Pioneer DV-600AV DVD Player (Ερωτήσεις - Εντυπώσεις - Reviews...)

Βασίλης

AVClub Addicted Member
24 July 2007
1,936
Αθηνα
Αγαπητοί φίλοι μόλις αγόρασα το dvd player της pioneer και θέλω να ρωτήσω το εξής :
1)έχω καμιά 200 αντίγραφα ταινιών.Αυτές τις κάνει upscaling σε 1080p?
2)τα αρχεία σε avi,divx κτλ τα κάνει upscaling ή πρέπει να τα μετατρέψω σε dvd ? :AFADF0:
 
Last edited by a moderator:

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Pioneer dv-600

Με γειές...

Κανονικά τα κάνει upscale αλλά όπως καταλαβαίνεις η ποιότητα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την πληροφορία που υπάρχει στο αρχικό file, οπότε η ποιότητα απεικόνισης που θα πάρεις θα διαφέρει ανά ταινία (αυτό ισχύει για όλα τα players)
 

Βασίλης

AVClub Addicted Member
24 July 2007
1,936
Αθηνα
Re: Pioneer dv-600

Σευχαριστώ πολύ Γιώργο που μου απάντησες..ξέρεις αν πρέπει ένα avi να το κανώ dvd για να δω βελτίωση ή και έτσι το "περιποιείται"?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Pioneer dv-600

Δεν χρειάζεται να το μετατρέψεις... η ποιότητα του upscale θα κριθεί από το πόσο καλό είναι το origιnal υλικό έτσι και αλλιώς...
 

Βασίλης

AVClub Addicted Member
24 July 2007
1,936
Αθηνα
Re: Pioneer dv-600

θα ασχοληθω διεξοδικα την παρασκευη που εχω χρονο και θα σας πω..παντως περιμενω και την καινουρια lcd γιατι μπορει η crt μου να ειναι (ops..ηταν..) κορυφαια αλλα αν δεν το δω στην full hd μαλλον θα το χαντακωσω!
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
399
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
PIONEER DV600 GREEK SUBS

ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΛΛΗΝ.ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ ΓΙΟΚ( DIVX-AVI).ΤΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ FIRMWARE EINAI ΑΣΦΑΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ Η ΕΝΕΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ FIRMWARE ΓΙΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ YΓ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΤΟ FIRMWARE .
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
399
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
pioneer dv600 κολληματα

παιδια παρατηρω συνεχη κολληματα κατα την διαρκεια αναπαραγωγης dvd -divx εχω βαλει το firmware για ελληνικους υποτιτλους,μηπως φταιει αυτο ή το μηχανημα ειναι για τα μπαζα σημειωτεον οτι ειναι εντος εγγυησης ,τι να κανω ? αν φταιει το firmware υπαρχει τροπος να το βγαλω?ευχαριστω
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: pioneer dv600 κολληματα

Σε τι δισκάκια ?
Μήπως έχεις κάνει καμμια βλακεία με την αναβάθμιση ?

Πήρες DVD player 160 Ευρώ για να βλέπεις divX ?

Λές να είναι για τα μπάζα ? Οι κριτικές στα διάφορα sites/forums τι λένε ? ειναι καλό ή κακό ?

Αν θελεις το ανταλάσσω με ένα ολοκαινουργιο LG που παίζει εκπληκτικά τα divx
.....
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
399
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Re: pioneer dv600 κολληματα

γιωργο οσων αφορα τα δισκακια παιζω οτι ναναι και κυριως να το πω αντιγραφες ολα δεν εχω παιξει ακομα κανενα αυθεντικο dvd ,λες?.................ναναι απο αυτο ?
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: pioneer dv600 κολληματα

Δεν πρέπει να φταιει το firmware αλλά χρειάζονται και άλλες πλροφοριες για να αποφασίσει κάποιος

Π.χ το κανει σε όλα τα δισκάκια DVD (πρωτότυπα ή αντίγραφα) σε DivΧ ?
Το έκανε και πριν μπεί το καινούργιο firmware ? Εαν ο φίλος το έχει 1 χρόνο θα πρέπει να ξερει τη συμπεριφορά του μηχανήματος όλο αυτό το διάστημα... Εαν από την αρχή είχε τέτοια προβλήματα θα έπρεπε να το είχε παει για επισκευή ή αντικατάσταση (ή τελος παντων να το ψάξει περισσότερο)

Εαν το πρόβλημα προέκυψε μετά την αλλαγή του firmware τότε είτε το firmware δεν ειναι ΟΚ (κυκλοφορουν διάφορα versions και θελει προσοχή τι και πως το περνάμε) έιτε δεν έχει περαστεί σωστά

Τα δισκάκια σε τι κατάσταση είναι ? εμένα η μικρή μου τα χώνει στο player καρφωτά και κλείνει το πορτάκι με μια σφαλιάρα... Αν χαλάσει το μηχάνημα είναι μάλλον φυσιολογικό (γιαυτό αλλάζω τα Bluesky καθε 4-5 μήνες .. ας ειναι καλά η εγγύηση)..

Δωσε μας λοιπόν παραπάνω πληροφορίες για να βοηθήσουμε....
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: pioneer dv600 κολληματα

γιωργο οσων αφορα τα δισκακια παιζω οτι ναναι και κυριως να το πω αντιγραφες ολα δεν εχω παιξει ακομα κανενα αυθεντικο dvd ,λες?.................ναναι απο αυτο ?

Καλά έδωσες 160 Ευρώ για ενα DVD player 1080p και μετά από 1 χρόνο δεν έχεις δει ακόμα αυθεντικό DVD ?? :bigcry::bigcry:

Sorry αλλά ...
 

akren

Supreme Member
8 June 2007
4,266
Ηρακλειο
Απάντηση: Re: pioneer dv600 κολληματα

ti ennois to original sto kuti den eixe tpt ektos tou player kai twn lipon synodeytikvn kalwdio control ktl

ναι το ξερω,απο καποιο link αν το εβρισκες.

κανε αυτο που σου λεει ο Γιωργος πρωτα και βλεπεις.
τα κοληματα μπορει να οφειλονται δε διαφορους λογους.

γιωργο οσων αφορα τα δισκακια παιζω οτι ναναι και κυριως να το πω αντιγραφες ολα δεν εχω παιξει ακομα κανενα αυθεντικο dvd ,λες?.................ναναι απο αυτο ?
:rifle::rifle:
βαλε ενα καλο DVD γρηγορα και τεσταρετο!
 
Last edited:

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
399
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Re: pioneer dv600 κολληματα

μαλ....κας ειμαι να δωσω 150 φιλαρακι, δωρο μου το κανανε τωρα αν πριν το firmaware εκανε τα κολληματα δεν ξερω γιατι σχεδον αμεσως το περασα (απο zavlakas παρεπιπμτοντως τοfirmware)τωρα δεν ειναι πολυ συχνα αυτα τα κοληματα αλλα που και που παρατηρουνται π.χ καθε 4-5 λεπτα ασ πουμε,οσων αφορα για 1 χρονο το εχω κανα μηνα .εβαλα ενα αυθεντικο το απογευμα dvd και ειδα μια καποια διαφορα μου φανηκε οτι δεν κολλουσε,τωρα βεβαια ειναι και ανεπαισθητα κλασματα δευτ. δεν ξερω ,αυτα τα firmware επηρεαζουν και κατα ποσο την αποδοση του μηχανηματος και αν ναι υπαρχει τροπος να το βγαλω και πως αν ξερει κανεις αw βοηθησει ,ευχαριστω παιδια.
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
399
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Re: pioneer dv600 κολληματα

Γιωργο για δωσε μου τα φωτα σου σε παρακαλω ,παρατηρω τα κοληματα (στιγμιαια),τα οποια ομως στο δικο μου ματι γινονται αντιληπτα ,αρκετα συχνα κατα την διαρκεια αναπαραγωγης ολων των δισκων dvd original.αντεγραμμενα.divx ktl.οπως ειχα πει εχω περασει ενα firmware που προτειναν πριν κανα μηνα -διμηνο απο εδω καποια παιδια στο σχετικο θεμα που ειχε ανοιξει τοτε στο forum για το εν λογω μηχανημα.κατα τα αλλα η εικονα του κτλ αψογη αλλα με χαλαει αυτο το γεγονος.θα παρακαλουσα να με βοηθησετε,τι πρεπει να κανω? αν πριν το firmware δουλευε καλα δεν ξερω γιατι το εβαλα σχεδον αμεσως.τωρα,αν φταιει το συγκεκριμενο firmaware πως μπορω να το τσεκαρω?βγαινει με καποιο τροπο?θελει σερβις(ειναι εντος εγγυησης και αν ναι ,αν τους το παω και δουν οτι εχει περαστει firmware λετε να μην δεχτουν επισκευη αν χρηζει αυτης.ευχαριστω ΥΓ.υπαρχει περιπτωση απο σαιτ της pioneer firmware για επαναφορα στην αρχικη εργοστασιακη ρυθμιση?