LG 42LF65 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Οκ, πριν ξεκινήσω να πω ότι γνωρίζω πως η συγκεκριμένη τηλεόραση δεν είναι τίποτε το ιδιαίτερο. Διάβασα τα reviews και εν μέρει συμφωνώ... αλλά όχι τόσο όσο την θάβουν.... Για μένα η εικόνα είναι κορυφαία και αυτό μου φτάνει.

Δεδομένου λοιπόν ότι ο προβολέας μου 4805 infocus μας άφησε, έψαχνα για αντικαταστάτη. Η γυναίκα μου όμως δεν ήθελε και ξαφνικά χωρίς να το γνωρίζω γύρισα σπίτι και είδα την LG 42LF65 να είναι "ξαπλωμένη" στο σαλόνι μου, ως δώρο από γυναικοπεθερικά.

Η τηλεόραση είναι 100hz, 1920 x 1080p και την έχω συνδέσει με HDMI στο Samsung HD870 (720p).

Θα ήθελα να κάνω λίγες ερωτήσεις στους "ειδικούς".

1) Υπάρχει λόγος να επενδύσω σε 1080p upscaling dvd player για SD dvd's ? Θα δω ουσιαστική διαφορά ή θα δημιουργήσω περισσότερο πρόβλημα στην κίνηση ή/και συνολική ποιότητα εικόνας?
2) Το dvd μου είναι αρκετό, ή προτείνετε κάτι άλλο?
3) Έχω αρκετό υλικό HD από net, υπάρχει κάποιο "οικονομικό" Player για να τα δω στην TV?


Οποιδήποτε άλλο σχόλιο ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Ενα ps3 είναι η απάντηση σε όλα ... Και upscale κάνει , και BR θα παίζει , και HD υλικό μπορεί να παίξει ( ο μόνος περιορισμός που υπάρχει είναι τα 4 giga αλλά αυτό παλεύεται είτε με ethernet - stream είτε με κάποια έκδοση linux που έρχεται ...
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
Απάντηση: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Καλορίζικη και καλές θεάσεις αν και οι 42" δεν συγκρίνονται όσο και ποιοτικές να' ναι, με την μεγάλη εικόνα.
Κάνε αυτό που λέει ο Jos3ph ή αν έχεις όρεξη και ψυχικά αποθέματα HTPC.
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Για το ps3 το γνωρίζω, αλλά μου πέφτουν πολλά τα 600 περίπου ευρώ.

Υποθέτω ότι αν πάρω ένα dvd player με upscaling σε 1080p θα έχω την καλύτερη δυνατή ποιότητα σωστά? Ψάχνω κάτι έως 200 ευρώ περίπου και ήδη χαζεύω το pioneer dv600 ή dv400.

Any reccomendations ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Μεγεια την νεα τηλεοραση.

Μονο μια διορθωση , η σειρα LF65 δεν εχει 100 Hz.

Πιστευω οτι αξιζει να προχωρησεις σε αγορα upscaling DVD player που να ανεβαζει 1080p με δεδομενο οτι η LG δεν φημιζεται για τους επεξεργαστες εικονας που δαθετει (εξαιρειται το πολυ καλο de-interlacing που ειναι Faroudja).

Κορυφαιο player ειναι το Οppo 981 που με γυρω στα 260 ευρω προσφερει εικονα ανταξια αλλων με διπλασια τιμη.

Μπορεις να το βρεις εδω: http://oppohellas.blogspot.com/

Και εδω ενα τεστ: http://www.dvdtimes.co.uk/content.php?contentid=65287

Υπαρχουν βεβαια και τα νεα DVD Pioneer που ανεβαζουν 1080p και τα νεα DVD Recorder Sony με εξοδο HDMI που δινουν και αυτα 1080p.
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Μεγεια την νεα τηλεοραση.

Μονο μια διορθωση , η σειρα LF65 δεν εχει 100 Hz.

Πιστευω οτι αξιζει να προχωρησεις σε αγορα upscaling DVD player που να ανεβαζει 1080p με δεδομενο οτι η LG δεν φημιζεται για τους επεξεργαστες εικονας που δαθετει (εξαιρειται το πολυ καλο de-interlacing που ειναι Faroudja).

Κορυφαιο player ειναι το Οppo 981 που με γυρω στα 260 ευρω προσφερει εικονα ανταξια αλλων με διπλασια τιμη.

Μπορεις να το βρεις εδω: http://oppohellas.blogspot.com/

Και εδω ενα τεστ: http://www.dvdtimes.co.uk/content.php?contentid=65287

Υπαρχουν βεβαια και τα νεα DVD Pioneer που ανεβαζουν 1080p και τα νεα DVD Recorder Sony με εξοδο HDMI που δινουν και αυτα 1080p.


Τα 100hz τα ανέφερα διότι στο αυτοκόλλητο της TV πέραν των 1080p, FullHD κτλ, ανέφερε και 100HZ. Anyway.

To oppo έχω ακούσει και εγώ ότι είναι πολύ καλό αλλά δεν μπορώ να το βρω κάπου στο Internet για αγορά εκτός της oppohellas που δεν δέχεται κάρτα :(.

Μάλλον για το pioneer το βλέπω
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Πάντως σε λίγο καιρό έρχεται και το Sony DVP-NS78 που κάνει την ίδια δουλειά και θα χει περίπου 170Ε!!!
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

δεν μπορώ να βρω για το Pioneer ένα review ρε γαμώτο. Λέτε να είναι καλό σε upscaling 1080p? Δεν ξέρω τι να αγοράσω
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,526

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Πάντως σε λίγο καιρό έρχεται και το Sony DVP-NS78 που κάνει την ίδια δουλειά και θα χει περίπου 170Ε!!!

To NS78 εχει προτεινομενη τιμη 149 ευρω αλλα υπαρχει ηδη σε ορισμενα Ευρωπαικα site στα 113.8 ευρω:

http://www.touslesprix.com/comparer/fiche136704.html
 
Last edited:

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,525
Land of Dystopia
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Στέλιο καλώς όρισες και καλορίζικη, πόσο σου κόστισε η αγορά?
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Έχεις ένα δίκιο....

μάλλον θα περιμένω ένα HD-DVD player το οποίο να υποστηρίζει και 1080p upscaling σε SD dvd's.

Άλλωστε αν κάνει τώρα το toshiba HD-DVD 350 ευρώ, θεωρώ ότι σε 6 μήνες θα υπάρχει αντίστοιχο με πολύ λιγότερα χρήματα.

Οπότε θα "ανεχτώ" το 720p προς το παρόν....
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

εχεις τηλεοραση 1080p full HD kai μαλιστα 42'' και μαλιστα δωρο




και σκεφτεσαι τα 600 του PS3
?????


αν επαιρνες προβολεα θα δινες 1500-2000+


(εγω δε θα σκεφοτμουνα ουτε τα 1000 του BD P S1 (καλα ενταξει λιγο υπερβολικο αλλα αν ειχα γλιτωσει τα λεφτα της tv σιγουρα θα παιρνα το PS3


μια ερωτηση JOS3ph ...... εγω που μαζεψα 600 ευρω να το παρω 579 απο πλαισιο?
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Οχι , η Sony ανακοίνωσε νέο πακέτο με νέο sixaxis με vibration ( δόνηση ) εκτός εαν δεν σε ενδιαφέρει , οπότε Βουρ στο Πατσά!
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Re: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

δε με ενδιαφερει καθολου το vibration........



μονο ταινιες BR θελω .......


βουρ λες εε?
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Απάντηση: Η νέα μου FULL HD τηλεόραση

Οχι , η Sony ανακοίνωσε νέο πακέτο με νέο sixaxis με vibration ( δόνηση ) εκτός εαν δεν σε ενδιαφέρει , οπότε Βουρ στο Πατσά!

Δηλαδη στο νεο πακετο θα λειτουργει η αναδραση στα τιμονια για τα Grand tourismo μας και τα τοιαυτα ?

YS
Pease GOD make him say yes ....