Tαπεινός Υπηρέτης τής Τέχνης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
e0be15ebab3b4ac6a111020793481565.jpg


Ρώτησαν τον Alfred Brendel το 1977,γιατί απο το ρεπερτόριό του απουσιάζει ο Bach και αυτός εντελώς φυσικά απάντησε ότι μελετώντας Bach με τον Edwin Fischer ένοιωθε ότι ο εν λόγω πιανίστας είχε πολύ μεγάλη επίδραση επάνω του(θεωρούσε τον Bach του ανυπέρβλητο) έτσι ώστε χρειαστηκαν αρκετά χρόνια για να πειστεί ότι μπορεί να αποδώσει ικανοποιητικά τον Κάντορα στο πιάνο και με τούς δικούς του όρους.
Ο Βrendel δηλώνει ότι δεν αρέσκεται ιδιαίτερα στά όργανα εποχής και πιστεύει ότι μερικά έργα τού Bach γράφτηκαν για όργανα τού μέλλοντος.
Σαν χαρακτηριστικό παράδειγμα αναφέρει την Φαντασία και Φούγκα σε Λά Μινόρε BWV 904.
Το 1977 ηχογραφεί Βach για πιάνο.
Επιλέγει εκτός απο το Italian Concerto in F και την Chromatic Fantasia and Fugue in D minor BWV 903 και τα παρακάτω έργα:
Chorale Prelude 'Ich ruf zu dir ,Herr Jesu Christ' ,BWV 639(arr.Busoni)
Prelude(Fantasia)in A minor ,BWV922
Chorale Prelude 'Nun komm'der Heiden Heiland',BWV 659 (arr.Busoni)
Fantasia and Fugue in A minor BWV 904.

Oι δυό διασκευές τού Busoni φαίνονται τεχνικά απλές ,αλλά ο Brendel τίς κάνει να φαίνονται έτσι.
Η BWV 639 είναι ένα κομψοτέχνημα γλυκύτητας και αρμονίας χωρίς κανένα υπερβολικό στολίδι.3 λεπτά υπέρτατης αγάπης.Η τεχνική δυσκολία πολύ μεγάλη ,αλλά ακούγεται σαν νανούρισμα παιδιού,σαν τρυφερό τραγούδι
Το ίδιο και η 659.
Το Ιταλικό Κοντσέρτο δίνεται με μία πεντακάθαρη άρθρωση ,και το andante του κατατάσσεται στίς σπουδαιότερες ερμηνείες που έχουν γίνει.Ολο το μέρος είναι ένα δροσιστικό αεράκι.Το finale (presto)είναι μιά διαχρονική προσευχή.
Ο Brendel είναι πιό ακριβής και λιγότερο εντυπωσιακός απο τον Gould και προσωπικά τον θεωρώ στην συγκεκριμένη εκτέλεση ,σάν ΤΗΝ εναλλακτική πρόταση,για το δικό μου γούστο.
Η αντιστικτική ικανότητα τού Brendel φαίνεται στην Χρωματική Φαντασία.
Θυελλώδης ,κοφτερός,ένας καταρράκτης απο νότες τόσο κρυστάλλινος,τόσο διαυγής,τόσο ακριβής και τόσο αληθινός.Και πάλι πολύ πιο ήρεμος απο τον ιδιοφυή Gould,αλλά μάλλον πιό κατασταλαγμένος.
Ενας Bach,σε σύγχρονο όργανο,που αναδεικνύει ακόμα και τά´λανθάνοντα´στοιχεία,που χάνονται απο τα όργανα εποχής.
Ενας μεγάλος πιανίστας απαντά στον δρόμο του τον μεγαλύτερο συνθέτη τού μέλλοντος σε μιά αληθινή και ευτυχή συνάντηση.
Και αυτό το συναπάντημα γίνεται σέ ένα κλίμα ευγένειας και σεμνοτητας.
Αλλως τε ο Brendel περίμενε υπομονετικά 46 χρόνια,χωρίς αλαζονεία ,όπως όλοι οι μεγάλοι μάστορες τής Τέχνης.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Tαπεινός Υπηρέτης τής Τέχνης

Ενδιαφέρον.Που μπορούμε να το βρούμε το cd αυτό ;

Στα γνωστά καταστήματα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και φυσικά στίς διαδικτυακές διευθύνσεις με κλασσική.
Και σε καλή τιμή.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Δεν γνώριζα οτι ο Brendel έχει παίξει Bach! Για να είμαι ειλικρινης, δεν τον έχω ακούσει, τον γνωρίζω όμως από τη δισκογραφία στον Beethoven.

Η Χρωματική Φαντασία και Φούγκα είναι, κατ' εμε, πολύ μπροστά από την εποχή της. Αν συγκρίνει κανείς ακούσματα της εποχής του Bach , καθώς και της επόμενης των Mozart και Haydn, βρίσκει την Φαντασία ένα βήμα μπροστά. Κι όντως, αν σκεφτεί κανείς πόσο πλούσια είναι αρμονικά, της αξίζει όργανο με πλουσιότερες εκφραστικές δυνατότητες από το τσέμπαλο(σ.σ. στο τσέμπαλο είναι δυνατό να παίξει κανεις είτε "σιγά" είτε "δυνατά", ενω στο πιάνο υπάρχουν πολυ περισσότερες δυνατότητες ανάμεσα στο "σιγα" και το "δυνατά").
Ο Perahia είχε πεί οτι η μουσική του Bach είναι καθολική(global) γι αυτό και τυγχάνει πολλών μεταγραφών, από τους κλασσικούς συνθέτες εως την jazz.

Το "Nun komm'der Heiden Heiland" είναι αυθεντικά γραμμένο για εκκλησιαστικό όργανο. Οι μεταγραφές του Busoni ειναι όντως απαιτητικές. Το συγκεκριμένο ακούγεται σαν μια φωνή που τραγουδά ευλαβικά υπο τη συνοδεία οργάνου.

Πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση! Παρόλο που έχω ακούσει τα περισσότερα έργα, ειλικρινά θέλω να δω τoν Brendel.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Kαι εμένα με εξέπληξε ο Brendel(ο δίσκος αποτελεί πρόσφατο απόκτημα).
Yπ´όψιν πέρα απο Beethoven,που δεν είναι στίς πρώτες μου επιλογές,είναι πολύ καλός στον Schubert,αλλά εκπληκτικός στίς σονάτες τού Haydn.
Y.Γ.
Τό σχόλιό σου,φίλε Busoni,είναι πολύ ουσιαστικό συμπλήρωμα στην παρουσίαση.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
με κανετε και νιωθω πολυ οχλος οταν μιλατε για τετοιους καλλιτεχνες.

Μου αρεσει ομως.

Παρακαλω συνεχιστε.......


(Σπυρο για κοντοζυγωσε και φερε κανα δισκο)
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Ευχαριστώ, αν κι εγω αποκομίζω πολύ περισσότερα από παρουσιάσεις σαν τις δικές σας και όλων των άλλων της κλασσικής κατηγορίας(Kωστας Λυμπερόπουλος, Δαμιανός Δημητριάδης)
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Tαπεινός Υπηρέτης τής Τέχνης

Ευχαριστώ, αν κι εγω αποκομίζω πολύ περισσότερα από παρουσιάσεις σαν τις δικές σας και όλων των άλλων της κλασσικής κατηγορίας(Kωστας Λυμπερόπουλος, Δαμιανός Δημητριάδης)

Το εκτιμώ πολύ,αλλά εσύ πέρα απο την φρέσκια ματιά γνωρίζεις και τό ´άθλημα´εκ τών έσω,γεγονός πού εμένα τουλάχιστον μού δίνει καί την οπτική ματιά πού μού λείπει και αυτό είναι συμπληρωματικό στον δικό μου ερασιτεχνισμό.Ασε που θεωρώ πολύ ευχάριστο και ελπιδοφόρο ένας άνθρωπος 28 ετών να ασχολείται με αυτή την Μουσική.
Υ.Γ
Χρωστάω μιά εξομολόγηση για τήν Οπερα.;)
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Tαπεινός Υπηρέτης τής Τέχνης

με κανετε και νιωθω πολυ οχλος οταν μιλατε για τετοιους καλλιτεχνες.

Μου αρεσει ομως.

Παρακαλω συνεχιστε.......


(Σπυρο για κοντοζυγωσε και φερε κανα δισκο)

Γιατί ρέ σύ??Σού αρνήθηκα τίποτα??Μονον κούπα δεν σού φέρνω.:flipout: