Μαρινέλλα...η Diva

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
Εδώ και καιρό διαβάζω τις αναφορές για καλλιτέχνες, μουσικούς, μαέστρους, ενορχηστρωτές τις Κλασσικής, Ποπ, Ροκ, Jazz, Heavy κλπ και με τρώει να γράψω κάτι για το Λαϊκό Ελληνικό τραγούδι, κάθε φορά ξεκινάω και σκέφτομαι ποιον από τους ανθρώπους που μας μύησαν μπορώ να ξεχωρίσω…Καζαντζίδης, Μπιθικώτσης, Μαρινέλλα, Διονυσίου, Μητροπάνος, Μπέλλου, Μοσχολιού, Νταλάρας, Μητσιάς, Βοσκόπουλος, Κούρτη, Αλεξίου, Γαλάνη…(sorry για όσους ξεχνάω αυτή τη στιγμή…)

Δύσκολα ανάμεσα σε αυτά τα ονόματα να ξεχωρίσεις κάποιο, αλλά πάντα καταλήγω να ξεχωρίσω μια φωνή… πάντα σε μια γυναίκα, Μαρινέλλα η μάλλον καλύτερα Κυριακή Παπαδοπούλου όπως είναι το πραγματικό της όνομα… αν ερωτήσετε, γιατί? θα απαντήσω δεν ξέρω… αλλά πόσες φορές μπορούμε να δικαιολογήσουμε κάτι που μας αρέσει? ίσως είναι η ερμηνεία της στο «Άνοιξε Πέτρα» που είναι χαραγμένη στις παιδικές μου μνήμες από τα μεσημέρια της Κυριακής όταν η ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ έπαιζαν παλιές ελληνικές ταινίες για όλη την οικογένεια, ίσως είναι ότι το άκουσμα της φωνής της στα μέσα της δεκαετίας του ‘70 παρέα με τη φωνή του Κώστα Χατζή να παίζει στο τρανζίστορ… κάποια πράγματα όμως δεν έχει σημασία να τα ψάχνουμε και πολύ.

Θεσσαλονικιά, Πολίτισσα και Αρχόντισσα ψήθηκε στα «μπουλούκια» και ωρίμασε δίπλα στον Καζαντζίδη… τραγούδησε για τους Μητσάκη, Παπαϊωάννου, Θεοδωράκη,Τσιτσάνη, Χιώτη, Καλδάρα, Δερβενιώτη, Παπαγιανοπούλου, Ζαμπέτα,, Καραπατάκη για να αναφέρω μερικούς… Άνθρωπος, με πάθος (τη θυμάστε στα παιχνίδια το Άρη και της Εθνικής ?)

Ερωτική και συνάμα σεμνή, θεατρίνα, η κατηγορία για τη σκηνική της παρουσία…μα είναι κατηγορία για μια ντίβα ?

Η φωνής της φωνάζει σε αγαπώ σε όλους του τόνους, άκουσμα Ελληνικό, Λαϊκό, Γήινο…

Από τους στίχους που τραγούδησε τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω…

Σταλιά, σταλιά,
Άνοιξε πέτρα,
Πάλι θα κλάψω,
Συμβιβαζόμαστε,
Η πρώτη αγάπη σου είμαι εγώ,
Εσύ είσαι η αιτία που υποφέρω,
Θεσσαλονίκη μου,
Σύνορα η αγάπη δε γνωρίζει,
Είσαι παντού και πουθενά,
Καμιά φορά,
Αν θυμηθείς τ' όνειρό μου,
Θα' θελα να ήσουν,
Αυτά τα χέρια...
 

Attachments

  • Marinela.jpg
    Marinela.jpg
    6.7 KB · Views: 13
Γραψ' τα GeonX και μη σε νοιάζει τίποτα! Η Μαρινέλλα είναι σπουδαία φωνή, η μεγαλύτερη στο λαϊκό τραγούδι. Τα περισσότερα τραγούδια που αναφέρεις, τα έχω στο μυαλό μου, όχι όμως στη δισκοθήκη μου. :blush:
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Στο "ρεσιταλ" το δευτερο μισο του πρωτου cd ειναι ονειρο. Υπαρχει και μια μεγαλη ηχητικη διαφορα αναμεσα στην ηχογραφηση της φωνης του Χατζη με αυτη της Μαρινελλας. Φιλος μου ειπε οτι η Diva οπου και αν τραγουδουσε ειχε τα δικα της super duper μικροφωνα
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,618
Αθήνα
Φωνάρα η Μαρινέλα, ίσως η μεγαλύτερη, αλλά προσωπικά έχω αδυναμία στη Μοσχολιού.
Η γυναίκα έχει τραγουδήσει τον άμμο της θάλασσας και έχει κάνει περισότερες επιτυχίες απ' όσες όλες οι άλλες μαζί.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Μπάμπης Κολέζας said:
Φωνάρα η Μαρινέλα, ίσως η μεγαλύτερη, αλλά προσωπικά έχω αδυναμία στη Μοσχολιού.
Η γυναίκα έχει τραγουδήσει τον άμμο της θάλασσας και έχει κάνει περισότερες επιτυχίες απ' όσες όλες οι άλλες μαζί.


Δεν γινεται βρέ Μπάμπη.Εμεις καπου έχουμε συναντηθεί.:ernaehrung004: Παω να γραψω για την μεγαλη μου αδυναμία την Μοσχολιού και πεφτω επάνω σου.Ημαρτον.Ευτυχως που δεν υποστηρίζουμε και τις ιδιες ομαδες.:flipout:
Η βικυ ηταν η πιο γνησια φωνή.Σχεδόν κοντραλτα,με μια γοητευτικη βραχνάδα.Ανεδειξε τον Ζαμπετα,ειπε τραγουδια τού Μουτση και τα εκανε να ακουγονται μεγάλα,αλλά βοήθησε και τον Κραουάκη στα ´Σκουριασμενα Χείλη´.Για μενα η ´Νυχτα´ειναι ενα απο τα σπουδαιοτερα ελληνικα τραγουδια.Η μοσχολιού ηταν πανω απ´όλες.Και ο Ξαρχακος εγραψε θαυμασιες μελωδιες γι´αυτην .Η Μαρινέλα σπουδαια φωνή αλλά πολύ Κυρία για τά γουστα μου.
Μοσχολιού και η παλιά καλή Χαρούλα,μαζι με την Βιτάλη που δεν εχει αξιοποιήσει την φωνάρα της ειναι για μενα η Αγία Τριάδα.
Υ.Γ
Μπραβο Geon-x.Τα χρειαζόμαστε αυτά.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Η Μαρινέλλα και η Μοσχολιού,ειχαν και κατι άλλο κοινό.Δεν πούλησαν προοδευτιλίκι.Ουτε πηγαν να κονομήσουν ανάλογα με τα φαινόμενα της κάθε εποχής.Μετά την πτωση της χουντας ,όπου ο καθε πικραμενος κονομαγε πουλωντας αριστεροσυνη-εξαιρούνται ορισμενοι μεγάλοι συνθετες-αυτές συνέχισαν την πορεία τους.Και αυτό το εκτίμησα.Μάλιστα καποιοι καραγκιόζηδες κατηγόρησαν την Μοσχολιού οτι ηταν αφελής γιατι δηλωνε Νεα Δημοκρατία και θρήσκα.Που τους εχει γραψει αυτούς η ελληνική μουσική ιστορία και που την Βικυ,δεν χρειάζεται να αναφέρω.
Υ.γ
Αλήθεια ο Μπακαλάκος που να βρισκεται???Γραφει τιποτα όπερες και ορατόρια ή πλενει τζαμια???:flipout:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Μαρινέλλα...η Diva

Δαμιανός Δημητριάδης said:
Η Μαρινέλλα είναι σπουδαία φωνή, η μεγαλύτερη στο λαϊκό τραγούδι. όχι όμως στη δισκοθήκη μου. :blush:

Μίλα εσύ και κρατάω σημειώσεις εγώ. Στην επόμενη αποστολή στο Γκουλάγκ είσαι μέσα! Βέβαια, αφού Δεν έχεις δίσκους, δεν θα σε βάλουμε να σπάς πέτρα. Μια θέση αποθηκάριου ίσως. Εκτός αν μαζί μ αυτήν σ αρέσει κι η Πρωτοψάλτη: Τότε δεν τη γλυτώνεις την πέτρα.

Λαβρέντι Μπέρια
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,847
Αθήνα-Κέντρο
Συμφωνώ με τον Σπύρο αλλά και με τους υπολοίπους..
Είναι λεπτές οι διαχωριστικές γραμμές,τόσο που δεν σου πάει καρδιά να τις χαράξεις..
Η Μαρινέλλα ήταν η "Μεγάλη Κυρία" του Ελληνικού τραγουδιού.Συναρπαστική,σαρωτική,μοναδική σε ότι έπιανε.

Η Μοσχολιού,πιο ζεστή,πιο ανθρώπινη,πιο..ερωτική ίσως.Ηταν και η αγαπημένη του πατέρα μου-και ακόμα δυσκολεύομαι να την βάλω στο player-.Θυμάμαι τα 45άρια του με τον "Αλήτη" του ζαμπέτα,τα "τρένα που φύγαν",τόσο που πονάνε ακόμα.Το "Νυν και Αεί" του Ξαρχάκου ήταν σα γροθιά στο στομάχι..
Ο χαρακτήρας της δε,λαικός,αλήτικος και αξιοσέβαστος ταυτόχρονα.Τσαμπουκαλού και Κόμησσα ταυτόχρονα..

Απ την άλλη η Μαρινέλα,πιο κοσμική,πιο πληθωρική είχε το σπάνιο χάρισμα να μη φεύγει ΠΟΤΕ απ τον τόνο.Πιστέψτε το είναι πολύ δύσκολο.Η Χαρούλα φεύγει πολλές φορές.Η Τσανακλίδου επίσης και η Πρωτοψάλτη λιγότερο.Η Τσαλιγοπούλου το έχει κάνει μόδα ! (ακόμα και η"δικιά" μου στονάρει τώρα περιστασιακά..)
Η Μαρινέλα ποτε..Και η κληρονομιά της στη μουσική μεγάλη..Απλά σταμάτησε για μένα στο "Καμμιά Φορά".Ηταν το τελευταίο μεγάλο τραγούδι της.Μετά άρχισε να..παραστρατεί αλλά όχι η φωνή της..

Δύσκολα..Τείνω ελαφρά στη Μοσχολιού ,ίσως λόγω αναμνήσεων..
Σέβομαι όμως στο έπακρο τη Μαρινέλλα..Και ναι , ΕΙΝΑΙ ντίβα !

Υ.Γ. Γιώργο δεν θα ήθελα να στη "σπάσω" αλλά ο λόγος που πήγαινε στην Εθνική και μετά στον Αρη ήταν..άλλος..!:blush:
 
Last edited:

GeonX

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
2,755
…και φυσικά το τελευταίο που θα ήθελα να ξεκινήσω είναι μια συζήτηση κόντρα

Μαρινέλλα - Μοσχολιού,
Καζαντζίδης - Μπιθικώτσης,
Διονυσίου – Μητροπάνο κλπ


Η Μοσχολιου μου αρέσει με συγκινεί αλλά να έχει κάτι το unnatural στη φωνή της που μερικές φορές με ξενίζει ενώ άλλες με εκτοξεύει… πρέπει να έχω την ανάλογη διάθεση ενώ η Μαρινελλα είναι πάντοτε σα το γλυκόπιοτο κρασί μου μόλις το πιεις θες λίγο ακόμα…

Γιατρέ, μη λες τέτοια γιατί την επόμενη φορά θα γράψω για το κορυφαίο…Μάκη Χριστοδουλοπουλο και εκεί να δεις τι έχει να γίνει…

Δημήτρη, το ξέρω το story…άλλο ένα σημάδι για το πάθος της ;)
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,847
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Μαρινέλλα...η Diva

GeonX said:
…και φυσικά το τελευταίο που θα ήθελα να ξεκινήσω είναι μια συζήτηση κόντρα

Μαρινέλλα - Μοσχολιού,
Καζαντζίδης - Μπιθικώτσης,
Διονυσίου – Μητροπάνο κλπ


Η Μοσχολιου μου αρέσει με συγκινεί αλλά να έχει κάτι το unnatural στη φωνή της που μερικές φορές με ξενίζει ενώ άλλες με εκτοξεύει… πρέπει να έχω την ανάλογη διάθεση ενώ η Μαρινελλα είναι πάντοτε σα το γλυκόπιοτο κρασί μου μόλις το πιεις θες λίγο ακόμα…

Γιατρέ, μη λες τέτοια γιατί την επόμενη φορά θα γράψω για το κορυφαίο…Μάκη Χριστοδουλοπουλο και εκεί να δεις τι έχει να γίνει…

Δημήτρη, το ξέρω το story…άλλο ένα σημάδι για το πάθος της ;)


Οχι κόντρες..Καμμία κόντρα..
Απλά έπεσε στο θρεντ σου και η Μοσχολιού..
Ανοίγουμε άλλο γι αυτήν.Μη μου σκας..!:grinning-smiley-043
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
ναι ...
κρατάω σημειώσεις και εγώ....


ένας Δαμιανός, ένας Σούρλας...., ένας Μάλερ :grandpa: :flipout:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: Μαρινέλλα...η Diva

GeonX said:
…και φυσικά το τελευταίο που θα ήθελα να ξεκινήσω είναι μια συζήτηση κόντρα

Μαρινέλλα - Μοσχολιού,
Καζαντζίδης - Μπιθικώτσης,
Διονυσίου – Μητροπάνο κλπ


Η Μοσχολιου μου αρέσει με συγκινεί αλλά να έχει κάτι το unnatural στη φωνή της που μερικές φορές με ξενίζει ενώ άλλες με εκτοξεύει… πρέπει να έχω την ανάλογη διάθεση ενώ η Μαρινελλα είναι πάντοτε σα το γλυκόπιοτο κρασί μου μόλις το πιεις θες λίγο ακόμα…

Γιατρέ, μη λες τέτοια γιατί την επόμενη φορά θα γράψω για το κορυφαίο…Μάκη Χριστοδουλοπουλο και εκεί να δεις τι έχει να γίνει…

Δημήτρη, το ξέρω το story…άλλο ένα σημάδι για το πάθος της ;)
Μην ξεχνάς dear george οτι στο παλιό φορουμ στα 20καλυτερα ροκ τραγουδια ειχα βαλει δυο του Μακη και ενα του Δημήτρη.Οπότε θα στενοχωρηθώ πολύ....:ernaehrung004:
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μαρινέλλα...η Diva

Κωστας Λυμπεροπουλος said:
Μίλα εσύ και κρατάω σημειώσεις εγώ. Στην επόμενη αποστολή στο Γκουλάγκ είσαι μέσα! Βέβαια, αφού Δεν έχεις δίσκους, δεν θα σε βάλουμε να σπάς πέτρα. Μια θέση αποθηκάριου ίσως. Εκτός αν μαζί μ αυτήν σ αρέσει κι η Πρωτοψάλτη: Τότε δεν τη γλυτώνεις την πέτρα.

Λαβρέντι Μπέρια

Να δούμε ποιός θα προλάβει να κλείσει τον άλλο μέσα, με την Entartete Musik που παρουσίασες παραδίπλα! :p Έχει ήδη εκδοθεί ένταλμα από τον chief και έμαθα ότι κατεβαίνει αύριο ο Ντοκ να το εκτελέσει! :damnyou:

ΥΓ. Δεν ψοφάω για την Πρωτοψάλτη. ;)
ΥΓ2. Chief, μια που ξεκίνησες να σημειώνεις, σκέφτηκες να καθιερώσεις point system; Οι παραβάτες θα τιμωρούνται με μια ώρα υποχρεωτικής ακρόασης προγράμματος της επιλογής σου! :lehrer:
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Μαρινέλλα...η Diva

Δαμιανός Δημητριάδης said:
Οι παραβάτες θα τιμωρούνται με μια ώρα υποχρεωτικής ακρόασης προγράμματος της επιλογής σου! :lehrer:

Eλα βρε Ντέμιαν, ένα αστείο έκανα, εσύ τώρα γιατί του βάζεις ιδέες;
Κάτσε καλά γιατί έχει και Σαντάνα :blink: ο chief.
Κι αυτόν
james%20taylor.jpg


Υπαγε οπίσω μου :devil-smiley-029:
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
μόνο ο Λύμπε με καταλαβαίνει.....

πάντως δεν μπορείτε να πείτε: ομορφάντρας......


ε ρε Κώστα δε θάρθεις από 'δω....(κάτι σουβλάκια που λέγαμε)....
θα έχουμε αγρυπνία
 
17 June 2006
14,350
Δ. Παναγιωτίδης said:
ε ρε Κώστα δε θάρθεις από 'δω....(κάτι σουβλάκια που λέγαμε)....
θα έχουμε αγρυπνία

Ασε με περιέλαβε ο Ματσουμότο χθές και μούλεγε για τις ενορχηστρώσεις στο πρώτο του άλμπουμ. Το μόνο απ τα παλιά που δεν έχω ακούσει by the way.
Λες βρε chief;;;
Μπά...δε νομίζω: έχω διαφορές ...ιδεολογικές. Με κάτι σαν τον εν λόγω κύριο, το ροκ θα γινόταν πολύ "καθαρό" και pc.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
μπά σίγουρα.
(όχι ότι θα τη γλυτώσεις)...

ναι καθαρό και παστρικό.
Μυρίζει αζαξ και κολώνια 4711 μαζί.
Δεν είναι γιά σένα.

Οι ενορχηστρώσεις είναι προκλασικές.
Πρέπει να μπεις στη μηχανή του χρόνου γιά να τις καταλάβεις. Αλλιώς λες "τι ξενερωσιές θεε μου..."
Πάιζει και ο Μάκα μέσα και έχει βάλει χέρι στις ενορχηστρώσεις. 68 γαρ.
Ώρες ώρες νομίζεις ότι ακούς το getting better ....απο το λοχία.
Μόνο γιά κάτι χαρντ κορ σαν εμένα.

Δηλαδή το One man dog το έχεις ακούσει?
διότι δεν ετοποθετήθης.....
 
Last edited: