IPTV στην Ελλάδα απο ΟΤΕ, OTEnet, Nova

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Ξεκινάει καις την Ελλάδα η IPTV σε συμφωνία κατέληξαν ο ΟΤΕ, OTEnet, Nova για πιλοτική λειτουργία IPTV…εσείς βάλατε cat5 καλωδίωση δίπλα από την TV σας ? Αρχικά η λειτουργία θα είναι στην Αθηνά και με επιλεγμένους πελάτες. Η H Nova έχει δεσμευθεί με αποκλειστικότητα με τον ΟΤΕ έτσι μπορεί να συνάψει συμφωνίες και με άλλες εταιρείες παροχής δικτύου… ελπίζω από βδομάδα να έχω περισσότερα νέα…
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
GeonX said:
Ξεκινάει καις την Ελλάδα η IPTV σε συμφωνία κατέληξαν ο ΟΤΕ, OTEnet, Nova για πιλοτική λειτουργία IPTV…εσείς βάλατε cat5 καλωδίωση δίπλα από την TV σας ? Αρχικά η λειτουργία θα είναι στην Αθηνά και με επιλεγμένους πελάτες. Η H Nova έχει δεσμευθεί με αποκλειστικότητα με τον ΟΤΕ έτσι μπορεί να συνάψει συμφωνίες και με άλλες εταιρείες παροχής δικτύου… ελπίζω από βδομάδα να έχω περισσότερα νέα…
Ελλάδα και IPTV????ΑΣΤΕΙΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Παιδιά, και εμένα περίεργο μου φαίνεται. Εδώ δεν μπορούμε να έχουμε ακόμα ικανοποιητική εικόνα μέσω της δορυφορικής (βλέπε Νοβα) και θα μιλήσουμε για IPTV, που θέλει και μεγάλο bandwidth? Μήπως μας περνάνε για χαζούς? Δεν δίνουν καλυτερα τα λεφτά να φτιάξουν τα επίγεια κανάλια και να τα αφήσουν αυτα προς το παρόν?!!!
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Μήπως απλά θα εξασφαλίσουν την αμφίδρομη επικοινωνία με το IP? Εννοώ μήπως το καλώδιο θα είναι μόνο για upstream για να στέλνεις εντολές τύπου payperview στην Nova, και όχι για να λαμβάνεις το τηλεοπτικό σήμα;
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Μάλλον Φώτη κάπως έτσι το κόβω κι εγώ, όπως είναι και στο SKY εδώ στην Αγγλία. Για interactive υπηρεσίες δηλαδή, μέσω τηλεφώνου.
 

ChristosD

Established Member
13 July 2006
152
SALONICA
Παιδιά τι είναι IPTV????? :bang: :speechless-smiley-0 :chinscratch:


:food-smiley-005: :food-smiley-005: :food-smiley-005:
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Γιωργο, ξερεις τεχνικα χαρακτηριστικα? Rate, αναλυσεις κτλ???
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Λοιπόν ρώτησα έναν συνάδελφο και έμαθα τα εξής. Η Nova αυτή τη στιγμή δεν στέλνει πληροφορία μέσω δορυφόρου που να ξεπερνά τα 4 ΜΒps/κανάλι και αυτά μόνο σε καμία ταινία που θέλει να κάνει τη διαφορά. Συνήθως εκπέμπει τα κανάλια της με πληροφορία 2 MBps. Αν λοιπόν βάλουμε γραμμή 2 Μbps ή και 4 Μbps τότε άνετα βλέπουμε Nova μέσω internet. Αυτός πρέπει να είναι και ο λόγος που ακούγονται τόσες φήμες για αναβάθμιση των DSL γραμμών του OTENET. Φυσικά αυτά τα γράφω με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν ξέρω ακόμα τίποτα με σιγουριά.
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Photis said:
Λοιπόν ρώτησα έναν συνάδελφο και έμαθα τα εξής. Η Nova αυτή τη στιγμή δεν στέλνει πληροφορία μέσω δορυφόρου που να ξεπερνά τα 4 ΜΒps/κανάλι και αυτά μόνο σε καμία ταινία που θέλει να κάνει τη διαφορά. Συνήθως εκπέμπει τα κανάλια της με πληροφορία 2 MBps. Αν λοιπόν βάλουμε γραμμή 2 Μbps ή και 4 Μbps τότε άνετα βλέπουμε Nova μέσω internet. Αυτός πρέπει να είναι και ο λόγος που ακούγονται τόσες φήμες για αναβάθμιση των DSL γραμμών του OTENET. Φυσικά αυτά τα γράφω με κάθε επιφύλαξη, καθώς δεν ξέρω ακόμα τίποτα με σιγουριά.

Πολύ σωστά… αναμονή μέχρι Σεπτέμβρη…
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Ααα, δηλαδη οτι χαλι εχει απο δορυφορο, θα εχει και απο ιντερνετ και χωρις δυνατοτητα αναβαθμισης?
 

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Re: Απάντηση: IPTV στην Ελλάδα απο ΟΤΕ, OTEnet, Nova

ChristosD said:
Παιδιά τι είναι IPTV????? :bang: :speechless-smiley-0 :chinscratch:


:food-smiley-005: :food-smiley-005: :food-smiley-005:
ChristoD, είναι η μετάδοση τηλεοπτικού σήματος μέσο πρωτοκόλλου IP
 

 Νίκος

Supreme Member
Απάντηση: Re: IPTV στην Ελλάδα απο ΟΤΕ, OTEnet, Nova

Photis said:
Αν λοιπόν βάλουμε γραμμή 2 Μbps ή και 4 Μbps τότε άνετα βλέπουμε Nova μέσω internet.


Το θέμα είναι οι γραμμές να μήν έχουν μόνο ονομαστική αξία στα 2ή4 ή 10 Mps, όπως συμβαίνει τώρα με τις 384,512 και 1 Mbit...
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Από τη στιγμή που κανένας πάροχος δεν σου εγγυάται quality of service παρά μόνο στα λόγια δεν αλλάζει τίποτα παρά μόνο αν πάρουμε SDSL.
Εννοείται ότι και 15Mbps να πούνε ότι γίνανε πάλι με τα ίδια χάλια θα συνδεόμαστε...
 
Απάντηση: Re: IPTV στην Ελλάδα απο ΟΤΕ, OTEnet, Nova

Από τη στιγμή που κανένας πάροχος δεν σου εγγυάται quality of service παρά μόνο στα λόγια δεν αλλάζει τίποτα παρά μόνο αν πάρουμε SDSL.
Εννοείται ότι και 15Mbps να πούνε ότι γίνανε πάλι με τα ίδια χάλια θα συνδεόμαστε...

Και SDSL να πάρεις κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα έχεις την μέγιστη ταχύτητα. Αυτό γίνεται μόνο με μισθωμένη.

Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου βρίσκεται στον ΟΤΕ ο οποίος κόβει bandwidth και πακέτα για να μην λειτουργεί σωστά το ιντερνετικό τηλέφωνο. Αν τα διορθώσει θα δει ένα μεγάλο μέρος των πελατών του σταθερής τηλεφωνίας να στρέφεται σε ιντερνετικό τηλέφωνο, κάτι που σημαίνει μεγάλη απώλεια κερδών.

Ελπίζω λοιπόν μόνο σε ανάπτυξη ιδιωτικών (ενσύρματων ή ασύρματων) δικτύων από τους παρόχους internet και στην χρήση shared ή full llu για να δούμε τέτοιες υπηρεσίες. Η αρχή έγινε από την vivodi και οι υπόλοιποι θα ακολουθήσουν σύντομα.


Φιλικά,
Αντρέας
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,093
Homeless
Ρε παιδια εγω εχω adsl 1mb και δουλευει σαν 512k. Να ναι καλα το connex:slapface: Απο κει και περα αμα πω να μπω στην διαδικασια (που αποκλειεται να βαλω Nova ποτε αλλα λεμε τωρα)να βαλω αυτο το πακετο και για τον α ή β λογο δεν δουλευει σωστα αντε βγαλε ακρη μετα. Ο ενας θα ριχνει το μπαλακι στον αλλο. Οπως μου πεταει τωρα ο ΟΤΕ το μπαλακι στο connex και αντιστροφα. Και μαλιστα τωρα μιλαμε για δυο εταιριες που ειναι στο ιδιο ομιλο. Αμα πεις να μπλεξεις με ΟΤΕ και NOVA που δεν εχουνε καμια μα καμια σχεση τοτε να δεις γλεντια. Βρε ουστ απο δω :damnyou: