Dreamgirls

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
dreamgirls_rental.png

DREAMGIRLS

Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2006
Διάρκεια: 125
Είδος: Μιούζικαλ
Σκηνοθεσία : Bill Condon
Πρωταγωνιστούν: BeyonceKnowles, Jennifer Hudson, Jamie Foxx, Eddie Murphy
Εικόνα: 2.35:1
Ήχος: D.D 5,1

Ενδιαφέρουσα αδιάφορη ταινία που θεωρητικά ( χωρίς να το ξεκαθαρίζει) μας εξιστορεί την πορεία του θρυλικού και θηλυκό γκρουπ των seventeenʼsThe Supremes και της τραγουδίστριας του DianaRoss. Μια ταινία που προτάθηκε για αρκετά βραβεία και κατάφερε να αποκομίσει αυτό του Β γυναικείου ρόλου χάρη στην αρκετά καλή ερμηνεία της νεαρής και ευτραφούλας Jennifer Hudson. Η δε Beyonce εμφανώς αδυνατισμένη και πλήρως κουκλάρα. Για τον E. Murphyδεν θα σχολιάσω καθώς μπορεί και να παρεκτραπώ. Κατά τα άλλα η ταινία απλά βλέπετε και αυτό χάρη στην εξαιρετική ποιότητα εικόνας για τα δεδομένα dvdκαι την πολύ καλή μουσική που σε ταξιδεύει νοσταλγικά σε άλλες εποχές .

Αντιγράφω απ το οπισθόφυλλο

Η Έφι Γουάιτ, η Ντίνα Τζόουνς και η Λόρελ Ρόμπινσον, τρεις φίλες από το Σικάγο, αποτελούν ένα πολλά υποσχόμενο φωνητικό τρίο του σχολείου τους, τις "The Dreamettes". Μαζί θα ταξιδέψουν μέχρι τη Νέα Υόρκη για να συμμετάσχουν σε ένα διαγωνισμό ταλέντων στο περίφημο Θέατρο Apollo. Αν και χάνουν το πρώτο βραβείο, προσελκύουν την προσοχή ενός φιλόδοξου μάνατζερ, του Κέρτις Τέιλορ που σκοπεύει να τις κάνει σούπερ σταρ. Αλλάζει τη σύνθεση του γκρουπ, το όνομά τους σε "The Dreams" αλλά και τον ήχο τους που γίνεται πιο ελαφρύς και προσιτός στο λευκό ακροατήριο. Παρά την άνοδό τους στα σκαλιά της παγκόσμιας φήμης, οι κοπέλες δεν είναι ευτυχισμένες και θα κληθούν να πάρουν μια μεγάλη απόφαση...
 
Last edited:

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: DREAMGIRLS

Έτσι και έπαιρνε ο Murphy το Όσκαρ, θα τον τρέχαμε στα νοσοκομεία τον Κώστα εκείνο το βράδυ (εγκεφαλικό, συγκοπή, κατιτίς τέλος πάντων)! :flipout: :flipout:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: DREAMGIRLS

Όπως πολύ σωστά είπες ''Ενδιαφέρουσα αδιάφορη'' ταινία αλλά με πολύ καλή ποιότητα εικόνας και καταπληκτικό ήχο (DD PLUS στο HD-DVD).
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: DREAMGIRLS

Βρε κεφάλα Ποτακίδη,πώς κολλάει το" ενδιαφέρουσα αδιάφορη" ? :flipout:

αα..και οι Supremes ήταν στα 60'ς και όχι στα 70'ς !!!!!!:BDBDG54:


Υ.Γ. Ακόμα να....:flipout: :ADFAD2:
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: DREAMGIRLS

Μέτρια ταινία, βλέπεται όμως ευχάριστα λόγω Μπιγιονσε και μουσικής.

Δεν έχασα την ώρα μου βλέποντάς την, ούτε έκλαιγα τα ευρώπουλα που έδωσα.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: DREAMGIRLS

Όπως πολύ σωστά είπες ''Ενδιαφέρουσα αδιάφορη'' ταινία αλλά με πολύ καλή ποιότητα εικόνας και καταπληκτικό ήχο (DD PLUS στο HD-DVD).


Την αγορασες κι αυτη βρε θηριο ? :flipout:
 
14 December 2006
4,265
Re: DREAMGIRLS

Την είδα το ΣΚ.
Συμπαθητική ταινία,χωρίς ιδιαίτερους προβληματισμούς,(αν και κάπου πήγε λίγο να το "εμβαθύνει", ατυχώς κατα την γνώμη μου το όλο θέμα).
Η Βeyonce είναι εκθαμβωτική....επίσης μου έκανε εντύπωση που ελαφρώς "τσαλάκωσε" την εικόνα της(την φωνητική βέβαια),σε σχέση με την Hudson.
Τον Μurphy επίσης τον βρήκα συμπαθή.....
ost συμπαθητικό επίσης...
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,174
127.0.0.1
Re: DREAMGIRLS

Κάαααατι πήγε να πεί, κάπου το έχασε, απέκτησε πάλι ένα ενδιαφέρον, κάπου το κούρασε μετά...
Απλά δεν μου αρέσουν τα musical γιατί ξεχειλώνουν το έργο. Τι να πω; :)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: DREAMGIRLS

Παρα πολυ καλη ταινια, με εξαιρετικες ερμηνειες ειδικα απο τον Eddie Murhy και την αποκαλυψη Jennifer Hudson.
Επισης λατρεψα την μουσικη και ειδικα το One Night Only σε slow και disco ;)
Εικονα και ηχος σε HD-DVD σχεδον Reference...
 
14 December 2006
4,265
Re: Απάντηση: DREAMGIRLS

Παρα πολυ καλη ταινια, με εξαιρετικες ερμηνειες ειδικα απο τον Eddie Murhy και την αποκαλυψη Jennifer Hudson.
Επισης λατρεψα την μουσικη και ειδικα το One Night Only σε slow και disco ;)
Εικονα και ηχος σε HD-DVD σχεδον Reference...

Εμένα μου άρεσε πιο πολύ το steppin to the bad side
 

Νικόλ

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,237
ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Απάντηση: DREAMGIRLS

Μόλις χθες κατάφερα να την δω... ευχάριστη ταινιούλα, χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο. Η Βeyonce είναι πανέμορφη και καλό θα ήταν να καθιερώσει το στυλ :afro: της πάει πολύ καλύτερα από το ίσιο ξανθό. Προς μεγάλη μου έκπληξη ο Eddie Murhy ήταν πολύ καλός στην ερμηνεία του! :SFGSFGSF: κι η Jennifer Hudson έκλεψε την "παραστάση" κατά την άποψη μου. Ο Foxx μέτριος, τον έχω δει και σε καλύτερες ταινίες. Θα συμφωνήσω με τον Τάκη για την μουσική, το One Night Only πολύ δυνατό κομμάτι! :guitarist:
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: DREAMGIRLS

Ενδιαφερον το εργακι για να περασεις χαλαρα & οταν τελειωσει
να εχεις να θυμασαι τα ομορφα κοριτσια!!:ADFAD2:
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,319
Re: DREAMGIRLS

Αδιάφορη ταινία με τον ήχο να εντυπωσιάζει και να ψιλοσώζει την παρτίδα.
 

konskarg

New member
2 October 2007
10
Re: DREAMGIRLS

Το μόνο που θα με κάνει να θυμάμαι την υπάρξη αυτής της ταινίας, είναι καποιά ωραία τραγουδια. Τπτ παραπάνω