SONY D300 η κάποια άλλη;

vaggt

AVClub Enthusiast
29 June 2006
880
Λοιπόν για να μην σας κουράζω μέρες διακοπών που είναι η κατάσταση έχει ως εξής:
1)Η CRT τηλεόραση που είχα απεβίωσε πριν κάνα μήνα, οπότε αυτό τον καιρό είναι χωρίς TV, κάτι που δεν με χαλάει και ιδιαίτερα βέβαια αφού είναι καλοκαιράκι.
2)Η θέση στην οποία ήταν η τηλεόραση που χάλασε χωράει LCD μέχρι 32'
3)Υπάρχει όμως και η δυνατότητα τοποθέτησης την νέας πάνω από το τζάκι, οπότε σε αυτή την περίπτωση η διάσταση μπορεί να φτάσει και τις 42', που ταιριάζει και στην απόσταση θέασης που είναι περίπου 4 μέτρα.
4)Μετά από αρκετό διάβασμα, έχω καταλήξει στα δύο μοντέλα της SONY των 32' και 40' και αναφέρομαι στις 32D300 και 40D300 για την μια ή την άλλη περίπτωση.
5)Η χρήση της νέας TV θα είναι 80% SD κανάλια και 20% DVD τώρα και HD ταινιών αργότερα.
6)Όσον αφορά το κόστος δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 1200-1300 ευρώ.


Οι ερωτήσεις που με απασχολούν είναι:

1.Υπάρχει πρόβλημα με την τοποθέτηση της TV πάνω από στο τζάκι;
2.Η προσφορά του γνωστού καταστήματος από την Λάρισα είναι μόνο για την 40ρα. Έχει κανείς εμπειρία από συναλλαγή με το εν λόγω κατάστημα και να ναι πιες οι εμπειρίες του; (πχ. Τηρήθηκαν τα προσυμφωνημένα; υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην συναλλαγή; κλπ).
3.Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση που πιθανόν να μου έχει διαφύγει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
1.Υπάρχει πρόβλημα με την τοποθέτηση της TV πάνω από στο τζάκι;
3.Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση που πιθανόν να μου έχει διαφύγει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

1. Νομιζω Ναι.
3, Δες και την Panasonic 42PV(X)70.
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Δυστηχως φιλε μας τι βι και πανω απ το τζακι ειναι συνδιασμος της " φωτιας " .
Ακομα και σβηστο να ειναι στις περισοτερες των περιπτωσεων θα ειναι και ψηλα τοποθετημενη οποτε θα βλεπεις και υπο γωνια ......
Οσο για το ενλογο καταστημα υπαρχουν ατομα στο φορουμ που εχουν συναλαγη μαζι του και δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου "πατατια" ,
αλλωστε στο online λεμε ναι ιδιως οταν οι δοσεις ειναι ατοκες και οι τιμες καλες.
Το τζακι παντος ξεχνατο ...τουλαχιστον το να το αναβεις εαν βαλεις επανω τι βι.
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Το τζάκι ξέχνα το.......Για την τηλεόραση τίποτα άλλό!!Μόνο την D3000
 

nobleman

Established Member
Απάντηση: Re: SONY D300 η κάποια άλλη;

Δυστηχως φιλε μας τι βι και πανω απ το τζακι ειναι συνδιασμος της " φωτιας " .
Ακομα και σβηστο να ειναι στις περισοτερες των περιπτωσεων θα ειναι και ψηλα τοποθετημενη οποτε θα βλεπεις και υπο γωνια ......
Οσο για το ενλογο καταστημα υπαρχουν ατομα στο φορουμ που εχουν συναλαγη μαζι του και δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου "πατατια" ,
αλλωστε στο online λεμε ναι ιδιως οταν οι δοσεις ειναι ατοκες και οι τιμες καλες.
Το τζακι παντος ξεχνατο ...τουλαχιστον το να το αναβεις εαν βαλεις επανω τι βι.

Για την συγκεκριμένη πάντως λόγω καλής προσφοράς δεν έχει άτοκες... τους έστειλα μήνυμα, δεν έχουν ετοιμοπαράδοτες, σε κανα 1οήμερο υπολογίζουν!
 

vaggt

AVClub Enthusiast
29 June 2006
880
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Να ρωτήσω κάτι όμως,
Αναφέρεστε στο τζάκι αναμένο βέβαια και στην περίπτωση όμως τις 32'' και αυτή θα βρίσκεται στο πλάι του τζακιού όπως και η CRT εξάλλου. Αν και το τζάκι δεν το πολυχρησιμοποιώ.

Αν και μου φαίνεται ότι σε κάποια από τα σπίτια που παρουσιάζουν τα περιοδικά του χώρου κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι τέτοιο αλλά δεν θυμάμαι πιο ακριβώς.

Ευχαριστώ πολύ

Βαγγέλης
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,112
Homeless
Αμα βαλεις την tv πανω απο το τζακι η γωνια θεασης δεν θα ειναι καθολου καλη οποτε καλύτερα να το ξεχασεις. Παρε την 32". Οσο για το καταστημα στην Λαρισα ειναι οκ. Εγω απο κει ψωνισα την δικη μου tv και δεν ειχα κανενα προβλημα.
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Εαν σκοπεύεις να μην ξανανάψεις τζάκι και εαν το κάτω άκρο της τηλεόρασης είναι στο 1,2 μέτρο από το πάτωμα ή έχεις σχετικά ψηλές θέσεις ( η διαφορά θέσης και τηλεόρασης είναι αποδεκτή στα 70 cm ) τότε τσίμπα μία 40D3000 ...
 

vaggt

AVClub Enthusiast
29 June 2006
880
Η συζήτηση είναι κυρίως για την θέση της τηλεόρασης μια και όπως είναι φανερό προτυμώ την 40'' από την 32'' για ευνόητους λόγους.

Η κάτω γωνία της TV θα είναι στο 1,1 μ. περίπου και η απόσταση της κύριας θέασης θα είναι στα 4 μ.

Η θερμοκρασία πάνω από το τζάκι θα φτάνει τους 4-45 βαθμούς που έχει το καλοκαίρι; χλωμό μου φαίνεται (κρίμα να μην είναι χειμώνας να το ανάψω να μετρήσω τι θερμοκράσια φτάνει στον τοίχο από πάνω.

Μήπως το εν λόγω κατάστημα φέρει και την 32'' με καμιά σούπερ τιμή όμως έχει και την 40'';


Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Βαγγέλης
 

Βασίλης

AVClub Addicted Member
24 July 2007
1,936
Αθηνα
εγω φοβάμαι μήπως η τοποθέτηση της βάσης σου κάνει ζημιά στο τζάκι.δεν ρωτάς τον κατασκευαστή αν γίνεται?
 

vaggt

AVClub Enthusiast
29 June 2006
880
Σε ευχαριστώ πολύ, αυτό είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί, θα το ρωτήσω.
 

JayDee

New member
29 June 2007
53
Στο electroptica.gr την έχει 1277 EUR... Δεν έχω όμως ψωνίσει ποτέ από το συγκεκριμένο κατάστημα, για να γνωρίζω την εξυπηρέτησή τους.

http://www.electroptica.gr/view_pro...19dbc&secref=efdc8c6cd28cd0adc7b52e75638eb36f

Παιδια εχει παραλαβει κανεις απο εκει την d3000 σε αυτην την τιμη 'η ειναι καμια εξυπναδα του στυλ παραγγειλε εσυ κ εχεις να λαβαινεις σε κανα 3μηνο...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,151
Bratislava
Σημερα Τεταρτη παντως δεν ειχε διαθεσιμη, ειπε απο βδομαδα (40ρα). Να δουμε την τιμη της τοτε.... στη Θεσσαλονικη υπαρχει ετοιμοπαραδοτη σε πολλα μαγαζια στα 1600Ε.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,151
Bratislava
Το πλαισιο Καλαμαριας ειχε ενα κοματι ανοικτο στη βιτρινα χθες Τριτη... αλλα και τα 200Ε ειναι διαφορά...
 

vaggt

AVClub Enthusiast
29 June 2006
880
Τελικά είπα να μην το ρισκάρω και παράγγειλα την 32D300. Στα e-mail μου είπαν ότι είναι ετοιμοπαράδοτη, οπότε και λόγω 15Αυγουστου θα έρθει την άλλη Πέμπτη (23/8).

Τόσον καιρό δεν με ένοιαζε αλλά τώρα που έγινε η παραγγελία οι μέρες περνάνε όπως στον στρατό. :violent-smiley-030: