Κοιτωντας τον θόρυβο χαμηλά

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
220px-My_Bloody_Valentine.jpg


Οι My Bloody Valentine ξεκίνησαν στο Δουβλίνο το 1985 στην alternative rock σκηνη για να εξελιχθούν στις αρχές της δεκαετιας του '90 σε αυτο που ονομάστηκε shoegazing(επειδή τα γκρούπς έπαιζαν με τα μάτια καρφωμένα στο πάτωμα δίνοντας την εντύπωση οτι κοιτούν τα παπούτσια τους).
Το χαρακτηριστικό του shoegazing είναι η δημιουργική χρήση του θορύβου στη μουσική, με μια ή δυο κιθάρες να παραμορφώνουν δημιουργώντας ένα "τείχος" πίσω από το οποίο ξεπηδούν φωνές και μελωδίες.


mbvisntanything3ay.jpg


To πρώτο τους album ηχογραφείται το 1988 με τίτλο Isn't Anything και αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα του shoegazing. Αρκετά εσωστρεφές στο ύφος, ασυνήθιστο ηχητικά, και ανήσυχο στιχουργικά, αν και οι στίχοι δεν είναι το σημαντικότερο στοιχείο στη μουσική του group. Το Loose my breath θυμίζει στοιχειωμένα συναισθηματικά τοπία, και μ' ένα έντονο μουρμούρισμα, μια μελωδική ανάσα, τους ξαναδίνει ζωή.

61.jpg


Στο δεύτερο album το ηχητικό αποτέλεσμα είναι πιο προσιτό. O ήχος του group έχει ωριμάσει και παίζουν διαφορετικά με το shoegazing δίνοντας έναν ατμοσφαιρικό ήχο που απόμακρα θυμίζει groups όπως οι Sigur Ros. Eίναι όμως λιγότερο δημιουργικοί πια. Τα καλύτερα, κατα την άποψή μου, κομμάτια του δίσκου δεν διαφέρουν αισθητά μεταξύ τους: Οnly Shallow, Loomer, When You Sleep, I only said.

Παρόλο που το background μου δεν είναι ούτε της rock, oύτε της alternative, oι My Bloody Valentine αποτελούν ένα από τα ακούσματά μου τον τελευταίο μήνα, κυρίως γιατι ο ήχος τους δημιουργει μια ζεστή συναισθηματικά ατμοσφαιρα χωρίς να θυμιζει ήχο από θρυλικά rock συγκροτήματα. Ενα μικρό δημιούργημα με αξία ολοδική του.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Να ζήσει η Ιρλανδία!

Μου φαίνεται είναι καιρός να κάνω κι ένα αφιέρωμα στους Jesus And Mary Chain (= το αγγλικό αντίστοιχο)!
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Έχοντας τα Isn't Anything των My Bloody Valentine και ( ) των Sigur Ros, δεν μπορώ να πώ πως με άγγιξαν. Ενώ πείθουν γιά το συναισθηματικό τέλμα που μέσα του κολυμπούν με την ατμόσφαιρα που δημιουργούν, δεν μου άρεσε η έλλειψη διακυμάνσεων. Θα τα προτιμούσα με κάποιες εξάρσεις, ή ξεσπάσματα, κάποια εξέλιξη δηλαδή.
 
27 June 2006
7,771
Έχοντας τα Isn't Anything των My Bloody Valentine και ( ) των Sigur Ros, δεν μπορώ να πώ πως με άγγιξαν. Ενώ πείθουν γιά το συναισθηματικό τέλμα που μέσα του κολυμπούν με την ατμόσφαιρα που δημιουργούν, δεν μου άρεσε η έλλειψη διακυμάνσεων. Θα τα προτιμούσα με κάποιες εξάρσεις, ή ξεσπάσματα, κάποια εξέλιξη δηλαδή.


Για το () των Sigur Ros επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. H εξέλιξη των κοματιών είναι όχι μόνο ενδιαφέρουσα, αλλά καθηλωτική. Ο συναισθηματικός φόρτος που προκύπτει από κάθε εναλλαγή, κάθε συγχορδία και κραυγή, αγγίζει το άπειρο.
Δώσε του κι άλλες καλές ευκαιρίες.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Για το () των Sigur Ros επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. H εξέλιξη των κοματιών είναι όχι μόνο ενδιαφέρουσα, αλλά καθηλωτική. Ο συναισθηματικός φόρτος που προκύπτει από κάθε εναλλαγή, κάθε συγχορδία και κραυγή, αγγίζει το άπειρο.
Δώσε του κι άλλες καλές ευκαιρίες.[/QUOTE]
Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου -bye-
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Κοιτωντας τον θόρυβο χαμηλά

Έχοντας τα Isn't Anything των My Bloody Valentine και ( ) των Sigur Ros, δεν μπορώ να πώ πως με άγγιξαν. Ενώ πείθουν γιά το συναισθηματικό τέλμα που μέσα του κολυμπούν με την ατμόσφαιρα που δημιουργούν, δεν μου άρεσε η έλλειψη διακυμάνσεων. Θα τα προτιμούσα με κάποιες εξάρσεις, ή ξεσπάσματα, κάποια εξέλιξη δηλαδή.

Συμφωνώ στο ότι μελωδικά δεν έχουν πολλές διακυμάνσεις. Έτσι κι αλλιώς όμως αυτά τα γκρούπ προσεγγίζουν μινιμαλιστικά τη μουσική. Ειδικά οι Sigur Ros είναι ακόμα πιο λιτοί σε μελωδία αλλά δεν τους λείπει η ουσία. Προσωπικά από τους Sigur προτιμώ το Ágætis byrjun.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
ευχαριστουμε για την ωραια αν και μικρη παρουσιαση

εχοντας ακουσει παλαιοτερα το LOVELESS των My B. v...

το μονο που μου ειχε μεινει ηταν ...θορυβος

μελωδικος μινιμαλιστικος αλλα τιποτε αλλο .....


..
 
27 June 2006
7,771
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κοιτωντας τον θόρυβο χαμηλά

Συμφωνώ στο ότι μελωδικά δεν έχουν πολλές διακυμάνσεις. Έτσι κι αλλιώς όμως αυτά τα γκρούπ προσεγγίζουν μινιμαλιστικά τη μουσική. Ειδικά οι Sigur Ros είναι ακόμα πιο λιτοί σε μελωδία αλλά δεν τους λείπει η ουσία. Προσωπικά από τους Sigur προτιμώ το Ágætis byrjun.



Στο Agaetis υπάρχει ένα track για το οποίο μπορώ να πράξω ανθρωποκτονία..

"Hjartad hamast"...

με βρίσκει πάντα αδύναμο και με διαλύει.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
και καλα θα κανεις
Διακρίνω μία επιθετικότητα Πέτρο?
Η γνώμη σου για τον δίσκο ποια είναι? Η δική μου πάντως είναι χλιαρή.
Τον παίδεψα τον δίσκο, στην αρχή ζεστά και κατόπιν αραιότερα -για κανένα μήνα (βλέπεις τους δίνω αρκετό χρόνο, αφού η αγοραστική μου δύναμη είναι μικρή), αλλά δεν κατάφερα να αποσπάσω απ'αυτόν κάτι πέρα από το περιβάλλον που στήνει.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Τώρα που κοιτάω το λινκ, μου γεννιέται μια απορία:
Πώς γίνεται βρε Ντοκ, στις παραγωγές μέχρι και τα 70'ς να συμφωνούμε (ειδικά στους χώρους του art-progressive rock), αλλά από εκεί και μετά να έχουμε διαφορά κατευθύνσεων 180 μοίρες; Μυστήριο...
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Κοιτωντας τον θόρυβο χαμηλά

Τώρα που κοιτάω το λινκ, μου γεννιέται μια απορία:
Πώς γίνεται βρε Ντοκ, στις παραγωγές μέχρι και τα 70'ς να συμφωνούμε (ειδικά στους χώρους του art-progressive rock), αλλά από εκεί και μετά να έχουμε διαφορά κατευθύνσεων 180 μοίρες; Μυστήριο...

Στέργιο , φταίνε τα γεράματα .
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Κοιτωντας τον θόρυβο χαμηλά

Τώρα που κοιτάω το λινκ, μου γεννιέται μια απορία:
Πώς γίνεται βρε Ντοκ, στις παραγωγές μέχρι και τα 70'ς να συμφωνούμε (ειδικά στους χώρους του art-progressive rock), αλλά από εκεί και μετά να έχουμε διαφορά κατευθύνσεων 180 μοίρες; Μυστήριο...
ε, μη βιάζεσαι...
... εγώ χρειάστηκα 20 χρονάκια (το ήμισυ των δις ισόβια), γιά να ξεκαρφωθώ! :flipout:

Τσ τσ τσ!, βιαστικά νιάτα
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: Κοιτωντας τον θόρυβο χαμηλά

Ψάχνοντας παλιά θρεντ ( μου ) έπεσα πάνω σε αυτό
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=1609

(Φίλτατε Busoni δεν βλέπω να ακούμε μουσική μαζί . -bye- )

Υπάρχει πάντα η κλασσική!

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί τόση άρνηση απέναντι στους My Bloody Valentine. Το οτι θέλουν λίγο υπομονή το καταλαβαίνω, αλλά ανούσιοι δεν είναι. Βέβαια δεν γίνεται τα πάντα να αρέσουν σε όλους, κι όταν αυτό συμβαίνει σε χώρους όπως η κλασσική, που η αξία των έργων είναι εγνωσμένη, είναι πολύ πιθανότερο σε χώρους όπως η alternative.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
1. LOVELESS - My bloody Valentyne( το είδος του δίσκου που όταν τελειώνει η μουσική , το μόνο που έχεις να πείς είναι : "Ααααχ" - άσκοπος θόρυβος )
Ντοκ



εχοντας ακουσει παλαιοτερα το LOVELESS των My B. v...

το μονο που μου ειχε μεινει ηταν ...θορυβος

μελωδικος μινιμαλιστικος αλλα τιποτε αλλο .....
Stelios



για πρωτη φορα η απολυτη ταυτιση με τον Ντοκ χωρις να ειχα διαβασει το post του


.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Για το () των Sigur Ros επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. H εξέλιξη των κοματιών είναι όχι μόνο ενδιαφέρουσα, αλλά καθηλωτική. Ο συναισθηματικός φόρτος που προκύπτει από κάθε εναλλαγή, κάθε συγχορδία και κραυγή, αγγίζει το άπειρο.
Δώσε του κι άλλες καλές ευκαιρίες.

Συμφωνώ.Οι τύποι νομίζεις ότι σε υπνωτίζουν αλλά έχουν αρκετή υπόγεια ένταση.Τούς βρήκα αρκετά ενδιαφέροντες και δεν μου προκάλεσαν καμιά στιγμή βαρεμάρα.Και τούς ακούω και σήμερα άνετα