Edges of Illusion....

14 December 2006
4,265
R-1124495-1401819561-8825.jpeg.jpg


John Surman - Upon Reflection (ECM 1979) ****1/2

Όταν ο μινιμαλισμός απαρνείται το ναρκισσιστικό και ψυχρό του χαρακτήρα, τάσσεται υπέρ της ανθρώπινης φύσης. Ο στόχος του ποτέ δεν ήταν η εξουθένωση αλλά η σταδιακή παραγωγή συναισθήματος σε χρόνο μεγαλύτερο από αυτόν που απαιτείται για μια απότομη έκρηξη! Για αυτόν τον λόγο συχνά σαν είδος ή μάλλον καλύτερα σαν έκφραση εναρμονίζεται με την τέχνη του θεάτρου. Στην δική μου λογική, αισθητική, η ιδιοτροπία θα το επιθυμούσα σε μονόπρακτο! Έτος κυκλοφορίας 1979.Λογο εποχής αλλά κυρίως και ως έργο με όραμα, αισθητικά αγγίζει το post punk γεγονός που αιτιολογείται μάλλον επειδή είναι αφημένο και σαν εικόνα θυμίζει την Κυψέλη στις αρχές της δεκαετίας του 80 (η κάποια άλλη αντίστοιχη 80ς γκρίζα αστική εικόνα αναλόγως με την εμπειρία του κάθε ακροατή) ! Μινιμαλιστική jazz η επίσημη ετικέτα του.Overdubbed στο μεγαλύτερο μέρος του. Τεχνικές επισημάνσεις θα μπορούσαν να αναφερθούν αλλά δεν κρίνονται απαραίτητες στην παρούσα φάση. Ωστόσο αξίζει να αναφερθεί πως οι εκπνοές του Surman στις ψηλές κυρίως νότες μιμούνται τις κινήσεις του κροταλία.Edges Of Illusion:συνολικός χρόνος 10:10, περίπου στο 9ο λεπτό βάζεις τα κλάματα χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο! Ο υπόλοιπος δίσκος είναι λιγότερο πυκνός όχι σε μουσική αλλά σε παραγωγή ανάλογου συναισθήματος και ανάλογης αντίδρασης! Ανά τακτά χρονικά διαστήματα πάντως συμβαίνει. Στο τέλος της ακρόασης αναρωτιέσαι αν η Λένα Πλάτωνος την περίοδο που μελοποιούσε το “Σε παλιό συμφοιτητή” (Καρυωτάκης) άκουγε συνεχώς το Edges of illusion


John Surman: soprano saxophone,baritone saxophone, bass clarinet, synthesizer
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Όταν μου χάρισες το βινυλιο και το άκουσα σου είπα δυο πράγματά.. .Το πρώτο ήταν ότι θέλεις κάτι να μου πεις εμμέσως.. Το δεύτερο ότι θες να το ξεφορτωθείς. ..Τώρα που το καλοσκεφτομαι μπορεί να ίσχυαν και τα δυο.. χέχε. .
Όπως και να χει ο δίσκος θέλει υπομονή.Δεν είναι καθόλου εύκολος σαν άκουσμα...Όταν τον πηρα στα χέρια μου δεν ήμουν έτοιμος για την εμπειρία αυτή.. Όταν έρθει η ώρα θα τον ακούσω με μεγαλύτερή σοβαρότητά.. Άλλωστε, Κυψέλη-Πατησια, ένα τσιγάρο δρόμος.. .
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,303
Αθήνα
John Surman - Tales of The Algonquin (1971)
Ο Άγγλος βαρύτονος/σοπράνο σαξοφωνίστας John Surman συνεπικουρούμενος από τους Harry Beckett και Kenny Wheeler, τους μπασίστες Graham Collier και Harry Miller και τους σαξοφωνίστες Stan Sulzmann και Alan Skidmore παρουσιάζει ένα δίσκο κοντά στο κλιμα του ήχου της ECM με διάθεση για πλουραλισμό και ηχητική πολυμορφία.

...
Γιώργη, είσαι όλο εκπλήξεις. Ο John Surman είχε συνεργαστεί με τον πάτερα του βρετανικού μπλουζ, Alexis Korner, τα τέλη του '60 και αυτό με έκανε να ενδιαφερθώ γι' αυτόν. Πολύ προικισμένος μουσικός με διαρκείς ανησυχίες στον ήχο του. Η ECM διαθέτει τον ήχο-σφραγίδα της και οι καλλιτέχνες της, πρέπει να μπορούν να ανταποκριθούν σ' αυτό. Περιπτώσεις σαν το Surman κάνουν και κάτι ακόμα πιο σημαντικό. Προχωρούν, εξελίσσουν και παραδίδουν τον επόμενο ήχο της ετικέτας μέχρι να τον αναλάβει και να τον επαναδιαμορφώσει κάποιος άλλος. Αν ακούσεις το κομμάτι από το δίσκο του 1971, πού είχα αναφερθεί παλιά, κατανοείς την εξέλιξη στο "Upon Reflection".

Εάν παρακολουθείς αυτό το ταξίδι ξέρεις ότι δεν υπάρχει επιστροφή, μόνο στάσεις για ξεκούραση...
:a0210:
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
Απάντηση: Re: Edges of Illusion....

Όταν μου χάρισες το βινυλιο και το άκουσα σου είπα δυο πράγματά.. .Το πρώτο ήταν ότι θέλεις κάτι να μου πεις εμμέσως.. Το δεύτερο ότι θες να το ξεφορτωθείς. ..Τώρα που το καλοσκεφτομαι μπορεί να ίσχυαν και τα δυο.. χέχε. .
Όπως και να χει ο δίσκος θέλει υπομονή.Δεν είναι καθόλου εύκολος σαν άκουσμα...Όταν τον πηρα στα χέρια μου δεν ήμουν έτοιμος για την εμπειρία αυτή.. Όταν έρθει η ώρα θα τον ακούσω με μεγαλύτερή σοβαρότητά.. Άλλωστε, Κυψέλη-Πατησια, ένα τσιγάρο δρόμος.. .

Κι εμένα πάντως Σπύρο αυτός που άκουσα-δεν θυμάμαι ποιός- μου φάνηκε δύσκολος στο να τον "ξεκλειδώσω". Ο Ντόκ - οποίος εκτιμούσε απεριόριστα τον Surman-μου είχε πεί τότε πως δεν ήταν απο τους αντιπροσωπευτικούς του και πως θα φρόντιζε εκείνος να με "επιμορφώσει" σχετικά.

Μετά ο Ντόκ έφυγε και το αφήσαμε στη μέση αυτό το θέμα. Δεν το θεωρώ λήξαν, φυσικά
 
14 December 2006
4,265
Ενδέχεται να μην είναι από τους αντιπροσωπευτικούς του. Έχει μεγάλη δισκογραφία ο Surman και σπάνια έχω δει χαμηλά ratings στους δίσκους του. Πάντως ο συγκεκριμένος επίσης παίζει σε ψηλές βαθμολογίες…σε πολύ υψηλές για την ακρίβεια

Στην πραγματικότητα η συγκεκριμένη παρουσίαση ήταν μόνο το ένα τέταρτο μιας ολοκληρωμένης παρουσίασης με στόχο να αναφερθούν συγκεκριμένοι δίσκοι της Ecm την περίοδο 73-80.Αλλά λίγο το πάθος της στιγμής, λίγο γενικώς, την παρουσίασα αυτόνομα. Ο στόχος αρχικά ήταν να δοθεί έμφαση στην Ecm αλλά για μία χρονική περίοδο που εδώ στο φόρουμ δεν έχουμε αναφέρει γενικώς, ή όποτε έχουμε αναφερθεί συνήθως μιλάμε για πιο μεγάλα και τρανταχτά ονόματα…Δεινόσαυρους δηλαδή και στην Jazz.:antlers:

Καίω λοιπόν την ματαιοδοξία μου, και κάποιες μελλοντικές παρουσιάσεις
Κάπως έτσι θα ήταν το πράγμα

...................................................................................

r-481005-11536417301.jpeg


Julian Priester – Love Love (ECM 1974)
Λογικά ότι πιο μπλέ κυκλοφόρησε ποτέ η Ecm..Εξαιρετικός τρομπονίστας, με δυναμική συμμετοχή σε underground jazz δίσκους την περίοδο 68-75. Κατηγοριοποιείται ως Fusion αλλά μάλλον δεν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο σε αυτό το είδος! Πολύ εκλεπτυσμένο κα καθόλου “ρουστίκ” (συνηθίζεται στο είδος)

1256327355276.jpg


Stanley Cowell – Illusion Suite (ECM 1973)
Καλλιτέχνης με περγαμηνές στο πιάνο! Ανήσυχος. και κατά περιόδους πάρα πολύ μοντέρνος ή ακόμα και μοδάτος κάποιες φορές! Έχει αναμίξει επιτυχώς διαφορετικά είδη! Ο ήχος του ταίριαζε περισσότερο στην φιλοσοφία της Strata East, αν και το πέρασμα του από την Ecm θεωρείται περίπου θρυλικό! Συγκαταλέγεται στους πιο spiritual δίσκους που κυκλοφόρησε η Ecm στα 70ς. Astral spiritual…..

The-Art-Ensemble-Of-Chic-Full-Force-612095.jpg


Art Ensemble of Chicago – Full Force (ECM 1980)
Το χρώμα εγκλωβίζεται από το γκρι πλαίσιο και οι Art διακηρύττουν το όραμα τους με φόντο απλωμένα σεντόνια και σκοτεινό ουρανό! Το μόνο που λείπει είναι μια λεζάντα “Dedicated to Louis Armstrong”.Αλλά μην μπερδεύεστε είναι κυρίως Free και φυσικά ακραία αστικό……
 
14 December 2006
4,265
Stanley Cowell – Illusion Suite (ECM 1973)
Καλλιτέχνης με περγαμηνές στο πιάνο! Ανήσυχος. και κατά περιόδους πάρα πολύ μοντέρνος ή ακόμα και μοδάτος κάποιες φορές! Έχει αναμίξει επιτυχώς διαφορετικά είδη! Ο ήχος του ταίριαζε περισσότερο στην φιλοσοφία της Strata East, αν και το πέρασμα του από την Ecm θεωρείται περίπου θρυλικό! Συγκαταλέγεται στους πιο spiritual δίσκους που κυκλοφόρησε η Ecm στα 70ς. Astral spiritual…..

……

....

Ενας τύπος στο youtube με nick orange sun (παντού υπάρχουν τρελοί:idea:) ανέβασε το astral spiritual....
Απολαύστε το γιατι υπάρχει κίνδυνος να ξαφανιστεί...εχει δικαιώματα....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εάν παρακολουθείς αυτό το ταξίδι ξέρεις ότι δεν υπάρχει επιστροφή, μόνο στάσεις για ξεκούραση...
:a0210:
:SFGSFGSF:
Ακριβώς! και μάλιστα συνήθως μικρής διάρκειας στάσεις...:ernaehrung004:
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,798
Αθήνα
....

Ενας τύπος στο youtube με nick orange sun (παντού υπάρχουν τρελοί:idea:) ανέβασε το astral spiritual....
Απολαύστε το γιατι υπάρχει κίνδυνος να ξαφανιστεί...εχει δικαιώματα....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---


:SFGSFGSF:
Ακριβώς! και μάλιστα συνήθως μικρής διάρκειας στάσεις...:ernaehrung004:

Κάτι μου θυμίζει αυτός ο "πορτοκαλής ήλιος".......
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,022
Αιγάλεω
R-1124495-1401819561-8825.jpeg.jpg


John Surman - Upon Reflection (ECM 1979) ****1/2

Όταν ο μινιμαλισμός απαρνείται το ναρκισσιστικό και ψυχρό του χαρακτήρα, τάσσεται υπέρ της ανθρώπινης φύσης. Ο στόχος του ποτέ δεν ήταν η εξουθένωση αλλά η σταδιακή παραγωγή συναισθήματος σε χρόνο μεγαλύτερο από αυτόν που απαιτείται για μια απότομη έκρηξη! Για αυτόν τον λόγο συχνά σαν είδος ή μάλλον καλύτερα σαν έκφραση εναρμονίζεται με την τέχνη του θεάτρου. Στην δική μου λογική, αισθητική, η ιδιοτροπία θα το επιθυμούσα σε μονόπρακτο! Έτος κυκλοφορίας 1979.Λογο εποχής αλλά κυρίως και ως έργο με όραμα, αισθητικά αγγίζει το post punk γεγονός που αιτιολογείται μάλλον επειδή είναι αφημένο και σαν εικόνα θυμίζει την Κυψέλη στις αρχές της δεκαετίας του 80 (η κάποια άλλη αντίστοιχη 80ς γκρίζα αστική εικόνα αναλόγως με την εμπειρία του κάθε ακροατή) ! Μινιμαλιστική jazz η επίσημη ετικέτα του.Overdubbed στο μεγαλύτερο μέρος του. Τεχνικές επισημάνσεις θα μπορούσαν να αναφερθούν αλλά δεν κρίνονται απαραίτητες στην παρούσα φάση. Ωστόσο αξίζει να αναφερθεί πως οι εκπνοές του Surman στις ψηλές κυρίως νότες μιμούνται τις κινήσεις του κροταλία.Edges Of Illusion:συνολικός χρόνος 10:10, περίπου στο 9ο λεπτό βάζεις τα κλάματα χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο! Ο υπόλοιπος δίσκος είναι λιγότερο πυκνός όχι σε μουσική αλλά σε παραγωγή ανάλογου συναισθήματος και ανάλογης αντίδρασης! Ανά τακτά χρονικά διαστήματα πάντως συμβαίνει. Στο τέλος της ακρόασης αναρωτιέσαι αν η Λένα Πλάτωνος την περίοδο που μελοποιούσε το “Σε παλιό συμφοιτητή” (Καρυωτάκης) άκουγε συνεχώς το Edges of illusion


John Surman: soprano saxophone,baritone saxophone, bass clarinet, synthesizer

Τον άκουσα ολόκληρο, Τζώρτζ.
Χρονικά δεν θα μπορούσα να τον τοποθετήσω (εάν δεν ήξερα).Θα μπορούσε να είναι και σύγχρονος. Το σίγουρο είναι πως το '79 δε θα ψηνόμουνα να τον ακούσω με τίποτα!
Αυτό δείχνει αφενός μεν πόσο μπροστά ήταν απο την εποχή του, αφετέρου δε, πώς με την παροδο του χρόνου εγώ προσωπικά, "διδάχτηκα" να αξιολογώ και μουσικές που κινούνται σε αχαρτογράφητες για μένα περιοχές.
Μια ακρόαση σίγουρα δεν αρκεί για τέτοιου είδους έργο, αλλά το ότι θα επιζητούσα και δεύτερη κάτι δείχνει μάλλον.
Prelude and Rustic dance το δικό μου αγαπημένο

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

r-481005-11536417301.jpeg


Julian Priester – Love Love (ECM 1974)
Λογικά ότι πιο μπλέ κυκλοφόρησε ποτέ η Ecm..Εξαιρετικός τρομπονίστας, με δυναμική συμμετοχή σε underground jazz δίσκους την περίοδο 68-75. Κατηγοριοποιείται ως Fusion αλλά μάλλον δεν έχετε ακούσει κάτι ανάλογο σε αυτό το είδος! Πολύ εκλεπτυσμένο κα καθόλου “ρουστίκ” (συνηθίζεται στο είδος)

Εντάξει, εδώ με το Prologue, γκρουβάρεις κανονικά.:music-smiley-004: