Sharp LC37RD2E : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

makoma

New member
6 June 2007
11
ΤΗΝ ΠΗΡΑ
Πριν δυο περασε το κατωφλι και στηθηκε για εξεταση.

Εβαλα την κεραια, εκανε το tuning, και εμεινα μα***ας, η ποιοτητα απεικονισης στο sd ειναι μαματη.
Ευτυχως βεβαια γιατι δεν την ειχα δει ποτε, και ειχα βασιστει 100% στα review και τις αποψεις διαφορων χρηστων.
Η εικονα ειναι καθαρη και νεταρισμενη.
Οσο για την γρηγορη κινηση, ειδα motogp και το ευχαριστηθηκα αν, δεν επεφτε και ο rossi...
Dvd απο ενα crypto 320 μεσω vga, ποιοτητα αψογη.
Μια παρατηρηση οσον αφορα τα 100hz
Χρειαζονται μονο οταν βλεπεις τα καναλια (net mega κλπ), και η αληθεια ειναι οτι δεν θα καταλαβεις διαφορα αν το απενεργοποιησεις, ενδεχομενως να εχει μια πολυ μικρη διαφορα (προς το καλυτερο βεβαια)στην γρηγορη κινηση, ισως επιειδη το πανελ ειναι πολυ γρηγορο (4ms) απο μονο του.
Οταν ομως βλεπεις dvd πρεπει να το απενεργοποιεις, γιατι χανει η ταινια την αισθηση του film και η κινηση γινεται πολυ ομαλη και περιεργη για τα γουστα μου. Μολις το απενεργοποιησεις ολα ειναι υπεροχα.

Πολυ ευχαριστημενος απο την αγορα μου. Την προτεινω ανεπιφυλακτα.

Μια ερωτηση μονο, εχω συνδεσει το pc με καλωδιο dvi to hdmi με αναλυση 1280*720, μπορω να πετυχω την native αναλυση της tv η μεχρι εκει ειμαι?

Αυτα και σορυ αν κουρασα...
 

makoma

New member
6 June 2007
11
Re: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

Γενικα απο οτι λεει και εδω
http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2007/07/07/Sharp-LC32RD2E-32in-LCD-TV/p1
καπου τα εχει σκατωσει με τα 100ΗΖ η Sharp.
Καλοριζικη παντος μεχρι τελευταιου καρε.

Νασαι καλα
Το ειχα διαβασει και εγω το review και μαλιστα πριν την παρω.
Η αληθεια ειναι οτι μου ειχε φανει πολυ κακοπροαιρετο, και δεν εχω αλλαξει αποψη ισα ισα.
Αυτο ειναι το συμπερασμα τους

quote
Verdict

Were it not for the 100Hz problems, the 32RD2E’s pictures would really be very good. However, not only can you not turn the 100Hz processing off and so can’t avoid its attendant problems, but it’s also the TV’s main raison d’etre and so a feature you’re clearly paying extra for. In other words, we’d suggest you’re better off either spending a similar amount of money on a 100Hz TV that works more subtly, or else, frankly, spending less on a good 32in LCD that doesn’t bother with 100Hz at all.
quote

δεν μπορεις ρε μεγαλε, απο την μια να λες οτι αμα δεν ειχε παρενεργειες απο τα 100hz θα ηταν πολυ καλη και να βαθμολογεις την ποιοτητα εικονας με 6/10, απο την στιγμη που μπορεις να τα απενεργοπιησεις οπου δεν χρειαζονται (μαλιστα δεν χρειαζεται να το κανεις συνεχεια, θυμαται η tv την επιλογη σου για καθε πηγη), και ποσο μαλλον απο την στιγμη που δεν παρουσιαζονται τα γνωστα προβληματα των lcd κανοντας το. Eiναι ταχυτατη και χωρις 100hz

Χρειαζονται πραγματικα μονο οταν βλεπεις καναλια και κυριως γρηγορη κινηση.

Οσο για τις αλλες πηγες το θεμα ειναι να δειχνει οπως πρεπει και ας παιζει και στα 10hz

Και παλι σ'ευχαριστω.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

Πολυ καλη επιλογη σαν τηλεοραση. Αν και η τιμη στην Ελλαδα ηταν αναλογη αλλων χωρων σιγουρα θα ειχε σαρωσει στις πωλησεις.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,525
Land of Dystopia
Re: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

ΜΑΚΟΜΑ, Καλορίζικη, καλές θεάσεις, για το θεματάκι που αναφέρεις:...
μπορω να πετυχω την native αναλυση της tv η μεχρι εκει ειμαι?
Τι εννοείς?
 

makoma

New member
6 June 2007
11
Re: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

Ευχαριστω πολυ παιδια

ΜΑΚΟΜΑ, Καλορίζικη, καλές θεάσεις, για το θεματάκι που αναφέρεις:...
μπορω να πετυχω την native αναλυση της tv η μεχρι εκει ειμαι?
Τι εννοείς?

Εννοω αν μπορω η αναλυση που δινει το pc να ανεβει στην αναλυση που δεχεται η tv, δηλαδη 1366*768 τωρα παιζει 1280*720 μεσω dvi se hdmi
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,525
Land of Dystopia
Re: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

Aυτό θα μπορόύσε να γίνει από τις ρυθμίσεις Δεξί κλίκ> επιλογές -Display Properties και δες μέχρι τι screen resolution υποστηρίζει το pc.
 

makoma

New member
6 June 2007
11
Re: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

Aυτό θα μπορόύσε να γίνει από τις ρυθμίσεις Δεξί κλίκ> επιλογές -Display Properties και δες μέχρι τι screen resolution υποστηρίζει το pc.

Προφανως δεν εξηγω σωστα αυτο που θελω να πω.

Η σωστη συνδεση (αυτη που θα μου φερει το καλυτερο αποτελεσμα) ενος pc με μια tv hd ready μεσω dvi to hdmi καλωδιο τι αναλυση πρεπει να εχει? (ανεξαρτητως αν την υποστηριζει το pc μου).

H για να το πλατιασω ακομα περισσοτερο πια ειναι η καλυτερη συνδεση, και ποια τα χαρακτηριστικα της, μεταξυ pc και hd ready tv?
 

dbokos

AVClub Enthusiast
24 January 2007
1,190
Απάντηση: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

Αν επιτρεπεται, ποσο την αγορασες και απο που?
 
17 June 2006
23,741
Αθήνα
Απάντηση: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

Καλορίζικη

Με το laptop αν επιλέξεις εξωτερική οθόνη σου ανοίγουν κι άλλες επιλογές στην ανάλυση. Η πιό κοντινή είναι 1360 Χ 768
Αν κολλήσεις την μούρη σου θα δεις 3 σειρές πίξελς από την μία και από την άλλη απενεργοποιημένες.
Τώρα αν θες ακριβώς 1366, μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κανά έξτρα πρόγραμμα π.χ. powerstrip.
 

makoma

New member
6 June 2007
11
Re: Απάντηση: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

Καλορίζικη

Με το laptop αν επιλέξεις εξωτερική οθόνη σου ανοίγουν κι άλλες επιλογές στην ανάλυση. Η πιό κοντινή είναι 1360 Χ 768
Αν κολλήσεις την μούρη σου θα δεις 3 σειρές πίξελς από την μία και από την άλλη απενεργοποιημένες.
Τώρα αν θες ακριβώς 1366, μάλλον θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κανά έξτρα πρόγραμμα π.χ. powerstrip.

Ευχαριστω
Οσο για την αναλυση δεν σας ζηταω να μου πειτε τον τροπο που θα το επιτυχω.
Απλα σας ζηταω τι να βαλω.
Πιο ειναι το ιδανικο.
Πως να το πω αλλιως
Τον τροπο τον ξερω και η αληθεια ειναι οτι η καρτα δεν δεχεται την 1360*768 οταν την προσθετω αλλα αυτο θα το βρω.
Αυτο που ρωταω ειναι γιατι θα πρεπει να βαλω αναλυση 1360*768 στο pc για να προβαλω hd υλικο με αναλυση 1280*720 720p
Δηλαδη γιατι ειναι καλυτερη η 1360*768 αν ειναι καλυτερη...
Η συνδεση μου ειναι dvi to hdmi δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο ως προς την αναλυση...
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

.........Οσο για την γρηγορη κινηση, ειδα motogp και το ευχαριστηθηκα αν, δεν επεφτε και ο rossi...

Μην ξύνεις πληγές.........

Καλές θεάσεις:2thumb22sup:
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Απάντηση: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

Ευχαριστω

Αυτο που ρωταω ειναι γιατι θα πρεπει να βαλω αναλυση 1360*768 στο pc για να προβαλω hd υλικο με αναλυση 1280*720 720p
Δηλαδη γιατι ειναι καλυτερη η 1360*768 αν ειναι καλυτερη...
Η συνδεση μου ειναι dvi to hdmi δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο ως προς την αναλυση...


σε αυτό το ερώτημα, τι απαντάμε στον φίλο μας???
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Απάντηση: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

σε αυτό το ερώτημα, τι απαντάμε στον φίλο μας???

να δοκιμασει και να δει σε ποια αναλυση του αρεσει και να το αφησει εκει .....

οτι και να του πουμε τα ματια του θα αποφασισουν !
αφου λεει πως ξερει να ρυθμισει την αναλυση τοτε ας δοκιμασει ολες τις αναλυσεις ....
 

makoma

New member
6 June 2007
11
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: 3 μηνες διαβασμα = SHARP LC-37RD2E

να δοκιμασει και να δει σε ποια αναλυση του αρεσει και να το αφησει εκει .....

οτι και να του πουμε τα ματια του θα αποφασισουν !
αφου λεει πως ξερει να ρυθμισει την αναλυση τοτε ας δοκιμασει ολες τις αναλυσεις ....

Λοιπον εχουμε και λεμε

Οσον αφορα την συνδεση DVI to HDMI το pc εχει την αναλυση 1280*720 και μετα πηδαει την 1360*768 και εχει καποια αλλη που δεν θυμαμαι.
Απο οτι ειδα σε διαφορα site εχει να κανει με καποια restrictions της συγκεκριμενης συνδεσης, ισως επειδη ειναι ψηφιακη συνδεση δεχεται μονο τις αναλυσεις που αντιστοιχουν σε 576p 720p 720i 1080i κλπ.
Και η αληθεια ειναι οτι η αναλυση 1360*768 ειναι ψιλοαυθαιρετη...
Αν καποιος καταφερει να εχει την 1360*768 με την συνδεση DVI to HDMI
καλο θα ηταν να μας ανοιξει τα ματια.

Οσον αφορα την συνδεση VGA το pc δεχεται κανονικα την αναλυση 1360*768 χωρις καποιο extra προγραμμα.
Προφανως οι φιλοι που απαντησαν αναφερονταν σε αυτην την συνδεση...

Οσον αφορα τα ματια μου αποφασισαν να κρατησουν την VGA καθοτι πολυ καλυτερη.