LG 50PC55 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

radiopep

New member
11 September 2007
13
γεια σας, πρωτο ποστ εδω, καλως σας βρηκα κτλ.

παρηγγειλα τη συγκεκριμενη και θα την παραλαβω το σαββατο
οποτε και θα σας πω εντυπωσεις.

εως τοτε εαν εχει καποιος καποια συμβουλη, tips/tricks, επιλογες ρυθμισεων ή γενικώς γνώμη, χρήσιμη ή και όχι, ευπρόσδεκτη.

θα παιζει κυρίως με izak σε component και στο αμεσο μελλον με καποιο φτηνο (dav 630 ισως)
set home cinema σε hdmi και στο εμμεσο μελλον με καποιο δικτυακο player (netgear eva 8000, παλι ισως). οποιες γνωμες κι εδω, ευπροσδεκτες.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,667
Αθήνα
Απάντηση: LG 50PC55

radiopep καλωσήρθες.... Καλορίζικη η κούκλα σου και περιμένουμε εντυπώσεις.
 

radiopep

New member
11 September 2007
13
Re: LG 50PC55

ευχαριστω, αλλα κατι περισσοτερο?
οκ, δεν ειναι Pioneeer ουτε panasonic - ουτε καν sony
αλλα πιστευω θα την κανει τη δουλεια της
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,476
Μεταμορφωση
Re: LG 50PC55

θα την κανει, μην ανησυχεις.Καλοριζικη!

ΥΓ. Τα reviews της 42pc55 γραφουν οτι ειναι πολυ αξιοπρεπης για τα λεφτα της και το value for money πιανει κορυφη!
 

abarth

Established Member
6 March 2007
161
Thessaloniki/Greece
Απάντηση: LG 50PC55

χμμμ εγω ειχα 'κλεισει' την 42pc55 αλλα (οπως θα εχετε προσεξει καποιοι) το εψαχνα ακομα... τελικα παρατηρησα οτι ενω εχει εντονη αντιθεση και καλη γωνια, εχει ενα μεγαλο αρνητικο:
τα χρωματα ΔΕΙΧΝΟΥΝ εντονα λογω αντιθεσης αλλα ΔΕΝ ειναι :( ... γκριζαρουν πολυ. Αυτο το βλεπεις συγκρινοντας την με αλλες ιδιας κατηγοριας ή λιγο καλυτερες σε εικονες οπου ειναι φωτεινες.... Η LG ειναι 'σκοτεινη' .... μιλαω παντα σε σχεση με αναλογες σε ιντσες ή σε χρηματα .....

Τεσπα, εγω την 'φοβηθηκα' μη με απογοητευσει και την ακυρωσα ...

ΥΓ ακομα και σε review του cnet αναφερει οτι η εν λογω οθονη ειναι καλη σε γενικες γραμμες αλλα χανει σε εικονα και ηχο ...(τι αλλο δλδ ειναι το πιο σημαντικο; )
 

radiopep

New member
11 September 2007
13
Re: LG 50PC55

για να ειμαι ειλικρινης πηγαινα για την 50c96h της samsung (κοινως ηθελα μια 50άρα κατω απο 2000..) αλλα προτιμησα αυτη λογω 100hz και δυνατοτητας να δεχεται σημα 1080p. λιγο θεωρητικοι λογοι αυτοι βεβαια καθως στην εικονα (στο ματι) μου φανηκαν ιδιες, ιδιως απο μεγαλη αποσταση που την θελω εγω (5,8 μετρα).
Θα σας πω εντυπωσεις παντως.

θενκς για τα σχολια
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: LG 50PC55

Προ τ´ απ´όλα Καλώς σας Βρήκα....

Μόλις σήμερα παρέλαβα κι εγώ αυτό το "τερας"....:BDGBDGB53:

Την αγόρασα για το καφέ που έχω και για να παίζει κυρίως τι άλλο....Ποδόσφαιρο....Επίσης έχω για το ίδιο θέμα και έναν BenQ 6140...

Θα ήθελα από όποιον γνωρίζει να postαρει τυχόν κρυφά μενού και οτιδήποτε άλλο δεν υπάρχει στο manual...
 

Λουκάς

Established Member
15 September 2006
166
ΑΘΗΝΑ
Re: LG 50PC55

Καλοθέατες, πολύ καλή επιλογή, νομίζω το καλύτερο value for money του μήνα.

Σκέφτομαι να πάρω κι'εγω μια.

Από που τις πήρατε και σε ποιά τιμή, αν επιτρέπεται;
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,132
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: LG 50PC55

Άριστη επιλογή.
Το κρυφό menu των LG,συνήθως εμφανίζεται πατώντας ταυτόχρονα και παρατεταμένα το κουμπί "menu" του τηλεχειριστηρίου και της τηλεόρασης.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: LG 50PC55

Καλοθέατες, πολύ καλή επιλογή, νομίζω το καλύτερο value for money του μήνα.

Σκέφτομαι να πάρω κι'εγω μια.

Από που τις πήρατε και σε ποιά τιμή, αν επιτρέπεται;

Multirama: 1699.00E

Βασικα είχα επιλεξει το Audioshop:1370.00E αλλά μου έλεγαν για παραλαβή στις αρχές του Οκτώβρη...:furious3::fahne90:
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: LG 50PC55

Το κρυφό menu των LG,συνήθως εμφανίζεται πατώντας ταυτόχρονα και παρατεταμένα το κουμπί "menu" του τηλεχειριστηρίου και της τηλεόρασης. Today 17:09

Aν θες γινε πιο σαφης για το τι αλλο κανω...

Πχ με ποιο πληκτρο κανω exit...
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: LG 50PC55

OK Κατάφερα να μπω στο μενού το οποίο όμως δεν μου λέει τις ώρες λειτουργίας!!!!!Μπήκα και σε δεύτερο μενού αλλά ούτε κι εκει είχε ώρες λειτουργίας!!

Καίγομαι γι αυτό για να ξέρω αν η τηλεόραση έπαιζε στο κατάστημα που την πήρα....:huh2:

Επισυνάπτω φώτο του μενού...




PS: Γιατί δεν υπάρχει κουμπί Edit στο Forum? Αναγκάστηκα και έκανα 3 post!!!
 

Attachments

  • DSC00194.jpg
    DSC00194.jpg
    42.5 KB · Views: 81
Last edited:

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: LG 50PC55

Καταρχην προσεξε μην πειραξεις τιποτα, γιατι μπορει να κανεις μεγαλη ζημια!!!
Οι ωρες μπορει να αναγραφονται μεσα στο "panel control" υποθετω...
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: Απάντηση: LG 50PC55

Καταρχην προσεξε μην πειραξεις τιποτα, γιατι μπορει να κανεις μεγαλη ζημια!!!
Οι ωρες μπορει να αναγραφονται μεσα στο "panel control" υποθετω...

Κάποιος άλλος πιο τολμηρός που να έχει την ίδια και να ξέρει στάνταρ??


Και κατι άλλο που παρατήρησα.....

Με το που έδειχνε κάποια κάρτα με σκορ η κάτι άλλο σχετικά με το ματς (Barca-Lyon) μου άφηνε ghost για κανένα λεπτό...:(
Βέβαια για να το καταλάβεις έπρεπε να πας πολύ κοντά....
 
Last edited:

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: Απάντηση: LG 50PC55

Καταρχην προσεξε μην πειραξεις τιποτα, γιατι μπορει να κανεις μεγαλη ζημια!!!
Οι ωρες μπορει να αναγραφονται μεσα στο "panel control" υποθετω...


Μπήκα και στο Control Panel αλλα τίποτα....

Πήρα τηλ στην Εξυπηρέτηση Πελατών της LG και περιμένω απάντηση...

Εν τω μεταξύ έχω ήδη αρχίσει να την στρώνω με Break in DVD....

Φωτεινότητα-Contrast και άλλα κάτω απο 40% και το XD engine απενεργοποιημένο όλα αυτά μέσω SCART συνδέσεως..
 
17 June 2006
3,031
Απάντηση: LG 50PC55

Καλορίζικη και από εμένα.
Καλό θα ήταν να μην πειράξεις κάτι στο κρυφό μενού όπως επίσης να μην γνωστοποήσεις στην εξυπυρέτηση πελατών την ύπαρξή του για πολλούς και διαφόρους λόγους που δεν χρειάζεται νομίζω να εξηγήσω τώρα.
Η συμπεριφορά της σίγουρα θα σε ικανοποιήσει μόνο εαν τηντροφοδοτήσεις με σήμα 1080ρ σε διαφορετική περίπτωση δεν μπορέσεις να πάρεις το 100% των δυνατοτητων της.
Χρωματικά συμπεριφέρεται καλύτερα με σήμα HD(REC-709) παρά με σήμα SD(REC-601).
Το gamma του 1.8 ενώ το dynamic mode σε σχέση με το user mode έχει περίπου την διπλάσια φωτεινότητα εις βάρος άλλων πραγμάτων.
Και πάλι καλορίζικη.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: Απάντηση: LG 50PC55

Καλορίζικη και από εμένα.
Καλό θα ήταν να μην πειράξεις κάτι στο κρυφό μενού όπως επίσης να μην γνωστοποήσεις στην εξυπυρέτηση πελατών την ύπαρξή του για πολλούς και διαφόρους λόγους που δεν χρειάζεται νομίζω να εξηγήσω τώρα.
Η συμπεριφορά της σίγουρα θα σε ικανοποιήσει μόνο εαν τηντροφοδοτήσεις με σήμα 1080ρ σε διαφορετική περίπτωση δεν μπορέσεις να πάρεις το 100% των δυνατοτητων της.
Χρωματικά συμπεριφέρεται καλύτερα με σήμα HD(REC-709) παρά με σήμα SD(REC-601).
Το gamma του 1.8 ενώ το dynamic mode σε σχέση με το user mode έχει περίπου την διπλάσια φωτεινότητα εις βάρος άλλων πραγμάτων.
Και πάλι καλορίζικη.

Φυσικά και στην Εξυπ. πελατών δεν ανέφερα τίποτα περί κρυφών μενού...
Ρώτησα μόνο "Απο πού μπορώ να δω τις ώρες λειτουργίας της TV μου??" Αυτή ήταν η ερώτησή μου....¨Και έως τώρα δεν μου έχουν απαντήσει..

Θέλω πάση θυσία να μάθω τις ώρες, γιατί όπως μου είπαν από τα Multirama όπου και την πήρα ήταν η τελευταία..!!!!! Και μάλιστα την έφεραν για μένα από άλλο κοντινό κατάστημά τους....!! Γι αυτό και μόνο το λόγο, με ζώνουν τα φίδια....

Την τηλεόραση την έχω στο cafe που έχω για ποδόσφαιρο, οπότε χλωμό να την τροφοδοτήσω με 1080p....Δυστυχώς...