"The next best thing to silence"

17 June 2006
14,350
41YX0ejjJeL._SS500_.jpg


Tord Gustavsen Trio – Being There (ECM CD – 2007)

Εδώ συμπληρώνεται η τριλογία που ξεκίνησε με τα Changing Places (2001) και The Ground (2004). Αυτό το τρίο είναι στον αντίποδα του συρμού της εποχής που θέλει τα πιάνο τρίος δυνατά και στεντόρεια, με έντονες ροκ πινελιές – βλέπε Esbjorn Svensson, The Bad Plus. O Gustavsen, όπως πολύ σωστά παρατήρησε κάποιος, είναι τυπική ECM: “το καλύτερο πράγμα μετά τη σιωπή” που έχει σαν έμβλημα η εταιρία αποκτά εδώ σάρκα και οστά.
Αυτά εδώ είναι, στην πραγματικότητα, Τραγούδια: ένα υπνωτικό μουρμούρισμα που σου φέρνει στο νού υπνοβάτη και σου κολλάει με την πρώτη - υπέροχες μπαλάντες που πάλλονται και σφύζουν και ακτινοβολούν σαν την πανσέληνο. Μη σας ξεγελάσουν τα αργά, σχεδόν στατικά tempi: οι παραλλαγές, είναι πάντα σε απόσταση αναπνοής απο τη μελωδία, με απειροελάχιστες, μινιμαλιστικές αποχρώσεις, αδιόρατες αλλαγές. Μοιάζει σαν Παιχνίδι με τις σκιές, απόκοσμα εφευρετικό. Δυνατά υπόγεια ρεύματα διατρέχουν το καρύκευμα και παραπέμπουν σε gospel και σε θραύσματα από ολόκληρη την παράδοση του τζάζ πιάνου αλλά είναι περασμένα μέσα από φίλτρα μιάς Ευρωπαϊκής νοοτροπίας που μοιάζει κοντά στην κλασσική και στην τζάζ και, ταυτόχρονα, κάποια έτη φωτός μακρυά, σ ένα αποκλειστικά δικό της Σύμπαν. Μιά αδιάκοπη συγκινησιακή ροή αναπτύσσεται βαθμιαία με καθεμιά από τις γοητευτικές μελωδίες και γίνεται μετεωρισμός, μεθυσμένος από το ίδιο του το πάθος, έτσι που, μόλις τελειώνει, νιώθεις σαν να ήσουν επιβάτης σε ονειρικό ταξίδι. Τα πιατίνια συνοδεύουν ψιθυρίζοντας και το μπάσο είναι η κομψότητα προσωποποιημένη. Ενας νυχτερινός αισθησιασμός υποβόσκει, περισσότερο τον νιώθεις παρά τον ακούς. Μετά, ψάχνεις περισσότερα βιογραφικά στοιχεία: ο Tord είναι Νορβηγός και πολύ θρήσκος. Είναι ακαδημαϊκός και μάλιστα έχει γράψει μιά διατριβή, με τίτλο “Ο Διαλεκτικός Ερωτισμός του αυτοσχεδιασμού”.

Εξαίσιο
 
Last edited:

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Γαμωτο... Διαβασα για αυτο το αλμπουμ στο τελευταιο Stereophile, το παρηγγειλα και ακομα να ερθει:bigcry:

Μετα και απο την παρουσιαση του Κωστα, μου τρεχουν τα σαλια!
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Εξαιρετική παρουσίαση όπως πάντα από τον Κώστα Λυμπερόπουλο για ένα εξαιρετικό album!
Έχω και τα τρία album εδώ και καιρό και έχοντας τα αφομοιώσει αρκετά πλέον δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τα γραφόμενα του Κώστα.
Απλώς να προσθέσω ότι ο Tord Gustavsen κατ'εμέ έχει το ''χάρισμα'' να φτιάχνει μελωδίες.
:2thumb22sup:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,045
Αθήνα
Re: Απάντηση: "The next best thing to silence"

...τετοιοι δισκοι ειναι βαρετοι οταν οι μελωδιες τους ειναι αδυναμες.

Πολύ σωστή παρατήρηση!
:2thumb22sup:
Αν δεν έχεις τα άλλα δύο , συστήνονται ανεπιφύλακτα!
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Πραγματικά από τις καλύτερες σύγχρονες Jazz παρουσίες της Βόρειας Ευρώπης των τελευταίων ετών. Εξαιρετικά λιτό σχήμα με μόλις τρία μέλη που παρουσιάζει φοβερή ισορροπία μεταξύ του lead και του rhythm section κατά τη γνώμη μου, πράγμα όχι και τόσο εύκολο όταν το lead είναι πιάνο.

Στο ίδιο επίπεδο ας μου επιτραπεί να προτείνω και το Esbjorn Svensson Trio το οποίο αποτελείται ακριβώς από τα ίδια όργανα αλλά κινείται σε πιο έντονους ρυθμούς κατά κάποιο τρόπο. Τους είχε πρωτοαναφέρει ο Δημήτρης ο Ντοκατζής πριν κανένα χρόνο.
 
Last edited:

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Re: "The next best thing to silence"

Στο ίδιο επίπεδο ας μου επιτραπεί να προτείνω και το Esbjorn Svensson Trio το οποίο αποτελείται ακριβώς από τα ίδια όργανα αλλά κινείται σε πιο έντονους ρυθμούς κατά κάποιο τρόπο. Τους είχε πρωτοαναφέρει ο Δημήτρης ο Ντοκατζής πριν κανένα χρόνο.

εχουν αναφερθει πολλες φορες εδω. Ψαξε EST, E.S.T. κτλ
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Re: Απάντηση: Re: "The next best thing to silence"

εχουν αναφερθει πολλες φορες εδω. Ψαξε EST, E.S.T. κτλ

Ε, τότε μιας και με προλάβανε πολλοί, να προτείνω Arve Henriksen που είναι για πιο "παράξενα" αυτιά...:flipout:

Γενικά θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε μια αναφορά-λίστα σε σχήματα που προέρχονται από τη Σκανδιναβία, αν δεν έχει γίνει ήδη.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: "The next best thing to silence"

Ε, τότε μιας και με προλάβανε πολλοί, να προτείνω Arve Henriksen που είναι για πιο "παράξενα" αυτιά...:flipout:

Γενικά θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε μια αναφορά-λίστα σε σχήματα που προέρχονται από τη Σκανδιναβία, αν δεν έχει γίνει ήδη.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=445

Καλώς σας βρήκα , ευλογώντας ολίγον τα γένια μου -bye-
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,023
Αιγάλεω
Μοιάζει σαν Παιχνίδι με τις σκιές, απόκοσμα εφευρετικό. Δυνατά υπόγεια ρεύματα διατρέχουν το καρύκευμα και παραπέμπουν σε gospel και σε θραύσματα από ολόκληρη την παράδοση του τζάζ πιάνου ...... Μιά αδιάκοπη συγκινησιακή ροή αναπτύσσεται βαθμιαία με καθεμιά από τις γοητευτικές μελωδίες και γίνεται μετεωρισμός, μεθυσμένος από το ίδιο του το πάθος, έτσι που, μόλις τελειώνει, νιώθεις σαν να ήσουν επιβάτης σε ονειρικό ταξίδι. Εξαίσιο

Τώρα, άμα μου λές τέτοια...
Κι αυτό στα υπόψιν.. :grinning-smiley-043
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Με αυτο το CD εχω κανει 4-5 φορες το εξης: το βαζω να παιζει με το που μπαινω σπιτι, μετα τη δουλεια. Μεσα σε 5' η ατμοσφαιρα που δημιουργει με μεταφερει σε αλλη "πιστα", ηρεμιας και "ταξιδιου". Δισκαρα.
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Το κλείσιμο τής Τριλογίας είναι συναρπαστικό.
Μού κράτησε παρέα σε όλες μου τίς διακοπές .
Ο δίσκος είναι ´Λεπτοδουλειά´από την αρχή ως τό τέλος.
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,023
Αιγάλεω
41YX0ejjJeL._SS500_.jpg


Tord Gustavsen Trio – Being There (ECM CD – 2007)

Αυτά εδώ είναι, στην πραγματικότητα, Τραγούδια: ένα υπνωτικό μουρμούρισμα που σου φέρνει στο νού υπνοβάτη και σου κολλάει με την πρώτη - υπέροχες μπαλάντες που πάλλονται και σφύζουν και ακτινοβολούν σαν την πανσέληνο. Μη σας ξεγελάσουν τα αργά, σχεδόν στατικά tempi: οι παραλλαγές, είναι πάντα σε απόσταση αναπνοής απο τη μελωδία, με απειροελάχιστες, μινιμαλιστικές αποχρώσεις, αδιόρατες αλλαγές. Μοιάζει σαν Παιχνίδι με τις σκιές, απόκοσμα εφευρετικό. Δυνατά υπόγεια ρεύματα διατρέχουν το καρύκευμα και παραπέμπουν σε gospel και σε θραύσματα από ολόκληρη την παράδοση του τζάζ πιάνου αλλά είναι περασμένα μέσα από φίλτρα μιάς Ευρωπαϊκής νοοτροπίας που μοιάζει κοντά στην κλασσική και στην τζάζ και, ταυτόχρονα, κάποια έτη φωτός μακρυά, σ ένα αποκλειστικά δικό της Σύμπαν. Μιά αδιάκοπη συγκινησιακή ροή αναπτύσσεται βαθμιαία με καθεμιά από τις γοητευτικές μελωδίες και γίνεται μετεωρισμός, μεθυσμένος από το ίδιο του το πάθος, έτσι που, μόλις τελειώνει, νιώθεις σαν να ήσουν επιβάτης σε ονειρικό ταξίδι. Τα πιατίνια συνοδεύουν ψιθυρίζοντας και το μπάσο είναι η κομψότητα προσωποποιημένη. Ενας νυχτερινός αισθησιασμός υποβόσκει, περισσότερο τον νιώθεις παρά τον ακούς.
Εξαίσιο
..

Μα να μή βρώ ούτε μια λέξη που να είναι υπερβολή, στην καταπληκτική παρουσιαση του Κώστα... :SFGSFGSF:
Σου κόβεται η ανάσα απο την ομορφιά..
Τι να πρωτοπώ... Ακούστε τον!
Ψάχνω ήδη, τους δύο πρώτους τους
 
27 June 2006
7,771
Πάνε κανα δυο χρόνια που έχω να ψωνίσω ΕCM δίσκο και με βλέπω πάλι...

Αμα βρεθούν και τα παλιά, πείτε και γι αυτά αν αξίζουν χτυπήματος!
George αναμένουμε!