Deja Vu

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
DVREDS10535X.jpg

Deja Vu
Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2006
Διάρκεια: 121
Είδος: Περιπέτεια φαντασίας.
Σκηνοθεσία : Τόνυ Σκοτ
Πρωταγωνιστούν: Ντένζελ Ουάσινγκτον , Βαλ Κίλμερ , Τζιμ Καβιζιέλ , Μπρους Γκρίνγουντ
Εικόνα: 2.35:1
Ήχος: d.d 5,1

Ένα ενδιαφέρον αστυνομικό θρίλερ απ τον Μάστορα Τόνυ Σκοτ που σίγουρα δεν θα σας απογοητεύσει. Ο Ουάσινγκτον που δεν συμπαθώ ιδιαίτερα κινητέ μα άνεση στα νερά του καθώς είναι μια ταινία κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του. Παρόλο που αρχικά φαίνεται μπερδεμένη ένα εξασκημένο κινηματογραφόφιλο μυαλό δεν θα δυσκολευτεί καθόλου να μπει στο ρυθμό της . Ένας ρυθμός που κατά μεγάλο του μέρος οφείλετε στην δεξιοτεχνία του δημιουργού της ταινίας που σε συνδυασμό με τον άρχοντα του Hollywood Τζέρι Μπρουκχάϊμερ έκανε και πάλι το θαύμα του ( τεχνικά)
Σε γενικές γραμμές πρόκειται για μια ταινία που βλέπετε με παρέα και παρόλο που δεν είναι ένα φιλμ απαιτήσεων , περνάς ευχάριστα .

Αντιγράφω απ το οπισθόφυλλο

Η έρευνα για την εξιχνίαση μίας δολοφονίας δίνει πρόσβαση στον αξιωματικό του FBI Νταγκ Κάρλιν στην απόρρητη συσκευή της Κυβέρνησης, το “παράθυρο του χρόνου”, που επιτρέπει να δεις τα γεγονότα που έλαβαν χώρα 4 ημέρες, 6 ώρες και κάτι λεπτά στο παρελθόν.... Μέσα από αυτή τη δίοδο ο Νταγκ θα επιχειρήσει να ταξιδέψει πίσω στο χρόνο για να εμποδίσει τη δολοφονία και να αποτρέψει μία μεγάλη τρομοκρατική επιχείρηση. Θα καταφέρει ο Κάρλιν να προστατέψει το μέλλον; Θα καταφέρει να εμποδίσει το παρελθόν;
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Αρκετά καλή και ευχάριστη ταινία (με τραβηγμένο βέβαια σενάριο), αλλά βλέπεται άνετα και ευχάριστα
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Ακριβώς όπως τα λέτε.

Και σε Blu Ray με πολύ καλή ποιότητα εικόνας (και ήχου).
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Σενάριο όντως τραβηγμένο αλλά σε ξαφνιάζει ευχάριστα η υπερβολή. Αρκετά καλή ταινία.
 

Evanl

AVClub Enthusiast
19 June 2006
831
Αρκετά καλή - το τέλος μου φάνηκε πολύ τραβηγμένο
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Εμενα παλι δεν μου αρεσε το εργο & ο λογος
ειναι οτι εχει σεναριο μουφα τραβηγμενο οσο δεν παει..

Καλος ο σκηνοθετης Τ.Σκοτ που ειναι στο γνωστο δυνατο του υφος
δηλαδη νευρικη σκηνοθεσια,γρηγοροι ρυθμοι & κοφτο μονταζ αλλα
απο την αλλη αυτο το εξωπραγματικο σεναριο,του βλεπω το σημερα
& ετσι ανετα μπορω να βλεπω το χθες & να το αλλαζω φαινεται
να μπερδευει & τους ιδιους τους πρωταγωνιστες σε σημειο που δεν το πιστευουν ουτε εκεινοι.

Το αποτελεσμα κατα την γνωμη μου ειναι μια ακομη αμερικανια
στολισμενη μεν με ωραιο ηχο & εικονα αλλα μηδενικης καλλιτεχνικης
αξιας που δεν θα μου ελειπε εαν δεν την ειχα δει...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
το τέλος μου φάνηκε πολύ τραβηγμένο

ειναι οτι εχει σεναριο τραβηγμενο οσο δεν παει..

Mια από τα ίδια και για μένα... Και δυστυχώς τον τελευταίο καιρό το λέω για πολλές ταινίες...

τουλάχιστον την είδα στα 720p :grinning-smiley-043 :grinning-smiley-043
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Ως προς το σενάριο της ταινίας θα συμφωνήσω και γω ότι δεν αξίζει να το πάρει κανείς στα σοβαρά από τη στιγμή μάλιστα που τοποθετείται στο παρόν. Εκείνο που αξίζει να πάρει κανείς στα σοβαρά όμως είναι το υψηλό επίπεδο παραγωγής της ταινίας και η μαστοριά του σκηνοθέτη. Σκηνοθεσία, μοντάζ, ρυθμοί και κυρίως οι σκηνές δράσης είναι πρώτης γραμμής. Από κει και πέρα η ταινία είναι μια ακόμη απόδειξη της μεταστροφής που έχει συντελεσθεί στο Χόλυγουντ την τελευταία δεκαετία περίπου με το σενάριο να αποτελεί απλή αφορμή επίδειξης ειδικών εφέ. Στις παλιότερες δουλειές του συγκεκριμένου σκηνοθέτη (όπως το Revenge και το Top Gun) η ιστορία ήταν ο θεμέλιος λίθος. Τώρα πλέον και ο ίδιος φαίνεται να την έχει παραμερίσει και χρησιμοποιεί τις ταινίες του ναρκισιστικά για να αποδείξει την υψηλή τεχνική του κατάρτιση.
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Εγω την σταματησα στο πρωτο μισαωρο γιατι ξενερωσα φοβερα
πολυ μουφα σεναριο
αν ηταν επιστημονικης φαντασιας θα τρωγοτανε
αλλα αυτο δεν χωνευεται με τιποτα
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,174
Εκεί ψηλά.....
Εγω την σταματησα στο πρωτο μισαωρο γιατι ξενερωσα φοβερα
πολυ μουφα σεναριο
αν ηταν επιστημονικης φαντασιας θα τρωγοτανε
αλλα αυτο δεν χωνευεται με τιποτα

+1
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Καλημέρα. Το είδα χθές, μέτριο, τίποτα το ιδιαίτερο, και να μη το δει κανείς δηλαδή δέν χάνει και τίποτα.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Deja Vu

Εμένα μου άρεσε, αλλά μου αρέσουν οι υπερβολές σε ταινίες.
Δεν είναι κάτι το ξεχωριστό αλλά βλέπεται πολύ άνετα.


Ακριβώς αυτό.Δεν διεκδικεί δάφνες ταινιάρας αλλά είναι "έξυπνο",γρήγορο και περνας πολύ άνετα και ωραία ένα βράδυ.
Εχουμε δεί πατάτες και πατάτες και τις "φάγαμε" κανονικά,μην ξεσπάσουμε στον Ντένζελ και στον Σκοτ ...
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Aυτό που με κάνει να ανησυχώ είναι ότι ακόμα και ο Ντένζελ απέκτησε ´ψωμάκια´στην μέση.:flipout: :flipout: :flipout:
Φοβερή μούφα,που για μεσημέρι Σαββάτου με 40 βαθμούς είναι ότι πρέπει.Μετά το ξεχνάς αμέσως .Δεν χρειάζονται 4 μέρες και 6 ώρες και δεν έχεις και Deza Vu...
Y.Γ
Τελικά η κουκλάρα τον έπεισε ή δεν θά μπορέσει να αντισταθεί στην γοητεία της και απλώς θα δεχτεί την ιστορία πού θα τού πεί σκεφτόμενος´Δεν βαριέσαι..Ετσι και αλλοιώς αργά ή γρήγορα όλες ψέμματα λένε´.:flipout: :flipout: