Samsung LE46M86B : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Stavros Sap

New member
27 March 2007
8
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Καλησπέρα σε όλους .

Είμαι νέο μέλος, μόνο ενάμιση μήνα περίπου.

Μετά από πολύ ψάξιμο, διάβασμα περιοδικών και με ΑΡΚΕΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΤ ΤΟΥ AVCLUB , είχα καταλήξει μεταξύ SHARP LC46XD1E και SAMSUNG LE46M86B.

Τιμές διάφορες , η τελευταίες ήταν € 2,640 για την SAMSUNG, και € 2,830 για την SHARP.

Τελικά την Παρασκευή παρήγγειλα την Samsung και την περιμένω την Τέταρτη η Πέμπτη.

Η Samsung θα συνδεθεί με τον AV Marantz SR7002, DVD Marantz DV6001 και ηχεία Roister Status 7, Status 5 και Status Center.

Σταύρος -bye-
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: SAMSUNG LE46M86B.

Φίλε Σταύρο καλωσήρθες και επίσημα στην μεγάλη παρέα μας!!!!

Χαίρομαι πολύ που το avclub σε βοήθησε στην επιλογή σου!!!

άλλωστε αυτός είναι ένας από τους λόγους ύπαρξης αυτού του forum....

Εύχομαι να χαρείς την Samsung για πολύ καιρό μέχρι να αποκτήσεις την επόμενη-φοβερή-τηλεόρασή σου!!!(άλλωστε αυτό είναι το χόμπυ μας!!!)

Μόλις με το καλό την παραλάβεις περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!!!

Και πάλι καλωσήρθες!!!:ernaehrung004:
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,525
Land of Dystopia
Re: SAMSUNG LE46M86B.

Καλησπέρα σε όλους .

Είμαι νέο μέλος, μόνο ενάμιση μήνα περίπου.

Μετά από πολύ ψάξιμο, διάβασμα περιοδικών και με ΑΡΚΕΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΤ ΤΟΥ AVCLUB , είχα καταλήξει μεταξύ SHARP LC46XD1E και SAMSUNG LE46M86B.

Τιμές διάφορες , η τελευταίες ήταν 2,640 για την SAMSUNG, και 2,830 για την SHARP.

Τελικά την Παρασκευή παρήγγειλα την Samsung και την περιμένω την Τέταρτη η Πέμπτη.

Η Samsung θα συνδεθεί με τον AV Marantz SR7002, DVD Marantz DV6001 και ηχεία Roister Status 7, Status 5 και Status Center.

Σταύρος -bye-


Σταύρο καλησπέρα και καλώς όρισες.
Η επιλγή είναι κορυφαία, ειδικά και το υπόλοιπο set-up των μηχανημάτων σου.
Σου εύχομαι καλές θεάσεις-bye-
 

Stavros Sap

New member
27 March 2007
8
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Απάντηση: SAMSUNG LE46M86B.

Σας ευχαριστώ παιδιά,

Η Samsung μου παραδόθηκε εντέλει σήμερα το απόγευμα.

Πρώτη εντύπωση στο χώρο μου………..τεραστία αλλά όμορφη.

Εικόνα καναλιών αρκετή καλή, έχω κάνει ξεχωριστή εγκατάσταση κεραίας για αυτήν, βέβαια όλες οι ρυθμίσεις ήταν σε default. Βλέπεις και λίγο είδωλο στα ονόματα των καναλιών.

Το Σαββατοκύριακο θα προσπαθήσω να παίξω λίγο με το calibration, έχει κανείς καμία έτοιμη ρύθμιση να μου προτείνει ?

Καληνύχτα
 

Stavros Sap

New member
27 March 2007
8
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Απάντηση: SAMSUNG LE46M86B.

Καλημέρα,

Μερικές φωτογραφίες από αναλογικό κανάλι και από DVD με τις ρυθμίσεις εργοστασίου, δυναμικό, τυπικό και movie σε 3 post για να χωρέσουν.

Nilo έχω κάνει 2 από τις ρύθμισης από τα προτεινόμενα στο avforum.com αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Βέβαια στο ένα μπήκαν στο service menu και έκαναν μετρήσεις / ρυθμίσεις και από εκεί. Αυτά είναι για κάποιον που ξέρει τι κάνει όχι για μένα.

Από εικόνα είναι πολύ καλή, πιστεύω ότι παίζει ρόλο και η καινούργια κεραία πού έβαλα μόνο για αυτήν. Στο ποδόσφαιρο δεν είδα πρόβλημα στην κίνηση, στο DVD ο Μονομάχος στην σκηνή της μονομαχίας με τον τύπο με την μάσκα πού βγαίνουν και τα λεοντάρια, εκεί πρόσεξα πρόβλημα με την κίνηση όμως το DVD έπαιζε στα 480p,
στα 1080p η σκηνή ήταν πολύ καλή.

Γενικά είμαι ευχαριστημένος.

Ξέρω ότι είναι δύσκολο για κάποιον να αποφασίσει / διαλέξει μία LCD κυρίως όταν στα μαγαζιά παίζουν όπως θέλουν αυτοί. ¨Εάν κάποιος φίλος ενδιαφέρεται για την συγκεκριμένη, ας μου στείλει pm να έρθει να την δει, μένω Καλλιθέα.


Σταύρος
 

Attachments

  • DSC_0151.JPG
    DSC_0151.JPG
    23.8 KB · Views: 107
  • DYNAMIC 1.JPG
    DYNAMIC 1.JPG
    27.6 KB · Views: 70
  • STANDARD 1.JPG
    STANDARD 1.JPG
    23.7 KB · Views: 49
  • MOVIE 1.JPG
    MOVIE 1.JPG
    23.5 KB · Views: 56

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: SAMSUNG LE46M86B.

Καλορίζικη φιλέ μου πήρες εξαιρετικό κομμάτι (έχει εξαφανιστεί από την αγορά γενικώς,φιλος μου την περιμένει εδώ και 15 μέρες)
 
30 July 2006
185
Αθήνα
Re: SAMSUNG LE46M86B.

Σταύρο, με γεια και από εμένα. Εξαιρετικό μηχάνημα πήρες! Στην πρώτη φωτό πάντως βλέπω μια παράξενη τοποθέτηση του κεντρικού σου..Ελπίζω να πρόκειται περί προσωρινής τοποθέτησης ενώ έβαζες την tv και όχι κάτι μόνιμο! -bye-
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: SAMSUNG LE46M86B.

Σταυρο καλοριζικη. Ευχαριστουμε για τις φωτο (εμενα απο τις τρεις πιο καλες μου φαινονται αυτες στην "τυπικη" ρυθμιση).
Οπως πολυ σωστα σκεφτηκες, δεν ειναι καλο να μπεις στο service menu. Εχουν ποσταρει πολλα calibration, οποτε θα την βρεις την ακρη πανω κατω.
Αναφερω απλως οτι υπαρχει και η λυση του Μ. Καστρουνη (μελος του forum) αν θελεις calibration απο επαγγελματια.

Αυτα, και καλες θεασεις.
 

Stavros Sap

New member
27 March 2007
8
ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Απάντηση: SAMSUNG LE46M86B.

Καλημέρα,

Ευχαριστώόλους σας.

Αντώνη δυστυχώς έχω πρόβλημα όχι μόνο με το κεντρικό (βαρύ ηχείο και πίσω τοίχος γυψοσανίδα) αλλά και με τα πίσω ηχεία (RoisterStatus5 δαπέδου) γιατί αλλάζουμε τους καναπέδες και παίρνουμε γωνιακό. Θα πρέπει τώρα να βρω τοίχου, τις Roisterδεν μου άρεσαν,. Εάν βρω άλλα που να ταιριάξουν με τα μπροστινά τότε θα δω τι θα κάνω με το κεντρικό, μάλλον στο επάνω ράφι και να κατέβει ο ενισχυτής στο τελευταίο, εάν όχι, θα τα αλλάξω όλα.

Nilo ευχαριστώ για το όνομα, μετά έπεσε το τάλιρο, είχα διαβάσει για τον Καστρονη εδώ στο forum.

Και πάλι ευχαριστώ όλους σας.

Σταύρος-bye-
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Samsung LE46M86 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αν κ πανευτυχής κάτοχος της ΑΜΟΙ 37" trueHD/fullHD ή όπως θέλετε πείτε την, είχα κάποια στιγμή εκφράση την επιθυμία να πάω σε περισσότερες ίντσες. :guitarist:
Κάπου εκεί διαπίστωσα ότι έχω ένα τεράστιο δώρο ξαφνικά στο σπίτι μου... :firstprize:
Αποφάσισαν να μου κάνουν δώρο μια 46" τηλ κ το χαρτί της παραγγελίας έλεγε για την Sony 46w2000. :ernaehrung004:
Επειδή όμως είχα διαβάσει ότι το μοντέλο είναι προς κατάργηση, κοίταξα τις καλύτερες διαθέσιμες επιλογές στις 46" κ μέχρι 2500 ευρώ κ μάλιστα να είναι διαθέσιμο από το μαγαζί που είχε γίνει η παραγγελία. Η επιλογή ήταν η Samsung LE-46M86 τελικά κ το αποτέλεσμα ήταν να είμαι πέρα για πέρα ευχαριστημένος.

Παρακάτω κάποιες φωτογραφίες κ κάποια σχόλια. Η τηλ προς στιγμήν είναι 'αρύθμιστη' ή καλύτερα ρυθμισμένη από το εργοστάσιο...θέλει όμως τον Καστρουνή της...:worshippy:...κάτι που θα γίνει πολύ σύντομα...

Ξεκινάω λοιπόν, να δω πως θα μπω στο κρυφό μενού της για να δω πόσες ώρες έχει το πάνελ της...μετά από 2-3 μέρες βρήκα τον τρόπο κ είδα ότι έχει μόνο όσες εγώ την είχα ανοιχτεί...οπότε όλα οκ. :BDGBDGB53:

Οι συνδέσεις προς στιγμήν είναι με hdmi ένα PS3, επίσης με hdmi ένα upscaling dvd Helios κ τέλος με rgb scart ένας δορυφορικός δέκτης Echostar. Σύντομα ο δέκτης θα αντικατασταθεί με upscaling δέκτη technotrend που έχω παραγγείλει αλλά ακόμα δεν έχω παραλάβει. :grinning-smiley-043

Ας δούμε φωτογραφίες τώρα με τις συνδέσεις :
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    56.7 KB · Views: 143
  • 1.jpg
    1.jpg
    57.8 KB · Views: 93
  • 3_DSCF1649.jpg
    3_DSCF1649.jpg
    64.6 KB · Views: 101
  • 2_DSCF1647.jpg
    2_DSCF1647.jpg
    73.6 KB · Views: 622
  • 1_DSCF1643.jpg
    1_DSCF1643.jpg
    40.4 KB · Views: 695

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Παρουσίαση/Σχολιασμός της Samsung 46M86.

Οι θύρες γύρω-γύρω περιλαμβάνουν, 3 hdmi, 2 scart, 1 component, 1 vga, 1 audio-in σε 'καρφί, 1 audio-in σε rca stereo, 1 audio-out σε rca stereo, 1 optical audio-out, 1 έξοδο ακουστικών, ενώ επειδή έχει ψηφιακό δέκτη έχει κ 1 common interface. :grinning-smiley-043
 

Attachments

  • 7.jpg
    7.jpg
    73.2 KB · Views: 76
  • 3.jpg
    3.jpg
    60.9 KB · Views: 67
  • 4.jpg
    4.jpg
    55.5 KB · Views: 50
  • 5.jpg
    5.jpg
    78.7 KB · Views: 72
  • 6.jpg
    6.jpg
    71.5 KB · Views: 50