Λεπτεπίλεπτοι πόθοι

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Ο κύκλος τραγουδιών ''η αγάπη του ποιητή'' του Ρόμπερτ Σούμαν, σε ποίηση του βασιλέως του ρομαντισμού Χάινριχ Χάινε, είναι μια αρμαθιά λεπτεπίλεπτοι πόθοι, λουσμένοι με προσδοκίες φωτός σε μια μακρυά νύκτα ή και το αντίθετο, ήτοι ονειρώξεις αμαρτωλού σκότους σε μια ανιαρή ημέρα... Ο Χάινε στο 'λυρικό ιντερμέτζο' του, ενδύεται τον ρόλο του μοναχικού ιππότη/ποιητή που περιμένει ολημερίς στωικά την επίσκεψη -κατά τα μεσάνυχτα- της ιδιωτικής του νεράιδας, για να χορέψει ως το πρωί, ώσπου να φθάσει η ημέρα που θα τακτοποιήσει μια τελεσίδικη φορτωτική: το σαρκίο του συνοδεία όλων των καημών και των ονείρων του, σε ένα φέρετρο το οποίο θα σύρουν δώδεκα γίγαντες στην θάλασσα ... Ο σταθερά αχόρταγος, ανικανοποίητος, μιερός, πανηδονιστής, πραγματιστής ακροατής του σήμερα, μπορεί άνετα να μεταγράψει τα παραπάνω σε ικετευτικές απαιτήσεις ακατάληκτης υπερσιελώδους οσχεολειχίας που θα πλημμυρίσουν τον εγκέφαλο του με τις απαραίτητες θεραπευτικές δόσεις κάθε λογής νευροδιαβιβαστών της απόλαυσης [ όπως ασπρουδερής προλακτίνης, ευφορικής ντοπαμίνης, οξύγευστης σεροτονίνης, και ανάλαφρων οπιοειδών], προσδίδοντας του παράλληλα την ημι-πολύτιμη αίσθηση της άρσης του αφόρητα επώδυνου τανίσματος μερικών εκ των διατεταμένων κοίλων σπλαχνικών αυλών του...

http://www.youtube.com/watch?v=FT7OI-pOsOs



Ωστόσο, ένα μερακλίδικο, ίσως ίσως τσαχπίνικο λιμβικό σύστημα, ενός υπό συνθήκες apex predator, είναι ανέτως δυνατόν να προσπορίσει τις αντίστοιχες υψί-αιχμες κορυφώσεις γενετησίων ορμονών, ακόμη και υπό το βάρος μίας παράκρουσης ψευδούς αρσενικής επικυριαρχίας, ΚΑΙ δια μέσω της ακρόασης της στεντόρειας φωνής του Στελλάρα, όστις προσεύχεται [προφανώς στον Άγιο Φανούριο] να εμφανισθούν ως δια μαγείας τα αγαπημένα του μάτια ... Γούστα είναι αυτά ...

http://www.youtube.com/watch?v=ImOsH58Kpbw
 
Last edited:

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Re: Λεπτεπίλετποι πόθοι

Πόθοι ανεκπλήρωτοι, ανέφικτοι έρωτες, έκσταση, προσδοκία και η έκφρασή τους μέσω της τέχνης, είναι τελικώς ανάγκη και λύτρωση για κάποιους εμπνευσμένους...
Τώρα, οι διαφορετικές σκέψεις και συνηρμοί, που μπορεί να οδηγηθεί ο γενόμενος αποδέκτης αυτής της ανάγκης του καλλιτέχνη, δεν οριοθετούνται, ούτε περιορίζονται, ο Σπύρος, άλλωστε μας το έχει αποδείξει πολλάκις :worshippy:.

Εξαιρετικά και υποδηλωτικά και τα δύο κλιπάκια, αν και με όλο το σεβασμό στο τιτάνα Καζαντζίδη, την Προσευχή την έχω συνδυάσει με το Σπύρο Ζαγοραίο.

Δύο διαφορετικές εκτελέσεις της Μισιρλού, προς κατάδειξη των παραπάνω ισχυρισθέντων.


και..


Μισιρλού μου, η γλυκιά σου η ματιά φλόγα μου 'χει ανάψει μες στην καρδιά, αχ γιαχαμπίμπι, αχ γιαλελέλι, αχ τα δυο σου χείλη στάζουνε μέλι, οϊμέ. / Αχ, Μισιρλού, μαγική ξωτική ομορφιά, τρέλα θα μου 'ρθει, δεν υποφέρω πια, αχ, θα σε κλέψω μέσ’ απ’ την Αραπιά. / Μαυρομάτα Μισιρλού μου τρελή η ζωή μου αλλάζει μ' ένα φιλί, αχ γιαχαμπίμπι, μ' ένα φιλάκι, αχ απ' το δικό σου το στοματάκι, οϊμέ.

:ernaehrung004:

ΥΓ. Εκείνο το κρασάκι θα το πιούμε;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Έχω μάθει πια να ακούω τα κομμάτια που μας προσφέρεις,διαβάζοντας ταυτόχρονα τα "λιμπρέτα"-αναλύσεις σου.
Ευχαριστώ για την ανατριχίλα Σπύρο.
 

Marilyn

Senior Member
8 September 2010
474
Είναι ευχή και κατάρα όταν οι πιο κρυφοί σου πόθοι, οι μεγαλύτερες προσδοκίες σου, παίρνουνε σάρκα και οστά. Δεν ζούνε πια στη φαντασία σου. Είναι πλάσματα υπαρκτά, αυτού του κόσμου, είναι μια χαραμάδα φωτός πίσω από μία πόρτα που μέχρι χθες δεν ήξερες πως υπάρχει...υπάρχει, αλλά δεν έχεις τα κλειδιά και πρέπει να τη σπάσεις..

Με τον αγαπημένο σου Fritz Wunderlich, το δικό μου αγαπημένο Im wunderschoenen Monat Mai.

http://www.youtube.com/watch?v=3HvzJJ4FmMo
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Πέραν της (μάλλον άκαιρης προσπάθειας ) χιουμοριστικής προσσέγγισης της πρώτης μου ανάρτησης, τα τραγούδια του κύκλου Dichterliebe είναι μινιατουρίνια σε έναν ολόδικο τους κόσμο, σαν να παρακολουθείς λιλιπούτειες ζωές να εξελλίσσονται σε μικρά κυβάκια, αλλά από την εξέλιξη αυτή να παίρνεις διδάγματα αφοσοίωσης, αισθητικής και κυριώτατα ανθρωπιάς ...
Από την ολότελη τυφλότητα και την αυτιστική αποδοχή του σκότους, καλύτερο το γνωσιακό συμπεριφορικό δράμα ... η συνειδητοποίηση της έλλειψης κλειδιών δεν πρέπει οπωσδήποτε να επιφέρει το άγος για την άμεση ανέρευση ''βαριάς'' ... υπάρχει και το σαράκι ... αν δεν φάει πρώτα εμάς, ίσως καταφέρει να αποδομήσει την πόρτα ....