Stan Getz - The Song Is You

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Δεν έχω ξαναγράψει θέμα στην περιοχή της Μουσικής του φόρουμ κ δεν ξέρω πως να το αρχίσω... -bye-

Σήμερα πέρασα μια βόλτα από το Μετρόπολις του Πειραιά που πάντα μου αρέσει να χαζεύω. 'Έπεσα' πάνω λοιπόν σε κάτι πολύ ωραία πακέτα των 4cd της εταιρείας membran με τιμή μόνο 6.90 ευρώ...

Μεταξύ άλλων λοιπόν είχε τα :

* Stan Getz - The song is you (που αγόρασα)
* Dizzy Gillespie
* Miles Davis
* Thelonious Monk
* Art Blakey
* Dave Brubeck

Όλα αυτά κ.α. είναι 24bit/96khz remaster, ή όπως το λέει στην ετικέττα High-End Mastering. :grinning-smiley-043
Τώρα ακούω το πρώτο cd κ είναι πράγματι λες κ ηχογραφήθηκε χθες το βράδυ. Ο Getz μου αρέσει πολύ κ τώρα πραγματικά τον απολαμβάνω. Αύριο πρωί πάω να πάρω κ άλλα τέτοια πραγματικά 'λαυράκια' της σειράς. Είναι ήσυχα στο παιξιμό τους όλα τα κομμάτια, σε βάζουν μέσα στην σκηνή, τα όργανα στην σωστή θέση, με ένα ουϊσκάκι στο χέρι, χαμηλό φωτισμό κ καλή παρέα είναι μια χαρά. Την παρέα τώρα την περιμένω για να χαλαρώσουμε μαζί...

Εκτός των φωτογραφιών που τράβηξα με το κινητό μου, μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τα δισκάκια αυτά στον ιστοχώρο της εταιρείας, δηλαδή εδώ.
 

Attachments

  • DSC00376.jpg
    DSC00376.jpg
    55.8 KB · Views: 16
  • DSC00379.jpg
    DSC00379.jpg
    60.8 KB · Views: 15
  • DSC00380.jpg
    DSC00380.jpg
    64 KB · Views: 21
  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    70.7 KB · Views: 18

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Συλλογες τετοιου ειδους ισως ειναι ιδανικες για να γνωρισει καποιος εναν καλλιτεχνη. Ομως, αν η ηχογραφισεις ειναι πολυ κακες ή η επιλογη των κομματιων ειναι ακαταλληλη ή (πολυ συχνα) οι εκτελεσεις των κομματιων δεν ειναι οι αυθεντικες, αλλα καποιες που καποιος καπου ηχογράφησε, τοτε ο ακροατης κινδυνευει να αποκτησει παραπλανητικη εικονα του καθε καλλιτεχνη. Βεβαια, υπαρχουν και λαυρακια και ισως οι εν λογω συλλογες να ειναι τετοιες.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Συλλογες τετοιου ειδους ισως ειναι ιδανικες για να γνωρισει καποιος εναν καλλιτεχνη. Ομως, αν η ηχογραφισεις ειναι πολυ κακες ή η επιλογη των κομματιων ειναι ακαταλληλη ή (πολυ συχνα) οι εκτελεσεις των κομματιων δεν ειναι οι αυθεντικες, αλλα καποιες που καποιος καπου ηχογράφησε, τοτε ο ακροατης κινδυνευει να αποκτησει παραπλανητικη εικονα του καθε καλλιτεχνη. Βεβαια, υπαρχουν και λαυρακια και ισως οι εν λογω συλλογες να ειναι τετοιες.
Πέτρο έχεις απόλυτο δίκιο. Κ εγώ σπάνια αγοράζω συλλογές, ειδικά από εταιρείες που μπορεί να είναι γνωστές αλλά εγώ δεν τις γνωρίζω. Η συγκεκριμένη πάντως συλλογή είναι πολύ αξιόλογη κ ηχητικά ήταν έκπληξη.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Έχω ένα session του Stan Getz με τον Dizzy Gilespie, λέγεται Diz & Getz και μου άρεσε πάρα πολύ. Μάλλον πρέπει να ανοιχτώ περισσότερο προς τα εκεί, αλλά σκέφτομαι να πιάσω τα άλμπουμς...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Stan Getz - The Song Is You

δεν θα έπρεπε ίσως...?:eek:perator:

πρώτη σου εμφάνιση όπως λες....
καθόλου άσχημα.
Πολύ καλό δισκάκι είναι το Stan Getz - Serenity, που είναι ζωντανή ηχογράφηση του 1987 στην Κοπενχάγη. Χωρίς φωνητικά, ο Getz με το σαξόφωνό του, ο Kenny Barron με πιάνο, o Rufus Reid με μπάσο κ ο Victor Lewis με ντράμς. Πολύ καλός δίσκος.
EEEBBBE025984AABA73BA59399701930.jpg

ΕΔΩ


Επίσης, το Anniversary είναι πολύ καλός δίσκος με το ίδιο γκρούπ. Είναι κ τα δύο δισκάκια λίγα χρόνια πριν πεθάνει το 1991 κ δείχνουν πια την ωριμότητά του στην μουσική. :grinning-smiley-043
82F2D05D2FB0466CB5F62B646622B6DA.jpg

ΕΔΩ

Φυσικά κ τα πιο παλιά του δισκάκια είναι πολύ καλά, με διάφορες συνεργασίες που έχει κάνει να είναι σούπερ, γεμάτες συναίσθημα κ δύναμη.
Παράδειγμα αυτό το δισκάκι που έχω κ το είδα μάλιστα κ αυτό χθες 6.90 ευρώ:
b394aed23d934da1809d45d559634964.jpg

όπου το γκρούπ είναι οι :
Dizzy Gillespie τρομπέτα, Stan Getz σαξόφωνο, Paul Gonsalves σαξόφωνο, Coleman Hawkins σαξόφωνο & πιάνο, Wynton Kelly πιάνο, Wendell Marshall μπάσο και J.C. Heard ντράμς.
ΕΔΩ