13 Tzameti

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ασπρόμαυρη ταινία τού 2005 με σημαντικά βραβεία, απο τον πρωτοεμφανιζόμενο
τότε, Γεωργιανό σκηοθέτη Gela Babluani,σε Γαλλική συμπαραγωγη
Πρωταγωνιστεί ο αδελφός του και έναν απο τούς άλλους σημαντικούς ρόλους,υποδυεται ο ηθοποιός που πρωταγωνιστούσε στην εκπληκτική ταινία ´Ελεύθερος Ωραρίου´.
Ο νεαρός Sebastian,Γεωργιανός μετανάστης που ζεί στην Γαλλία και κάνει ´δουλειές τού ποδαριού´για να επιβιώσει,βρίσκει τυχαία μιά επιστολή-πρόσκληση στο σπίτι πού έχει κληθεί να επιδιορθώσει την στέγη του,και μετά τον θάνατο τού ιδιοκτήτη του απο υπερβολική δόση μορφίνης ,αποφασίζει να αντικαταστήσει τον θανόντα και να παρουσιαστεί αυτός εκεί που αναφέρει η πρόσκληση,ελπίζοντας να κερδίσει κάποια χρήματα.
Εμπλέκεται έτσι σε μιά περιπέτεια απο την οποία δεν τού επιτρέπεται να ξεφύγει,παίζοντας ένα θανάσιμο παιχνίδι πρός τέρψη βαριεστημένων πάμπλουτων τζογαδόρων.
Η ταινία είναι εκπληκτική.Η υπόθεση έχει ένα κεντρικό νήμα,που ξετυλίγεται σιγά-σιγά,μέχρι το τέλος.
Ολοι όσοι συμμετέχουν δεν μοιάζουν με ηθοποιούς ,αλλά με καταραμένες φιγούρες ,που λές και τούς έχουν μαζέψει απο τούς αστέγους ,απο τίς όχθες τού Σηκουάνα.
Η ταινία έχει πολύ μεγαλη ένταση,είναι προσεγμένη μέχρι και την τελευταία λεπτομέρειά της,και διαρκώς εστιάζει σε μικρά στιγμιότυπα τών πρωταγωνιστών της,που σού κόβουν τήν ανάσα.
Μεγάλο της ατού η ασπρόμαυρη φωτογραφία ,το σενάριο και οι τριάντα περίπου φιγούρες-ανθρώπινα ράκη ,που πρωταγωνιστούν,ο καθένας με τον τρόπο του.
Η λέξη Tzameti σημαίνει 13 στα Γεωργιανά.
Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
Κατά την γνώμη μου είναι μιά απο τίς καλύτερες ταινίες τών τελευταίων ετών.
Ευτυχώς ο Ευρωπαϊκός κινηματογράφος είναι εδώ ,με την συνδρομή σπουδαίων ταλέντων που προέρχονται και απο τούς μετανάστες.
 
Last edited:

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Ωωωωωωωω, ειχα γραψει για αυτη την ταινιαρα τον περασμενο σεπτεμβριο, οταν την ειχα δει στο φεστιβαλ του "Σινεμα". Την εβαλα και στις 5 καλυτερες του '06!!!

Αυτο που με συγκλονισε στη σκηνοθεσια, ηταν που ο θεατης γνωριζει ακριβως οτι και ο πρωταγωνιστης και ετσι μοιραζεται μαζι του ολη την αγωνια.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ

:ernaehrung004: :ernaehrung004: :ernaehrung004:
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Την είδα αρκετό καιρό πριν και μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση. Όντως, το δυνατό της σημείο είναι η περιγραφή των χαρακτήρων των συμμετεχόντων, αλλά και των τζογαδόρων (μια μικρή ένσταση εδώ στον Σπύρο για το "βαριεστημένων"). Δεν θα την έβαζα ανάμεσα στις καλύτερες των τελευταίων ετών, αλλά σίγουρα τη συστήνω.
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Την είδα πριν ένα μήνα περίπου, και σίγουρα ήταν απο τις καλύτερες ταινίες για φέτος.
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Την είδα αρκετό καιρό πριν και μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση. Όντως, το δυνατό της σημείο είναι η περιγραφή των χαρακτήρων των συμμετεχόντων, αλλά και των τζογαδόρων (μια μικρή ένσταση εδώ στον Σπύρο για το "βαριεστημένων"). Δεν θα την έβαζα ανάμεσα στις καλύτερες των τελευταίων ετών, αλλά σίγουρα τη συστήνω.

Συμφωνω απολυτα!!
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Την είδα αρκετό καιρό πριν και μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση. Όντως, το δυνατό της σημείο είναι η περιγραφή των χαρακτήρων των συμμετεχόντων, αλλά και των τζογαδόρων (μια μικρή ένσταση εδώ στον Σπύρο για το "βαριεστημένων"). Δεν θα την έβαζα ανάμεσα στις καλύτερες των τελευταίων ετών, αλλά σίγουρα τη συστήνω.

Τέτοιες ταινίες θέλουν 10 Crash στην καθησιά(σού πάτησα τον κάλλο:flipout: )
Το βαριεστημένοι μπήκε σε εισαγωγικά και αφορά στο τεράστιο ψυχικό κενό που ζούν αυτοί οι τζογαδόροι,και προσπαθούν να το καλύψουν με τόσο ακραίες εντάσεις.
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Το Crash είναι δικός σου κάλλος. Ο δικός μου είναι το Babel. :violent-smiley-030: :rifle:

-bye-

Εγω παλι τα βρηκα & τα δυο εργα που αναφερετε αρκετα καλυτερα
απο το 13 tzameti γουστα βεβαια ειναι αυτα..-bye-
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Εγώ πάλι σαν κινηματογραφική γραφή,αυστηρά, θεωρώ το 13 Tzameti καλύτερο και απο τα δύο.Οπως και το 21 gr καλύτερο απο το Βαβέλ.Για το Crash δεν το συζητάω.:flipout: :flipout:

Aλλά όπως λέει και ο φίλος και πάντα ενημερωμένος και με πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις leo09,γούστα είναι αυτά.:grinning-smiley-043
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Εγώ πάλι σαν κινηματογραφική γραφή,αυστηρά, θεωρώ το 13 Tzameti καλύτερο και απο τα δύο.Οπως και το 21 gr καλύτερο απο το Βαβέλ.Για το Crash δεν το συζητάω.:flipout: :flipout:

Aλλά όπως λέει και ο φίλος και πάντα ενημερωμένος και με πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις leo09,γούστα είναι αυτά.:grinning-smiley-043

Ευχαριστω καταρχας για τα καλα σου λογια φιλε & εγω βρησκω αξιολογες τις προτασεις σου.
Οσον αφορα το 21gr μου αρεσε & μενα καλυτερα απο το Βαβελ,το13 tzameti πραγματικα εχει ατμοσφαιρικη κινηματογραφικη γραφη πολυ καλη.
θα σου συστηνα εαν εχεις χρονο να δεις το kontroll που ειδα χθες & μου αρεσε αν & το θεωρω πραγματικα περιεργο εργο οχι για ολους.
Αναμενοντας τα σχολια σου για αυτο./COLOR]-bye--bye-
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Ευχαριστω καταρχας για τα καλα σου λογια φιλε & εγω βρησκω αξιολογες τις προτασεις σου.
Οσον αφορα το 21gr μου αρεσε & μενα καλυτερα απο το Βαβελ,το13 tzameti πραγματικα εχει ατμοσφαιρικη κινηματογραφικη γραφη πολυ καλη.
θα σου συστηνα εαν εχεις χρονο να δεις το kontroll που ειδα χθες & μου αρεσε αν & το θεωρω πραγματικα περιεργο εργο οχι για ολους.
Αναμενοντας τα σχολια σου για αυτο./COLOR]-bye--bye-


Το Σ-Κ οπωσδήποτε.Ευχαριστώ και εγώ.:ernaehrung004:
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,843
Ελλαδα
Ευχαριστω καταρχας για τα καλα σου λογια φιλε & εγω βρησκω αξιολογες τις προτασεις σου.
Οσον αφορα το 21gr μου αρεσε & μενα καλυτερα απο το Βαβελ,το13 tzameti πραγματικα εχει ατμοσφαιρικη κινηματογραφικη γραφη πολυ καλη.
θα σου συστηνα εαν εχεις χρονο να δεις το kontroll που ειδα χθες & μου αρεσε αν & το θεωρω πραγματικα περιεργο εργο οχι για ολους.
Αναμενοντας τα σχολια σου για αυτο./COLOR]-bye--bye-



τι ειναι αυτο το controll .. να το δουμε και εμεις ...

.
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
τι ειναι αυτο το controll .. να το δουμε και εμεις ...

.

Στελιο στις νεες κυκλοφοριες υπαρχει thread για αυτο
το εργο οπως & για τα: the last hangman-o τελευταιος δημιος,2:37
the business,Pari je taime που αξιζουν θεασης επισης, εαν δεν τα εχεις
δει ακομη αλλα σταματω εδω για να μην χαλασουμε το thead του
13 tzameti που ειναι εξισου ενα καλο εργο.
-bye-