δωμάτιο σε δωμάτιο

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Τώρα τελευταία σχεδιάζω να μείνω σε διαμέρισμα και λέω να κλάψω αρκετά λεφτά ... Το διαμέρισμα δικό μου , άνετο για 1 άτομο , και έχει ορθογώνιο σαλόνι 3χ6 ( δεν θυμάμαι διαστάσεις ακριβώς ) το οποίο επειδή γράφτηκα σε αυτό το forum και με έχει ταράξει σε 1002 πράγματα , σκέφτομαι να το κάνω dedicated home cinema , και για σαλόνι ας πάνε σε άλλο σπίτι ( i mean it ) ... Ας όψεται και το νέο που μας πέταξαν στα μούτρα τις προάλλες ... Επί την ευκαιρία ας γράψει ο φίλος Τάσος τι έχει κάνει από ηχομόνωση ...

Σκοπός μου είναι να απευθυνθώ σε εταιρία , και έχω μερικές απορίες για να μην με πιάσουν αδιάβαστο ...

α) Μπορώ να κερδίσω εκατοστά άμα ξηλώσω τα πλακάκια;( ξηλώνονται τα πλακάκια; )
β)Τεχνική κενού - δοκάρια; θα κερδίσω τα 90 db που θέλω; ( θα βάζω δυνατά τα ηχεία )
γ)Μου αρέσει η οπτική ξύλου , κερδίζω κάτι αμα βάλω ξύλο ( πάτωμα - ταβάνι - τοίχους ) ή να βάλω ταπετσαρία με σχέδιο ξύλου; όπου ταπετσαρία ηχομονωτικό υλικό
δ)Τι κόστος θα έχει όλο το εγχείρημα; ( άμα χρειαστεί θα πληρώνει και ο δισέγγονος )

Οι διαστάσεις ίσως είναι λίγο μεγαλύτερες , και στο παρελθόν όταν έμενα εκεί είχα προβλήματα θορύβου , καθώς ακριβώς δίπλα είναι η κουζίνα του γείτονα και το νερό τρέχει συνήθως βράδυ ...

ΥΓ μπορεί να έχω και άλλες απορίες ...
 

vipcinemas

Senior Member
29 June 2006
321
Liverpool
Η πορτα θα ειναι το αδυνατο σημειο της ολης κατασκευης.
Ελπιζω παραθυρα να μην εχεις....

Εαν δηλαδη εχεις μπαλκονοπορτα κλπ, ειναι σαν να φτιαχνεις ενυδρειο που εχει μονο πατωμα...:BDGBDGB53:
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Δεν υπάρχουν παράθυρα , η είσοδος του δωματίου δεν έχει πόρτα ( μόνο το πλαίσιο ) η οποία βρίσκεται όπως θα κοιτάω την οθόνη στην άκρη δεξιά και μία μπαλκονόπορτα από πίσω ...

Θέλω πάση θυσία να έχω δυνατό ήχο χωρίς να ενοχλώ , και πάση θυσία να μην ξανα ακούσω την βρύση του γείτονα ...
 

vipcinemas

Senior Member
29 June 2006
321
Liverpool
Εχεις μπαλκονοπορτα, ο ηχος θα διαφευγει, ο,τι και να κανεις στο υπολοιπο δωματιο.
Επειδη φανταζομαι θα εχεις και συμβατικο συστημα κλιματισμου, ο ηχος θα περναει απο τον αεραγωγο, σα να μην εχεις καν τοιχο.

Οι δωματιο-σε δωματιο κατασκευες προυποθετουν κατασκευη ασπιδας σπαρτιατη.
Πορτα-μπαλκονοπορτα-κλιματισμος, δε βοηθανε. Ειναι απλα τα μερη απ´οπου θα περναει ολος ο σαματας που θα δημιουργεις, και θα κανεις τους γειτονες να μαζευουν υπογραφες.:furious3:

Αρχισε να σκεφτεσαι την ιδεα να τα καταργησεις αυτα, και σου εγγυωμαι οτι θα παιζεις σε reference levels 3 τα ξημερωματα και ο γειτονας θα κοιμαται σα μωρακι! :sleep:
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Δλδ μόνο σε υπόγειο γίνονται αυτά; ... Ευχαριστώ , βασικά σκεφτόμουν να καλύψω όλες τις "τρύπες" με ισχυρά κουφώματα και υλικά ... αλλά τελικά το βλέπω να μου κοστίζει 50.000 ευρώ και προτιμώ να πάρω ένα Porsche Boxster ...
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
αν θες να φτιαξεις κατι καλο- καλυτερο-
πρεπει πρωτα να δεις τι ποσο εχεις στην τσεπη
τοτε βλεπεις που μπορεις να το φτασεις:2thumb22sup:
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
και οπως ελεγε και η copland
πρωτα φτιαξτε το χωρο σας και μετα παρτε μηχανηματα-bye-
 
17 June 2006
23,742
Αθήνα
Σε διαμέρισμα dedicated room και μάλιστα σε διάταξη room in a room;

Χονδρικά σου λέω το εξής: σε πρώτη φάση όπως βλέπεις το σαλόνι σκέψου ότι μέσα πρέπει να φτιάξεις ένα δωμάτιο που να απέχει από τους τοίχους του σαλονιού καμιά 15αριά πόντους (πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά) το οποίο κενό θα γεμίσει με ηχοαπορροφητικό υλικό παντού (εγώ έχω βάλει πετροβάμβακα 100άρη). Τους τοίχους του σαλονιού με άλλα λόγια δεν πρόκειται να τους ξαναδείς.

Να συνεχίσω ή σε άγχωσα;
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Δεν θέλω να θέσω όριο , αλλά βλέπω ότι τελικά δεν μπορώ να πετύχω αυτό που θέλω χωρίς να ξοδέψω λεφτά για μισό σχεδόν σπίτι ... Ισως σε καμιά 10ετία να πάρω μονοκατοικία και τα υπόγεια να γίνουν εξ´αρχής δωμάτιο σε δωμάτιο ... Ας είναι καλά το στεγαστικό ...
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Δεν με ενοχλεί , το σαλόνι είναι υπερτιμημένο για μένα , δεν αξίζει να υπάρχει !!!

τα 15 εκατοστά σε 3 μέτρα είναι 2,7 μέτρα μετά οπότε χάνω επιφάνεια για την οθόνη αφού πρέπει να χωρέσουν και τα ηχεία ...

Πες και τις διαστάσεις Τάσο από το δικό σου !!!
 

papagpanos

Established Member
11 August 2006
179
Lost in Ileia
Μπορεις να μας δωσεις ακριβεις διαστασεις του χωρου και μια κατοψη κατα προτιμηση ολου του διαμερισματος; Εαν υπαρχει δοκαρι στο δωματιο θα χρειαστει και μια τομη. Επισης την ηχητικη σταθμη που ακους.

Μπορεις να φτιαξεις ενα room in a room που να φιλοξενει και το home cinema και να εχει λειτουργια καθιστικου.

YΓ. Τασο μιλαω για εναν χωρο σαν αυτον που ειχατε εγκαινιασει στην δευτερη επισκεψη του avforum στον Πυργο.
 
17 June 2006
23,742
Αθήνα
Ναι το κατάλαβα, αλλά δεν ξέρω αν τον καλύπτουν αυτές οι στάθμες. Οπως είπες κι εσύ εξαρτάται από τι στάθμες θέλει να ακούει ο φίλος μας. Αν μιλάει για xtreme καταστάσεις τότε κι εγώ προτείνω porsche. -bye-
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
home cinema σε μονοκατοικία η στάθμη σε onkyo που ξεκινάει από το 0 (έτσι ρυθμισμένο ) μου αρέσει να ακούω στο 70 παρά ή και λίγο παραπάνω ... ίσως πιο δυνατά από όσο είναι το σύνηθες ... Δυστυχώς έχω και πρόβλημα ακοής που δεν βοηθάει να καταλαβαίνω εύκολα πότε είναι δυνατά και πότε όχι ...

Κάτοψη δεν έχω αυτή την στιγμή , και αν θυμάμαι καλά είναι κανονικό ορθογώνιο ( δεν έχει σπάσιμο πουθενά εκτός από τις κουρτίνες ) Οι διαστάσεις εαν δεν κάνω λάθος είναι 3 μ επί 6 ή 3,5 επί 6.

Πάντως θυμάμαι όταν έμενα εκεί ότι η βρύση του γείτονα έκανε πολύ θόρυβο ...
 

vipcinemas

Senior Member
29 June 2006
321
Liverpool
Ean vgaineis sto mpalkoni kai apo allou,kleisto to rimadi to domatio, mia zoi tin exeis!

Pisteuo me 4-8 xiliarika (den gnorizo times me Ellinika ergatika) ftiaxneis domatio me suspended patoma kai ola ta sxetika. O klimatismos tha einai ligo provlima, alla luseis uparxoun!
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
θα δωσεις 8 χιλιαρικα για το χωρο
ε παρε ενα ντεσιμπελομετρο με 40 ευρα να μετρησεις που ακους
εγω ακουω στα 100 - 105
και κανενας δεν μου ειπε ποτε τιποτα:furious3::rifle:
αναλογα τις ωρες που ακους. η ταινια θα παιζει στις 21.00 -bye-
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ερωτηση:

Υπαρχει καποιος κανονας οσον αφορα τις αναλογιες διαστασεων που πρεπει να εχει ο ιδανικος χωρος για ενα home cinema ?

(Πλατος - μηκος - υψος)
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
το σιγουρο ειναι οτι το πλατος δεν πρεπει να ειναι ιδιο με το υψος γιατι ξυπνας το τερας των ακυρωσεων στις μεσαιες και χαμηλες συν μπουμαριζμα
για τα υπολοιπα πρεπει να κατεβω στο υπογειο να βρω περιοδικα που δινουν καποιους τυπους που μπορεις να βγαλεις διαστασεις αλλα και παλι θες υλικα για room treatment και η αποκορυφωση ειναι το audyssey
αυτα για την ωρα αναμενουμε και room correction απο την tact φρσκο εννοηται
στο σαιτ της auralex εχει ενα room calculator που δινεις διστασεις χωρου και σου προτεινει υλικα
ποτε δεν πρεπει να ψοφας το χωρο απο τα ηχομονωτικα η τους διαθλαστηρες
συν να εχει ηχοαποροφητικα υλικα που να δρουν στις συχνοτητες που εχεις αναγκη-bye-