Η Πηγή της Ζωής - The Fountain

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
the_fountain_rental.png

Η Πηγή της Ζωής
The Fountain
Έτος: 2006
Διάρκεια: 95
Είδος: φαντασίας
Σενάρια - Σκηνοθεσία: Ντάρεν Αρονόφσκι
Πρωταγωνιστούν: Χιου Τζάκμαν, Ρέιτσελ Βάιζ, Έλεν Μπέρστιν
Εικόνα: 1.85:1
Ήχος: d.d 5,1

Η νέα δημιουργία του αγαπητού μας Ντάρεν Αρανόφσκι που αυτή τη φορά αποφάσισε να μας ταξιδέψει στο χρόνο . Μια ιστορία αγάπης όπως όμως δεν την έχουμε ξανά βιώσει κινηματογραφικά. Η ταινία του αυτή δίχασε τους πολυπληθής φαν του σκηνοθέτη ανά τον κόσμο . Παρόλα αυτά εγώ την βρίσκω άκρος ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη και σίγουρα αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση για κάποιον που αγαπά τον σκηνοθέτη και το σουρεαλιστικό σινεμά.

fountain.jpg


Αντιγράφω απ το οπισθόφυλλο.
Η οδύσσεια ενός άνδρα να σώσει τη γυναίκα που αγαπά απλώνεται σε χρονική περίοδο χιλίων χρόνων. Στην Ισπανία του 16ου αιώνα, ο κατακτητής Τόμας ξεκινά την αναζήτησή του για την πηγή της νιότης, το θρυλικό ελιξίριο που φέρνει αιώνια ζωή. Στην βόρεια Αμερική του σήμερα, ο επιστήμονας Τόμι Κρεό προσπαθεί απεγνωσμένα να βρει τη θεραπεία κατά του καρκίνου που σταδιακά σκοτώνει τη γυναίκα του, Ίζαμπελ. Στο σύμπαν του 26ου αιώνα, ένας αστροναύτης προσπαθεί να κατανοήσει το μυστήριο της ζωής. Καθώς οι τρεις ήρωες πασχίζουν να υπερβούν το εύθραυστο της ανθρώπινης ύπαρξης, οι ιστορίες τους γίνονται μία αλήθεια για τη ζωή, τον έρωτα και το θάνατο.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Την σταματησα στο πρωτο δεκαλεπτο...
Επισης ηταν το πρωτο hd-dvd με αθλια εικονα...μαλλον ετσι γυριστηκε..
Καλη τυχη σε οσους την τελειωσουν, ας μας πουν τι εγινε με το δεντρο! :D
 

erectus

New member
5 June 2007
22
Κατέβασα την 720p version και την είδα χθές το βράδι.
Έκατσα και την είδα ολη και δεν μπορώ να πω πως ηταν κάτι ιδιαίτερο..
Είχε πάντως ωραία εφέ, γενικά ωραία φωτογραφία.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,185
Εκεί ψηλά.....
Οταν ο Stanley Kubrick συναντησε το the Wall


εγω παντως μετα απο αυτη τη ταινια δεν περιμενω να δω κατι καλυτερο φετος........
 

route66

Senior Member
3 July 2006
343
Εγω παιδια την βρηκα απλα ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ εμενα με αγγιξε παρα πολυ.
Ο αρονοφσκι ετσι και αλλιως τον θεωρω πολυ καλο σκηνοθετη οτι εχω δει μεχρι τωρα ηταν πολυ καλο απλα το fountain με απογειωσε. Θα ηθελε ωρες να περιγραψω τα συναισθηματα και μαλλον μερικοι θα με θεωρησετε και γραφικο.
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Την είδα όταν βγήκε στο σινεμά, και χωρίς να έχω δει το dvd παίρνω το ρίσκο να πω ότι η ταινία θα χάνει πάρα πολύ σε θέαση στο σπίτι (ανεξαρτήτως μέσου). Θέλει πραγματικά μεγάλη οθόνη (εγώ έκατσα την πρώτη φορά που την είδα κάπου στο κέντρο, ενώ τη δεύτερη έκατσα στην τέταρτη σειρά με θεαματική βελτίωση στο αποτέλεσμα). Για την ίδια την ταινία τα έγραψα στην κατηγορία για τον κινηματογράφο.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,176
127.0.0.1
Η ταινία έχει πολλά στάδια...
Λεπτό 0 - 15
"Μα τι βλέπω; Τι έχει πιεί;"
Λεπτό 15 - 30
"Ακόμα δεν καταλαβαίνω, αλλά για κάποιο λόγο έχω κολλήσει και δεν την βγάζω από το DVD"
Λεπτό 30 - Τέλος
"ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!"
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,851
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Η Πηγή της Ζωής - The Fountain

Η ταινία έχει πολλά στάδια...
Λεπτό 0 - 15
"Μα τι βλέπω; Τι έχει πιεί;"
Λεπτό 15 - 30
"Ακόμα δεν καταλαβαίνω, αλλά για κάποιο λόγο έχω κολλήσει και δεν την βγάζω από το DVD"
Λεπτό 30 - Τέλος
"ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!"

icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif

Ετσι εξηγουνται ολα!! Μαλλον βιαστηκα να το κλεισω!
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,176
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Re: Η Πηγή της Ζωής - The Fountain

Ετσι εξηγουνται ολα!! Μαλλον βιαστηκα να το κλεισω!

Δεν είσαι ο μόνος. H γυναίκα μου βιάστηκε να κοιμηθεί. Μείναμε με έναν φίλο και την είδαμε μέχρι τέλους γιατί απλά κολήσαμε.
Το πρώτο μισάωρο τα σχόλια ήταν του τύπου...
"Τι θέλει να πει ο ποιητής"
"Μα τι πίνει και δεν μας δίνει"
"Ρίχνω έναν υπνάκο αν γίνει κάτι ξύπνα με"
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,185
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Η Πηγή της Ζωής - The Fountain

icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif
icon10.gif

Ετσι εξηγουνται ολα!! Μαλλον βιαστηκα να το κλεισω!



την ταινια της χρονιας βρηκες να κλεισεις ρε ανεπροκοπε ???


αει να χαθεις και καθεσαι βλεπεις αηδιες τυπου "tears of the sun ".........

αντε μη σου καταραστω την λαμπα του Dila και ειναι και ακριβη......
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,185
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Η Πηγή της Ζωής - The Fountain

Κοιτα ποιος μιλαει, ο ποιοτικος θεατης του...Heroes!! :D :D :D

αλλο ταινια αλλο πασατεμποσειρα.......

μη τα κανουμε ολα ισα και ομοια.......:slapface:

αει δες την ταινια :grandpa:
 

monsoon

Established Member
30 July 2006
264
Το αριστούργημα του Αρονόφσκι..

Για κινηματογραφόφιλους όμως..

Όσοι έχουν δει το "π", θα καταλάβουν..
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Λυπάμαι που θα απογοητεύσω όσους τους άρεσε αλλά ψήφισα κακή. Την είδα ολόκληρη φυσικά απλά και μόνο για να καταλάβω που θα το πάει. Η σκηνοθεσία ήταν μέν ενδιαφέρουσα αλλά η ιστορία εντελώς γειά σου. Το θέμα που έθιξε ήταν όντως συγκλονιστικό αλλά ο τρόπος λίγο πολύ παράδοξος και βαρετός. Κι εγώ βαρέθηκα πολύ μέχρι να την τελειώσω.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,185
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Η Πηγή της Ζωής - The Fountain

Λυπάμαι που θα απογοητεύσω όσους τους άρεσε αλλά ψήφισα κακή. Την είδα ολόκληρη φυσικά απλά και μόνο για να καταλάβω που θα το πάει. Η σκηνοθεσία ήταν μέν ενδιαφέρουσα αλλά η ιστορία εντελώς γειά σου. Το θέμα που έθιξε ήταν όντως συγκλονιστικό αλλά ο τρόπος λίγο πολύ παράδοξος και βαρετός. Κι εγώ βαρέθηκα πολύ μέχρι να την τελειώσω.

δεν απογοητευεις κανεναν.

Δεν εισαι ο απολυτος κριτικος ουτε ο απολυτος θεατης ....και φυσικα κανενας απο εμας.
Αυτο που καταλαβα εγω και με αγγιξε εσενα μπορει να σου περασε ξωφαλτσα....και τουμπαλιν.....

Αλλοι την λατρεψαν αυτη την ταινια αλλοι την εκλεισαν ( εστω και αν δεν ηξεραν γιατι )......:flipout:
Μονο και μονο οι διαφορετικες εντασεις που προκαλει αξιζουν την προσοχη μας.
Τοσα και τοσα ταινιακια παραταμε στη μεσα....( προσωπικα μονο απο μια ταινια εχω φυγει στη μεση ) τι ειναι αλλη μια στον κουβα ??
Αν ομως ειναι το αριστουργημα που μας ελειπε εδω και καιρο για να ικανοποιησουμε την καλλιτεχνικη μας ορεξη οτι ειδαμε μια εξαιρετικη ταινια ...????

Παντα βεβαια εξαρταται απο το τι σινεμα εχεις συνηθισει να βλεπεις ,
αν εχεις σκοτουρες ,
αν εχεις τσακωθει με το συντροφο σου,
αν κλαιει το παιδι ( το δικο μου μου εκανε τη χαρη να παρει βαθυ υπνο και του το χρωστω ) και κυριως
ποσο κοντα εισαι στο θανατο και ποσο τον εχεις σκεφθει στα ονειρα σου.
 
Last edited:

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Αρχηγέ μου είναι σαφές πως εκφράζουμε προσωπικές απόψεις νομίζω. Το "θα σας απογοητεύσω" το είπα χαριτολογώντας αλλά εσύ το πήρες της μετρητοίς. Εμένα η συγκεκριμένη πάντως δεν με άγγιξε όσο κι αν της άπλωνα το χέρι... :p
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Από τις λίγες φορές που έχουμε τελείως ακραίες απόψεις για μια ταινία . Αυτό από μόνο του την κάνει άκρος ενδιαφέρουσα επιλογή. Τρέξτε και οι υπόλοιποι να την δείτε . Εγώ ενθουσιάστηκα . Θεωρό πως είναι η καλύτερη στιγμή του σκηνοθέτη που για να είμαι ειλικρινής με το requiem δεν τρελάθηκα όπως άλλοι.