Pioneer 4280 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
¨Ηρθε η 4280, βασίλισσα των κριτικών........

Δεν θα αρχίσω το λιβάνισμα. Ότι λένε τα τέστ έχουν δίκιο. Θα μπώ κατ´ ευθείαν στο ψητό με ορισμένες πληροφορίες, που μπορεί να είναι χρήσιμες στους νέους κατόχους...

α) Στην εγκατάσταση, αν επιλέξετε αυτόματη, αν δηλώσετε Ελλάδα δεν θα βρεί τα ψηφιακά της ΕΡΤ (δεν είναι ενημερωμένο το τσιπάκι μάλλον ότι στην Ελλάδα ξεκίνησε...). Αν δηλώσετε UK, θα τα βρεί, αλλά θα τα καταχωρήσει σε σύστημα Pal βρετανίας και όχι στο δικό μας Pal B/G, με αποτέλεσμα να τα βλέπετε ασπρόμαυρα και να χρειαστεί να τα αλλάξετε μόνοι σας, ένα , ένα. Δηλώστε Γερμανία καλλίτερα.

β)Στο γνωστό αγγλικό φορουμ, βρήκα κάποιες νέες ρυθμίσεις της εικόνας. Αλλά μου φαίνονται πολύ χειρότερες απο το Standard.
Στο Standard να φανταστείται, θα πάθετε έμφραγμα!!! Τί χρώμα, τι μαύρο....σαν πίνακας είναι. Ισως αυτή η ρύθμιση είναι για τις εκθέσεις στα καταστήματα για να εντυπωσιάσει. Επειδή, δεν ειμαι και ειδικός, για να ξεχωρίσω τις λεπτομέρειες, στη ρύθμιση αυτή είτε τηλεοπτικό σήμα είτε SD, που έχω δεί μέχρι στιγμής, είναι φοβερή!

γ) Μπορώ να δώ DVD 572p. Είδα κάμποσα και οι φωτογραφίες είναι από το Star wars, Revenge of the Sith και μια μάλιστα με ελληνικούς υπότιτλους... Οι φωτογραφίες είναι βέβαια σε χαμηλή ανάλυση για να μπορέσω να τις ανεβάσω και απλές, χωρίς τρίποδα ή κάποιο πρόγραμμα.

δ) Αν έχετε δορυφορικό δέκτη, και δείτε ειδικά τα ελβετικά κανάλια Sf1, ts1 κλπ, είναι σα να βλέπετε καλλίτερα και από 572p, με μετάδοση 16/9 και μάλιστα με ζούμ!!! Αμέσως καλλίτερα οι γνωστές Ισπανικές Τεκίλες και τα αναμορφικά 16/9 bbci. Είδα το Σάββατο τη Eurovision Dance.....!!!

ε)Στα ελληνικά αναλογικά, crt και μάλιστα 42´!!! Καλλίτεροι το Mega και μετά τα κρατικά. Χειρότερος ο Αλφα, όπως και σε όλους τους γνωστούς μου με Lcd ή Plasma.

στ)Ψηφιακά, φυσικά το Sport +.

ζ)Όσοι την έχουν δεί έχουν εντυπωσιαστεί. Το design είναι πολύ λιτό, όχι μίνιμαλ, θα έλεγα απλό προς κλασικό. Θα κρατήσει πολύ και πάει πολύ με όλους τους χώρους.

η)Άφησα στο τέλος τον ήχο. Στα τέστ δεν μνημονεύουν και πολλά πράγματα. Λοιπόν, όχι μόνο αξιοπρεπής, αλλά τέλειος για μικρούς χώρους, υπνοδωμάτια, μικρά καθιστικά, γραφεία. ´Ηταν Η έκπληξη!!!

ΥΓ. Διάβασα κάπου παράπανα για το μάνιουαλ. Λεπτομερέστατο είναι, αλλά όταν σου λέει να ρυθμίσεις τα R,B, ta M, και ένα άλλο σωρό πράγματα, έ πρέπει να ξέρεις τι είναι το καθένα και τι ρόλο παίζει. Βρήκα ρυθμίσεις στο αγγλικό φόρουμ πολλές, για το dvd, για ψηφιακή, για scart, αλλά δεν μου άρεσαν και τόσο πολύ. Λένε όμως, ότι για τις πρώτες ώρες πρέπει να βάλεις κάποιες (με χαμηλότερο Κοντραστ). Γνωρίζει κανείς , υπεύθυνα, να συμβουλεύσει?
 

Attachments

  • DSC00071.jpg
    DSC00071.jpg
    82.5 KB · Views: 88
  • pioneer11.jpg
    pioneer11.jpg
    57.9 KB · Views: 89
  • pioneer12.jpg
    pioneer12.jpg
    75.4 KB · Views: 96
  • pioneer13.jpg
    pioneer13.jpg
    45.3 KB · Views: 82
  • pioneer14.jpg
    pioneer14.jpg
    39.8 KB · Views: 77

twingo

New member
27 August 2007
43
Re: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Καλορίζικη!

Εξαιτίας του ότι ενδιαφέρομαι και εγώ για την ίδια τηλεόραση, μπορείς να μου πείς ποιό είναι το ύψος της τηλεόρασης μαζί με την βάση;:grinning-smiley-043
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Απάντηση: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Καλές θεάσεις να έχεις και να την ξεζουμίσεις !!!

Όσον αφορά τις ρυθμίσεις αν παρακολούθησες το αγγλικό thread από την αρχή θα είδες πως τις άλλαζαν ανάλογα με τις ώρες λειτουργίας που είχαν γράψει. Υποθέτω πως οι ρυθμίσεις που είναι τώρα διαθέσιμες θα είναι για τηλεοράσεις που έχουν γράψει πάνω από 200 ώρες. Ίσως αν πάρεις το thread από την αρχή να βρεις τις αρχικές ρυθμίσεις σε κάποιο post.

Γνώμη μου να κρατήσεις τις εργοστασιακές με μικρές παρεμβάσεις που πιστεύεις πως βελτιώνουν την εικόνα και όταν γράψεις αρκετές ώρες να κάνεις ένα calibration και να ξεμπερδεύεις.
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Re: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Ευχαριστώ arken, twingo


Οι διαστάσεις είναι:
Ύψος χωρίς βάση είναι 679χιλιοστά
Ύψος με βάση 719 χιλιοστά
Πλάτος 1040
Πλάτος βάσης 550
Βάθος χωρίς βάση 115 (η οθόνη δηλαδή)
Βάθος της βάσης 237 χιλιοστά
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Re: Απάντηση: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Καλές θεάσεις να έχεις και να την ξεζουμίσεις !!!

Όσον αφορά τις ρυθμίσεις αν παρακολούθησες το αγγλικό thread από την αρχή θα είδες πως τις άλλαζαν ανάλογα με τις ώρες λειτουργίας που είχαν γράψει. Υποθέτω πως οι ρυθμίσεις που είναι τώρα διαθέσιμες θα είναι για τηλεοράσεις που έχουν γράψει πάνω από 200 ώρες. Ίσως αν πάρεις το thread από την αρχή να βρεις τις αρχικές ρυθμίσεις σε κάποιο post.

Γνώμη μου να κρατήσεις τις εργοστασιακές με μικρές παρεμβάσεις που πιστεύεις πως βελτιώνουν την εικόνα και όταν γράψεις αρκετές ώρες να κάνεις ένα calibration και να ξεμπερδεύεις.

Ευχαριστώ, αλλό το thread το συγκεκριμένο είναι καμιά 300 σελίδες αν θυμάμαι καλά!!!
Για το calibration πρέπει να έρθει ειδικός, έτσι δεν είναι´? Οι ρυθμίσεις που δίνουν έτοιμες στα διάφορα φόρουμ είναι calibration για όλους? Μερικές ρυθμίσεις που έκανα, με βάση αυτά τα φόρουμ, δε μου άρεσαν καθόλου. Μήπως είναι και θέμα γούστου?
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Φιλε aime, καλωριζικη και σε ευχαριστουμε για την ωραια σου παρουσιαση :grinning-smiley-043
Οσον αφορα το καλιμπραρισμα. Οι ρυθμισεις παιδια ειναι για καθε τηλεοραση ξεχωριστες, γιατι παιζει ρολο και ο περιβαλλοντας χωρος, δηλαδη το εκαστωτε δωματιο που ειναι τοποθετημενη η τηλεοραση.
Για παραδειγμα στην δικια μου, που της αλλαξα δωματιο, οταν την καλιμπραρα με το μηχανημα που εχω, οι ρυθμισεις ηταν διαφορετικες απο αυτες που ειχα οταν την ειχα στο σαλονι. Κι αυτο ειναι φυσικο γιατι οι αντανακλασεις του φωτος που δεχεται η τηλεοραση ειναι διαφορετικες.
Καλο ειναι οσοι θελετε να ξεκινησετε να ασχολειστε με αυτα να προμηθευτειτε ενα απο τα ειδικα δισκακια αναφορας (Digital Video Essentials, AVIA) και με τη βοηθεια των ειδικων patterns που εχουν να την ρυθμισετε. Βεβαια, εαν θελετε πολλα περισσοτερα και αποδοση στο maximum, τοτε καλο ειναι να φωναξετε καποιον ειδικο του χωρου ωστε να κανει την τηλεοραση σας να δουλεψει στο 100% των δυνατοτητων της.
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Re: Απάντηση: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Φιλε aime, καλωριζικη και σε ευχαριστουμε για την ωραια σου παρουσιαση :grinning-smiley-043
Οσον αφορα το καλιμπραρισμα. Οι ρυθμισεις παιδια ειναι για καθε τηλεοραση ξεχωριστες, γιατι παιζει ρολο και ο περιβαλλοντας χωρος, δηλαδη το εκαστωτε δωματιο που ειναι τοποθετημενη η τηλεοραση.
Για παραδειγμα στην δικια μου, που της αλλαξα δωματιο, οταν την καλιμπραρα με το μηχανημα που εχω, οι ρυθμισεις ηταν διαφορετικες απο αυτες που ειχα οταν την ειχα στο σαλονι. Κι αυτο ειναι φυσικο γιατι οι αντανακλασεις του φωτος που δεχεται η τηλεοραση ειναι διαφορετικες.
Καλο ειναι οσοι θελετε να ξεκινησετε να ασχολειστε με αυτα να προμηθευτειτε ενα απο τα ειδικα δισκακια αναφορας (Digital Video Essentials, AVIA) και με τη βοηθεια των ειδικων patterns που εχουν να την ρυθμισετε. Βεβαια, εαν θελετε πολλα περισσοτερα και αποδοση στο maximum, τοτε καλο ειναι να φωναξετε καποιον ειδικο του χωρου ωστε να κανει την τηλεοραση σας να δουλεψει στο 100% των δυνατοτητων της.

Ευχαριστώ πολύ.

Άρα δεν ισχύουν οι διάφορες ρυθμίσεις. Όλες δηλαδή είναι προσωπικές.

Όταν λές 100% των δυνατότητων, τι χάνω τώρα εγώ άν δουλεύει στο 80%? Ευκρίνεια? Κοντραστ?
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Καλορίζικη aime!!!!Γιατί στην 4η φωτο έχω την υποψία για clouding?Οι περισσότεροι καπνόι από την ταινία είναι αλλά πάνω δεξιά και τέρμα πάνω αριστερά??
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Χανεις τη σωστη εικονα, ετσι δηλαδη οπως τραβηχτηκε και μονταριστικε απο τον σκηνοθετη η ταινια. Μετα, ενας επαγγελματιας θα σου φερει το μαυρο στο 100% που παει στην τηλεοραση σου, οπως και την αντιθεση, τα χρωματα καθενα ξεχωριστα κτλ. Βεβαια και η σωστη εικονα οπως την λεμε πρεπει να σου αρεσει. Εχεις πολλους που για παραδειγμα θελουν τα χρωματα πιο κορεσμενα απο το κανονικο, γιατι ετσι τους αρεσει στα δικα τους ματια, ασχετα εαν ξερουν οτι ειναι λιγη ψευτικη η εικονα τους σε σχεση με την πραγματικοτητα. Ενα αλλο παραδειγμα χαρακτηριστικο ειναι οτι σε καθε τηλεοραση πρεπει να βαζουμε το "sharpness" στο 0!!! Κι αυτο γιατι ειναι με απλα λογια ενα ψηφιακο εφφε που προσθετει η τηλεοραση στην εικονα που ομως δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στην αρχικη πηγη.
Ειναι παρα πολλα...Ενας ειδικος σιγουρα μπορει να σου τα εξηγησει πολυ καλυτερα απο εμενα.
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Re: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Σας ευχαριστώ όλους,

GeoGeoGeo @ οι φωτογραφίες είναι του π.... Οι καπνοί είναι παντού στη σκηνή αυτή, αλλά φαίνονται καλά οι κεντρικές, πάνω απο τις φωτιές. Έχω διαβάσει περί φιδιών , burn in, clouding κλπ, μέχρι στιγμής τίποτα. Με τέτοια τρομοκρατία δε τολμώ ούτε τελετέξτ να δώ!!! Φαντάζεσαι να μου βγεί κανένα κουσούρι, burn in?. Tελικά τυχεροί οι Βρετανοί. Τα εθνικά κανάλια τους, όλα, απαγορεύεται να βάζουν το λογότυπό τους. Μόνο τα βρετανικά που εκμπέμπουν εκτός βρετανίας έχουν το λογότυπο. (BBC WORLD, BBC PRIME). Αυτοί δύσκολα να πάθουν καμιά ζημιά. Εϊχα δεί μια πλάσμα, τριών ετών, σε ένα καφέ μπάρ, με burn in , το σήμα του Fashion Tv, και είχα πάθει σόκ!!! Ρώτησα τον ιδιοκτήτη πώς το έπαθε και μου είπε ότι έπαιζε με τις ώρες στο ίδιο κανάλι....
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Κι εγώ με την σειρά μου να ευχηθώ στον φίλο aime να την χαρεί και καλές θεάσεις!!!

καταπληκτική τηλεόραση!!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Mεγεια την τηλεοραση.

Ενω ολοι ξερουμε οτι ειναι κορυφαια τηλεοραση μου κανει εντυπωση οτι στις φωτο που εδειξες η εικονα ειναι προς το μετριο. Δεν ξερω αν φταιει η καμερα η κατι αλλο.
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Re: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Eυχαριστώ!

Oι φωτογραφίες είναι πρόχειρες. Τραβηγμένες μάλιστα και από πλάγια!!! Τώρα αν θέλετε μπορώ να κάτσω να βγάλω πολύ καλλίτερες, αλλά μπορεί μετά να πείτε οτι ειναι απο επεξεργασία. Η μια μάλιστα απ´ αυτές είναι και από κάμερα κινητού!!

Εγω έχω να πώ αυτό το πολύ απλό. Πάτε σε μια έκθεση με πολλές τηλεοράσεις και με μια Pioneer, να παίζουν όλες το ίδιο video. Συγκρίνετε και θα καταλάβετε. Εδώ με 427 και 436 που έβλεπα στις εκθέσεις , και τις έβαζαν κάτω τις άλλες νεότερες άλλων εταιρειών. Η εικόνα ειναι πάρα πολύ CRT!!!

Και σημειώνω, οτι δεν έχω δυνατότητα να δώ ούτε 720p, ακόμα. Είναι στα σχέδια μου η αγορα PS3, για να τελειώνω με την εκρεμότητα. Οτι έχω δεί μέχρι τώρα είναι τηλεοπτικό σήμα (αναλογικό, ψηφιακό, δορυφορικό) και dvd από το Sony hd710 (xωρίς hdmi, componet σε 576p) .

Έχει ένα μόνο περίεργο...Το έχει πεί και ο φίλος του φόρουμ που αγόρασε την 5080. Βγάζει κάμποση ζέστη!!! Άν πλησιάσεις, με κλειστά μάτια, νομίζεις οτι έχεις απέναντι σου μια θερμάστρα!!! Γιατί άραγε?

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Η συσκευασία περιλαμβάνει τα πάντα, μέχρι και ειδικά αξεσουάρ για την τακτοποίηση των καλωδίων και τη στήριξη της βάσης, καθώς και ειδικό πανί για τον καθαρισμό της οθόνης!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Έχει ένα μόνο περίεργο...Το έχει πεί και ο φίλος του φόρουμ που αγόρασε την 5080. Βγάζει κάμποση ζέστη!!! Άν πλησιάσεις, με κλειστά μάτια, νομίζεις οτι έχεις απέναντι σου μια θερμάστρα!!! Γιατί άραγε?

Η ζεστη ειναι απο την καταναλωση ρευματος. Για να αναψει το αεριο πλασμα που εχουν μεσα τα Pixel χρειαζεται υψηλη ταση και αρα εχουμε και υψηλη καταναλωση.
 

aime

Senior Member
14 April 2007
595
Paris
Re: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Η ζεστη ειναι απο την καταναλωση ρευματος. Για να αναψει το αεριο πλασμα που εχουν μεσα τα Pixel χρειαζεται υψηλη ταση και αρα εχουμε και υψηλη καταναλωση.

Eπειδή τα γνωρίζεις, θα ήθελα να σε ρωτήσω, σε ευρώ πως μεταφράζεται η περισσότερη κατανάλωση ρεύματος, το δίμηνο? Από τα επίσημα στοιχεία οι πλάσμα καταναλώνουν από 30%-100% παραπάνω. Κάπου είλα για 1 ευρώ το μήνα. Αληθεύει?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Pioneer 8G - Κάτοχοι - Ρυθμίσεις - Calibration

Eπειδή τα γνωρίζεις, θα ήθελα να σε ρωτήσω, σε ευρώ πως μεταφράζεται η περισσότερη κατανάλωση ρεύματος, το δίμηνο? Από τα επίσημα στοιχεία οι πλάσμα καταναλώνουν από 30%-100% παραπάνω. Κάπου είλα για 1 ευρώ το μήνα. Αληθεύει?

Ας πουμε οτι μια 42αρα LCD εχει χονδρικα 100 Watt λιγοτερα απο μια ισης διαστασης πλασμα. Πολλαπλασιασε επι τις ωρες λειτουργιας καθημερινα και το κοστος ρευματος αν κιλοβατωρα και θα εχεις το αποτελεσμα.

Παντως δεν βγαινει πολυ. Αν θυμαμαι καλα με μια λογικη χρηση 5-6 ωρων την ημερα ειναι 20-30 ευρω το χρονο.

Βεβαια αν εχει καποιος καμια 50αρα Full HD πλασμα (που καινε ακομη παραπανω λογω περισσοτερων pixel) μετα παμε στο διπλασιο ποσο και βαλε.