Ανυπαρξία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Με αφορμή μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση στο νήμα ''solitude'', θεώρησα χρέος μου να παρουσιάσω κάτι πραγματικά σούπερ-ντούπερ καλτ ... ένα κομμάτι με μια hands down αφοπλιστική αθωότητα άλλων εποχών ...
Καταρχήν στήνεται το σκηνικό, με την παλλόμενη από την ένταση φωνή του αφηγητή, που μας προδιαθέτει για την επερχόμενη τραγική εικόνα.... το ντουέτο που ακολουθεί, παρά την προσπάθεια ελάφρυνσης της ατμόσφαιρας, αδυνατεί να ξεσφίξει την καρδιά μας και να αποτρέψει την ζοφερή αίσθηση του κακού που σαν αδιόρατο πέπλο με μυρουδιά καμμένης σάρκας μαλακά απλώνεται ολόγυρα ... ο αφηγητής, ομιλώντας πλέον, προσπαθεί να καλμάρει -με γλυκύτητα στην φωνή- πρώτιστα την δική του ταραχή ... η μουσική εγκαταλείπει τον απλό συνοδευτικό ρόλο της, γίνεται απαιτητική με ανελικτική κλιμάκωση, σπείροντας ψήγματα ασφυξίας .... ο ακολουθών συγκλονιστικός διάλογος πατέρα - παιδιού (που κατά την γνησιότερη Μαλερική παράδοση ερμηνεύεται από γυναικεία φωνή, καθώς είναι αδύνατον ένα πραγματικό παιδί να αντέξει την συγκινησιακή φόρτιση) καταλύει όλες τις αντοχές μας και επιτρέπει σε όλους τους αδένες μας να μετατραπούν σε δακρυγόνους .... έχει χαραχθεί στο μυαλό μου από τότε που για πρώτη φορά το άκουσα ... ουδέποτε ξέχασα τους στίχους...

http://www.youtube.com/watch?v=QAwvCfbXbzs
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Σκεπτόμουν τότε, πόσες φοβίες και αγωνίες (αυτοεκπληρούμενες προφητείες, κλπ) μπορούν να σκιάσουν μια παιδική ψυχή που ακούει ένα τέτοιο τραγούδι .... αργότερα κατάλαβα, ότι μέσα από τέτοιες διαδικασίες ατσαλώνεσαι και μπορείς να βγεις σε οιαδήποτε κατάσταση νικητής, έστω και με πολλαπλές προσπάθειες που καταλήγουν σε πύρρειες νίκες ...

Σημειολογικό : το τοπ σχόλιο, απ' αυτά που ακολουθούν το βιντεάκι στο ΥΤ, είναι το μνημειώδες του χρήστη 1972anestis : ''Δεν ζωντανεύουν η νεκρή'' ... δεν είναι τυχαίο και ακράδαντα πιστεύω ότι δεν πρόκειται για αλλαζονική επίδειξη αυθάδικης έλλειψης συμμορφώσεως στους κανόνες .... πρόκειται για ένα βροντερό statement για την αντιμεταχώρηση, ήτοι για την αντιστροφή της αττικής σύνταξης, που θέλει να υπογραμμίσει τις συνέπειες της πασοκικής λαίλαπας -μετά το 1981- και στα πεδία της γλώσσας και της δύσμοιρης γραμματικής....
 
Last edited by a moderator:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Χριστέ μου, είναι όλα εκεί μαζεμένα... με κοιτούν με -'εν είδει ματιών'- οδυνηρές μαύρες τρύπες που χάσκουν πίσω από κακοφορμισμένες οστέινες κόγχες ... το χειρότερο είναι πως -παρά την παράθεση και σχολίαση από μέρους μου δεκάδων αισθητικών, πολιτιστικών, εκπαιδευτικών και πολιτικών θέματων- ελάχιστοι από εσάς, ελιτιστικές σκατοκουφάλες, θα ανοίξετε τα βίντεο ...

http://www.youtube.com/watch?v=9FTVTGSYtFg
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
Μιας και με ...ανεφερες...
Εξαιρετικη η τοποθετηση αγαπητε.
Πρ ολο που θα μπορουσες να εισαι ο δουρειος ιππος των μιζερωολαικων ,που απεφευγα μετα μανιας ,ΔΕΝ τσιμπαω
.:7SFGSFG:
 

Marilyn

Senior Member
8 September 2010
474
Γλυκέ μας Σπύρο, μιας και παραπονέθηκες, θα συμβάλλω κι εγώ στο νήμα αυτό, το οποίο οφείλω να ομολογήσω ότι έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον από ανθρωπολογικής απόψεως, καθότι η λούμπεν μουσική αποτελεί μία πολύ πετυχημένη χαρτογράφηση της κοινωνικής, οικονομικής και ηθικής ζωής των λαϊκών στρωμάτων των δεκαετιών του 50' και του 60', αλλά και μία αντίδραση στους υποκριτές κυριλέ αστούς της εποχής - αν και τελικά τους κέρδισε και αυτούς. Προσωπικά, έχω εξαναγκαστεί (κυριολεκτικά) να εντρυφήσω στο είδος, ακούγοντας τις μεγάλες επιτυχίες σε όλες τις διαθέσιμες εκτελέσεις...Αναφορικά με τους στίχους, όντως μένουν αξέχαστοι. Αν ακούσεις μία φορά το "είμαι ανάπηρος κι έχω ανάγκη απ' την αγάπη σου", δύσκολα μπορείς να το ξεχάσεις... Θα παραθέσω το δικό μου αγαπημένο λούμπεν άσμα, το οποίο με κάνει πάντα να χαμογελάω.

http://www.youtube.com/watch?v=KQpfRH3_ix8
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Σπύρος Ζαγοραίος και Ρία Κούρτη... Τον άκουγα τα κυριακάτικα πρωινά σαν μέρος προγράμματος που έκανε ο πατέρας μου με τα σαρανταπεντάρια του και τις περισσότερες φορές, ειδικά σε τέτοια κομμάτια, του Στέλιου, του Στράτου κλπ. η μητέρα μου τον "μάλωνε". Έχεις δίκιο, ο στίχος και η ερμηνεία είναι από τα πράγματα που γράφουν στη μνήμη και πάντα όταν ακούω Ζαγοραίο με παραπέμπει εκεί στις αρχές του '70, σε μια άλλη εποχή, με άλλα δεδομένα και αξίες. Ο Ζαγοραίος είναι όντως καλτ φιγούρα με την αυθεντικότητα του μάγκα και όχι του σημερινού κουρ@δόμαγκα.

Σπύρο, με εκπλήττεις και κάθε φορά περιμένω τι θα παρουσιάσεις με ενδιαφέρον και θαυμασμό για την ευρύτητα των επιλογών σου.
:worshippy:
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Εγώ πάντως Σπύρο, ομολογώ ότι απολαμβάνω, απείρως περισσότερο, να διαβάζω τα γραφόμενά σου παρά να ακούω τα videoclips. Εδώ ισχύει το ότι το προς σχολιασμό έργο αδικεί τα σχόλια...:D
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
...- ελάχιστοι από εσάς, ελιτιστικές σκατοκουφάλες, θα ανοίξετε τα βίντεο ...
Και επειδή προκάλεσες...


Σε πλάνεψε η ντόλτσε βίτα,
αυτή που λεν' ζωή γλυκιά,
και κάθε μέρα κατεβαίνεις
της κοινωνίας τα σκαλιά.
Γιατί, γιατί,
αγάπη μου γλυκιά;


Με πόνο παρακολουθώ
όπως κυλάς στα σκαλοπάτια,
μα να σε σώσω δεν μπορώ
όσο και αν κλαιν' τα δυο μου μάτια.
Είναι γλυκιά η ντόλτσε βίτα
που σε αιχμαλώτισε μια νύχτα.

Αν μετανιώσεις και σταθείς
στο τελευταίο σκαλοπάτι,
κοντά μου γύρνα, μην ντραπείς,
σε συγχωρώ, γλυκιά μου αγάπη.
Παράτησε την ντόλτσε βίτα
προτού χαθείς και εσύ μια νύχτα.

Σε πλάνεψε η ντόλτσε βίτα
...​
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Αφού έχουμε βουτήξει στο λούμπεν, ας συνεισφέρω κι εγώ...

Μαμά, μαμά, που ναι ο μπαμπάς? Που ναν μωρό μου? Παίζει. Κι απο νωρις εστρωθηκε σε πρασινο τραπεζι. (ηχος απο ζαρια)..."Παλι ντορτια ήφερα"
Κοψε τα ζαρια τα χαρτια προτου το μετανιωσεις κι απολογησου στα παιδια τι σεβασμο θα δωσεις.
Ποσο θα κανω υπομονη ξεχειλισαν οι πονοι, να φευγεις και να ξενυχτας και να μ' αφηνεις μονη. Στο λεω πως δεν ειναι αργα να αλλαξεις την ζωη σου, γιατι οπως πας δεν προκειται να μεινω πια μαζι σου.




http://www.youtube.com/watch?v=ZYKnjrXzphM
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Μιας και με ...ανεφερες...
Εξαιρετικη η τοποθετηση αγαπητε.
Πρ ολο που θα μπορουσες να εισαι ο δουρειος ιππος των μιζερωολαικων ,που απεφευγα μετα μανιας ,ΔΕΝ τσιμπαω
.:7SFGSFG:

Αγαπητέ Χρήστο, δεν τσιμπάς δεν τσιμπάς, αλλά ενώ στις παρουσιάσεις μου για κλασσική /τζαζ /ροκ δεν είχα την χαρά να καλοδεχθώ ποτέ τυχόν σχόλια σου, σε αυτές της ''αφοπλιστικής αθωότητος'' δίνεις το βροντερό παρόν ...
Εννοείται ότι σε πειράζω και λίγο... Να' σαι καλά !!!
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Αφού λοιπόν ο Ζαγοραιος έλυσε τα υπαρξιακά του προβλήματα,(βλ. πρώτο post) το έριξε μετά μανίας στην φούντα,παίζοντας παράλληλα το μπεγλέρι του..
Γι' ακόμα μια φορά όμως στάθηκε άτυχος αφού το ταίρι του τον εγκατέλειψε ενώ παράλληλα έχασε και το μπεγλέρι του μαζί με την φούντα που χάιδευε μετά μανίας σε κάθε ευκαιρία...
Αυτά είναι προβλήματα...

http://www.youtube.com/watch?v=vDrPnMANQrE

_1017508.jpg
 
14 December 2006
4,265
Είσαι κοσμική ενέργεια που δεν ακουμπιέται, δεν αγγιζεται , δεν την αντικρίζεις καν, κοινώς "δεν υπάρχεις"...
Συνέχισε δυναμικά!

παρόλα αυτά (κάπου ανάμεσα στο σοβαρό και στο αστείο), θα επιχειρήσω να συνεισφέρω στην “ανυπαρξία” (σιγά μην καθόμουν φρόνιμος σε τέτοια πρόκληση) με την δική μου οπτική!
…η οποία για αρχή έχει να κάνει με την απέχθεια μου προς την στρατευμένη(?) τέχνη, πόσο μάλλον όταν δεν είναι ούτε ακριβώς στρατευμένη ούτε ακριβώς τέχνη! Οπότε με σχετική ευκολία μπορώ να πω , πως στα χρόνια της κρίσης ένα από τα χειρότερα πράγματα που άκουσα είναι αυτό το περίφημο πλέον Lightning Bolts, το οποίο και βαριέμαι να αντι _παρουσιάσω αλλά έχω καβατζώσει καμιά δεκαριά επιχειρήματα σε περίπτωση εμπλοκής!:Banane0:

Ενώ πάλι,
Στην προσπάθεια μου να είμαι ενημερωμένος, αλλά και να επιχειρηματολογήσω εννοείται εναντίον του, νοίκιασα το ΑΝ του Παπακαλιάτη, για να διαπιστώσω έκπληκτος , πως η μεν ταινία είναι καλή ( Προκλητικά δε δηλώνω πως είναι πολύ καλύτερη από την Ζωή του Π), το δεν κομμάτι των τίτλων που συνέθεσε η Γαλάνη (τρόπος του λέγειν συνέθεσε, περισσότερο μιλάμε για μια ξεδιάντροπη αντιγραφή Χατζηνάσιου, η οποία θα περάσει στο έτσι μιας και είναι φιλαράκια), είναι η καλύτερη Ελληνική κυκλοφορία στα χρόνια της κρίσης! Ευτυχώς κάποιος σε αυτά που ζούμε αντί να έχει σκυμμένο το κεφάλι, έχει στραμμένο το βλέμμα του στο ουρανό πατώντας στη γη φυσικά! Θεωρώ πως αυτή είναι η δουλειά του καλλιτέχνη και όχι να κλαίει μαζί με τους πονεμένους !

Καλό και το ορφανό
Αλλά στο σήμερα είμαι με το “Σ αγαπούσα πριν μας δω μαζί”
Αν συνέβαινε σε όλους αυτό θα τους είχαμε πάρει τα βρακιά
Ο έρωτας είναι αφύσικα τεράστια δύναμη

Ο Ζαγοραίος αγαπημένος φυσικά, και παλιός γνώριμος από τα μέσα της δεκαετίας του 90, σε περίοδο μεγάλης προσωπικής κρίσης, απολυμένος από γνωστή αλυσίδα super market , λιώναμε την δισκογραφία του ( το συγκεκριμένο όχι:δεν ξέρω γιατί) με την επίσης απολυμένη μανάβισσα, σε τελειωμένο μαγαζί στο Μοσχάτο, παρέα με τις φυσικά δύο φίλες της που δούλευαν εκεί!(Μάνα_Κόρη_μπάρα)
Ωραία χρόνια,
 
14 December 2006
4,265
Αφού λοιπόν ο Ζαγοραιος έλυσε τα υπαρξιακά του προβλήματα,(βλ. πρώτο post) το έριξε μετά μανίας στην φούντα,παίζοντας παράλληλα το μπεγλέρι του..
Γι' ακόμα μια φορά όμως στάθηκε άτυχος αφού το ταίρι του τον εγκατέλειψε ενώ παράλληλα έχασε και το μπεγλέρι του μαζί με την φούντα που χάιδευε μετά μανίας σε κάθε ευκαιρία...
Αυτά είναι προβλήματα...

http://www.youtube.com/watch?v=vDrPnMANQrE

_1017508.jpg

Ομοίως με τον Δημοκηδή, ούτε εσύ ακουμπίεσαι αγγιζεσαι κλπ!

Φυσικά έχασε τα πάντα, είναι θέμα ζημιάς

 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Είδατε τι μου κάνετε τώρα...Προσπαθώ να ακούσω το In the court of the crimson king για να το συγκρίνω με το πρόσφατο The Raven That Refused To Sing,έχω βγάλει την μεζούρα κανονικά και μου αποσπάτε την προσοχή ...
Με τον Μπαιρα τα χουμε ξαναπεί..Το ευτελές αποσυμπιέζει κατά καιρούς τις πιεσμένες φλέβες μας ,λειτουργώντας παράλληλα σαν νοητικός εξαγνιστής....
Όπως καταλαβαίνεται,κάτι τέτοιο δεν είναι αμελητέο...
 
14 December 2006
4,265
Και στο σημείο αυτό , μιας και αναγνωρίζω πλέον την συμπαντική καταιγίδα “Δημοκηδής” ως απαραίτητη για την ύπαρξη ζωής σε κάθε γαλαξία, αλλά και του ανώτερου αξιωματικού συμπαντικών συμπτώσεων Spyros_A, ως γήινο πλάσμα (ταλαντούχο μεν αλλά γήινο), οφείλω να υποβάλω τα σέβη μου μαζί με τόνους κοσμικής αγάπης…….


ΥΓ Καμιά μπύρα θα πιούμε όπως παλιά ή να περιμένουμε να λαλήσουμε λίγο ακόμα?
Η μουσική κατηγορία επιβάλλεται να οργανωθεί λιγο........


ΥΓ....... Στο In the Court of the Crimson King...κερδίσε λίγο χρόνο, βάλε κατευθείαν την β πλευρά!
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
...
ΥΓ Καμιά μπύρα θα πιούμε όπως παλιά ή να περιμένουμε να λαλήσουμε λίγο ακόμα?
Η μουσική κατηγορία επιβάλλεται να οργανωθεί λιγο........
Γιώργο, συντόνισέ μας, εσύ που γνωρίζεις πρόσωπα και πράγματα.

...
Το ευτελές αποσυμπιέζει κατά καιρούς τις πιεσμένες φλέβες μας ,λειτουργώντας παράλληλα σαν νοητικός εξαγνιστής...
Σπύρο, δεν είναι ευτελές, όταν σου γεννά δεύτερες σκέψεις και σου κλέβει το χρόνο...

ΥΓ. είπαμε είναι καλό, αλλά "I Talk to the Wind" και "Moonchild" δεν περιέχει...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Σπύρο μου κάτι τέτοιες παρουσιάσεις σου μου θυμίζουν τον Christian Bale στο American Psycho. Ο οποίος αναλωνόταν μεταξύ σεξ, ναρκωτικών, ποτών, καλυντικών και φαντασιώσεων μαζικών δολοφονιών σε εμβριθέστατες αναλύσεις των πλέον ρηχών και ανούσιων χορευτικών τραγουδιών της δεκαετίας του '90. Και για του λόγου το αληθές ορίστε μιά παρουσίαση των Huey Lewis and the News:


-bye-
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Σπύρο, με εκπλήττεις και κάθε φορά περιμένω τι θα παρουσιάσεις με ενδιαφέρον και θαυμασμό για την ευρύτητα των επιλογών σου.
:worshippy:

Η επόμενη παρουσίαση θα αφορά την Τζένη Βάνου, δηλωμένη αγάπη του Σπύρου.