Μείνε κοντά μου, αγαπημένη [Jim Hall]

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Υπάρχουν πράγματα που ανεξήγητα καρφώνονται στη μνήμη ενός παιδιού, όπου και παραμένουν ανεξίτηλα στο χρόνο. Υπήρχε μια ραδιοφωνική σειρά τη δεκαετία του '60, που άκουγε η μητέρα μου, "Μείνε κοντά μου, αγαπημένη" που το μουσικό σήμα της, δεν μου έμοιαζε με κάτι άλλο που είχα ακούσει μέχρι τότε. Πολύ αργότερα συνειδητοποίησα ότι επρόκειτο για το το Κοντσέρτο του Αράνχουεθ.

Όταν απέκτησα το Sketches of Spain (1960) του Miles Davis, αλλά και το μεταγενέστερο Concierto έκλεισα μια προσωπική εκκρεμότητα με το αγαπημένο κομμάτι.

Tο Concierto de Aranjuez είναι μια σύνθεση για κλασική κιθάρα και ορχήστρα από τον Ισπανό συνθέτη Joaquin Rodrigo. Γράφτηκε το 1939, είναι ίσως το πιο γνωστό έργο του Rodrigo, και η επιτυχία της, καθιέρωσε τη φήμη του ως έναν από τους σημαντικότερους συνθέτες της Ισπανίας του εικοστού αιώνα. (Wikipedia).
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Jim Hall - Concierto (1975, CTI 6060 S1)

Concierto.jpg

Τραγούδια: A1 You'd Be So Nice To Come Home To (Cole Porter) - 7:04, A2 Two's Blues (Jim Hall) - 3:48, A3 The Answer Is Yes (Jane Hall) - 7:36, B Concierto De Aranjuez (Joaquin Rodrigo) - 19:17
Μουσικοί: Jim Hall - κιθάρα, ακουστική κιθάρα • Paul Desmond - άλτο σαξόφωνο • Chet Baker - τρομπέτα • Roland Hanna - πιάνο • Ron Carter - όρθιο μπάσο • Steve Gadd - ντραμς
Ενορχήστρωση / Παραγωγή / Μηχανικός: Don Sebesky / Creed Taylor / Rudy Van Gelder

Ηχογραφήθηκε στα Van Gelder Studios τον Απρίλιο του 1975


Ο βιρτουόζος κιθαρίστας Jim Hall με τη κλασική παιδεία, γεννημένος το 1930, όταν ηχογράφησε στην CTI ήταν ήδη καταξιωμένος και με τρανταχτές συνεργασίες με ονόματα όπως Chico Hamilton, Jimmy Giuffre, Sonny Rollins, Paul Desmond και Bill Evans.
Το Concierto στην CTI υπήρξε ορόσημο και για τον καλλιτέχνη και για την ετικέτα. Αμέσως μετά ο Jim Hall ήταν υποψήφιος για το Grammy του 1975 και η CTI είχε πετύχει για μια ακόμη φορά, σε υπερθετικό βαθμό όμως, ένα θρίαμβο.

Οι συντελεστές του δίσκου είναι όλοι ξεχωριστοί και δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να ειπωθεί για το μουσικό ανάστημά τους. Η μοναδική παραδοξότητα, ίσως είναι η ανυπαρξία εγχόρδων και επιπρόσθετων πνευστών και η μινιμαλιστική προσέγγιση για παραγωγή της CTI. Είναι προφανές ότι το κεντρικό κομμάτι, που καταλαμβάνει όλη τη δεύτερη πλευρά του βινυλίου και υπήρξε η αφορμή της δημιουργίας του δίσκου ήταν η δεκαεννιάλεπτη εκτέλεση του “Concierto de Aranjuez” του Joaquin Rodrigo. Τι να γράψεις τώρα για αυτή τη σύνθεση, αλλά και για τη συγκεκριμένη αριστουργηματική εκτέλεση;

Ο Jim Hall με το μελωδικό, ζεστό, πλούσιο και ελαφρώς ενισχυμένο τόνο της κιθάρας του, η τρομπέτα του Chet Baker και το άλτο του Paul Desmond ζωγραφίζουν στο μουσικό καμβά με μαγικό τρόπο. Η ρυθμ σέξιον των Ron Carter και Steve Gadd, παρούσα και άψογη στο ρόλο της. Για μένα όμως αποκάλυψη υπήρξε ο Roland Hanna με το πανέμορφο και ανεμπόδιστο παίξιμο στο πιάνο του. Συναίσθημα, τεχνική και ένα ρεσιτάλ από όλους, στα όρια της εκφραστικής δυνατότητας των οργάνων τους.

Να αναφερθούμε και στα τρία κομμάτια της πρώτης πλευράς τα οποία έχουν αυτοτέλεια και σαφώς δεν αποτελούν γεμίσματα για συμπλήρωση της διάρκειας του δίσκου. Πρόκειται για το "You'd Be So Nice to Come Home To" του Cole Porter με τα σόλα των Hall, Desmond, Baker, Hanna, Carter να διαδέχονται το ένα το άλλο. Ακολουθούν τα "Two's Blues" του Hall και το "The Answer Is Yes", σύνθεση της γυναίκας του.

Στο CD της επανέκδοσης του 2011, για τον εορτασμό των 40 ετών της CTI, πέρα από τα 4 της αρχικής έκδοσης υπάρχουν άλλα 5 κομμάτια σαν μπόνους. Ένα παράπονο μόνο για τη ποιότητα του ήχου της επανέκδοσης της Sony. Διατείνεται ότι χρησιμοποίησε τις αυθεντικές δικάναλες αναλογικές ταινίες, αλλά όσο μου επιτρέπει η ακουστική μου μνήμη το βινύλιο που έχω κάπου καταχωνιάσει, ακουγόταν καλύτερα. (*****)

JimHall1975.jpg
ο Jim Hall με μια κιθάρα Gibson ES-175 γύρω στο 1975

- Concierto de Aranjuez -


ΥΓ1. Αφιερωμένο σε όλους τους συμφορουμίτες φίλους μου.
ΥΓ2. Εάν δεν απατώμαι σε κάποιο παλαιό Ήχο είχε αναφερθεί σε ένα εκτενές, μεστό και άκρως ενημερωτικό άρθρο ο κ.Στεφανίδης για τις πολυπληθείς διασκευές του κομματιού του Αράνχουεθ.
ΥΓ3. Ποιός θυμάται το ραδιοφωνικό δράμα "Μείνε κοντά μου, αγαπημένη" και τον Στέφανο που είχε πρωταγωνιστικό ρόλο;
 
  • Like
Reactions: Cicadelic Ranger

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
Mιά που πρόκειται για κλασσικό κομμάτι και μέχρι τώρα αναφέρθηκαν μόνο διασκευές, επιτρέψτε μου να αναφέρω δύο ηχογραφήσεις της ορίτζιναλ εκδοχής, για κιθάρα και συμφωνική ορχήστρα: Και οι δύο είναι με τον Narciso Yepes στην κιθάρα: Η πρώτη είναι σε βινύλιο, με διευθυντή ορχήστρας τον θρυλικό και πρόωρα χαμένο Ataulfo Argenta και είναι αυτή που έχω κι εγώ.

LP0834.jpg


Στη δεύτερη πλευρά υπάρχει το κοντσέρτο για πιάνο "Νύχτες σε Κήπους της Ισπανίας" του Manuel de Falla.

Eπειδή δεν ξέρω αν έχει βγει ποτέ σε CD, ιδού και μία άλλη ηχογράφηση του ίδιου σολίστα με τη συνοδεία του άγνωστου σε μένα Garcia Navarro.

114959248.jpg


Ο δίσκος αυτός περιέχει και ένα άλλο κοντσέρτο για κιθάρα του Rodrigo, Fantasia para un Gentilhombre (Φαντασία για έναν Κύριο) που είναι κι αυτό πολύ όμορφο αν και δεν περιέχει κάποια μελωδία τόσο όμορφη όσο το δεύτερο μέρος του Concierto.

Το κομμάτι αυτό έχουν ερμηνεύσει όλοι οι σπουδαίοι κλασσικοί κιθαρίστες όπως ο Julian Bream και ο John Williams, εκτός από το μεγαλύτερο κιθαρίστα του 20ου αιώνα, τον Andres Segovia. Το γιατί δεν έγινε ποτέ γνωστό με βεβαιότητα, αλλά μάλλον έχει σχέση με το γεγονός ότι ο συνθέτης αφιέρωσε τη μουσική σε έναν άλλο κιθαρίστα που πραγματοποίησε και την πρεμιέρα. Ο Segovia έπαιξε όμως (και ηχογράφησε) το Fantasia-ήταν άλλωστε ο Gentilhombre του τίτλου.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,647
Αθήνα
Απάντηση: Jim Hall - Concierto (1975, CTI 6060 S1)

ΥΓ3. Ποιός θυμάται το ραδιοφωνικό δράμα "Μείνε κοντά μου, αγαπημένη" και τον Στέφανο που είχε πρωταγωνιστικό ρόλο;

Τι λες τώρα.... :worshippy:

Δεν ξεχνιούνται αυτά, ειδικά όταν δουλεύεις στον ίδιο χώρο με 10-12 εργάτριες και είσαι και πιτσιρικάς δεν υπήρχε περίπτωση ν´ ακούσεις κάτι άλλο. "Πικρή μικρή μου αγάπη" με Ληναίο και Φωτίιου, "Μείνε κοντά μου αγαπημένη" με Στέφανο και Λήδα, "Το σπίτι των ανέμων" με Λαμπίρη Τζοβάνα και γιαγια Ανούσκα (Βύρων Πάλλης και Αφροδίτη Γρηγοριάδου) και "Μαρίνα, ένα κορίτσι αλλιώτικο απ´ τ´ άλλα".
Θρυλικές εποχές!
Το κομμάτι ήταν όντως αυτό αλλά κάποια άλλη εκτέλεση απ´ τις πολλές διασκευές, όχι αυτή που ακούγεται στο βιντεάκι.
 
Last edited:

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Re: Απάντηση: Jim Hall - Concierto (1975, CTI 6060 S1)

...
Το κομμάτι ήταν όντως αυτό αλλά κάποια άλλη εκτέλεση απ´ τις πολλές διασκευές, όχι αυτή που ακούγεται στο βιντεάκι.
Εννοείται, Μπάμπη μου, ήταν κάποια κλασική ορχηστρική εκτέλεση. Εδώ κάποιος από τους φίλους, επαΐοντες στη κλασική, θα μπορούσε να μας ενημερώσει...
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Jim Hall - Concierto (1975, CTI 6060 S1)

ΥΓ3. Ποιός θυμάται το ραδιοφωνικό δράμα "Μείνε κοντά μου, αγαπημένη" και τον Στέφανο που είχε πρωταγωνιστικό ρόλο;

Ποιός άλλος? :captain:

Το άκουγε η αείμνηστη η μητέρα μου, το ακούγαμε και εμείς....
 

Black Jack

Senior Member
26 January 2011
615
Re: Jim Hall - Concierto (1975, CTI 6060 S1)

Η μοναδική παραδοξότητα, ίσως είναι η ανυπαρξία εγχόρδων και επιπρόσθετων πνευστών και η μινιμαλιστική προσέγγιση για παραγωγή της CTI.

Αυτό μπορείς να το δεις και ως ευλογία. Τα σχήματα που ηχογράφησαν στην CTI χωρίς την προσθήκη εγχόρων και πνευστών από υποστηρικτικές ορχήστρες, έφτιαξαν και τους καλύτερους, πιο μοντέρνους, πιο διαχρονικούς (όπως θες πες το) δίσκους. Το "Concierto" είναι κλασικότατο παράδειγμα. Και το "Sugar" άλλο ένα. Και το "Straight Life" ένα ακόμα καλύτερο.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
Η αυθεντική κλασσική εκδοχή δεν συγκρίνεται ... συμφωνώ με την πρώτη πρόταση του Κώστα με τον Yepes... η παράθεση του -πραγματικά bigger than life- βασικού μελωδικού θέματος από την ορχήστρα στην εισαγωγή του Adagio, φέρνει μία ιδιότυπη αναστάτωση, ένα κράμα απροσδιόριστης ανησυχίας με φραπέ ανατριχίλες ... και στην συνέχεια οι πρώτες διστακτικές φράσεις του του σολίστα είναι λες και μας δίνουν την λύση σε σκονάκι...κομμάτι κομμάτι, λίγο λίγο την αποκωδικοποίηση αυτού που μας τάραξε ...
 
Last edited:

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Απάντηση: Jim Hall - Concierto (1975, CTI 6060 S1)

Τι λες τώρα.... :worshippy:

Δεν ξεχνιούνται αυτά, ειδικά όταν δουλεύεις στον ίδιο χώρο με 10-12 εργάτριες και είσαι και πιτσιρικάς δεν υπήρχε περίπτωση ν´ ακούσεις κάτι άλλο. "Πικρή μικρή μου αγάπη" με Ληναίο και Φωτίιου, "Μείνε κοντά μου αγαπημένη" με Στέφανο και Λήδα, "Το σπίτι των ανέμων" με Λαμπίρη Τζοβάνα και γιαγια Ανούσκα (Βύρων Πάλλης και Αφροδίτη Γρηγοριάδου) και "Μαρίνα, ένα κορίτσι αλλιώτικο απ´ τ´ άλλα".
Θρυλικές εποχές!
Το κομμάτι ήταν όντως αυτό αλλά κάποια άλλη εκτέλεση απ´ τις πολλές διασκευές, όχι αυτή που ακούγεται στο βιντεάκι.

Τι μας θυμίζετε τώρα... Η εποχή της αθωότητας, πριν προκύψουν οι σαπουνόπερες διαφόρων προελεύσεων!
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Φίλοι, πάρα πολλοί όπως άλλωστε και εγώ, γνωρίζουμε ελάχιστα πράγματα για τη κλασική μέσα από το φλερτ της με το ροκ και τη τζαζ, σε πετυχημένες κατά τη ταπεινή μου άποψη συνευρέσεις. Είχα μάλιστα παρουσιάσει και ένα άλλο τέτοιο εγχείρημα της CTI στο παρελθόν και θα επανέλθω και στο μέλλον με άλλες τέτοιες αξιόλογες προσπάθειες. Δεν γνωρίζω να αξιολογήσω τη "καθαρή" κλασική εκδοχή, εκείνο όμως που μπορώ να πω με βεβαιότητα για τον εαυτό μου, είναι ότι εάν δεν υπήρχαν αυτοί οι δίσκοι το πιό πιθανό είναι να αγνοούσα και αυτά τα ολίγα που γνωρίζω. Είμαι λοιπόν ευτυχής που μου δίνονται τέτοιες ευκαιρίες, μέσω τέτοιων δίσκων, για διεύρυνση των οριζόντων μου και ξεκαθαρίζω ότι η ορθόδοξη προσέγγιση είναι εκτός ενδιαφερόντων μου και προσωπικών στοχεύσεων.

Μεταφορικώς και κυριολεκτικώς, Rock 'N' Jazz, that's music to my ears...
:ernaehrung004:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
Γρηγόρη μην ανησυχείς... άκου ότι ποθεί η καρδιά σου... τα δικά μας σχόλια είναι ενημερωτικού χαρακτήρα... άλλωστε και μόνον που στο κείμενο σου μπήκε η λέξη Desmond είναι αρκετό για να μου πάρει και τα δικά μου μυαλά... αδυναμίες ...
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Re: Jim Hall - Concierto (1975, CTI 6060 S1)

Αυτό μπορείς να το δεις και ως ευλογία. Τα σχήματα που ηχογράφησαν στην CTI χωρίς την προσθήκη εγχόρων και πνευστών από υποστηρικτικές ορχήστρες, έφτιαξαν και τους καλύτερους, πιο μοντέρνους, πιο διαχρονικούς (όπως θες πες το) δίσκους. Το "Concierto" είναι κλασικότατο παράδειγμα. Και το "Sugar" άλλο ένα. Και το "Straight Life" ένα ακόμα καλύτερο.
Ενδιαφέρουσα επισήμανση. Όντως, ο δίσκος του Freddie Hubbard είναι "ιδιαίτερος". Κοίταξε τα ορχηστρικά γεμίσματα με τα έγχορδα και τα πνευστά, κάποτε με ενοχλούσαν σε βαθμό να λειτουργούν αποτρεπτικά στην ακρόαση κάποιων δίσκων. Με την CTI και τους κορυφαίους ενορχηστρωτές της "εκπαιδεύτηκα" και σ' αυτό. Για μένα ο Creed Taylor ήταν επαρκώς αντικομφορμιστής γιατί τόλμησε να "ανακατέψει" διαφορετικά υλικά, να μπασταρδέψει και να παραγάγει "ανθεκτικότερα" υβρίδια...

Σπύρο, δεν ανησυχώ, παρακαλώ κάντε την δουλειά σας. Εγώ όποιον έχει προτάσεις, μουσικές και μη για το ευ ζειν, τον ακούω ευλαβικά και ας μη καταλαβαίνω, καμιά φορά. Απλά ξεκαθαρίζω τα όρια μου, ορμώμενος μάλλον από δική μου ανάγκη...
:ernaehrung004:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
... άλλωστε και μόνον που στο κείμενο σου μπήκε η λέξη Desmond είναι αρκετό για να μου πάρει και τα δικά μου μυαλά... αδυναμίες ...


Δεν βλέπω ακόμη τον γερο-τράγο να μπει να με κατηγορήσει ότι είμαι μια ζωή στα μαλακά... αν και πολλάκις του έχω επισημάνει ότι είναι πλέον επικίνδυνα από τα σκληρά του ...
 
17 June 2009
3,594
Υπάρχει και μια εξαιρετική εκτέλεση με την Alicia De Larrocha, νομίζω (γιατί σας διαβάζω πολύ βιαστικά) ότι δεν έχει ήδη αναφερθεί

51ya8kpgoeL._SY300_.jpg
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Εγώ σαν αιρετικός, θα επιμείνω στα δικά μου. Διασκευή του Gil Evans και Miles Davis στο αριστούργημά τους Sketches of Spain του 1960. Ορχηστρική προσέγγιση με την επαρκή όμως τζαζ αναλογία και το καθηλωτικό φλούγκελχορν του Davis.

SketchesOfSpain.jpg
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Cicadelic Ranger

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Ίσως πρέπει να ανοιχτεί ξεχωριστό νήμα παρουσίασης για το ορίτζιναλ έργο.
Κώστα, μπορεί να παρουσιάστηκε ο συγκεκριμένος δίσκος του Jim Hall, που τυγχάνει να έχει ως κεντρικό θέμα το κομμάτι του Ροντρίγο, αλλά το παρόν νήμα δεν είναι αφιλόξενο, για ότι κρίνετε ότι πρέπει να λεχθεί.
Εκτός και αν τίθεται θέμα "καθαρότητας" και αυθεντικότητας.:musicus:
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Υπάρχουν πράγματα που ανεξήγητα καρφώνονται στη μνήμη ενός παιδιού, όπου και παραμένουν ανεξίτηλα στο χρόνο. Υπήρχε μια ραδιοφωνική σειρά τη δεκαετία του '60, που άκουγε η μητέρα μου, "Μείνε κοντά μου, αγαπημένη" που το μουσικό σήμα της, δεν μου έμοιαζε με κάτι άλλο που είχα ακούσει μέχρι τότε. Πολύ αργότερα συνειδητοποίησα ότι επρόκειτο για το το Κοντσέρτο του Αράνχουεθ.
Όταν απέκτησα το Sketches of Spain (1960) του Miles Davis, αλλά και το μεταγενέστερο Concierto έκλεισα μια προσωπική εκκρεμότητα με το αγαπημένο κομμάτι.



για να θυμηθώ....
"η ιστορία μιας κοπέλας που γνώρισε έναν άντρα που δεν άξιζε την αγάπη του...
που γνώρισε τη στοργή και την αφοσίωση απο 'κείνον που δεν μπόρεσε ν αγαπήσει...
και έπειτα...ήρθε ο έρωτας..."

κάπου στην αρχή το χάνω, οι δυό τελευταίες στροφές είναι σίγουρα αυτές.

(αν και,...λόγω ηλικίας ίσως, γιατί νομίζω ότι ήταν η "Πικρή μικρή μου αγάπη"?

τώρα βέβαια θα βγεί ο Μπάμπης και θα πει ότι σας εκθέτω....:furious3:

δημοτικό πήγαινα.
Και έβαζα τη μάνα μου και τη γιαγιά μου να μου γράφουν τις δυό εκπομπές στο grudnig TK14. Μου είχαν αγοράσει μιά μπομπινούλα 15 λεπτών και έγραφα κάθε μέρα στη μιά την αγαπημένη και στην άλλη πλευρά τον Λαμπίρη.
Βλέπεις το παίζανε 11.00 και 11.15 αντίστοιχα.
Για μας τους καψερούς μόνο η θεία Λένα που ήταν νωρίς το πρωί, αλλά ποιός νοιάζονταν γι αυτήν, ....
ΕΜΕΙΣ θέλαμε ....ΠΛΟΚΗ....

Τώρα εγώ γιατί θυμάμαι ότι είχα κάνει και εγώ αφιέρωμα για τον Jim Hall για το συγκεκριμένο ?
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
για να θυμηθώ....
"η ιστορία μιας κοπέλας που γνώρισε έναν άντρα που δεν άξιζε την αγάπη του...
που γνώρισε τη στοργή και την αφοσίωση απο 'κείνον που δεν μπόρεσε ν αγαπήσει...
και έπειτα...ήρθε ο έρωτας..."

κάπου στην αρχή το χάνω, οι δυό τελευταίες στροφές είναι σίγουρα αυτές.

(αν και,...λόγω ηλικίας ίσως, γιατί νομίζω ότι ήταν η "Πικρή μικρή μου αγάπη"?

τώρα βέβαια θα βγεί ο Μπάμπης και θα πει ότι σας εκθέτω....:furious3:

δημοτικό πήγαινα.
Και έβαζα τη μάνα μου και τη γιαγιά μου να μου γράφουν τις δυό εκπομπές στο grudnig TK14. Μου είχαν αγοράσει μιά μπομπινούλα 15 λεπτών και έγραφα κάθε μέρα στη μιά την αγαπημένη και στην άλλη πλευρά τον Λαμπίρη.
Βλέπεις το παίζανε 11.00 και 11.15 αντίστοιχα.
Για μας τους καψερούς μόνο η θεία Λένα που ήταν νωρίς το πρωί, αλλά ποιός νοιάζονταν γι αυτήν, ....
ΕΜΕΙΣ θέλαμε ....ΠΛΟΚΗ....

Τώρα εγώ γιατί θυμάμαι ότι είχα κάνει και εγώ αφιέρωμα για τον Jim Hall για το συγκεκριμένο ?
Είσαι ωραίος, τώρα πως μπορούμε να βρούμε, ποια εκτέλεση ακουγόταν στο σήμα της σειράς;