Transformer coupled preamp

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Μετά απο μερικές αλλαγές ακουστικού και ουχί μετρητικού χαρακτήρα ο νέος προ έχει δίκαια μια θέση στην παρέα.

Ο εξόδου είναι σχεδίασης του γνωστού Iron Man Τυροβολά.

Καλό καλοκαίρι συνάδελφοι.
 

Attachments

  • ver1.jpg
    ver1.jpg
    150.1 KB · Views: 649

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Απο μια συντομη ακροαση, το προενισχυτακι φαινεται εξαιρετικον τεμαχιον.
Οσο για το πεντοδακιον, επισεις εξαιρετικον. (Τουλαχιστον στα αυτια μου, μιας και το υπολοιπο πανελ σε παλαιοτερη κοντρα, ψηφισε 5842 )
Μηπως εχουμε θεμα με τα πεντοδακια?

Συγχαρητηρια στον κυριο Τυροβολα:SFGSFGSF:
Καλο ταξιδι στον κυριο Προεδρο -bye-
 
Last edited:

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Dim αυτός πο άκουσες ήταν απλά για πέταμα ! άσχετα απ τις μετρήσεις.

Μετά τις αλλαγές, ναι, παίζει αυτό που θέλω.
 

aroS3

Senior Member
19 June 2006
559
Αθήνα
Well Done πρόεδρε,
Αφού έπαιζε καλά η 6c45 φαντάζομαι η 6688 πως θα ακούγεται.....:grinning-smiley-043

Καλό ταξίδι, καλές διακοπές..
-bye-
 
17 June 2006
626
Ο προ αυτός απλά είναι ο απόλυτος προ και αν δεν είναι είναι πολύ κοντα στον απόλυτο προενισχυτή(αν υπάρχει). Κατά τ'άλλα φυσικά όλη η μαγκιά είναι στον μετασχηματιστή εξόδου τελεία και παύλα. Απ' την άλλη μετά από πολύ πείραγμα και πείραμα η 6C45 δυστυχώς αν και από τιτάνιο κατασκευασμένη, είχε τον απόλυτα "τσίγκινο" χαρακτήρα, απλά δεν έκανε τίποτα σωστά όσο και αν την παιδέψαμε χτες το βράδυ.
Αντίθετα το πονηρότατο πεντοδάκι(συνδεμένο σαν τρίοδος), που παλεύω εδώ και κάμποσο καιρό, τραγούδησε, τα έκανε όλα, έως και ακροβατικά, και επειδή τυχαίνει να έχει την ίδια βάση και σημεία λειτουργίας με την υπερλάμπα D3a σε κάποια στιγμή θα την ακούσουμε και αυτήν!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Υ.Γ (συναδελφοι, σκεφτείτε στις χαλαρές στιγμές του καλοκαιριού τι θα θέλατε να ξεκινήσουμε από φθινόπωρο, ας πούμε κανα group project.
Teaser hint!: κανα εύκολο, φτηνό δίδρομο κορνοειδές κλπ...)
Επίσης μες τη χαλαρότητα λίγο διάβασμα δεν έβλαψε κανένα, προτείνω λοιπόν ανεπιφύλακτα Morgan Jones και ανατύπωση και διάβασμα του ΗΒ3, radiotron's engineering manual κλπ.
 
Last edited:

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Μετά απο μήνες συμβίωσης με το μηχανάκι, μερικές μετρήσεις.

Το φορτίο είναι 10ΚΩ//1nF
Στις τιμές των παραμορφώσεων που μετρήθηκαν πρέπει να αφαιρεθεί (παρόλο που δεν έχει νόημα) το 0.04% που παράγει η γεννήτρια.

Αρχικά με την 6688. Για όσους δεν την ξέρουν πρόκειται για πεντοδάκι το οποίο -όπως ανακάλυψε ο Πάνος- όταν ήταν σε παραγωγή κόστιζε περιότερο απο μια EL34.

Οπως φαίνεται και στο αρχικό σχέδιο παίζει συνδεδεμένη σαν τρίοδος με τα πλέγματα g2 & g3 στην άνοδο.

Το σημείο λειτουργίας διαφοροποιήθηκε λίγο, πιέζοντας την λάμπα κοντά στο 70% της επιτρεπόμενης ανοδικής απώλειας.


attachment.php

Στα 2KHz, με 3Vrms στο φορτίο η παραμόρφωση είναι 0.12% = αμελητέα.

attachment.php
Και στα 20Hz, με 3Vrms στο φορτίο αρχίζει να μπαίνει στο παχνίδι το σιδερικό. Και πάλι η παραμόρφωση παραμένει σε πολύ καλά επίπεδα.


Στην συνέχεια δοκιμάστηκε η δίδυμη αδερφή της 6688, η ρώσικη 6J9P-E. Θηρίο σε μέγεθος γυαλικού δίπλα στην μικροσκοπική Αμερικάνα. Οι Ρώσοι άλλωστε δεν ήταν ποτέ προσεκτικοί με τα μεγέθη.

Η Ρωσίδα έκατσε ακριβώς στα σημεία της 6688 δίνοντας οριακά υψηλότερη παραμόρφωση. Διαφορά, μη άξιας λόγου.

attachment.php

Στα 2KHz, με 3Vrms στο φορτίο.

attachment.php

Στα 2KHz, με 10Vrms στο φορτίο.

Επειδή τα Ρώσικα γενικά δεν έχουν ανάγκη(tm) δοκιμάστηκε και στο 150% της επιτρεπόμενης ανοδικής απώλειας για μερικά λεπτά όπου και έδωσε την χαμηλότερη παραμόρφωση 0.04%, κοντά στα όρια της γεννήτριας.

Η συνέχεια με απόκριση συχνότητας (ωχ, τα σιδερικά μου) και IMD απο αύριο.

ΥΓ: οι Ρώσοι έχουν άπειρα λαμπάκια με φοβερά χαρακτηριστικά και σε τρομερά sexy τιμές. 1-2$ το τεμάχιο όταν όλοι πληρώνουν τα γνωστά (βλήτα) ECCxx πάνω απο 10$ για να μην μιλήσουμε για τίποτα Telefunken 83 diamod στα 700 ευρά το ζεύγος. Ημαρτον.
 
Last edited:

Audiocostus

New member
25 January 2007
85
Δεν βλέπω τις φωτό απ´ τη δουλειά αλλά θα τις δω το βράδυ σπίτι. Οπως και να έχει ........ εύγε. "Ακούγεται" πολύ, πάρα πολύ ενδιαφέρον.Πρέπει να τον ακούσουμε.
Αν και τελευταία οι 6SN7 μου ξεκουράζονται για χάρη ενός Promitheus TVC. Ολα προσωρινά.........

Μορφέα μαζί σου. Και εγώ, μεταξύ μας (να μην το φωνάζουμε κιόλας και κόψουμε και το ψωμί κανενός), ποτέ δεν είδα τις γιγαντιαίες διαφορές που να δικαιολογούν αυτά τα λεφτά που μοιράζονται για τις λάμπες όταν υπάρχουν και οι ρώσικες (mil spec παρακαλώ ) και μερικές κινέζικες (αυτές οι no name 6SN7 με την μεταλική βάση πολύ καλές βρε παιδί μου).
Αλλο ο συλλέκτης και άλλο ο χρήστης. Κάπου τα μπερδέψαμε;
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Sorry ....
 

Attachments

  • 6688 sa1.jpg
    6688 sa1.jpg
    146.4 KB · Views: 1,169
  • 6688 sa2.jpg
    6688 sa2.jpg
    224.1 KB · Views: 1,165
  • 6J9P-E sa1.jpg
    6J9P-E sa1.jpg
    140 KB · Views: 1,147
  • 6J9P-E sa2.jpg
    6J9P-E sa2.jpg
    142.6 KB · Views: 1,140

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
ΥΓ: οι Ρώσοι έχουν άπειρα λαμπάκια με φοβερά χαρακτηριστικά και σε τρομερά sexy τιμές. 1-2$ το τεμάχιο όταν όλοι πληρώνουν τα γνωστά (βλήτα) ECCxx πάνω απο 10$ για να μην μιλήσουμε για τίποτα Telefunken 83 diamod στα 700 ευρά το ζεύγος. Ημαρτον.

Σχετικα με τα χορταρικα Μανωλη, καπου διαβαζα οτι η 12ΑΧ7 ειναι η πιο δημοφιλης/ περισσοτερο πουλημενη λαμπα και μαλιστα με διαφορα. Περιεργο δεν ειναι ?

Οσο για το εν λογω προενισχυτακι, εχω ηδη αναψει την ψησταρια:grinning-smiley-043
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Δεν είναι και τόσο περίεργο.

Για δεκαετίες, έκαναν τα στάδια και τα σιδερικά ότι ήθελαν και ήταν αναγκαίο το κέρδος για να αμολύσουν την ανάδραση να τα μαζέψει.
Φτηνό κέρδος = 12ΑΧ7 πχ.
 
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
Μορφεας, γιατι δεν κανεις μια βαθμιδα καθοδου, ετσι δεν παιρνεις και την ενοχλητικη ενισχυση που δεν χρειαζεται και εχεις αναδραση 100% με την μικρωτερη παραμορφοση, ενα πολυ μεγαλο τσοκ χρειαζεται μονο, αλλα εχεις τους συμπεθερους με τις μηχανες που ετοιμες για τυλιγματα.
Απλα μια ... απλη ιδεα που μου ηρθε
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Μορφεας, γιατι δεν κανεις μια βαθμιδα καθοδου, ετσι δεν παιρνεις και την ενοχλητικη ενισχυση που δεν χρειαζεται και εχεις αναδραση 100% με την μικρωτερη παραμορφοση, ενα πολυ μεγαλο τσοκ χρειαζεται μονο, αλλα εχεις τους συμπεθερους με τις μηχανες που ετοιμες για τυλιγματα.
Απλα μια ... απλη ιδεα που μου ηρθε

Πάλι με πυκνωτές να μπλέξουμε, τσοκ με κρυπτονύτη και την καταραμένη ανάδραση. Χρειάζεται και λάμπα με υψηλό Gm.



Για να γελάσουμε λίγο ...

Αν το ηλεκτρόνιο δεν έχει χώρο να κάνει τις βόλτες του θα βγει αγχωμένο και μουσική δεν πρόκειται να παίξει. Στο σίδερο έχει την άπλα του.
Ειδικά αν το στριμώξεις σε κανένα ημιαγωγό στον πανικό θα χάσει συγγενή πρώτου βαθμού. Θα παίξε χάλια μετά, και με το δίκιο του.
(tm) Τυροβολάς Κώστας.
 
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
Μαλλον ημουν λιγακι αστοχος στην διατυπωση της ιδεας μου.
Βαζεις τον μετασχηματιστη που εχεις στην καθοδο και το γαιδουροτσοκ στην ανοδο. 100% ευγενικη αναδραση, τελειος ηχος, οσο μπασο θελεις ακομα και σε μεγαλες εντασεις
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Μαλλον ημουν λιγακι αστοχος στην διατυπωση της ιδεας μου.
Βαζεις τον μετασχηματιστη που εχεις στην καθοδο και το γαιδουροτσοκ στην ανοδο. 100% ευγενικη αναδραση, τελειος ηχος, οσο μπασο θελεις ακομα και σε μεγαλες εντασεις


Σωστό κι αυτό!

Ισως να μην κατάλαβα καλά, αλλά τι σχέση έχει η ένταση;
 
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
ειχα σκεφτει οτι οταν παιζεις δυνατα σε μια κλασσικη συνδεση, εχεις κορεσμο στον πυρηνα, αλλα οχι στο κυκλωμα που ανεφερα, μαλιστα η ποιοτητα του μετασχηματιστη δεν ειναι και τοσο κρισιμη.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Συνέχεια μετά την συνηθησμένη καθυστέρηση.
icon10.gif


Το ρεύμα αυξήθηκε στα ~15mA.

Η αντίσταση εξόδου μετρήθηκε στα 137Ω.

attachment.php

Η απόκριση συχνότητας είναι -0.1db στα 20Ηz και -1.5db στα 20ΚΗz με το δευτερεύον συνδεμένο στο 0.

attachment.php

IMD 0.22%

attachment.php

Multitone
 

Attachments

  • 6J9P-E IMD3.jpg
    6J9P-E IMD3.jpg
    211.8 KB · Views: 361
  • 6688 fr1.jpg
    6688 fr1.jpg
    186.4 KB · Views: 365
  • 6J9P-E sa multitone.jpg
    6J9P-E sa multitone.jpg
    260.3 KB · Views: 365
Last edited:

Αργύρης Μ.

Senior Member
6 July 2006
320
Πεύκη
Μανώλη, αν διαβάζω καλά το plot η τρίτη αρμονική είναι λίγο υψηλότερη από τη 2η?
Μου φαίνεται λίγο ασυνήθιστο για single ended - zero NFB μηχανάκι :chinscratch:
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Μανώλη, αν διαβάζω καλά το plot η τρίτη αρμονική είναι λίγο υψηλότερη από τη 2η?
Μου φαίνεται λίγο ασυνήθιστο για single ended - zero NFB μηχανάκι :chinscratch:

στα καλα single ended ετσι πρεπει να ειναι:grinning-smiley-043
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Μανώλη, αν διαβάζω καλά το plot η τρίτη αρμονική είναι λίγο υψηλότερη από τη 2η?
Μου φαίνεται λίγο ασυνήθιστο για single ended - zero NFB μηχανάκι :chinscratch:

Δεν το είχα προσέξει. Θα κάνω ένα loop back test να δω αν είναι της γεννήτριας.
Παρόλο αυτά, δεν έχει καμμία σχέση με την συγκεκριμένη μέτρηση γιατί εφαρμόζεται υψηπερατό φίλτρο πριν τον υπολογισμό. Σκοπός είναι να δούμε την ενδοδιαμόρφωση των 250Hz γύρω απ τα 8ΚHz.
 

The Raven

New member
2 December 2007
13
EARTH
Μετά απο μήνες συμβίωσης με το μηχανάκι, μερικές μετρήσεις.

Το φορτίο είναι 10ΚΩ//1nF
Στις τιμές των παραμορφώσεων που μετρήθηκαν πρέπει να αφαιρεθεί (παρόλο που δεν έχει νόημα) το 0.04% που παράγει η γεννήτρια.

Αρχικά με την 6688. Για όσους δεν την ξέρουν πρόκειται για πεντοδάκι το οποίο -όπως ανακάλυψε ο Πάνος- όταν ήταν σε παραγωγή κόστιζε περιότερο απο μια EL34.

Οπως φαίνεται και στο αρχικό σχέδιο παίζει συνδεδεμένη σαν τρίοδος με τα πλέγματα g2 & g3 στην άνοδο.

Το σημείο λειτουργίας διαφοροποιήθηκε λίγο, πιέζοντας την λάμπα κοντά στο 70% της επιτρεπόμενης ανοδικής απώλειας.


attachment.php

Στα 2KHz, με 3Vrms στο φορτίο η παραμόρφωση είναι 0.12% = αμελητέα.

attachment.php
Και στα 20Hz, με 3Vrms στο φορτίο αρχίζει να μπαίνει στο παχνίδι το σιδερικό. Και πάλι η παραμόρφωση παραμένει σε πολύ καλά επίπεδα.


Στην συνέχεια δοκιμάστηκε η δίδυμη αδερφή της 6688, η ρώσικη 6J9P-E. Θηρίο σε μέγεθος γυαλικού δίπλα στην μικροσκοπική Αμερικάνα. Οι Ρώσοι άλλωστε δεν ήταν ποτέ προσεκτικοί με τα μεγέθη.

Η Ρωσίδα έκατσε ακριβώς στα σημεία της 6688 δίνοντας οριακά υψηλότερη παραμόρφωση. Διαφορά, μη άξιας λόγου.

attachment.php

Στα 2KHz, με 3Vrms στο φορτίο.

attachment.php

Στα 2KHz, με 10Vrms στο φορτίο.

Επειδή τα Ρώσικα γενικά δεν έχουν ανάγκη(tm) δοκιμάστηκε και στο 150% της επιτρεπόμενης ανοδικής απώλειας για μερικά λεπτά όπου και έδωσε την χαμηλότερη παραμόρφωση 0.04%, κοντά στα όρια της γεννήτριας.

Η συνέχεια με απόκριση συχνότητας (ωχ, τα σιδερικά μου) και IMD απο αύριο.

ΥΓ: οι Ρώσοι έχουν άπειρα λαμπάκια με φοβερά χαρακτηριστικά και σε τρομερά sexy τιμές. 1-2$ το τεμάχιο όταν όλοι πληρώνουν τα γνωστά (βλήτα) ECCxx πάνω απο 10$ για να μην μιλήσουμε για τίποτα Telefunken 83 diamod στα 700 ευρά το ζεύγος. Ημαρτον.

Βασικα ειμαι καπως ασχετος με τις λυχνιες (ελπιζω καποια στιγμη να βρω χρονο για να μελετησω το βιβλιο "An Approach to Audio Frequency Amplifier Design" της General Electric που εχω στο ραφι μου εδω και 10 χρονια γιατι με ενδιαφερει πολυ η λαμπατη κατασκευη) αλλα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι με ποια συσκευη μετρησης εχεις παρει αυτα τα πολυ ωραια spectrum analysis γιατι εγω δεν εχω καμια τετοια. Ειναι εξωτερικη η χρησιμοποιει την καρτα ηχου του PC?
Φωτης