Η Κατάρα του Χρυσού Λουλουδιού

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
curse_golden_flower_rental.png
Η Κατάρα του Χρυσού Λουλουδιού
Curse of the Golden Flower

Χώρα : Κίνα
Έτος: 2006
Διάρκεια : 120
Είδος : Επικό δράμα
Σκηνοθεσία : Ζανγκ Γιμού
Πρωταγωνιστούν: Γκονγκ Λι, Τσόου Γιουν Φατ, Λίου Γε
Εικόνα : 1,75: 1 ( εκπληκτική)
Ήχος: D.D 5,1 & DTS


Κίνα, νεότερη δυναστεία Τανγκ, 10ος αιώνας. Όταν ο αυτοκράτορας επιστρέφει στο παλάτι για να παρεβρεθεί στην ετήσια γιορτή του παλατιού, βρίσκει το βασίλειό του έρμαιο απρόσμενων κινδύνων. Κι ενώ η απουσία του έχει φέρει στην επιφάνεια παράνομους έρωτες, επικίνδυνους δεσμούς και θανάσιμες συνωμοσίες που απειλούν να τον εκθρονίσουν, είναι το δικό του σκοτεινό μυστικό που φαίνεται να τον απειλεί περισσότερο από οτιδήποτε άλλο
 

BGPVirus

Senior Member
7 August 2007
502
Maroussi
Προσωπικά δεν μου άρεσε. Η ταινία είχε αναμενόμενη ροή και ο μόνος λόγος που δεν την "έκοψα" στη μέση ήταν γιατί απλά είχα δει ήδη μια ώρα. Αν και στην αρχή μου άρεσε γιατί έχει δολοπλοκίες και σχεδόν καμία μάχη, με την πάροδο του χρόνου και αφού γρήγορα αντιλαμβάνεσαι το σενάριο περιμένεις μπας και δεις καμιά μάχη και στρώσει λίγο η ταινία. Η μάχη αυτή όμως γίνεται στο τέλος και δεν είναι και αρκετά εντυπωσιακή με αποτέλεσμα την απογοήτευση.

Πάει την έθαψα την ταινία... Πάντως η ταινία δεν είναι από αυτές που λες έκατσα και έχασα το χρόνο μου... Σε αρκετούς ίσως και να αρέσει και ειδικά σε αυτούς που δεν τους αρέσουν και τόσο οι μάχες και τα αίματα...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,185
Εκεί ψηλά.....
Ουτε το Ηouse of flying daggers ηταν τιποτα σπουδαιο για μενα.
Για να ακριβολογησω το Χρυσο λουλουδι μου αφησε τα ιδια συναισθηματα με τα στιλετα.

το Hero αν και εικαστικα ηταν 5 βαθμιδες επανω, και σαν ταινια συνολικα ηταν εκθαμβωτικη ,σε συγκριση με το Τιγρης και Δρακος ηταν για μενα πολυ κατωτερη.

ο Σκηνοθετης εκανε τη διαφορα




(Φυσικα η καλυτερη ταινια του Γιμου πριν πιασει τα επικα κινεζικα Γουεστερν ηταν για μενα το "Σηκωσε τα κοκκινα φαναρια" του 1991.......αν εμενε σε εκεινο το ειδος θα ηταν καλυτερα για ολους μας )
 
Last edited:
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Εμένα μου άρεσε πολύ . Είχε όλα αυτά που χρειάζονταν στη σωστή δόση . Ίσος περιμένατε πιο πολύ δράση . Μα η ταινία δεν ήταν περιπέτεια . Μα πάνω απ όλα ευχαριστήθηκα εικόνες . Απίστευτα πλάνα και χρωματική παλέτα από ένα δημιουργό που λατρεύω.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: Απάντηση: Η Κατάρα του Χρυσού Λουλουδιού

Εμένα μου άρεσε πολύ . Είχε όλα αυτά που χρειάζονταν στη σωστή δόση . Ίσος περιμένατε πιο πολύ δράση . Μα η ταινία δεν ήταν περιπέτεια . Μα πάνω απ όλα ευχαριστήθηκα εικόνες . Απίστευτα πλάνα και χρωματική παλέτα από ένα δημιουργό που λατρεύω.

Θα συμφωνήσω απόλυτα και θα προσθέσω ότι εκτός απο την εικόνα και ο ήχος είναι καταπληκτικός. Μακάρι στην καινούργια σεζόν να δούμε τέτοια φίλμς.!!!
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Και εμενα μου ερεσε το εργο.
Δεν ειναι απο τα καλυτερα του αγαπημενου σκηνοθετη αλλα στην
παρουσα φαση με τις υπαρχουσες κυκλοφοριες ξεχωριζει ανετα.
Συστηνεται για μεγαλες οθονες προς απολαυση της υπεροχης φωτογραφιας
& των υπεροχων σκηνικων με το χρυσο χρωμα να στολιζει αψογα το πανι.
Για την ομορφια της πρωταγωνιστριας τι να πουμε,απλα Θεα!-bye-
 
14 December 2006
4,265
Την είδα χθες.Πανδαισία χρωμάτων!!!!!Μπορεί μεν να είναι προβλέψιμη η εξέλιξη της ταινίας και το σενάριο όχι ιδιαίτερα πολύπλοκο αλλά νομίζω οτι σκόπιμα ο σκηνοθέτης δεν επέλεξε να εντυπωσιάσει με ένα σενάριο εκπλήξεων και μη αναμενόμενων ανατροπών αλλά να στήσει μια οικογενειακή τραγωδία....Μου άρεσε αυτή η οπτική, του οτι οι "μεγάλες μάχες γίνονται με τους δικούς μας ανθρώπους " και για τις δικές μας εμμονές.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Η Κατάρα του Χρυσού Λουλουδιού

(Φυσικα η καλυτερη ταινια του Γιμου πριν πιασει τα επικα κινεζικα Γουεστερν ηταν για μενα το "Σηκωσε τα κοκκινα φαναρια" του 1991.......αν εμενε σε εκεινο το ειδος θα ηταν καλυτερα για ολους μας )

ε....οχι και για ολους μας !

τωρα γουσταρουμε στιλετα ,λουλουδια , ηρωες και χρωματα .

.


.
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Πολύ καλυτερο απο τα στιλλετα. Δεν ειναι κανενα αριστουργημα αλλα 2 ωριτσες περναν ευχαριστα. Τουλαχιστον χορταινει το ματι χρωματα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Η Κατάρα του Χρυσού Λουλουδιού

Αν ο "Ηρωας" επαιρνε 10 σε αυτο θα εβαζα 5. Πολυ βαρετο σε ορισμενα σημεια ενω και το τελος σε αφηνει ξεκρεμαστο.

Με τα λεφτα που χαλασαν για τα χρυσανθεμα επρεπε να παρουν ενα πιο καλο σεναριογραφο.:flipout:
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
τοχα δει πριν κανα 3μηνο ζωνη 1 η εικονα οχι τοσο καλη
αναμενω την συλεκτικη εκδοση με το κινεζικο σκακι
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Το είχα δει με την οικογένεια να κοιμάται, οπότε αναγκαστικά σιγά.

σκηνικά και κουστούμια απίστευτα. Πανδαισία χρωμάτων επίσης. Κατά τα άλλα... τίποτα. (μέτρια)
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Απάντηση: Re: Η Κατάρα του Χρυσού Λουλουδιού

Το είχα δει με την οικογένεια να κοιμάται, οπότε αναγκαστικά σιγά.

σκηνικά και κουστούμια απίστευτα. Πανδαισία χρωμάτων επίσης. Κατά τα άλλα... τίποτα. (μέτρια)


Συμφωνώ.
(Μεγάλο πρόβλημα να κοιμάται οι οικογένεια,ε; Όταν έφτιαξα το σύστημα μου η κόρη μου ήταν 6 μηνών......Όλα στο night mode τα βλέπω :violent-smiley-030:)