BOSE ACOUSTIMAS 10 5.1 Home Theater Speakers (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

p23os

New member
10 March 2007
25
tha ithela na rotiso an aksizoun ta bose akoustmas seira 10 gia home sinema kai gia ixo genikotera ?
 
Last edited by a moderator:

 Νίκος

Supreme Member
Απάντηση: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Εξαρτάται.. Για τιμή Αμερικής ίσως.. Για τιμή Ευρώπης/Ελλάδος με τα ίδια χρήματα κάνεις ποιό αξιόλογο σύστημα. Αν είναι για το design θα έπερνα τα Tannoy Arena.Aνώτερος ήχος και φθηνότερος.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Συμφωνω με τον Νικο.
Επιπλεον τα B&W MT20 (ισως και τα 30)
 

p23os

New member
10 March 2007
25
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

apla exo vrei mazi me ton enisxiti tis onkyo kai dvd paketo ola mazi 2480  . me onkyo enisxiti ton ONKYO TX-SR604E 7.1 7x 140w kai ONKYO DV-SP404E DVD-Player ti lete ?
 
Last edited:

p23os

New member
10 March 2007
25
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

AN PARO TA tannoy arena me ti enisxiti mporo na ta paikso oikanopoiitika me lefta guro sta 800 ?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

apla exo vrei mazi me ton enisxiti tis onkyo kai dvd paketo ola mazi 2480  . me onkyo enisxiti ton ONKYO TX-SR604E 7.1 7x 140w kai ONKYO DV-SP404E DVD-Player ti lete ?

Δεν ξερω, δεν το εχω ακουσει αυτον τον συνδιασμο.
Απο οτι θυμαμαι παντως, ειναι λιγο "αρχαια" αυτη η προσφορα....

Με τα 2480, παιρνεις και καλυτερα ηχεια, και καλυτερο ενισχυτη.

Αν δεν κανω τραγικο λαθος:

B&W MT20 = 1200 (περιπου)
Denon 3806 = 1200 (max)
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

συμφωνω και εγω οτι με τα χρηματα αυτα παιρνειs πολυ καλυτερο συστημα.
εχειs ενημερωθει ποσο κανουν η βασειs τοιχου η" βασειs δαπεδου για am10?
50euro τεμαχιο για τοιχο, 190euro ζευγοs για δαπεδο.
ψαξου καλυτερα!!!!!!
οσο για τα tannoy arena, τα εχω ακουσει σε φιλο και μου αρεσαν αρκετα.
τα δουλευει με εναν denon 3806.
home cinema αψογα!!
σε μουσικη λιγο με χαλασαν!!
καλυτερα να τα ακουσειs.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Εγω εχω τα Bose accoustimass 10 me ενισχυτη Μarantz 7001.
Ειναι ιδανικα για Home cinema με καθαρο ηχο και πολυ μεγαλες εντασεις χωρις παραμορφωσεις.
Δεν ειναι ομως μουσικα ηχεια.
Tα πηρα πιο πολυ για το design και επειδη τα βρηκα σε πολυ καλη τιμη (900 ευρω - σχεδον καινουργια).
Αν ηταν να δωσω παραπανω λεφτα θα τα εδινα για ηχεια δαπεδου και οχι μικρα ηχεια.
Τα bose επισης να ξερεις οτι αποκοπτουν καποιες συχνοτητες (στηριζονται σε ψυχοακουστικες μελετες) κυριως στη μεσαια (200-250 Ηζ) και στις υψηλες >16 Khz.
 

TheGhost

New member
15 January 2007
70
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Πρίν αγοράσεις άκου και τα ΚΗΤ-2005 της Kef, θα εκπλαγείς ευχάριστα. Ειδικά το subwoofer τους σκοτώνει, αν δεν κάνω λάθος παίζουν γύρω στα 800 Ευρώ. Οσο για τα B&W ειναι καλά αλλά πολύ ακριβά για τις δυνατότητες τους.
 

xsoukos

New member
14 December 2006
37
ΑΘΗΝΑ
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Έστω και καθυστερημένα θα καταθέσω την άποψή μου για τα εν λόγω «ηχεία», όντας κάτοχος των ΑCOUSTIMASS 10 (2004).
Το σετ αγοράστηκε προσφορά με συσκευές της ΟΝΚΥΟ (receiver+dvd player) και 5 βάσεις τοίχου περίπου €2,100 (11/2004) και προτιμήθηκε από άλλα σετάκια που πήγα να ακούσω παραπλήσιου κόστους (για το συνολικό σετ). Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν Arena (μόνο τα FX έβγαζε η Tannoy), τα αυγά της ΚEF ήταν θέμα αισθητικής, ενώ τα Focal Sid/Cub δυσεύρετα και ... άψυχα!!
Εξηγούμαι:
1. Τα σετ δορυφόρων+υπογούφερ, πέρα από το θέμα αισθητικής, εξυπηρετούν κατά την άποψή μου minimal (σε διαστάσεις και όχι μόνο design) χώρους. Όπερ, άντε να ακούς στα 2-2,5 μέτρα σε χώρο μέχρι 20 τετραγωνικά και πολλά λέω.
2. Ενδείκνυνται για ... ήσυχες προβολές home-cinema σε τυπικά διαμερισματάκια, μιας και με μέτριας ισχύος ενισχυτή, δημιουργούν «ατμόσφαιρα».
3. Στην εν λόγω κατηγορία, πιστεύω ότι τα BOSE ταιριάζουν γάντι. Παίζουν πολύ δυνατά (γκάζια), ρυθμίζονται εύκολα και δεν δημιουργούν πανικό με μικρορυθμίσεις για εστίαση, sweet spot κλπ, γιατί απλά ... δεν έχουν. Έτσι όλη η παρέα στον καναπέ ακούει το ίδιο «καλά». Αν μάλιστα υπάρχουν κοντά πλευρικοί τοίχοι και στραφούν τα front κατά τον ένα κύβο προς τον τοίχο, οι ανακλάσεις δημιουργούν τρομερό ηχητικό «νέφος». Τα χαλάνε βέβαια λίγο στις χαμηλές γιατί με 5.25" μεγαφωνάκια, τί μπάσσο να βγει (προς μεσαίο μου φέρνει)....
Συμφωνώ ότι ηχεία όπως τα Β&W ΜΤ-10,20,30 κλπ ή ΤΑΝΝΟΥ ΑRENA, έχουν πιο μουσικό χαρακτήρα από τα BOSE, αλλά δεν κάνουν ... party!!
Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου, λόγω ότι έχω μεγάλη δισκοθήκη και τελευταία έχω «πάθει» και με τα πολυκάναλα SACD/DVD-A, κάνω οικονομία, ώστε μόλις ξενοικιάσω το διαμερισματάκι που μένω και πάω σε δικό μου, να αγοράσω κάτι καλό και ειδικά όχι Satellites/SUB σύστημα. Τα BOSE θα πάνε στο δωμάτιο των παιδιών ....
Κλείνοντας, αν θες μόνο ταινίες, TV και παιχνιδομηχανή, τα BOSE είναι άριστα για μικρό χώρο. Αν θες ΜΟΥΣΙΚΗ και καλά soundtracks, ασυζητητί πέρνα σε κάτι ΕΠΩΝΥΜΟ και «συμβατικής» τεχνολογίας ανάλογα πάντα με τα γούστα/τσέπη σου.
ΥΓ: για δες και τα Q acoustics 1010+SUB που βγήκαν πρόσφατα και που κοστίζουν το 1/3 περίπου από τα BOSE. Eπειδή τα έχω ακούσει σε φίλο στην επαρχία που τα πήρε (πραγματικές συνθήκες), στα συστήνω για οικονομία (στην τσέπη γιατί από επιδόσεις, υπερέχουν μακράν των BOSE). Επίσης, μην μπεις στον πειρασμό να ξοδέψεις πάνω από το ισόποσο των ηχείων για ενισχυτή. Οι διαφορές στο αποτέλεσμα είναι ελάχιστες και τα μοντέλα αναννεώνονται κάθε 8-10 μήνες. Μη σκεφτείς ότι θα αναβαθμιστείς σε ηχεία και θα κρατήσεις τον ενισχυτή κοκ.
Καλό ψάξιμο και να θυμάσαι ότι ........
ακούς καλύτερα από όλους μας.
 

xsoukos

New member
14 December 2006
37
ΑΘΗΝΑ
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Έστω και καθυστερημένα θα καταθέσω την άποψή μου για τα εν λόγω «ηχεία», όντας κάτοχος των ΑCOUSTIMASS 10 (2004).
Το σετ αγοράστηκε προσφορά με συσκευές της ΟΝΚΥΟ (receiver+dvd player) και 5 βάσεις τοίχου περίπου €2,100 (11/2004) και προτιμήθηκε από άλλα σετάκια που πήγα να ακούσω παραπλήσιου κόστους (για το συνολικό σετ). Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν Arena (μόνο τα FX έβγαζε η Tannoy), τα αυγά της ΚEF ήταν θέμα αισθητικής, ενώ τα Focal Sid/Cub δυσεύρετα και ... άψυχα!!
Εξηγούμαι:
1. Τα σετ δορυφόρων+υπογούφερ, πέρα από το θέμα αισθητικής, εξυπηρετούν κατά την άποψή μου minimal (σε διαστάσεις και όχι μόνο design) χώρους. Όπερ, άντε να ακούς στα 2-2,5 μέτρα σε χώρο μέχρι 20 τετραγωνικά και πολλά λέω.
2. Ενδείκνυνται για ... ήσυχες προβολές home-cinema σε τυπικά διαμερισματάκια, μιας και με μέτριας ισχύος ενισχυτή, δημιουργούν «ατμόσφαιρα».
3. Στην εν λόγω κατηγορία, πιστεύω ότι τα BOSE ταιριάζουν γάντι. Παίζουν πολύ δυνατά (γκάζια), ρυθμίζονται εύκολα και δεν δημιουργούν πανικό με μικρορυθμίσεις για εστίαση, sweet spot κλπ, γιατί απλά ... δεν έχουν. Έτσι όλη η παρέα στον καναπέ ακούει το ίδιο «καλά». Αν μάλιστα υπάρχουν κοντά πλευρικοί τοίχοι και στραφούν τα front κατά τον ένα κύβο προς τον τοίχο, οι ανακλάσεις δημιουργούν τρομερό ηχητικό «νέφος». Τα χαλάνε βέβαια λίγο στις χαμηλές γιατί με 5.25" μεγαφωνάκια, τί μπάσσο να βγει (προς μεσαίο μου φέρνει)....
Συμφωνώ ότι ηχεία όπως τα Β&W ΜΤ-10,20,30 κλπ ή ΤΑΝΝΟΥ ΑRENA, έχουν πιο μουσικό χαρακτήρα από τα BOSE, αλλά δεν κάνουν ... party!!
Εγώ πάντως για να πω την αμαρτία μου, λόγω ότι έχω μεγάλη δισκοθήκη και τελευταία έχω «πάθει» και με τα πολυκάναλα SACD/DVD-A, κάνω οικονομία, ώστε μόλις ξενοικιάσω το διαμερισματάκι που μένω και πάω σε δικό μου, να αγοράσω κάτι καλό και ειδικά όχι Satellites/SUB σύστημα. Τα BOSE θα πάνε στο δωμάτιο των παιδιών ....
Κλείνοντας, αν θες μόνο ταινίες, TV και παιχνιδομηχανή, τα BOSE είναι άριστα για μικρό χώρο. Αν θες ΜΟΥΣΙΚΗ και καλά soundtracks, ασυζητητί πέρνα σε κάτι ΕΠΩΝΥΜΟ και «συμβατικής» τεχνολογίας ανάλογα πάντα με τα γούστα/τσέπη σου.
ΥΓ: για δες και τα Q acoustics 1010+SUB που βγήκαν πρόσφατα και που κοστίζουν το 1/3 περίπου από τα BOSE. Eπειδή τα έχω ακούσει σε φίλο στην επαρχία που τα πήρε (πραγματικές συνθήκες), στα συστήνω για οικονομία (στην τσέπη γιατί από επιδόσεις, υπερέχουν μακράν των BOSE). Επίσης, μην μπεις στον πειρασμό να ξοδέψεις πάνω από το ισόποσο των ηχείων για ενισχυτή. Οι διαφορές στο αποτέλεσμα είναι ελάχιστες και τα μοντέλα αναννεώνονται κάθε 8-10 μήνες. Μη σκεφτείς ότι θα αναβαθμιστείς σε ηχεία και θα κρατήσεις τον ενισχυτή κοκ.
Καλό ψάξιμο και να θυμάσαι ότι ........
ακούς καλύτερα από όλους μας.
 

xsoukos

New member
14 December 2006
37
ΑΘΗΝΑ
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Φίλε Ilias χαιρετώ,
Χαίρομαι όταν υπάρχει διάλογος επί τέτοιων θεμάτων, γιατί είναι θέματα που χρήζουν ... υποψιασμό.
Ναι, τα FX5.1 εννοώ (το αναφέρω κάπου και στο κείμενο), τα οποία άκουσα και "έψαξα" πριν καταλήξω στα Bose. Απορρίφθηκαν για λόγους εμφάνισης και έλλειψης "γκαζιών". Να ξεκαθαρίσω ένα πράγμα καταρχήν: δεν είμαι Bose fan, δεν θέλω να εκκλιφθεί το κείμενό μου ως παρότρυνση για αγορά συγκεκριμένου μοντέλου, δεν ακούω πολύ δυνατά, απλά είναι η κατάθεση της ταπεινής μου άποψης, μετά από 20 και βάλε χρόνια ακροάσεων σε τυπικού κόστους μηχανήματα (δεν είμαι πάντως γέρος - 36yrs).
Τα Acoustimass, θα ικανοποιήσουν σε θεάσεις ταινιών εφόσον δεν έχουμε μεγάλη απόσταση θέασης (max 3 μέτρα κατά την άποψή μου) και απαιτήσεις ακρόασης λεπτομερειών που αφορούν κυρίως μουσικό πρόγραμμα (εκτος και αν ακούμε ...τσικ-μπιμ).
Με δεδομένο ότι σήμερα κυκλοφορούν άπειρες λύσεις για κάθε γούστο και βαλάντιο, αλλά υπάρχει και περισυλλογή ως προς το διαθέσιμο κεφάλαιο που επενδύουμε σε μηχανήματα, καλό θα είναι να είμαστε και εμείς λίγο τίμιοι σε απαιτήσεις απέναντι στα μηχανήματα που επιλέγουμε. Και κακά τα ψέματα, όταν δεν μπαίνουν παράμετροι χώρου, κόστους και αποδοχής από τον/την συμβίο/-ία, το ιδανικό θα ήταν να στήσουμε ένα σύστημα, που πρωτίστως θα ακούγεται καλά στο χώρο μας σε μουσικό πρόγραμμα και δευτερευόντως σε ταινίες, όπου ένα sub θα δώσει το κάτι επιπλέον. Ε λοιπόν, για κάθε σετ δορυφόρου/υπογούφερ, υπάρχει σίγουρα ένα φτηνότερο σετ κανονικών ηχείων/υπογούφερ που θα παίζει τουλάχιστον καλύτερα, ασχέτως κατηγορίας τιμής (εξαιρούνται LIDL κλπ).
Αν λοιπόν παίρνουμε μηχανήματα για να ακούμε, τουλάχιστον πρέπει και αυτά να ...ακούγονται! Και ασχέτως διθυραμβικών κριτικών σε ειδικά περιοδικά, εγώ δεν έχω πειστεί ότι τα εν λόγω sat/sub sets, μπορούν να ...ακουστούν. Μην περιμένουμε λοιπόν από 2"-3" μεγάφωνα και 6,5" sub (!!!!) γκάζι σε ροκ-ρέγκε-πανκ-φανκ κλπ πρόγραμμα, γιατί απλά δεν γίνεται. Αυτά είναι μεγαφωνάκια για τρανζιστοράκια (ναι σαν αυτά που παίρναμε στη σκοπιά στην τσέπη) και όχι για τυπική αναπαραγωγή μουσικών συχνοτήτων. Άλλωστε και σε αυτοκίνητο (ακόμα και σβηστό) που έχει πολύ μικρότερο χώρο η καμπίνα του, δοκίμασέ τα να παίξουν μουσική. Ακούω κάτι? Πάντως όχι αυτό που θέλω. Καλά, βάλε ...ειδήσεις.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Απλά ρωτάω γιατι τα tannoy τα πήρα μόλις 250Ε και μου φάνηκε περίεργο να είναι/θεωρούνται ίδιας κατηγορίας με τα Bose και να έχουν τέτοια διαφορά στην τιμή....
 

xsoukos

New member
14 December 2006
37
ΑΘΗΝΑ
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Πάω πάσο σε τέτοια τιμή (ούτε ηχεία για PC δεν αγοράζεις τόσο). Απλά όταν ψαχνόμουν για τέτοιo σετάκι εν έτει 2004 η τιμή του ήταν 3πλάσια από αυτή που το αγόρασες (750Eur ++). Τα ευθέως ανταγωνιστικά σε τιμή για τα Bose στην τιμή που τα πήρα, ήταν τα Focal και τα ΚEF τότε. By the way, είσαι ικανοποιημένος?
 
Last edited:

mitsospatras

New member
9 September 2007
26
Απάντηση: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Φιλε Ντινο για ποια tannoy arena μιλατε? Μια ματια που εριξα γερμανια εχουν γυρο στα 1500Ε και ελλαδα γυρο στα 2200Ε αρα δεν ειναι ποιο φτηνα.Και ποια η γνωμη σας για το αλλο πακετο της onkyo ht-s990 thx 7.1 με 1200Ε ?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: aksizoun ta bose acoustamas sira 10 ?

Φιλε Μητσο, κατ' αρχας δεν ειπα για τα arena εγω.
Κατα δευτερον, τα arena κανουν περι τα 1300 με 1400 (οχι 2200 δλδ), αρα λιγοτερο απο Γερμανια (αν κανουν εκει 1500)