"Λιγδιάρικα" ερωτικά τραγούδια...

17 June 2006
14,350
05_CRUSING-WITH-RUBEN.jpg



Το ξέρω πως δεν θεωρείται από τους cognoscenti ανάμεσα στα σημαντικά άλμπουμ του Frank Zappa. Είναι όμως μέσα στα πιο αγαπημένα μου. Οταν αγόρασα CD player "ξεφορτώθηκα" το φθαρμένο βινύλιο και έσπευσα να το αγοράσω σε CD. Την πάτησα πανηγυρικά βέβαια: χάρισα το βινύλιο σε φίλο που έκοβε φλέβες για πάρτη του και, μόλις έβαλα το δίσκο στο player, έμεινα με το στόμα ανοιχτό: Το αρχικό Cruising With Ruben & The Jets είχε κυκλοφορήσει στην Verve/Bizarre το 1968 και ήταν ένας συγκινητικός φόρος τιμής στη μουσική με την οποία μεγάλωσε ο Ζappa, από τη μιά το rhythm'n'blues κι από την άλλη τα γλυκανάλατα τραγουδάκια του doo-wop που έπαιζε το αμερικάνικο ραδιόφωνο στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του '50 και στις αρχές των 60s. Και αν η μισή καρδιά των Mothers ήταν ο Stravinsky και η free jazz -ακούστε για παράδειγμα τον Ian Underwood πως ξεσαλώνει στο Uncle Meat- η άλλη μισή κρύβεται ακριβώς σε τούτο εδώ το άλμπουμ. Αλλά στην ψηφιακή επανέκδοση, ο Zappa είχε ...επέμβει στο remaster. Eίχε αντικαταστήσει τα μέρη του μπάσου -με string bass (!)- και των ντράμς με καινούργια tracks και είχε στείλει στον αγύριστο όλο το '50s feel που στοίχειωνε την αρχική ηχογράφηση και έκανε αυτό το άλμπουμ τόσο μοναδικό. Το CD, για όποιον είχε αγαπήσει το βινύλιο, ήταν κυριολεκτικά για πέταμα. Το αυθεντικό LP είχε εξαφανισθεί από προσώπου γής, αργότερα το είδα στο e-Bay να χτυπάει αστρονομικές τιμές.
Ευτυχώς η Zappa Records ξανακυκλοφόρησε το original mix το 2010 με τίτλο Greasy Love Songs αφού είχε ακούσει τα σχολιανά της από τους ρέκτες fans και τον ειδικό τύπο.
Το άλμπουμ έφτασε στα χέρια μου μετά από χορηγία ευγενικού φίλου (του Γρηγόρη). To μόνο που λείπει από τη νέα έκδοση είναι το εξώφυλλο με τα graphics του γραφίστα των Mothers Cal Schenkel. Ημουν τυχερός όταν είχα αγοράσει για πρώτη φορά το δίσκο γιατί είχα βρεί αμερικάνικη μεταχειρισμένη κόπια με gatefold -στην Ευρώπη ο δίσκος είχε κυκλοφορήσει σε μονό εξώφυλλο: τα gatefolds προορίζονταν για γκρουπ όπως οι Deep Purple και οι Pink Floyd. Κράτησα λοιπόν για παρηγοριά και το CD που είχα αγοράσει αργότερα όπου είχε επιζήσει ένα (μικρό) μέρος της τέχνης του Schenkel.


Ruben_USA_inner.JPG
 
Last edited by a moderator:

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να τον ξαναακούσω μετά από πολύ πολύ καιρό.
Πάντως δεν νομίζω να ήταν και ποτέ σπάνιος. Αμερικάνικες κόπιες της πρώτης εποχής έβλεπα πάντα μπροστά μου σε γνωστό κατάστημα του είδους σε χαμηλές τιμές γενικά.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
To άλμπουμ, αφιέρωμα στη φωνητική αρμονία των 50ς με την παραμορφωτική ματιά των Mothers, μεσούντος του χιπισμού, το '68 που κυκλοφόρησε, ήταν ανορθόδοξο και κόντρα στο ρεύμα, πόσο μάλλον σήμερα...
Κώστα, τα σέβη μου. :worshippy:

...
Αμερικάνικες κόπιες της πρώτης εποχής έβλεπα πάντα μπροστά μου σε γνωστό κατάστημα του είδους σε χαμηλές τιμές γενικά.
Σήμερα, στην αγορά του discogs, οι τιμές είναι τσιμπημένες, $35-70 (VG+) και $42-75 (NM).
 
17 June 2006
14,350
Σήμερα, στην αγορά του discogs, οι τιμές είναι τσιμπημένες, $35-70 (VG+) και $42-75 (NM).


To VG+ Δεν παίζει: όσα αγόρασα, μόλις τα έβαζα στο πικάπ, άκουγα βασικά να βράζουν φασόλια. :icon15:
Το Near Mint (NM)...I suspect it leaves a lot to be desired
Από Mint και πάνω αγοράζουμε - και μόνο σε λογικές τιμές.
Πρόσφατα ξανααγόρασα το Frankenstein and The All-Star Monster Band του Kim Fowley (δεν γράφει πουθενά το όνομά του, προφανώς ήταν μπλεγμένος με συμβόλαια όταν το ηχογράφησε, άμα τον ξέρεις φατσικά
τον γνωρίζεις σε μία μικρή φωτογραφία στο οπισθόφυλλο). Μου κόστισε 18 τάλαρα (ντάλαρς) συν τα ταχυδρομικά και χαλάλι του. Είναι άψογο. Στο auction περιγραφόταν "Like New". Το πέτυχα τις πρώτες πρωινές ώρες
και το χτύπησα: ήμουνα τυχερός που δεν ήταν μέσα Αμερικάνοι. Οι Αμερικάνοι έχουν πηδήξει τα auctions. Εκεί που πόνταρες ένα ένα δολάριο, έμπαινε ο λεφτούκος, πόνταρε 100 + και σου έτρωγε το δίσκο.
Κι έμενες εσύ με τον εγγλέζο "μπουκάλες", να καταριέστε τη μοίρα σας και να σκατοψυχάτε :furious3:
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
To VG+ Δεν παίζει: όσα αγόρασα, μόλις τα έβαζα στο πικάπ, άκουγα βασικά να βράζουν φασόλια. :icon15:
Το Near Mint (NM)...I suspect it leaves a lot to be desired
Από Mint και πάνω αγοράζουμε - και μόνο σε λογικές τιμές.
Πρόσφατα ξανααγόρασα το Frankenstein and The All-Star Monster Band του Kim Fowley (δεν γράφει πουθενά το όνομά του, προφανώς ήταν μπλεγμένος με συμβόλαια όταν το ηχογράφησε, άμα τον ξέρεις φατσικά
τον γνωρίζεις σε μία μικρή φωτογραφία στο οπισθόφυλλο). Μου κόστισε 18 τάλαρα (ντάλαρς) συν τα ταχυδρομικά και χαλάλι του. Είναι άψογο. Στο auction περιγραφόταν "Like New". Το πέτυχα τις πρώτες πρωινές ώρες
και το χτύπησα: ήμουνα τυχερός που δεν ήταν μέσα Αμερικάνοι. Οι Αμερικάνοι έχουν πηδήξει τα auctions. Εκεί που πόνταρες ένα ένα δολάριο, έμπαινε ο λεφτούκος, πόνταρε 100 + και σου έτρωγε το δίσκο.
Κι έμενες εσύ με τον εγγλέζο "μπουκάλες", να καταριέστε τη μοίρα σας και να σκατοψυχάτε :furious3:

Εχει ξεφύγει η κατάσταση στο Εbay τα τελευταία χρόνια. Ειχα αρχίσει τα auctions το 2002-2003 όταν τόλμησα πρωτη φορά να αγοράσω πράγμα online, ήταν δίσκοι.
Χρυσές εποχές μέχρι 2007-8 έβρισκες καλο πράγμα σε δημοκρατικές τιμές και όσο το Ευρώ ήταν ψηλά σε σχεση με το νταλαρ ήμουν ευτυχής. Τωρα δύσκολο να πετύχεις auction σε καλή τιμή. Ευτυχώς που υπάρχουν και οι επανεκδόσεις 180 γρμ.

"ξεφορτώθηκα" το φθαρμένο βινύλιο και έσπευσα να το αγοράσω σε CD. Την πάτησα πανηγυρικά βέβαια
Πόσο σε καταλαβαίνω...