Κορίτσι για Σπίτι — Priceless

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
hors-de-prix-affiche.jpg
Κορίτσι για Σπίτι
Hors de Prix
Χώρα : Γαλλία
Έτος : 2006
Διάρκεία: 104
Είδος: ΚΩΜΩΔΙΑ ΡΑ
Σκηνοθεσία : Πιέρ Σαλβαντορί
Πρωταγωνιστούν : Γκαντ Ελμάλε, Οντρέι Τοτού
Εικόνα: Σπεντζος
Ήχος ¨Spentzos

Πρόκειται για την καλύτερη κωμωδία που είδα φέτος . Και για καλή μου τύχη την είδα στην 29αρα τω μου στο εξοχικό όποτε δεν με χάλασε το 4:3 που επιμένει πεισματικά να μας λανσάρει σαν πρωτοποριακό φόρμα η Σπέντζος . Α να μην ξεχάσω ν αναφέρω πως στο εξοχικό δεν έχω ούτε 5,1 d.dη DTSκαι δεν χαλάστηκα ούτε με τον stereoίσως και monoήχο που και πάλι η εταιρία που νοιάζεται για το μέλλον και ακολουθεί η μαλών καλύτερα βρίσκεται ένα βήμα πιο μπροστά στην τεχνολογία απ όλους τους άλλους τα κατάφερε και μας έκανε να νιώσουμε περήφανοι που ζούμε στην Ελλάδα . Ποια εθνική στο euro-basketκαι κουραφέξαλα . Θα στείλουμε την Σπέντζος στο Hollywoodνα τους διδάξει πώς πρέπει να γυρίζουν τις ταινίες έτσι ώστε να μην μπαίνει αυτή στον κόπο να τις παραμετροποίει για χάρη μας . Εκεί να δεις εθνική υπερηφάνεια που θα νιώσουμε.
Βρε ΑΙ στο διάολο και συγχύσθηκα μεσημεριάτικα

Ας επανέλθω στην ταινία μας .

Όπως έλεγα πριν απ το παραλήρημα μου ήταν η καλύτερη κωμωδία που είδα τελευταία . Τον Γκαντ Ελμάλε τον είχαμε συναντήσει πριν λίγο καιρό σε μια άλλη γαλλική κωμωδία με τίτλο κατά λάθος εραστής όπου συμπρωταγωνιστούσε μαζί του και ο μεγάλος Ντανιέλ Ορτέγ . Την Οντρέι Τοτού την ξέραμε από την Αμελί και τους ατελείωτους αρραβώνες . Και οι δύο τους είναι εξαιρετικοί . Ο Γκαντ αφελέστατος και ανθρώπινος μας χαρίζει απλόχερα το γέλιο με τον περίεργο αυθορμητισμό του ενώ η Τοτού γλυκύτατη και πονηρούλα κλέβει το βλέμμα μας σαν μια καλοστολισμένη σοκολατίνα σε βιτρίνα κεντρικού ζαχαροπλαστείου. Το χιούμορ εκλεπτυσμένο χωρίς χοντράδες, η σκηνοθεσία τυπική όσο χρειάζεται, και το σενάριο τόσο καλοδουλεμένο που θα το ζήλευάν όλοί όσοι ασχολούνται με την κωμωδία στην αντίπερα όχθη του ατλαντικού . Συστήνετε ανεπιφύλακτα σε όλους . Όσο για τα 4:3 κάντε πως δεν το βλέπετε .

Η Ιρέν θα γνωρίσει τον Ζαν ένα βράδυ στο μπαρ ενός πολυτελούς ξενοδοχείου. Θα περάσουν μια αξέχαστη νύχτα μαζί και ο Ζαν θα ερωτευτεί την σαγηνευτική γυναίκα η οποία όμως δεν είναι μια κοπέλα σαν όλες τις άλλες. Η Ιρέν είναι συνοδός πλούσιων κυρίων. Όταν θα ανακαλύψει ότι ο Ζαν είναι ένα απλό γκαρσόνι του ξενοδοχείου, θα τον απορρίψει αμέσως. Ο Ζαν όμως δεν είναι διατεθειμένος να αφήσει το κορίτσι που ερωτεύτηκε και θα την διεκδικήσει ολοκληρωτικά. Θα τη συναντήσει σε ένα πολυτελέστατο ξενοδοχείο της Κυανής Ακτής, συνοδεύομενη από τον καινούριο ευκατάστατο της εραστή της. Τελικά, ο Ζαν θα γίνει και ο ίδιος ζιγκολό και σιγά, σιγά θα προσεγγίσει την γυναίκα των ονείρων του. Τελικά, είναι η Ιρέν "Κορίτσι για Σπίτι";

 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: Κορίτσι για Σπίτι

Sorry για το ΟΤ αλλά δεν άντεξα κι εγώ όταν θυμήθηκα αυτά τις Σπέντζος (έχω να ακουμπήσω ταινία της κάτι χρόνια).

Αυτό είναι απλώς θράσος.

Η απάντηση μία: Μποϋκοτάζ
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: Κορίτσι για Σπίτι

Πολύ καλή ταινία, αν σας αρέσουν οι αισθηματικές κομεντί θα την ευχαριστηθείτε!
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: Κορίτσι για Σπίτι

Sorry για το ΟΤ αλλά δεν άντεξα κι εγώ όταν θυμήθηκα αυτά τις Σπέντζος (έχω να ακουμπήσω ταινία της κάτι χρόνια).

Αυτό είναι απλώς θράσος.

Η απάντηση μία: Μποϋκοτάζ

Eσυ ψηφισες κακη ?? τς τς ...ντροπη

Η ταινια ειναι μια πολυ ευχαριστη και γλυκια κομεντι...οχι να την ψηφισουμε και κακη απο τα καμωματα της σπεντζος...
Και σε αυτο το ειδος ποσο απαραιτητο ειναι ο σουπερ ντουπερ ηχος η αν εχει 100 γλωσσες και υποτιτλους ?

Διπλα στην βαθμολογια επρεπε να υπαρχει και επιπλεον κατηγοριες οπως βαθμολογια απο το 1-10 για 1.σεναριο 2.εικονα 3.ηχος κλπ....μη χαντακωνουμε ταινιες τζαμπα !!

Μη τα παρεις μετρητοις...σε πειραζω...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Κορίτσι για Σπίτι

Συμπαθητικη ταινια με τους δυο πρωταγωνιστες να πειθουν απολυτα στους ρολους τους.

Οποιος την δει και καταφερει να μην ερωτευτει την Οντρει Τοτου μπραβο του!
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: Κορίτσι για Σπίτι

Πραγματι πολυ γλυκεια κομεντι συστηνεται
προς θεαση για να περασεις χαλαρα το βραδακι σου.
Τωρα οσον αφορα το φορμα των ταινιων της Σπεντζος συμφωνω
απολυτα με τους προιγουμενους,απλα αισχος..
Καπια στιγμη ισως πρεπει να στειλουμε ενα υπομνημα σαν AVCLUB.
 

Μπάμπης Θ.

New member
11 August 2007
95
Π.Φάληρο
Re: Κορίτσι για Σπίτι

Πολύ καλή για το είδος της. Η Οντρευ Τοτού υπέροχη και πανέμορφη. Πολύ καλές ερμηνείες, πολύ καλά όλα, γλυκειά και ευχάριστη (και η ταινία και η Οντρευ).
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Re: Απάντηση: Κορίτσι για Σπίτι

Πραγματι πολυ γλυκεια κομεντι συστηνεται
προς θεαση για να περασεις χαλαρα το βραδακι σου.
Τωρα οσον αφορα το φορμα των ταινιων της Σπεντζος συμφωνω
απολυτα με τους προιγουμενους,απλα αισχος..
Καπια στιγμη ισως πρεπει να στειλουμε ενα υπομνημα σαν AVCLUB.


+1
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: Κορίτσι για Σπίτι

Την είδα κι εγώ μόλις τώρα.

Πράγματι, πολύ γλυκειά ταινία. Αφήνει ένα όμορφο συναίσθημα στο τέλος της...
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: Κορίτσι για Σπίτι

Αν είχα δει το τρέιλερ δεν θα την είχα ευχαριστηθεί τόσο. Προδίδει τη μισή ταινία!

Εν πάσει περιπτώσει, πολύ ωραίο και ελάχιστα αναμενόμενο σενάριο. Η χαζή φάτσα του Γκαντ (καταπληκτική η σκηνή με το "γοητευτικό βλέμμα"!) θυμίζει Nicholas Cage, ο οποίος κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβει ότι τέτοιες ταινίες πρέπει να παίζει και όχι action movies... oops, συγγνώμη για το παραλήρημα. Για την πρωταγωνίστρια, ένα θα πω: "Η Πολυάννα bitch"! :flipout:

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μένος για το Σπέντζο. Εγώ (σε τηλεόραση 21" από τα 3 μέτρα) δεν είδα κανένα πρόβλημα! :D
 

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Re: Κορίτσι για Σπίτι

πολυ ευχαριστη ταινια,εξυπνο σεναριο στο δυσκολοτερο-κατα τη γνωμη μου- ειδος,την ρομαντικη κομεντι.Το ζευγαρακι καλο αλλα για ναμαι ειλικρινης χωρις σταρ απηλ.Ο τυπακος εβγαλε τον ρολο του αλλα αυτο το μονοδιαστατο κοιμισμενο βλεμμα ,που θυμιζει Κεητζ οπως σωστα ειπε καποιος αλλος,εμενα μου φερνει υπνο.Η Τοτου ειναι καλη ηθοποιος αλλα δεν τρελενομαι.Λειπει η γοητεια.Τους σηκωσε το εξυπνο σεναριο και η γαλλικη φινετσα.Δυστυχως οι αμερικανοι πασχουν απο σεναριο και φινετσα αλλα εχουν πιο γοητευτικους ηθοποιους.Το βλεπω να γινεται ρημεικ,που δεν θαναι ασχημα αρκει να βαλουν τους σωστους ηθοποιους .

εκτος του 4/3 να πω οτι στο δικο μου πλεηερ δεν προχωραγανε τα διαφημιστικα με αποτελεσμα να πρεπει να περιμενω περιπου ενα τεταρτο ν'αρχισει η ταινια!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Νικόλ

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,237
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Απάντηση: Κορίτσι για Σπίτι

Την είδα χθες και με ενθουσίασε! Αχ, που έχουν πάει τέτοιοι άντρες!!!!!!! :bigcry: