Ημερολόγιο Ενός Σκανδάλου — Notes on a Scandal

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ
NOTES ON A SCANDAL
Χώρα: Μ. Βρετανία
Έτος: 2006
Είδος: Κοινωνικό θρίλερ
Σκηνοθεσία: Ρίτσαρντ Έιρ
Πρωταγωνιστούν: Κέιτ Μπλάνσετ, Τζούντι Ντεντς, Μπιλ Νάι
Διάρκεια: 90
Εικόνα: 1.85:1
Ήχος: D.D 5,1

Να μια καλή ταινία με πολλά και ενδιαφέροντα στοιχεία. Ένα σενάριο που πιθανών να σοκάρει τον ανυποψίαστο θεατή , μια εξαιρετική όπώς πάντα Τζούντι Ντεντς, μια σαγηνευτική και σκανδαλώδης όπως πάντα Κέιτ Μπλάνσετ σε μια κυριολεκτικά υποκριτική μονομαχία . Το πρώτο πράγμα που σου έρχεται στο μυαλό μετά το πέρας της ταινίας είναι τα πολύ εύλογο ερώτημα. Μα καλά αυτοί της ακαδημίας των Oscarτυφλοί είναι και πήγαν κι έδωσαν το πολυπόθητο αγαλματίδιο στην Jennifer Hudson τουDREAMGIRLS ?. Για να είμαι ειλικρινής όχι ότι δεν μου άρεσε η Helen Mirren στην Βασίλισσα αλλά εδώ η Τζούντι Ντεντς παίζει τα άπαιχτα . Δείτε την χωρίς καμιά επιφύλαξη. Ακόμα κι αν δεν σας ενθουσιάσει το σενάριο και οι ερμηνείες σίγουρα θα εκπλαγείτε με την ποιότητα της εικόνα που αγγίζει τα όρια του HDχωρίς υπερβολή. Άσε δε και το θεϊκό soundtrack .

Το story

Λίγο πριν την συνταξιοδότηση της η Μπάρμπαρα συνεχίζει να εργάζεται ως δασκάλα σε σχολείο του Λονδίνου. Η μοναχική ζωή της θ αλλάξει όταν θα βρει στήριγμα απ την νεοφερμένη συνάδερφο της και εντυπωσιακής Σιμπα ( όχι το λιονταράκι) Μια δυνατή φιλία ξεκινά ανάμεσα στις δυο γυναίκες μέχρι που η πρώτη ανακαλύπτει τυχαία ότι η Σίμπα διατηρεί ερωτικό δεσμό με κατά πολύ νεότερο της και ανήλικο μαθητή. Κι εδώ είναι που το σκηνικό ανατρέπετε. Αρχικά θα συμπαρασταθεί στην Σίπμα καλύπτοντας το μυστικό της , απαιτώντας όμως κάποια ανταλλάγματα απ αυτήν . Η τρικυμία πλησιάζει και αναμένετε καταστροφική.

nd6-scandal.jpg
070104_cine_notes_3.jpg
 
Last edited:

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Απαράδεκτο...


...ότι το έχασα στο σινεμά! Θα το περιλάβω πάραυτα!
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Re: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Καλογυρισμένο, με υπόθεση και δυνατές ερμηνείες. Προτείνεται.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Nα μιά σπουδαία ταινία που θα μπορούσε να παιχτεί και στο θέατρο.
Γερό σενάριο,εμβάθυνση στίς προσωπικότητες τών δύο γυναικών,προκαλεί το ενδιαφέρον απο την αρχή ως το τέλος.Κινείται στην παράδοση τών ταινιών τού Μάϊκ Λή.
Oι Dench και Blanchett είναι εκπληκτικές.
Η Judi Dench,στα 70 της ´κουβαλάει´μαζί της όλη την μεγάλη Βρεττανική θεατρική παράδοση.
Ολη η στέρηση ,τα ανεκπλήρωτα συναισθήματα,η αμφιθυμία μεταξύ αγάπης και μίσους,η ανάγκη για ολoκληρωτική κατοχή ,ερμηνεύονται απο την Dench,συναρπαστικά.
Και η Αυστραλή Blanchett δεν υστερεί.Ερμηνεύει έναν πολύ δύσκολο και πολυεπίπεδο ρόλο.
Συγκλονιστική ταινία χαρακτήρων(επιτέλους να επιστρέφουμε και στίς παραδόσεις τού καλού κινηματογράφου και όχι τών εφέ),απο τίς καλύτερες περυσινές,που δεν έχει καμιά σχέση με πολλές χιλιοδιαφημισμένες μπούρδες.
Και οι δυό ηθοποιοί ,αλλά ειδικά η Dench,ηταν για Οscar.Συμφωνώ απολύτως με όσα γράφει ο Κώστας γι´αυτήν την τεράστια ηθοποιό.Χωρίς καμιά υπερβολή στήν ερμηνεία της,ακόμα και όταν διαβάζει το ημερολόγιό της είναι εκτυφλωτική.
Πολύ καλοί και οι δυό άντρες τής ταινίας,ο ενήλικος και ο έφηβος.
8,5/10άνετα.Και ίσως και παραπάνω.
 
17 June 2006
14,350
Re: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Οι ερμηνείες εδώ είναι σε επίπεδο σπουδών υπερβατικής δεξιοτεχνίας.
Η ταινία έξοχη και εκτός κατηγορίας: δεν μπορούσα να αποφασίσω αν είναι τραγωδία ή μαύρη κωμωδία.
Σινεμά πολύ υψηλού επιπέδου.
Εύκολα μέσα στις 5-6 πιο ενδιαφέρουσες ταινίες της χρονιάς.
 
Last edited:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,840
Ελλαδα
Απάντηση: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Η ταινια δεν μ αρεσε
Το σεναριο δεν εφθασε σε κανενα σημειο να σε απογειωσει
Η μουσικη του φιλιπ σαν να ειχε γραφει για αλλο εργο
Η ερμηνεια της τζουντι πολυ καλη αλλα ετσι παιζει σε ολα τα εργα
Η μπλασεντ δεν ηταν ελισαβετ
Το θεμα δεν μου ειπε τιποτε
Γενικα μια συμπαθητικη τηλεοπτικη ταινια
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Η ταινια δεν μ αρεσε
Το σεναριο δεν εφθασε σε κανενα σημειο να σε απογειωσει
Η μουσικη του φιλιπ σαν να ειχε γραφει για αλλο εργο
Η ερμηνεια της τζουντι πολυ καλη αλλα ετσι παιζει σε ολα τα εργα
Η μπλασεντ δεν ηταν ελισαβετ
Το θεμα δεν μου ειπε τιποτε
Γενικα μια συμπαθητικη τηλεοπτικη ταινια

Mα ασφαλώς Στέλιο μου.Δεν την συγκρίναμε με το Πρεστίζ.Αλλοίμονο.
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Πολύ καλή ταινία, εξαιρετικές ερμηνείες, θα μπορούσε άνετα να παιχθεί και στο θέατρο, όπως ήδη έγραψε ο Σπύρος.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Ο προβολέας μου είχε να ανάψει από την εποχή που το έβρισκα συνεχώς νοικιασμένο! Με το που εγκαταστάθηκε επιτέλους στο νέο του χώρο, έσπευσα να το δω.

Η ηθοποιία ήταν σε επίπεδα... αναφοράς. Ένα όσκαρ είναι πολύ λίγο για να χωρέσει τις μεταπτώσεις της Dench στη σκηνή που ζητά τη συμπαράσταση της Blanchett για τη γάτα. Αλλά και το σενάριο δεν υπολειπόταν: Χαρακτήρες με βάθος, αλλά και επιδέξιες οι αλλαγές εστίασης από το ένα πρόσωπο στο άλλο. Χίλια μπράβο σε μια ταινία που μου δίνει χίλιους λόγους να την ξαναδώ.

Μοναδική αρνητική παρατήρηση: η μουσική του Glass έμοιαζε με remix του The Hours, το οποίο αφενός δεν τον τιμά, αφετέρου νομίζω ότι ταίριαζε λιγότερο σε αυτό.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Ταινία -δοκίμιο στη σύγχρονη ηθοποιία. Μπορεί η Ντεντς να κλέβει τις εντυπώσεις λόγω ρόλου αλλά και η Μπλάνσετ δίνει ρέστα με την "ηρεμη δύναμη" που βγάζει.
Απ τις καλύτερες ταινίες της περασμένης χρονιάς,μόνο μία κόπια το βίντεο κλαμπ μου και κατά τα άλλα ενθουσιάστηκα με το παραπάνω.
'
.Υ.Γ. Η μοναξιά και η απελπισία του να μεγαλώνεις "μόνος", με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό,δεν νομίζω οτι μπορούσαν να περάσουν καλύτερα στο πανί και ειδικά μέσω του χαρακτήρα της Τζούντυ...

Εύγε !!!

Στα συν και η μουσική του Glass (για να την σπάσω στον Λέπτον..):ears:
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Δεν είπα ότι δε μου άρεσε κιόλας! Απλώς, αν είχε μπει στον κόπο να γράψει κάτι έστω και λίγο διαφορετικό, θα το αγόραζα. Τώρα δε μπαίνω στον κόπο, γιατί το Hours το έχω ήδη. -bye-

Υ.Γ. Η Blanchett πάντα δίνει ρέστα! Π.χ. σε λίγο καιρό θα τη δούμε ως... Bob Dylan! Λες να χτυπήσει το... πρώτου ανδρικού; :grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Δεν είπα ότι δε μου άρεσε κιόλας! Απλώς, αν είχε μπει στον κόπο να γράψει κάτι έστω και λίγο διαφορετικό, θα το αγόραζα. Τώρα δε μπαίνω στον κόπο, γιατί το Hours το έχω ήδη. -bye-

Υ.Γ. Η Blanchett πάντα δίνει ρέστα! Π.χ. σε λίγο καιρό θα τη δούμε ως... Bob Dylan! Λες να χτυπήσει το... πρώτου ανδρικού; :grinning-smiley-043

Σε πειράζω βρε..
Το "The Hours" είναι κορυφαίο και ας με πιάνει η ψυχή μου όταν τ ακούω..

Η Μπλάνσεττ δεν με κουράζει ποτέ και μας εκπλήσσει συνέχεια.Περιμένω να την ξαναδώ Ελισσάβετ (και όχι Αμαλία που είπε κάποιος..:flipout:) συν την φάση του Ντύλαν που θα είναι όλα τα λεφτά.:eek:perator:
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟΥ

Ταινία -δοκίμιο στη σύγχρονη ηθοποιία. Μπορεί η Ντεντς να κλέβει τις εντυπώσεις λόγω ρόλου αλλά και η Μπλάνσετ δίνει ρέστα με την "ηρεμη δύναμη" που βγάζει.
Απ τις καλύτερες ταινίες της περασμένης χρονιάς,μόνο μία κόπια το βίντεο κλαμπ μου και κατά τα άλλα ενθουσιάστηκα με το παραπάνω.
'
.Υ.Γ. Η μοναξιά και η απελπισία του να μεγαλώνεις "μόνος", με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό,δεν νομίζω οτι μπορούσαν να περάσουν καλύτερα στο πανί και ειδικά μέσω του χαρακτήρα της Τζούντυ...
Εύγε !!!
:

Πολυ καλο εργο.Συμφωνω απολυτως!!