Παναγιές τού Κόσμου-Σαββίνα Γιαννάτου.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Εργο ηχογραφημένο το 1999 οι ´Παναγιές τού Κόσμου´περιέχει 18 λυγμούς απ´όλο τον κόσμο,τής Μάνας τού Χριστού,για τον νεκρό Γιό της.
Η Γιαννάτου έψαξε σέ όλο τον κόσμο για νάβρει αυτούς τούς Θρήνους.Γνώρισε Μαύρες Παναγιές,Ινδιάνες,Παναγιές τής Καραϊβικής ,τού Λιβάνου,τής Σαρδηνίας,τής Ελλάδας,τής Κύπρου,τής Κορσικής,τής Ισπανίας,τής Αρμενίας,τής Αργεντινής.
Τελικά μαζί με τούς Primavera en Salonico,δημιούργησε έναν δίσκο-διαμάντι απο την παγκόσμια παράδοση για την Μάνα και την Γυναίκα,που διακονεί τόν Ερωτα την Γέννηση και τον Θάνατο.
Η Δήμητρα ,η Αφροδίτη,η Παναγία που κλαίνε για το Νεκρό Παιδί και ποθούν τήν Ανάστασή του,διατρέχουν τούς αιώνες και παραστέκουν στον αιώνιο πόνο δίνοντας ελπίδα και παρηγοριά.
Εκεί και η Παναγιά η Γλυκοφιλούσα.
Η Γιαννάτου είναι τουλάχιστον συγκλονιστική.Χρησιμοποιεί τίς μεγάλες φωνητικές δυνατότητες της,για να μάς οδηγήσει στην γνήσια παγκόσμια συγκίνηση και κλίνει το γόνυ σε όλες τίς Μανάδες αυτού τού Κόσμου,που παιδεύονται ,χαίρονται ή θρηνούν για τα βλαστάρια τους.
'O tu qui dormi in sta petra sculpita..
d'ave sufferta,d'a colpi e ferrita'

´Aχ εσύ που κοιμάσαι σε αυτή την γλυπτή πέτρα
Τώρα αναπαύεσαι,το μαρτύριό σου τέλειωσε....
Αλλά εγώ είμαι απο φλόγα λαμπερή,καίγομαι και φωνάζω´διαμαρτύρεται και οδύρεται η Κορσικανή Παναγιά.

´Αδερφέ κυνηγέ,που έρχεσαι απο το βουνό
μήν είδες το παιδί μου?
Τον είδα τον ωραίο σου γιό,ντυμένο στα κόκκινα και πράσινα
Και αντί για φιλί,τριαντάφυλλο ήταν πάνω στο στήθος του´
Απο τον λαϊκό Αρμένικο θρήνο για τον νεκρό γιό,Vorskan Ahper.

O δίσκος τής Γιαννάτου έχει διαχρονική αξία γιατί ψηλαφά την μουσική πανανθρώπινων συμβόλων και προβάλλει έναν ανθρωποκεντρικό πολιτισμό.Απο εκεί έρχονται ο Επιτάφιος τού Ρίτσου και η Μανα τού Χριστού τού Βάρναλη.
Η ερμηνεία της στο απόσπασμα απο την λαϊκή λειτουργία τής Γουαδελούπης Missa Antilla(Αh,Mon Die)ανυπέρβλητη.
Αφιερωμένο σε όλες τίς Μανάδες και τίς Παναγιές αυτού τού Κόσμου,πέραν απο φυλές ,χρώμα και θρησκεία.
Σε όλες τίς Μανάδες,που γλυκοφιλούν,νανουρίζουν,ανησυχούν ,θρηνούν και ελπίζουν στον Λυτρωμό και στην Ανάσταση αυτού τού Κόσμου.
´Guidaito,costaleros,despacito capataz
que en la tierra hay una estrella
que es mi Virgen de la Paz'

Χρόνια Πολλά σε όλους.
 

waxman

Established Member
26 September 2007
131
Χμμ, την έχω στα υπόψη.Δεν έχω κάτι απο Σαββίνα.Τι μου συστήνεται για αρχή?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Είχα πάρει τα νανουρίσματα πριν από 10-11 χρόνια όταν ήταν μωρό ή κόρη μου.
Πολύ καλή τραγουδίστρια.
Και low profile...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,847
Αθήνα-Κέντρο
Είδες για να κάνω δυό μήνες διακοπές τί έχασα ??

Τώρα το διάβασα που το επανέφεραν στο προσκήνιο

Πολύ καλή παρουσίαση Σπύρο και συγκινητική !

Μπράβο:grinning-smiley-043
 

zardav

New member
20 June 2008
1
Λίγο αργοπορημένος, σε διάβασα σήμερα. Δεν τον ήξερα τον δίσκο. Θα τον ψάξω βέβαια επειγόντως! Καλό φθινοπωράκι - αν και είναι νωρίς ακόμα, 22 είναι η ισημερία!
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Επαναφέρω το νήμα στην επιφάνεια, με αφορμή την σημερινή ημέρα. Ένας υπέροχος δίσκος από την Σαββίνα. Χρόνια πολλά σε όλους.
 
27 June 2006
7,771
Re: Απάντηση: Παναγιές τού Κόσμου-Σαββίνα Γιαννάτου.

Επαναφέρω το νήμα στην επιφάνεια, με αφορμή την σημερινή ημέρα. Ένας υπέροχος δίσκος από την Σαββίνα. Χρόνια πολλά σε όλους.




Xρόνια πολλά αδερφέ, χρόνια πολλά σε όλους!!
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Δεκαπενταύγουστος δέν είναι τά ξεθωριασμένα νεοελληνικά-πλήν εξαιρέσεων-πανηγύρια.Πάνω απ'όλα ειναι τα εκατομύρια μανάδες μικρών 'Χριστών' πού ζούν σέ ένα κόσμο πούχει χάσει βασικές αξίες και κανοναρχείται απο 'νεκρές ψυχές' και τούς δούλους τους.Χρόνια πολλά και καλή απελευθέρωση εσωτερική καί παγκόσμια.