Τρίδρομο μπελά έβαλα στο κεφάλι μου....

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Εραστές των 3 δρόμων μείνετε stand-by...

Το ΣΚ έρχονται σπίτι μου και ξεκινάει η εξαντλητική διαδικασία της κατασκευής (ή ανακατασκευής για να είμαι πιο σωστός μιας και το κουτί έχει ήδη φτιαχτεί αν και με αρκετά λάθη...).
Εννοείται ότι θα δημοσιευτούν όλα τα αναγκαία καλούδια (φωτό, μετρήσεις, κλπ).


Αααα και για να μην με λέτε φτηνιάρη....
2 Χ PL18 Vifa woofers
P13MH Vifa midrange
TDΧ-120 Focal tweeter

Τα λέμε... :ernaehrung004:
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Εραστές των 3 δρόμων μείνετε stand-by...

Το ΣΚ έρχονται σπίτι μου και ξεκινάει η εξαντλητική διαδικασία της κατασκευής (ή ανακατασκευής για να είμαι πιο σωστός μιας και το κουτί έχει ήδη φτιαχτεί αν και με αρκετά λάθη...).
Εννοείται ότι θα δημοσιευτούν όλα τα αναγκαία καλούδια (φωτό, μετρήσεις, κλπ).


Αααα και για να μην με λέτε φτηνιάρη....
2 Χ PL18 Vifa woofers
P13MH Vifa midrange
TDΧ-120 Focal tweeter

Τα λέμε... :ernaehrung004:

.....Ωπ !!!!
Ε τότε να βοηθήσουμε ρε μάνα μου ...αφού το αποφάσισες ....:BDGBGDB55:


PS
...δουλειά δέν είχε ο διά... ος και απαύτωνε τα παιδιά του ....:flipout:
 

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Απάντηση: Re: Τρίδρομο μπελά έβαλα στο κεφάλι μου....

.....Ωπ !!!!
Ε τότε να βοηθήσουμε ρε μάνα μου ...αφού το αποφάσισες ....:BDGBGDB55:


PS
...δουλειά δέν είχε ο διά... ος και απαύτωνε τα παιδιά του ....:flipout:

Μην μου αγχώνεσαι...ότι σε αφορά έχει ήδη προγραμματιστεί να στο στείλω.... :chinese: :chinese: :chinese:
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
γουστάρω πρότζεκτ! Σχεδιαστής και μονάδες πολλά υποσχόμενος-ες. Το κουτί ελπίζω τουλάχιστον να έχει πατούρες
 

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Μετά από αυτά που τράβηξα με το σασί του Focal δεν θέλω ούτε να ξανακούσω την λέξη "πατούρα".... :furious3:
 

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Απάντηση: Re: Τρίδρομο μπελά έβαλα στο κεφάλι μου....

.....Ωπ !!!!
Ε τότε να βοηθήσουμε ρε μάνα μου ...αφού το αποφάσισες ....:BDGBGDB55:



Αυτό περίμενα.....Χε,χε,χε,...την πάτησες..... :devil-smiley-029:
Άρπα την τώρα....:slapface:

Να σε προετοιμάσω λοιπόν για το τι σε περιμένει...
Έχουμε και λέμε…
Ηχείο δαπέδου με ύψος γύρω στο 1,05, πλάτος 24 εκ και βάθος γύρω στα 32 εξωτερικά…Η διάταξη των μεγαφώνων στην μπάφλα είναι WW- οπή – Μ –Τ…
Γύρω στα 55-56 λίτρα αλλά τα καθαρά θα είναι αρκετά λιγότερα αφού θα αφαιρεθούν μεγάφωνα-δεσίματα-Χ- καμπινούλα μεσαίων – οπή κλπ…Λογικά γύρω στα 46-47 καθαρότατα για την φόρτιση των γούφερς…

Η τοποθέτηση των μεγαφώνων-οπής στην μπάφλα έχει ήδη γίνει οπότε εκεί δεν υπάρχουν περιθώρια αλλαγών (δεν ξαναπατουρώνω το Focal που να με κρεμάσεις ανάποδα - αρκετά τράβηξα …).
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τσεκάρεις τα πιθανά λάθη που έχουν γίνει (φοβάμαι ότι τα γούφερ είναι πιο κοντά στο πάτωμα από ότι θα έπρεπε…) και πως μπορούν αυτά να ελαχιστοποιηθούν από την ποσότητα-τοποθέτηση ηχοαπορροφητικών και φυσικά να επιβεβαιώσεις ή όχι τις δικές μου εξομοιώσεις-προβλέψεις…

Την Κυριακή (μαλλον) θα σου στείλω ακριβώς τα γεωμετρικά στοιχεία και τα στοιχεία μεγαφώνων και αναμένω να πιάσεις δουλειά ΤΑΧΙΣΤΑ…:silly:
 
Last edited:

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: Re: Τρίδρομο μπελά έβαλα στο κεφάλι μου....

Αυτό περίμενα.....Χε,χε,χε,...την πάτησες..... :devil-smiley-029:
Άρπα την τώρα....:slapface:

Να σε προετοιμάσω λοιπόν για το τι σε περιμένει...
Έχουμε και λέμε…
Ηχείο δαπέδου με ύψος γύρω στο 1,05, πλάτος 24 εκ και βάθος γύρω στα 32 εξωτερικά…Η διάταξη των μεγαφώνων στην μπάφλα είναι WW- οπή – Μ –Τ…
Γύρω στα 55-56 λίτρα αλλά τα καθαρά θα είναι αρκετά λιγότερα αφού θα αφαιρεθούν μεγάφωνα-δεσίματα-Χ- καμπινούλα μεσαίων – οπή κλπ…Λογικά γύρω στα 46-47 καθαρότατα για την φόρτιση των γούφερς…

Η τοποθέτηση των μεγαφώνων-οπής στην μπάφλα έχει ήδη γίνει οπότε εκεί δεν υπάρχουν περιθώρια αλλαγών (δεν ξαναπατουρώνω το Focal που να με κρεμάσεις ανάποδα - αρκετά τράβηξα …).
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τσεκάρεις τα πιθανά λάθη που έχουν γίνει (φοβάμαι ότι τα γούφερ είναι πιο κοντά στο πάτωμα από ότι θα έπρεπε…) και πως μπορούν αυτά να ελαχιστοποιηθούν από την ποσότητα-τοποθέτηση ηχοαπορροφητικών και φυσικά να επιβεβαιώσεις ή όχι τις δικές μου εξομοιώσεις-προβλέψεις…

Την Κυριακή (μαλλον) θα σου στείλω ακριβώς τα γεωμετρικά στοιχεία και τα στοιχεία μεγαφώνων και αναμένω να πιάσεις δουλειά ΤΑΧΙΣΤΑ…:silly:

...εντάξει ρε μάνα μου :hanged: ...αφού τήν πάτησα , τήν πάτησα , αλλά δέν μου λές ?:huh2:
Αφού ρε ξυνό -ΘεοΘάν οι θέσεις δέν αλλάζουν απριόρι , τι στα κομμάτια θα κάνουμε ...μόνο με το μονωτικό και τήν θέση του σωλήνα θα παίξουμε ..??:damnyou:

..αντε να χαθείς ..στα διάλα ..μισές δουλειές ...:chinese: :furious3: :grinning-smiley-043
 

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Τρίδρομο μπελά έβαλα στο κεφάλι μου....

...εντάξει ρε μάνα μου :hanged: ...αφού τήν πάτησα , τήν πάτησα , αλλά δέν μου λές ?:huh2:
Αφού ρε ξυνό -ΘεοΘάν οι θέσεις δέν αλλάζουν απριόρι , τι στα κομμάτια θα κάνουμε ...μόνο με το μονωτικό και τήν θέση του σωλήνα θα παίξουμε ..??:damnyou:

ΟΥΤΕ με την θέση του σωλήνα... :p :nounder: ίσως με το μήκος του, αλλά μάλλον ούτε αυτό θα χρειαστεί...συνήθως πέφτω σωστά στους συντονισμούς μου... :grinning-smiley-043

Κυρίως θέλω βοήθεια στην ποσότητα και στην θέση των μονωτικών ώστε να ελαχιστοποιήσω τις συνέπειες των τυχόν λαθών που ήδη έχουν γίνει (ψυχανεμίζομαι καναδυό...) - και φυσικά μια συνολική επιβεβαίωση του σχεδιασμού φόρτισης χαμηλών μιας και το lfa δείχνει πολύ ακριβές στις εξομοιώσεις του...
Οι 5 πλευρές του ηχείου έχουν κατασκευαστεί σε εξωτερικό ξυλουργό (ξύλινο γαρ...) και με προσωπική εργασία έχουν γίνει τα εσωτερικά δεσίματα και η μπάφλα...έχουν ήδη ανοιχτεί οι τρύπες των μεγαφώνων και της οπής και ΚΥΡΙΩΣ (αυτό ήταν το επώδυνο) έχει ήδη φτιαχτεί η πατούρα του τουίτερ, οπότε δεν ξανακουμπάω σέγα ο κόσμος να χαλάσει...

Τώρα για το μισές δουλειές... έχεις δίκιο αλλά ο ιδιοκτήτης είχε αισθητική άποψη ακόμα και για την θέση των μεγαφώνων στην μπάφλα (παρά την ύπαρξη καλύμματος) !!! :slapface: και δεν με άφησε ούτε καν να βγάλω τον σωλήνα στο πίσω μέρος για να μειώσω την άκουστότητα πιθανών εκπομπών...οπότε θα παλέψω (-ουμε) με ότι έχουμε στα χέρια μας... :ADFADF1:

Και μην γίνεσαι ανυπόφορος γκρινιάρης γιατί μου σπάς το ηθικό και έχω πολύ ανηφόρα μπροστά μου... :BDGBGDB55:
 

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
έτοιμο λοιπόν το ξυλουργικό μέρος.... :guitarist:

Μια πρώτη φωτό-γεύση... Εννοείται ότι η μπάφλα στο τέλος θα λουστραρισεί και αυτή στο χρώμα του ξύλου...
Και μια συγκριτική όσο αφορά τις διαστάσεις με τα Roister stelles...

Τώρα αρχίζει η αποσυναρμολόγηση και το δύσκολο μέρος της σχεδίασης του κροσσόβερ....

Ψιτ, ψιτ...Εμμανουήλ...ναι σε σένα το λέω που κάνεις το κορόιδο...ελπίζω εντός της σήμερον να σου στείλω τα γεωμετρικά στοιχεία της καμπίνας και σε πρώτη φάση μπορείς να κάνεις μια εξομείωση με τα Thiele-Small της Vifa... Να δούμε τουλάχιστον χοντρικά τι λάθη έχουν γίνει και πως θα χειριστούμε τα απορροφητικά...
Μόλις μετρήσω τα γούφερ, αν υπάρχει χρόνος το επαναλαμβάνουμε με τα μετρημένα (δεν πιστεύω ότι θα διαφοροποιούνται αισθητά...)


Stay tuned...
 

Attachments

  • P7220004.jpg
    P7220004.jpg
    73.5 KB · Views: 567
  • P7220005.jpg
    P7220005.jpg
    63.1 KB · Views: 514

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Εμμανουήλ...έτοιμο σ'έχω....:grinning-smiley-043

Λοιπόν το ηχείο μετράει εξωτερικά Υ= 95 Π=25 Β=32
Με δεδομένο το 1,9 πάχος ξύλου, έχουμε εσωτερικά Υ= 91,2 Π=21,2 Β=28,2
Αυτό μας δίνει έναν εσωτερικό όγκο = 54,5 λίτρα.
Αφαιρώντας 2 λίτρα όγκο μεγαφώνων + 2 λίτρα καμπινούλα μεσαίων και 2,5 λίτρα δεσίματα – Χ – οπή κλπ μας μένουν περίπου 48 καθαρά εσωτερικά λίτρα αφιερωμένα στην φόρτιση των γούφερς.

Τα μεγάφωνα είναι κεντραρισμένα στην μπάφλα και οι διάμετροί τους έχουν ως εξής
R1 = R2 = 18 cm
R3 = 10 cm
R4 = 14 cm
R5 = 12 cm

Αντίστοιχα οι αποστάσεις (πάντα μετρώντας από άκρη σασί-σασί ή σασί μπάφλα αντίστοιχα) έχουν ως εξής
F1 = 4,5 cm
F2 = 1 cm
F3 = 3,5 cm
F4 = 7,5 cm
F5 = 3 cm
F6 = 3,5 cm
Ftotal = 95 cm


Παραθέτω τα στοιχεία μεγαφώνων από τα Datasheets της Vifa, καθώς και πως αυτά διαμορφώνονται από το πρόγραμμα εξομείωσης αφού συνυπολογιστεί η παράλληλη συνδεσμολογία τους και προστεθεί μια εν σειρά αντίσταση 0,6 ΟΗΜ που αναμένεται να υπάρξει από το μεγάλο πηνίο εν σειρά με τα γούφερ ....

Αααα... το πρόχειρα υπολογισμένο μήκος του σωλήνα με ενεργή διάμετρο 9,5 εκ. είναι στα 18 εκατοστά που με βάση τον όγκο και αρκετή κάλυψη απορροφητικών (μια στρώση στις 5 πλευρές πλην της μπάφλας εσωτερικά) αναμένεται να συντονίσει το σύστημα στα 41 ΗΖ και να δώσει μια ανοηχική F-3 της τάξης των 37-38ΗΖ, και μια 2π ευαισθησία χαμηλών στα 89,5 db/w/m ή αλλιώς στα 93 db/2,83v/m (έχοντας συνυπολογιστεί και οι απώλειες από την εν σειρά αντίσταση)....

Για να δούμε λοιπόν τι ψάρια θα μας ψαρέψει το LFA και πια θα είναι τα επόμενα βήματα όσο αφορά την καμπίνα πριν μπούμε στην διαδικασία μετρήσεων-σχεδιασμού... :ears: :ears: :ears:
 

Attachments

  • ScreenHunter_002.jpg
    ScreenHunter_002.jpg
    10.8 KB · Views: 341
  • ScreenHunter_001.jpg
    ScreenHunter_001.jpg
    36.1 KB · Views: 314
  • ScreenHunter_003.jpg
    ScreenHunter_003.jpg
    62.4 KB · Views: 322

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
..και δεν με λές μπρέ ...πόσο χρόνο έχω ..???:chinese: :chinese:
θα το σενιάρεις τώρα ή θα πάς διακοπές κλπ κλπ

Για πέ με για να συντονιστώ :slapface:

PS
πολύ ακρη είναι τα γουφεράκια και .....:argue: :frusty:
 
Last edited:

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Απάντηση: Re: Τρίδρομο μπελά έβαλα στο κεφάλι μου....

..και δεν με λές μπρέ ...πόσο χρόνο έχω ..???:chinese: :chinese:
θα το σενιάρεις τώρα ή θα πάς διακοπές κλπ κλπ

Για πέ με για να συντονιστώ :slapface:

PS
πολύ ακρη είναι τα γουφεράκια και .....:argue: :frusty:


Μην αγχώνεσαι έχεις πολύ χρόνο....τουλάχιστον 2-3 ώρες... :flipout: :silly:








































Χωρίς πλάκα τώρα... Θα το τελειώσω πριν τις διακοπές γιατί αλλιώς ο ιδιοκτήτης δεν θα με αφήσει να φύγω... :speechless-smiley-0
Πάντως κάποιος λογικός χρόνος υπάρχει...έτσι κι αλλιώς μέχρι να γίνουν οι μετρήσεις, σχεδίαση κρος, κατασκευή δοκιμαστικού κυκλώματος, ακροάσεις κλπ καταλαβαίνεις ....
Απλά έλεγα να ξεμπερδεύω μια και καλή με την καμπίνα-ηχοαπποροφητικά κλπ και να μην επανέρχομαι σε αυτά αργότερα....Τέσπα, πράξε ανάλογα τον διαθέσιμο χρόνο σου και όπως εσυ κρίνεις...


Για το γουφεράκια το ξέρω...έπρεπε να πάνε λίγο πιο ψηλά...είναι από τα 1-2 λαθάκια που ψυχανεμίζομαι...:chinscratch: τέσπα δες τι μπορεί να γίνει με την υπάρχουσα κατάσταση και ανάλογα την σοβαρότητα της κατάστασης το συζητάμε...-bye-
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ελα ΘεοΘαν , τό έχω περάσει στο LFA , και έχω δεί μερικά πράγματα .
Αλλά για να μήν κάνουμε κανα λάθος στίς διιαστάσεις , θέλω να μου δώσεις τίς αποστάσεις τών κέντρων (μονάδων και σωλήνα ) απο τον πάτο και τήν εσωτερική διάσταση να γίνεται

...πολλά f έβαλες ρ´αδερφάκι μου και κάνει και ζέστη ...:BDGBGDB55: :flipout:
 

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Απάντηση: Re: Τρίδρομο μπελά έβαλα στο κεφάλι μου....

Ελα ΘεοΘαν , τό έχω περάσει στο LFA , και έχω δεί μερικά πράγματα .
Αλλά για να μήν κάνουμε κανα λάθος στίς διιαστάσεις , θέλω να μου δώσεις τίς αποστάσεις τών κέντρων (μονάδων και σωλήνα ) απο τον πάτο και τήν εσωτερική διάσταση να γίνεται

...πολλά f έβαλες ρ´αδερφάκι μου και κάνει και ζέστη ...:BDGBGDB55: :flipout:

Τι να σε κάμω που βαριέσαι....

Λοιπόν ... το κάτω γούφερ μετράει 11,6 εκ, το πάνω γούφερ 30,6 εκ και ο σωλήνας 48,1 εκ ....

όλες οι αποστάσεις αναφέρονται στην απόσταση των ΚΕΝΤΡΩΝ (μεγαφώνου ή σωλήνα) από τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ πάτο του κουτιού...

Οι εσωτερικές διαστάσεις της καμπίνας είναι Υ=91,2 Π=21,2 Β=28,2 και το μήκος του Φ10 σωλήνα (9,5 εσωτερικά) είναι 18.2 εκατοστά... Αφαιρείς συνολικά γύρω στα 6,5 λίτρα για μεγάφωνα-οπή-δεσίματα-Χ-καμπίνα μεσαίων κλπ οπότε παίζεις με καθαρά 48 λίτρα...

Αίντε και για να δείς τι καλό παιδί είμαι, μετά τις οδηγίες σου για τα απορροφητικά θα μετρήσω nearfield μεγάφωνα και σωλήνα και θα επαληθεύσω ή όχι τις προβλέψεις του LFA... :grinning-smiley-043
 
Last edited:

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Ωχ, ωχ, ωχ.... Μπελάδες στον ορίζονται... Μαμιέται το μεσαίο... Η επίδραση της μπάφλας στην περιοχή 500-1,5 Κηζ είναι πιο έντονη από ότι περίμενα... :confused:


Καλά να πάθω... τρίδρομο δεν ήθελα... :argue: η υπόθεση θα είναι ακρως ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική...
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
.-bye- ..αφήνουμε πρός το παρόν τα 500-1500 και πάμε στο κομμάτι τών γούφερ γενικά και τήν απόκριση μέρχρι τα 1000Hz (ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΩΤΙΚΑ ) για να δείς τι γίνεται γενικώς και σε ποιές συχνότητες

στο πρώτο jpg είναι το στήσιμο (που το βάζεις ανάποδα - απλά εγώ το εξομοίωσα έτσι χαριν ευκολίας )

και στο δεύτερο jpg , είναι η απόκριση ....
με τα προβλήματα της (βέβαια τονίζω οτι αυτά είναι χωρίς porocity - μονωτικά )


περιμένω δικά σου σχόλια για να δουλέψω λίγο αύριο-μεθαύριο τα μονωτικά και να προτείνω - ενώ πιθανά να βλέπω και μιά μικρή διαφοροποίηση του σωλήνα σε μήκος

PS
τα βασικά θέματα είναι οι θέσεις μονάδων /σωλήνα και :slapface:
η διάμετρος του σωλήνα :bigcry:
 

ΘΕΟΘΑΝ

Senior Member
20 June 2006
577
Δεν ξαναπατουρώνω μπάφλα, δεν ξαναπατουρώνω μπάφλα, δεν ξαναπατουρώνω μπάφλα, δεν ξαναπατουρώνω μπάφλα ....

Ρε Μανώλη πριν με κάνεις να αυτοκτονήσω (διάβαζε νέα μπάφλα...) και με δεδομένη την υπάρχουσα κατάσταση, ποστάρισε το καλύτερο δυνατό σενάριο με τα ηχοαπορροφητικά... μπορεί με βαριά κάλυψη τα πράγματα τόσο πάνω από τα 300-400 όσο και το knee πριν την αποκοπή να βελτιώνονται πολύ (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία....) :ADFAD2:




ΥΓ το μήκος του σωλήνα είναι κάτι που μπορεί εύκολα να αλλάξει....
 
Last edited:
19 June 2006
160
Π.Φαληρο
Δεν ξαναπατουρώνω μπάφλα, δεν ξαναπατουρώνω μπάφλα, δεν ξαναπατουρώνω μπάφλα, δεν ξαναπατουρώνω μπάφλα ....


Να ξαναπατουρώσεις, γιατί να μην ξαναπατουρώσεις? :slapface:

Εχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις :flipout: