of-montreal_small.jpg
mdo889497.jpg


Η Μεταμόρφωση

Of Montreal - She's a Rejecter ("Hissing Fauna, Are You The Destroyer?" 2007)

Το "Hissing Fauna, Are You The Destroyer? Όγδοο lp των Of Montreal διαπραγματεύεται την μετάλλαξη του front man Kevin Barnes στον σκοτεινό και μάλλον απροσάρμοστο ρομποτικό ποιητή Georgie Fruit. Ισχυρό concept με γδαρμένες κιθάρες, γδαρμένες μελωδίες, επιτηδευμένο lo_fi, To glam rock σε συνάρτηση με το χάος και το πανκ με την ηχώ! Το She's a Rejecter προτελευταίο κομμάτι του δίσκου, ιδανική περίπτωση για μεταμεσονύκτιες ακροάσεις σε παγωμένο τοπίο με κοντομάνικο και κερασμένα ποτά….
(Όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά η πρώτη μου συνάντηση με την “απόρριψη” έγινε σε μπαρ που οι τουαλέτες του ήταν στολισμένες με δεκάδες πολύχρωμα παιδικά παιχνίδια)

My, my
You busted me
Like a Robocop, strike me……………


do_tournee_nouvel_album.jpg


Ο Ακρωτηριασμός.....

The Do – Dust it of (I Origins Soundtrack)

Τα όνειρα μπορεί να είναι πιο σύντομα και από τρίλεπτο folktronica. Η μοναδικότητα των χρωμάτων της Ίριδας, η ιδιοτροπία ενός επιστήμονα και μια ταινία b movie που φιλοδοξεί να γίνει Α! Είναι τα μάτια το παράθυρο της ψυχής? Ναι ή όχι, οι The Do δάνεισαν την δημιουργία τους στην ταινία με στόχο την προοικονομία της αρχής, της εξέλιξης και του τέλους μιας σχέσης που ξεκίνησε από μία εμμονή. Εμμονή του άθεου επιστήμονα για την ανατομία των ματιών της αγαπημένης του. Εμμονή για μία άγνωστη! Όταν ο πρωταγωνιστής την συνάντησε όχι τυχαία μέσα σε ένα λεωφορείο θέλησε να μοιραστεί μαζί της το κομμάτι που άκουγε εκείνη την στιγμή στο mp3 του.
Το Dust it off σημάδευσε έτσι την έναρξη μιας μη αναμενόμενης σχέσης. Η μελωδία του έγινε η καθημερινότητα της αλλά τελικά έμελε να εξελιχθεί στον χειρότερο εφιάλτη της με το βίαιο τέλος της πρωταγωνίστριας που ακρωτηριάστηκε από πτώση ανελκυστήρα ........

Hold your memory for a moment with a blind hand
Write some stories for tomorrow
From the bottle of amnesia



ΥΓ....... The Durutti Column – Smile in the crowd (Another Setting 1983)

Το υστερόγραφο σε μια ακρόαση μπορεί να είναι ξεχωριστό για τον καθένα. Στην δική μου περίπτωση μοιάζει με γρίλιες! Γρίλιες που έμειναν ερμητικά κλειστές την προηγούμενη μέρα ή γρίλιες από αυτές που δειλά θα τρυπώσουν οι πρώτες ηλιαχτίδες της επόμενης

fact74_350.jpg


… You burnt yourself out
In that silence
I have to tell you
I ache for you still
The sound of my words
Is always so shocking
They get much louder
Each time I speak
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Λοιπόν..Άκου να δεις τι συνεβει πριν λίγο..
Βρήκα στα cd μια ξεχασμένη συλλογή της Epitaph (είχα να την ακούσω χρόνια),όπου μέσα εκεί συνυπάρχουν ''καλοστεκούμενες'' μπάντες των '90's,σαν τους Pennywise,τους Rancid,NOFX,New Bomb Turks κ.α.
Τώρα θα μου πεις τι δουλειά έχουν τα παραπάνω με τις δικές σου ιστορίες και τα υστερόγραφα.
Εξηγούμαι..
Στην συλλογή αυτή (Hitch Hyke διανομή,με ότι κι αν σημαίνει αυτό),υπάρχει και ένα κομμάτι του Tom Waits κάπου στο τέλος.(Ναι...Ο Τομ είναι κατα βάση πανκ και μετά οτιδήποτε άλλο).Το Big in Japan..
Ενώ λοιπόν έπαιζε στο cd player,βάζω ταυτόχρονα στον υπολογιστή να δειγματίσω το Hood (κομμάτι) των Vijay Iyer Trio..
Έπαιζαν ταυτόχρονα..Εγώ έκανα κάτι άλλο..Δεν είναι δυνατόν-λέω..Καμμένη φάση..Φοβερό timing...Εκεί να δεις αστικά τοπία αγαπητέ Μπαιρα...
Δοκίμασέ το...Φιλιά.
 
14 December 2006
4,265
Λοιπόν..Άκου να δεις τι συνεβει πριν λίγο..
Βρήκα στα cd μια ξεχασμένη συλλογή της Epitaph (είχα να την ακούσω χρόνια),όπου μέσα εκεί συνυπάρχουν ''καλοστεκούμενες'' μπάντες των '90's,σαν τους Pennywise,τους Rancid,NOFX,New Bomb Turks κ.α.
Τώρα θα μου πεις τι δουλειά έχουν τα παραπάνω με τις δικές σου ιστορίες και τα υστερόγραφα.
Εξηγούμαι..
Στην συλλογή αυτή (Hitch Hyke διανομή,με ότι κι αν σημαίνει αυτό),υπάρχει και ένα κομμάτι του Tom Waits κάπου στο τέλος.(Ναι...Ο Τομ είναι κατα βάση πανκ και μετά οτιδήποτε άλλο).Το Big in Japan..
Ενώ λοιπόν έπαιζε στο cd player,βάζω ταυτόχρονα στον υπολογιστή να δειγματίσω το Hood (κομμάτι) των Vijay Iyer Trio..
Έπαιζαν ταυτόχρονα..Εγώ έκανα κάτι άλλο..Δεν είναι δυνατόν-λέω..Καμμένη φάση..Φοβερό timing...Εκεί να δεις αστικά τοπία αγαπητέ Μπαιρα...
Δοκίμασέ το...Φιλιά.

Καλά έκανες! τόσοι ανύπαρκτοι dj υπάρχουν εκεί έξω! εμείς δεν θα κάνουμε ένα καλό edit!
φτιάξε το " Tom Waits - Big in Japan (Extended Hood Version) , πρόσθεσε reverb, flanger και echo και φτιάξε και dub version!!!!

ΥΓ
Σου αρέσουν τα εξαμβλώματα που πίσω όμως έχουν ένα γερό θεμέλιο! O Waits κατά βάση είναι πανκ αλλά το big in japan στο βάθος της καρδιάς του, πίσω από την μαυρισμένη του ψυχή, και απαλλαγμένο από την κακουχία είναι ένα κανονικότατο motown stomper από αυτά που ο Smokie Robinson είχε ταλέντο να δημιουργεί σε δεκάδες!ο Waits δικαιούται να κάνει τα πάντα ως ο πιο ταλαντούχος "ξενιστής" του πλανήτη.....
ΥΓ(2)
Άκου αυτό! (Μόνο εσύ)
R-2237-1263171405.jpeg.jpg
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Άκου αυτό! (Μόνο εσύ)
R-2237-1263171405.jpeg.jpg

Αφού θες να το κάψουμε τελείως θα το ακούσω...Το άκουσα ήδη δηλαδή...Αμέσως έβγαλα από την καβαντζα την παρακάτω κορμάρα για να το συνοδεύσει...
Το Open the door ταιριάζει γάντι...
Δεν είχα κέφι σήμερα...Τώρα έχω..
Βγήκαμε off topic αλλά δεν φταίω εγώ...

 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Κάτι μου θυμίζει το όνομα, ντίσκο κυρία αν δεν απατώμαι...
Για να καταλάβω, παίζετε ταυτόχρονα, ας πούμε το βινύλιο με ένα σιντι, με διαμετρικά αντίθετες μουσικές, ταιριάζοντας και χρονίζοντας τα δείγματα και τη "βρίσκετε"; Αυτό θα ήθελα να το παρακολουθήσω, με ενδιαφέρει απ' όλες τις απόψεις!
Κοίτα να δεις τι γίνεται :music-smiley-005:
 
14 December 2006
4,265
Κάτι μου θυμίζει το όνομα, ντίσκο κυρία αν δεν απατώμαι...
Για να καταλάβω, παίζετε ταυτόχρονα, ας πούμε το βινύλιο με ένα σιντι, με διαμετρικά αντίθετες μουσικές, ταιριάζοντας και χρονίζοντας τα δείγματα και τη "βρίσκετε"; Αυτό θα ήθελα να το παρακολουθήσω, με ενδιαφέρει απ' όλες τις απόψεις!
Κοίτα να δεις τι γίνεται :music-smiley-005:

Όχι ξεχωριστά τα ακούμε τα κομμάτια (συνήθως):Banane0:

αλλά καμιά φορά μπερδεύονται κατά λάθος ή επίτηδες :ADFADF1:......

η κατεβάζεις την εφαρμογή virtual dj βάζεις ταυτόχρονα δυο κομμάτια συγχρονίζεις τα bpm και τα παίζεις μαζί
δε ξέρεις μπορεί να βγάλεις διαμάντι:idea:
συνήθως βγάζεις θόρυβο:music-smiley-005: ........
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Όχι ξεχωριστά τα ακούμε τα κομμάτια (συνήθως):Banane0:

αλλά καμιά φορά μπερδεύονται κατά λάθος ή επίτηδες :ADFADF1:......

η κατεβάζεις την εφαρμογή virtual dj βάζεις ταυτόχρονα δυο κομμάτια συγχρονίζεις τα bpm και τα παίζεις μαζί
δε ξέρεις μπορεί να βγάλεις διαμάντι:idea:
συνήθως βγάζεις θόρυβο:music-smiley-005: ........
Γουστάρω, θέλω ντέμο, φέρνω τις μπίρες :ADFADF1: !
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Δεν σας προλαβαίνω αυτές τις μέρες...
αλλα το Break Stuff το ακουσα και ειναι εξαιρετικο.
Ο τρόπος που αντιμετωπιζει το πιάνο ο Iyer ειναι σαν να προκειται κρουστό όργανο...
Τωρα ήρθε και έδεσε και οχι μονο στο Hood αλλα και στο ομώνυμο και στο Countdown του Coltrane

η ECM ειναι το σπιτι για πολλα και πολλες φορες ασυμβατα ακουσματα
διαλεγεις και παιρνεις
εδω πεφτουμε διανα