Απλά, σχεδόν παιδικά

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
51A33AXQNKL._AA240_.jpg


Ανέκαθεν δεν άντεχα ν' ακούω περίπλοκες μουσικές τα καλοκαίρια. Πολλή ζέστη, λίγες νότες. Ο Bach και οι πολυφωνικοί στις θήκες, οι μάστορες της ορχήστρας κι αυτοί κλεισμένοι στους δίσκους, οι μινιμαλιστές και οι απλοί να στριφογυρίζουν διαρκώς στο CD.

Ο Federico Μompou γεννήθηκε στα 1893 στην Βarcelona της Ισπανίας. Ήρεμος και ντροπαλός ως προσωπικότητα, προτίμησε τη σύνθεση από την καριέρα ως σολίστας του πιάνου. Σπούδασε στην Γαλλία και τιμητικά έγινε δεκτός στην Ομάδα των Έξι(Milhaud, Auric, Durey, Honegger, Poulenc και Tailleferre). H μουσική του έχει επιρροες απο Chopin, Debussy, Ravel και Scrjabin ενώ ιδιαίτερα εμφανείς είναι οι επιρροές από τον Satie. Πέθανε το 1987.

Η μουσική του Mompou μοιάζει με την σιωπή που μιλά. Άλλες φορές μοιάζει με παραμύθι που διηγείται κανείς σε μικρό παιδί. Το Cancion y Danza 7(Τραγουδι και Χορός) είναι βγαλμένο από τον παιδικό κόσμο των παραμυθιών. Οι Τρείς Παραλλαγές ξεκινούν με μια αστεία μελωδία εικοσιένα δευτερολέπτων που ταυτίζει τον ακροατή μαζί της κι έπειτα τον ξεναγεί σε νυχτερινό χορό, σε έντονο συλλογισμό. Και τότε καταλαβαίνει ότι η μελωδία δεν ήταν αστεία, αλλά άμεσα οικεία: "η μουσική δεν έχει αέρα και φώς. Είναι χτύπος καρδιάς που δεν φτάνει στο διάστημα, αλλά στα βάθη της ψυχής, στο πνεύμα του πνεύματος..[..]..Η μουσική μου δεν θα χωρέσει ποτέ σ' ενα τέλειο κόσμο" έλεγε ο συνθέτης.

Από το CD ξεχωρίζουν οι Cancions y Danzas, αν και δεν περιέχονται όλες, οι Paisages και οι Παραλλαγές, χωρίς να σκιάζουν τα υπολοιπα κομμάτια, κάνοντας το CD ένα υπέροχο δείγμα της μουσικής του Federico Mompou κι ένα ευχάριστο άκουσμα για το καλοκαίρι.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Κάτι δικό του έχω καταχωνιασμένο και αμελημένο κάπου. Η υπέροχη περιγραφή σου θα με οδηγήσει σήμερα να το ανακαλύψω.....
 
Να' σαι καλά Μπουζόνι που μας μεταφέρεις τη φρεσκάδα των ακουσμάτων σου, αλλά μουσική "...στα βάθη της ψυχής, στο πνεύμα του πνεύματος", ευχάριστο άκουσμα για το καλοκαίρι;








ΥΓ. Απόπειρα χιούμορ... συμπάθα με. ;)
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Απλά, σχεδόν παιδικά

Να' σαι καλά Μπουζόνι που μας μεταφέρεις τη φρεσκάδα των ακουσμάτων σου, αλλά μουσική "...στα βάθη της ψυχής, στο πνεύμα του πνεύματος", ευχάριστο άκουσμα για το καλοκαίρι;








ΥΓ. Απόπειρα χιούμορ... συμπάθα με. ;)

To κατάλαβα ;)

Με αυτό ήθελα να εξηγήσω την αμεσότητα της μουσικής του Mompou, το ότι μιλά κατευθείαν στον ακροατή. Γι αυτό ρέει ευχάριστα και ξεκούραστα.

Ομολογώ οτι ενίοτε γράφω ενθουσιασμένος από την εκάστοτε μουσική και καμιά φορά το... παρακάνω :blush: Αλλά πάλι πιστεύω ότι αυτό αρέσει σε όλους μας: το οτι όλοι γράφουμε ο καθένας για τη "λόξα" του και το χαίρεται :grinning-smiley-043

Υ.Γ. Εντούτοις, υπενθυμίζω και το...δικαίωμα στην άρνηση. Πραγματικά πιστεύω οτι θα ήταν ενδιαφέρον μια ωραία μέρα που κάποιος παρουσιάζει εδώ ένα έργο μεγάλου συνθέτη, να πεί κάποιος άλλος οτι το έργο δεν είναι αξιόλογο, είναι κακόηχο, βαρετό, παραφορτωμένο...οτιδηποτε. Και μετά να το κουβεντιάσουμε. Χωρίς να σφαχτούμε βεβαια :)
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απ' τις ελάχιστες φορές που 'δούλεψε' αυτό, ήταν όταν ο Σπύρος μου έθαψε την -πρώτη- ερμηνεία του Μπαιμ στην 9η του Μπετόβεν. Του το 'φυλάω' βέβαια :violent-smiley-030: :slapface: :argue: :BXVZCBXZ6: :p :D

Καλά ρε σύ αλλά σού ´μυθοποιησα ´τίς Βαλκυρίες τού Βάλτερ και μερικά ακόμα.Εκεί κόλλησες???:flipout: :flipout:
Kαι που να ακούσεις δηλαδή οτι και ο Αbentroth έχει καλύτερη 9η απο τον Μπαίμ.:SFGSFGSF: :flipout:
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
(...φτου ρε *****....πάλι για την ενάτη θα τσακωθούνε! :BXVZCBXZ6: :ADFADF1: :7SFGSFG: :flipout: :flipout: )
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Απλά, σχεδόν παιδικά

(...φτου ρε *****....πάλι για την ενάτη θα τσακωθούνε! :BXVZCBXZ6: :ADFADF1: :7SFGSFG: :flipout: :flipout: )

Εάν θέλετε ´διενέξεις´ για άλλο κλασσικό έργο δεχόμεθα και παραγγελίες.:worshippy:
Κοστίζει βέβαια κάτι παραπάνω αλλά θα μείνετε ικανοποιημένος.:flipout: :flipout: :flipout:
Υ.Γ
Μην ζητήσετε κάτι που νάχει σχέση με Σκάρλετ Γιόχανσον μόνο.Εκεί δεν συμμετέχω.:7SFGSFG:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Ως άλλο κατάλληλο για ανταλλαγή 'βιαίων πολιτιστικών εκτιμήσεων' έργο, προτείνεται το Requiem του Mozart.

μην ακούσω τίποτε για τον Φον, θα βγάλω πάλι μπιμπίκια στα 44 μου. :flipout:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Eχουμε γράψει,αλλά ευγενικά,στο θέμα Mozart -Τα Βασικά.
Φον Βελούδινος στην ´Δημιουργία ´τού Haydn.Αξεπέραστος ακόμα και σήμερα.-bye- -bye-
Kαι σε πολλά άλλα,ασφαλώς.
Εάν θές ανοίγεις thread με θέμα´Οι καλύτερες ερμηνείες τού Φόν Βελούδινου´.
Θα συνεισφέρω οπωσδήποτε.
Θα προτείνω τουλάχιστον 15-20 εξαιρετικές.:award:
Φοβάμαι μόνον τίς ´εσωτερικές´σου αντιδράσεις-bye- -bye-
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Eγω πάντως είμαι μέσα για το Requiem :)
Aπό τότε που είδα ένα σχόλιο οτι το Requiem του Mozart είναι εξαϋλωμένο,
ακονίζω μαχαίρια και περιμένω ευκαιρία! :violent-smiley-030: :flipout:
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Απλά, σχεδόν παιδικά

Μην ζητήσετε κάτι που νάχει σχέση με Σκάρλετ Γιόχανσον μόνο.Εκεί δεν συμμετέχω.:7SFGSFG:

Μα εδώ μιλάμε για μουσική, όχι για κινηματογράφο. Εκτός αν αναφέρεστε στη Scarlett επειδή ο τίτλος λέει "Απλά, σχεδόν παιδικά"...:flipout:

Μην ανησυχείτε όμως...θα ψαξω να βρω την Scarlett Johansson της μουσικής! Δεν μπορεί...ανάμεσα στις Tere, Tara, Lara, Σαρα, Μαρα, κάπου εκεί θα κρύβεται :flipout: :flipout:
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Να πιάσουμε την 5η που είναι πιο πιασάρικη? :flipout:

Πρόσφατο απόκτημα η εκτέλεση του Rattle με την Φιλαρμονική της Βιέννης. Κορυφαία.

@Busoni
Μια γνώμη για εκτέλεση της Fantasia Contrappuntistica που "έχεις" γράψει?
Και οι υπόλοιποι βέβαια παρακαλώ, αλλά ο Busoni προηγείται για ευνόητους λόγους...:lehrer:
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Αγαπητέ ΜcZab, ποιός είναι δυνατόν να εκτελέσει το έργο μου καλύτερα απο εμένα τον ίδιο; -bye-

Σοβαρά τωρα, η μόνη ηχογράφηση που γνωρίζω είναι μια του Ogdon. Aν θέλεις εντυπώσεις μπορώ να την φρεσκάρω και να σου πω. Απο την άλλη, φαντάζομαι οτι θα υπάρχουν λίγες μια και τα έργα του Busoni που πιο συχνά εκτελούνται ειναι οι μεταγραφές του στον Bach. Απ' όσο θυμάμαι, για τον Ogdon κάπου εχει γραψει και ο
Σπύρος Σούρλας.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Απλά, σχεδόν παιδικά

Να πιάσουμε την 5η που είναι πιο πιασάρικη? :flipout:

Πρόσφατο απόκτημα η εκτέλεση του Rattle με την Φιλαρμονική της Βιέννης. Κορυφαία.

@Busoni
Μια γνώμη για εκτέλεση της Fantasia Contrappuntistica που "έχεις" γράψει?
Και οι υπόλοιποι βέβαια παρακαλώ, αλλά ο Busoni προηγείται για ευνόητους λόγους...:lehrer:

Ποιά 5η ,του Μahler??
Εάν ναί, ο Rattle ,δυστυχώς ,για μένα,χάνει τα αυγά και τα πασχάλια.
Παραμενω πιστός στον Walter και στον Barbirolli.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Η 5η του Rattle δεν είναι άσχημη. Αλλά να, δεν μπαίνει στο ζουμί....

Του Βάλτερ όπως αναμενόταν (Ντέμιαν ; ) .

Του Μητρόπουλου, όσο περνάνε τα χρόνια την ανεβάζω για την πρώτη θέση.

Πολλές διαδικτυακές κριτικές παραμιλάνε για τον Μπαρσάι, που κυκλοφορεί και σε φθηνή ετικέτα, (Brilliant) αλλά δεν την έχω ακούσει. Σπύρο, την έχεις τσεκάρει στα κεντρικά δισκάδικα ;
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Ωπ, δεν έχω ακούσει τον Μπαρμπιρόλι, του οποίου η 9η είναι κορυφαία. Σπύρο, ελπίζω να το ρυθμίσουμε.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Απλά, σχεδόν παιδικά

Η 5η του Rattle δεν είναι άσχημη. Αλλά να, δεν μπαίνει στο ζουμί....

Του Βάλτερ όπως αναμενόταν (Ντέμιαν ; ) .

Του Μητρόπουλου, όσο περνάνε τα χρόνια την ανεβάζω για την πρώτη θέση.

Πολλές διαδικτυακές κριτικές παραμιλάνε για τον Μπαρσάι, που κυκλοφορεί και σε φθηνή ετικέτα, (Brilliant) αλλά δεν την έχω ακούσει. Σπύρο, την έχεις τσεκάρει στα κεντρικά δισκάδικα ;

Oχι Σπύρε μου.Δεν την έχω τσεκάρει.Ισως αυτή την εβδομάδα που θα χαλαρώνω απο 12 και μετά ,το μεσημέρι.
Για Barbirolli, anytime.
Eκεί πού έχω εντυπωσιαστεί παρά την μέτρια ηχογράφηση είναι η 3η με Mητρόπουλο σε live τής Συμφωνικής της Νεας Υόρκης τού 1956,πού την βρήκα σχεδόν ´στο πανέρι´.
Ειναι η πιό γρήγορη Τρίτη (78minutes)αλλά τα χάλκινα τής ορχήστρας είναι ανυπερβλητα.
Οσο για το φινάλε ,είναι το πρώτο πού μού προκάλεσε συγκίνηση μετά αυτό τού Horenstein,που πάντως παραμένει η πρώτη μου επιλογή.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Kαι επειδή ξεφύγαμε απο το θέμα να πω στον Busoni οτι άκουσα σήμερα αποσπάσματα απο τα cancons i dansas τού Mompou,με την ´εξειδικευμένη´σε λατινογενείς συνθέτες, Αlicia De Larrocha.Aκουσα απο 1-6 και το Νο 14,πού υπάρχουν στην δισκοθήκη μου
Oμορφα ,αυτοεξομολογητικά ,ευαίσθητα κομμάτια.