Λαγνεία

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα, από το να φτιάχνονται αριστουργήματα με δεύτερα, υποδεέστερα, σαν σλιπ από την λαϊκή, υλικά … και όμως, όταν οι καιροί είναι μενετοί & οι άνεμοι ούριοι, τότε το ιστιοπλοϊκό του πόθου μας μπορεί να πιάσει τους 16 κόμβους ακόμη και αν έχει σαν φλόκο την βράκα της θείας μας της Νίνας .. .
Το συγκεκριμένο άσμα, φθηνιάρικο και ρυπαρό σαν μυξιασμένο γυφτάκι, με κάνει να ξεφυσάω σαν έγκαυλη ατμομηχανή, να βλέπω σε πραγματικό χρόνο όλους τους πόρους μου να βαριανασαίνουν μανιασμένα εκκρίνοντας ερωτικά –ξαδέλφια προσπερματικών- υγρά, να αναλογίζομαι το λατρεμένο μου θηλυκό που θέλω πανταχόθεν με λύσσα να ανασκολοπίσω, υποβάλλοντας του ταυτόχρονα επί του θώρακος μου τις γαίες και τα ύδατα μου, παντοτινός δούλος και υπηρέτης του …

Η μόνη μου ένσταση είναι το doubling της φωτιάς στο ρεφραίν … θα έπρεπε ίσως να λέει : ‛… είναι η ώρα της νυκτιάς και της φωτιάς’’ ή ‛… η ώρα της καρδιάς’’ , κλπ….

http://www.youtube.com/watch?v=llQCpQd-4CU

ΥΓ.: Στέλλιο, αν ξαναπείς ότι η ΜΚ χωλαίνει σε έσφαξα στο γόνατο μωρή κουφάλα ...
 
Last edited by a moderator:

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα, από το να φτιάχνονται αριστουργήματα με δεύτερα, υποδεέστερα, σαν σλιπ από την λαϊκή, υλικά … και όμως, όταν οι καιροί είναι μενετοί & οι άνεμοι ούριοι, τότε το ιστιοπλοϊκό του πόθου μας μπορεί να πιάσει τους 16 κόμβους ακόμη και αν έχει σαν φλόκο την βράκα της θείας μας της Νίνας .. .
Το συγκεκριμένο άσμα, φθηνιάρικο και ρυπαρό σαν μυξιασμένο γυφτάκι, με κάνει να ξεφυσάω σαν έγκαυλη ατμομηχανή, να βλέπω σε πραγματικό χρόνο όλους τους πόρους μου να ξεφυσούν μανιασμένα εκκρίνοντας ερωτικά –ξαδέλφια προσπερματικών- υγρά, να αναλογίζομαι το λατρεμένο μου θηλυκό που θέλω πανταχόθεν με λύσσα να ανασκολοπίσω, υποβάλλοντας του ταυτόχρονα επί του θώρακος μου τις γαίες και τα ύδατα μου, παντοτινός δούλος και υπηρέτης του …

Η μόνη μου ένσταση είναι το doubling της φωτιάς στο ρεφραίν … θα έπρεπε ίσως να λέει : ‛… είναι η ώρα της νυκτιάς και της φωτιάς’’ ή ‛… η ώρα της καρδιάς’’ , κλπ….

...

ΥΓ.: Στέλλιο, αν ξαναπείς ότι η ΜΚ χωλαίνει σε έσφαξα στο γόνατο μωρή κουφάλα ...
Σπύρο, αν και δε μπορώ να σε παρακολουθήσω επαρκώς, δε έχω παρά να αναγνωρίσω τη παθιασμένη σου προσέγγιση και την αφοπλιστική σου επιχειρηματολογία. Δεχόμενος λοιπόν ότι δεν μας κάνεις πλάκα και ανεξαρτήτως του περιεχομένου της παρουσίασης σου οφείλω να επιδοκιμάσω τη απόπειρά σου. Δεν εξετάζω το δίσκο και το καλλιτέχνη και μάλλον δεν θα το πράξω ούτε στο μέλλον, αλλά την όποια καταλυτική επίδραση της μουσικής στη ζωή μας, την οποία τόσο γλαφυρά περιγράφεις.
:grinning-smiley-043
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Γρηγόρη μην ανησυχείς ... απ' όλα έχει ο μπαξές μου ... σήμερα ανέβασα και παρουσίαση για τα stabat mater του Dvorak... τι να κάνω, σαν τον φίλο μου τον Μάλερ, ελκύομαι και από το θείο και από το ποταπό.... άσε που συνήθως μπερδεύομαι ποιο είναι ποιο ....
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Το "νυχτια" ειναι ευκολως ενουμενο και προαπαιτουμενο,
και το "καρδιά" ακουγεται λιγο πλατωνικο για γνησιες νυχτο-καταστασεις.
Το μυνημα του κοματιου ειναι φωτια και παλι φωτια.
Οπωσδηποτε τη νυχτα και οχι απαραιτητα με συμμετοχη της καρδιας.
("Μη μιλας για αστερια και ασε να μιλησουν το κορμι με το κορμι")

Η διπλη φωτια αν και στιχουργικα αδοκιμη ειναι σιγουρα καυτη
και αποτελει την πεμπτουσια του κοματιου.

Και αυτο επειδη συνεβαλε καθοριστικα (ως στιχουργικη προχειροτητα)
ωστε να παρει το κοματι την απαραιτητη cult αιγλη, και επιτυχως αποσοβησε
καθε πιθανοτητα να μεινει το κοματι στην ιστορια ως εντεχνη λαικομπαλαντα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Το "νυχτια" ειναι ευκολως ενουμενο και προαπαιτουμενο,
και το "καρδιά" ακουγεται λιγο πλατωνικο για γνησιες νυχτο-καταστασεις.
Το μυνημα του κοματιου ειναι φωτια και παλι φωτια.
Οπωσδηποτε τη νυχτα και οχι απαραιτητα με συμμετοχη της καρδιας.
("Μη μιλας για αστερια και ασε να μιλησουν το κορμι με το κορμι")

Η διπλη φωτια αν και στιχουργικα αδοκιμη ειναι σιγουρα καυτη
και αποτελει την πεμπτουσια του κοματιου.

Και αυτο επειδη συνεβαλε καθοριστικα (ως στιχουργικη προχειροτητα)
ωστε να παρει το κοματι την απαραιτητη cult αιγλη, και επιτυχως αποσοβησε
καθε πιθανοτητα να μεινει το κοματι στην ιστορια ως εντεχνη λαικομπαλαντα.

Ωραίος, ευχαριστώ για την κατάθεση της απόψεως σου !
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
...δεν ξανάγινε...στον άβακα υπάρχει 24bit ριπάρισμα από βινύλιο ... ποιότης και στην ηχογράφηση ... for the audio enthusiast ...
 
19 June 2006
8,661
Καλά εντάξει, σπάω πιάτα, καίω τραπεζομάντηλα, γκρεμίζω το μαγαζί με μπουλντόζα...
Στο κομμάτι ο Δημοκηδης ανέδειξε την ερωτική Gothic πλευρά του. Respect.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
ΥΓ.: Στέλλιο, αν ξαναπείς ότι η ΜΚ χωλαίνει σε έσφαξα στο γόνατο μωρή κουφάλα ...

μετα απο αυτο ( δεν το λεω ειρωνικα )
σκυβω το κεφαλι ταπεινα και ανακραζω !

Η Μ.Κ ποτέ δεν πεθαίνει
δεν τη σκιάζει φοβέρα καμιά
μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει
και ξανά προς τη δόξα τραβά (τραβά, τραβά)
και ξανά προς τη δόξα τραβά.....


ξερεις και την δικια μου αγαπη για τον Φλωρινιωτη τον Γιαννη

.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Όταν το πάθος του ανασκολοπισμού γίνεται ποίηση...:SFGSFGSF: :2thumb22sup:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Μπορείς να αρέσκεσαι και στο ψέμα... οκ, να μην το αναζητάς, αλλά να συνειδητοποιείς την θεραπευτική πλευρά του ... άλλωστε, εάν θεωρήσουμε ως ζητούμενο την μεγιστοποίηση της συνολικής ευτυχίας, τότε η όποια παραλλαγή της αλήθειας, [καθώς κατά βάση δεν υπάρχουν ψέματα αλλά ευλύγιστες, εύπλαστες παραλλαγές της όποιας αλήθειας], η κατάθεση και αποδοχή αυτής της παραλλαγής λοιπόν, ωφελεί τελικά το γενικότερο σύνολο του πληθυσμού ... και όλοι καταλήγουν προσποιήσιμα ευτυχείς ... και γελούν φιλάρεσκα, όπως χαίρονται αυτοί που κάποια πουτάνα απεκάλεσε μωράκι ... Ε, άμα ευθυγραμμισθούν οι νάνοι πλανήτες, παραπαίδια του ενός ψεύτη ήλιου, σαν και αυτού του Μιχάλκωφ, μπορεί και ο Μαζώ να βγάλει κάτι καλό ... εάν έλειπε και η φρικτή ενορχήστρωση, θα μπορούσαμε να μιλάμε για ένα στραπατσαρισμένο, χνουδωτό αριστούργημα με μπαλώματα ...

https://www.youtube.com/watch?v=j2P5PNH8t88
 
Last edited:

artman

AVClub Enthusiast
30 November 2008
768
Πειραιάς
Γρηγόρη μην ανησυχείς ... απ' όλα έχει ο μπαξές μου ... σήμερα ανέβασα και παρουσίαση για τα stabat mater του Dvorak... τι να κάνω, σαν τον φίλο μου τον Μάλερ, ελκύομαι και από το θείο και από το ποταπό.... άσε που συνήθως μπερδεύομαι ποιο είναι ποιο ....

...respect... (τα έντονα γράμματα, χρώμα...από εμένα για έμφαση)