Ξεχασμένοι θησαυροί

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Ξεκαθαρίζοντας κάποιο χώρο μου, έπεσα σε ένα κουτάκι από κάποιο mail order του παρελθόντος, εποχής προ διαδικτύου, από την αμερικάνικη Tower Records. Παρότι η μνήμη μου έχει αδυνατήσει λόγω ηλικίας ( ; ), θυμήθηκα ότι επρόκειτο για διπλή αποστολή λόγω υπερβολικής καθυστέρησης. Το άνοιξα και κοιτώντας τα CD, ένα-ένα, έβαλα να τα ξανακούσω φτιάχνοντας έτσι ένα καλοκαιρινό σάουντρακ, παρηγοριά για τα αυτιά μου, που ακούνε τελευταία όλο και πιο δυσάρεστα πράγματα, σε προσωπικό αλλά και γενικότερο επίπεδο...



PresBetty.jpg

Lester Young and Teddy Wilson Quartet - Pres and Teddy (1956/1986, Verve Records)
Τραγούδια: 1 All Of Me (Gerald Marks, Seymour Simons), 2 Prisioner Of Love (Leo Robin, Russ Columbo), 3 Louise (Leo Robin, Richard Whiting), 4 Love Me Or Leave Me (Gus Kahn, Walter Donaldson), 5 Taking A Chance On Love (John Latouche, Ted Fetter, Vernon Duke), 6 Our Love Is Here To Stay (George Gershwin, Ira Gershwin), 7 Pres Returns (Lester Young)
Μουσικοί: Teddy Wilson - πιάνο, Lester Young - τενόρο σαξόφωνο, Gene Ramey - μπάσο, Jo Jones - τύμπανα

Ο πρόεδρος, Lester Young, ένα από τα κορυφαία σαξόφωνα μαζί με τον πιανίστα Teddy Wilson, παραδίδουν έναν από τους καλύτερους δίσκους τους, που ενώ σε παρασύρει στη εποχή του, έχει μια δύναμη που σε καθηλώνει ακόμη και σήμερα...

Betty Carter - I Can't Help It (1958-60/1992, Impulse!)
Τραγούδια: 1 I Can't Help It (Betty Carter), 2 By the Bend of the River (Clara Edwards), 3 Babe's Blues (Jon Hendricks, Randy Weston), 4 You're Getting to Be a Habit with Me (Al Dubin, Harry Warren), 5 But Beautiful (Sonny Burke, Jimmy Van Heusen), 6 All I Got (David Cole), 7 You're Driving Me Crazy (What Did I Do?) (Walter Donaldson), 8 Foul Play (Norman Mapp), 9 On the Isle of May (Mack David, André Kostelanetz), 10 Make It Last (Dick Haymes, Bill Paxton), 11 The Bluebird of Happiness (Sandor Harmati, Edward Heyman), 12 Something Wonderful (Oscar Hammerstein II, Richard Rodgers), 13 For You (Burke, Dubin), 14 What a Little Moonlight Can Do (Harry M. Woods), 15 Remember (Irving Berlin), 16 At Sundown (Donaldson), 17 Mean to Me (Fred E. Ahlert, Roy Turk), 18 I Don't Want to Set the World on Fire (Bennie Benjamin, Eddie Durham, Sol Marcus, Eddie Seiler), 19 On the Alamo (Isham Jones, Gus Kahn), 20 Jazz (Ain't Nothin' But Soul) (Mapp), 21 There's No You (Tom Adair, George Durgom, Hal Hopper), 22 Stormy Weather (Harold Arlen, Ted Koehler), 23 My Reverie (Larry Clinton, Claude Debussy), 24 Don't Weep for the Lady (Darshan Singh)
Μουσικοί: Betty Carter - φωνητικά, Kenny Dorham, Ray Copeland - τρομπέτα, Melba Liston - τρομπόνι, ενορχήστρωση, Gigi Gryce, Jimmy Powell - άλτο σαξόφωνο, Benny Golson - τενόρο σαξόφωνο, Sahib Shihab - βαρύτονο σαξόφωνο, Jerome Richardson - τενόρο σαξόφωνο, φλάουτο, μπάσο κλαρινέτο, Wynton Kelly - πιάνο, Sam Jones, Peck Morrison - μπάσο, Specs Wright - τύμπανα

Είναι συλλογή που περιλαμβάνει κομμάτια από δύο άλμπουμ, του 1958 και 1960. H Betty Carter, με μεγάλο ταλέντο και αξιοσημείωτη τζαζ αυτοσχεδιαστική τεχνική, υπήρξε αγαπημένη από μουσικούς και κριτικούς. Οι εγγραφές της στην Peacock και ABC-Paramount είναι από τις καλύτερές της και οι μουσικοί που την πλαισιώνουν υπεράνω κριτικής

Συνεχίζεται...
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Undisputed.jpg

The Undisputed Truth - Smiling Faces: The Best of Undisputed Truth (2003, Motown)
Τραγούδια: 1 Smiling Faces Sometimes, 2 Papa Was A Rollin' Stone, 3 Law Of The Land, 4 You Make Your Own Heaven And Hell Right Here On Earth, 5 UFO's, 6 Lil' Red Ridin' Hood, 7 What It Is?, 8 Help Yourself, 9 I'm A Fool For You, 10 Higher Than High, 11 Poontang, 12 Ball Of Confusion (That's What The World Is Today)

Η ψυχεδελική σόουλ των '70ς, εκπροσωπείται με ένα από τα δυνατά χαρτιά της τους Undisputed Truth που είχαν συσταθεί από το γνωστό ανήσυχο παραγωγό Norman Whitfield και αποτελούνταν από τον Joe Harris μαζί με τις Billie Rae Calvin και Brenda Joyce Evans. Η συλλογή περιέχει όλα τα "καλά" τους κομμάτια μαζί βέβαια με του ύμνους Smiling Faces Sometimes και Papa Was a Rolling Stone των Barrett Strong/Norman Whitfield, των οποίων οι συνθέσεις φιγουράρουν στην ολότητα του άλμπουμ.

Συνεχίζεται...
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
NinaLou.jpg

Nina Simone - Anthology (2003, RCA)
Τραγούδια: 1-01 I Loves You, Porgy, 1-02 My Baby Just Cares For Me, 1-03 The Other Woman, 1-04 Black Is The Color Of My True Love's Hair, 1-05 Nobody Knows You When You're Down And Out, 1-06 Trouble In Mind, 1-07 Mississippi Goddam, 1-08 See Line Woman, 1-09 Don't Let Me Be Misunderstood, 1-10 I Put A Spell On You, 1-11 Ne Me Quitte Pas, 1-12 Strange Fruit, 1-13 Four Women, 1-14 Sinnerman, 1-15 Do I Move You?, 2-01 I Want A Little Sugar In My Bowl, 2-02 I Wish I Knew How It Would Feel To Be Free, 2-03 The Glory Of Love, 2-04 To Love Somebody, 2-05 Do What You Gotta Do, 2-06 Ain't Got No / I Got Life, 2-07 Why? (The King Of Love Is Dead), 2-08 Everyone's Gone To The Moon, 2-09 Revolution, 2-10 To Be Young, Gifted And Black, 2-11 Who Knows Where The Time Goes, 2-12 Here Comes The Sun, 2-13 Just Like A Woman, 2-14 Funkier Than A Mosquito's Tweeter, 2-15 Rich Girl, 2-16 A Single Woman

Διπλή συλλογή της μεγάλης τραγουδίστριας, τραγουδοποιού, πιανίστας και ακτιβίστριας, Nina Simone. Τριάντα ένα κομμάτια από όλη τη καριέρα της, που υποδηλώνουν τις μεγάλες δυνατότητές της στη κάλυψη πολλών και διαφορετικών μουσικών στιλ. Αγαπημένη καλλιτέχνης που αξίζει να αναζητηθεί, καθώς άλμπουμ σαν το αριστούργημά της Nina Simone Sings The Blues είναι απαραίτητα για κάθε δισκοθήκη.

Lou Rawls - Anthology (2000, Capitol Records)
Τραγούδια: 1-1 What Makes The Ending So Sad, 1-2 Blues Is A Woman, 1-3 Willow Weep For Me, 1-4 (What Did I Do To Be So) Black And Blue, 1-5 Kansas City, 1-6 Tobacco Road, 1-7 (They Call It) Stormy Monday (Live), 1-8 St. James Infirmary (Live), 1-9 I'd Rather Drink Muddy Water (Live), 1-10 The Shadow Of You Smile (Live), 1-11 Street Corner Hustler's Blues (Monologue) (Live), 1-12 World Of Trouble (Live), 1-13 Memory Lane, 1-14 Old Man's Memories (monologue), 1-15 It Was A Very Good Year, 1-16 A Whole Lotta Woman, 2-1 Love Is A Hurtin' Thing, 2-2 You Can Bring Me All Your Heartaches, 2-3 Trouble Down Here Below, 2-4 Dead End Street (Monologue), 2-5 Dead End Street, 2-6 Show Business (Monologue), 2-7 Show Business, 2-8 Scotch & Soda, 2-9 My Ancestors, 2-10 Hang Ups, 2-11 You're Good for Me, 2-12 Soul Serenade, 2-13 Down Here on the Ground, 2-14 Your Good Thing (Is About to End), 2-15 I Can't Make It Alone, 2-16 You've Made Me So Very Happy, 2-17 Bring It Home

Γεννημένος στο Σικάγο, και σύγχρονος του Sam Cooke, ο Lou Rawls με την απαλή, βαρύτονη και αισθαντική φωνή τραγούδησε μπλουζ, τζαζ και γκόσπελ. Η ανθολογία με τα τριάντα τρία κομμάτια από το 1962-1970, περιλαμβάνει βεβαίως τα τρία χιτ του, Love Is a Hurtin' Thing, Your Good Thing (Is About to End), Dead End Street αλλά και άλλα λιγότερο γνωστά του, πριν την ντίσκο περίοδό του.


Τα πέντε CD θα δοθούν σε ισάριθμους αγαπημένους φίλους που θα τα εκτιμήσουν, εντάσσοντάς τα στα προσφιλή ακούσματά τους...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
δε μου λες?
εσύ έχεις έτσι σκόρπια στο σπίτι κουτιά με cd κλεισμένα?

μήπως ερχότανε πολλά και δεν προλάβαινες να τα ανοίξεις?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
δε μου λες?
εσύ έχεις έτσι σκόρπια στο σπίτι κουτιά με cd κλεισμένα?

μήπως ερχότανε πολλά και δεν προλάβαινες να τα ανοίξεις?

Δεν μπορείς να φανταστείς τί γίνεται.... Πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 διαφορετικά δωμάτια.... αν ανοίξουν όλα τα συρτάρια ούτε η σκόνη δεν χωράει....
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
δε μου λες?
εσύ έχεις έτσι σκόρπια στο σπίτι κουτιά με cd κλεισμένα?

μήπως ερχότανε πολλά και δεν προλάβαινες να τα ανοίξεις?
Αρχηγέ μου, είναι απλό, επειδή αγόραζα με το ταχυδρομείο από παλιά, δίσκους, ταινίες, πόστερ και μεμοραμπίλια υπήρξαν περιπτώσεις που το ελληνικό ταχυδρομείο αργούσε να παραδώσει μέχρι και μήνες. Οπότε οι εταιρείες όταν ζητούσα τρακιν του πακέτου και επειδή ήμουν γνωστός σ' αυτούς μου έστελναν επιπρόσθετα το πακέτο. Είχε συμβεί αυτό 3, 4 φορές και συνήθως τα διπλά κατέληγαν σε φίλους, αυτό όμως κάπου ξεχάστηκε. Και επειδή όπως λέω, όταν κάτι δεν γνωρίζεις ότι το έχεις, είναι σαν να μην το έχεις :flipout:.

Υποπτεύομαι ότι θα πέσω και στο μέλλον σε άλλες εκπλήξεις ψάχνοντας τα vaults :flipout:.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Δεν συμμετέχω, αλλά εγκωμιάζω το γούστο σου, την δισκοθήκη σου και την απλοχεριά σου ...

Άμα τω γυρισμώ μου από ολιγοήμερες διακοπές θα κανονίσω, αν μπορείς, χάπενιν στο σπίτι μου με Λύμπε και τα λοιπά καλόπαιδα ...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Δεν συμμετέχω, αλλά εγκωμιάζω το γούστο σου, την δισκοθήκη σου και την απλοχεριά σου ...

Άμα τω γυρισμώ μου από ολιγοήμερες διακοπές θα κανονίσω, αν μπορείς, χάπενιν στο σπίτι μου με Λύμπε και τα λοιπά καλόπαιδα ...

Νομίζω ότι σιγά σιγά αλλοτροιώνεται...

Μη ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...... :chinscratch:

...παρηγοριά για τα αυτιά μου, που ακούνε τελευταία όλο και πιο δυσάρεστα πράγματα, σε προσωπικό αλλά και γενικότερο επίπεδο...

Τ'υφλα να έχει η truth team!! :flipout: :flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Τα πέντε CD θα δοθούν σε ισάριθμους αγαπημένους φίλους που θα τα εκτιμήσουν, εντάσσοντάς τα στα προσφιλή ακούσματά τους...

είσαι μεγάλη μάρκα τελικά.:a0210:
Εννοείται ΔΕΝ παίζω (αν και θεωρώ εαυτόν αγαπημένο φίλο) αλλά ένα πμ θα σε στείλω

Δεν συμμετέχω, αλλά εγκωμιάζω το γούστο σου, την δισκοθήκη σου και την απλοχεριά σου ...

Άμα τω γυρισμώ μου από ολιγοήμερες διακοπές θα κανονίσω, αν μπορείς, χάπενιν στο σπίτι μου με Λύμπε και τα λοιπά καλόπαιδα ...

Γουσταυε, κανονισε τον Οκτωβρη αμα γινει η κωλοέκθεση:BDGBDGB53:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
Γουσταυε, κανονισε τον Οκτωβρη αμα γινει η κωλοέκθεση:BDGBDGB53:

Καλή ιδέα, μπορώ να οργανώσω και για τότε κάτι ... κατέβα εσύ και θα σφάξω την πεθερά μου ...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,834
Ελλαδα
Γρηγορη εισαι ασταματητος
εισαι ο νεος αιμοδοτης της μουσικης κατηγοριας
εγω θα ηθελα να εχω συμμετοχη στην προσφορα σου