Διαμάντια μεσ' τ' άχυρα ...

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Αμφιλεγόμενη μουσική προσωπικότητα, με ιδιάζουσα αποφορά καρικατούρας τα τελευταία χρόνια, ότε και αποφάσισε να αφήσει τα χωράφια του πατάτας για να προωθήσει την καριέρα του γιού του Αλέξανδρου, ο Κώστας Χατζής υπήρξε ωστόσο για αρκετά χρόνια των δεκαετιών του 60 καθώς και του 70 (ίσως και άθελα του) φορέας μια ιδιότυπης αξιοπρέπειας, τόσο μουσικά και ερμηνευτικά, όσο και από πλευράς μηνύματος, τόσο για την φυλή του, την θρησκεία του όσο και γενικότερα, όταν βέβαια ξέφευγε από τον κιτς κοινωνικό προβληματισμό της κατά καιρούς συνεργάτιδας του, της ανεκδιήγητης στιχουργού Σώτιας Τσώτου… Κατά την γνώμη μου έχει ηχογραφήσει δύο τρία πράγματα που μπορούν να παρατεθούν με τα λαμπρότερα δείγματα της ελληνικής δισκογραφίας, και τα οποία βέβαια έφαγε η μαρμάγκα, ενώ ‛έπιασε την καλή’ όταν εξάσκησε το σπορ του χαϊδολογήματος της αγανάκτησης της μικροαστικής συνείδησης με δήθεν καυτηριασμό των κακώς κειμένων, ‛τη συνοδεία’ [δοτική] γνωστών σταρς, με σημαντικότερη την Μαρινέλλα… Στα πρώτα ανήκει ο εξαιρετικός δίσκος του ‛Αναγέννησις –Αλόννησος’ με κάποια μικρά, πλην αστραφτερά διαμαντάκια σε στίχους Ερ. Θαλασσινού & Ηλ. Λυμπερόπουλου.
Ωστόσο, ο δίσκος που πολλά χρόνια με κατατρέχει, και με λυπεί για την μετέπειτα ’εξέλιξη-σπατάλη’ του Χατζή, είναι τα 13 τραγούδια … γιατί μέσα σε αυτά τα 13 υπάρχουν 3, απλά δίλεπτα τραγούδια σε στίχους της πρώτης γυναίκας του, της γερμανίδας Ούρσουλα Γιόρντις (‛χωρίς εσένα’ , ‛μου ‛πες αν χαθώ’ & ‛στις πικρές σου τις στιγμές’ ) που κατά την γνώμη μου είναι από τις συγκλονιστικότερες καταθέσεις πόνου, για την φυσική εξάλειψη, για την απρόσμενη οριστική αναχώρηση του συντρόφου … πόνος με ελικοειδείς παλινδρομικές κινήσεις, από την ανήμπορη, βουβή, μαλακή παγωμάρα μέχρι το σιχτίρισμα κάθε λογής ‛δημιουργού’’ αλλά και του ίδιου του αναχωρήσαντος, πόνος που οι μεταφυσικές δοξασίες ουδόλως μπορούν εν τέλει να μετριάσουν, καθώς οι υποσχέσεις για το επέκεινα μοιάζουν τόσο απελπιστικά λίγες μπροστά στην άδεια παλάμη … πόνος υπόκωφος μα στεντόρειος, γκρι κακοφορμισμένος άνεμος μέσα σε αραχνιασμένες φλέβες, που τροφοδοτούν όργανα που δεν θέλουν πια να κάνουν την δουλειά τους… πόνος view-master με εικόνες στο repeat, εικόνες που δεν θα ξανάλθουν και θα πάρει αιώνες για αποφορτίσουν το συγκινησιακό τους δυναμικό…
Ο δίσκος ανέδειξε και κάποιες επιτυχίες (‛κι ύστερα, κι ύστερα’’, ‛αν ερχόσουν’, κλπ.), επιτυχίες που μάλλον επιτάχυναν την λοξοδρόμηση του δημιουργού σε ανώδυνο θλιβερό διασκεδαστή … Ωστόσο, εγώ πάντα θα θυμάμαι εκείνη την άλλη πλευρά του …

xatzis_02.jpg
 
Last edited:
14 December 2006
4,265
Ως γνωστόν δεν “ακουμπιέσαι”, δεν “αγγίζεσαι” δεν “υπάρχεις”! Ομοίως και η παρουσίαση! Κατά τα άλλα ο Χατζής όπως ακριβώς τα λες! Εμένα κατά καιρούς να σου πω τη αλήθεια με ενδιαφέρει και η άλλη του πλευρά ή υποτίθεται κακή (πιο πολύ η φάση Χατζής – Ελπίδα που νομίζω πως ταιριάζουν πολύ γενικά).
Τον δίσκο δεν τον έχω ακούσει ολόκληρο και ο “γιουτουμπίδης” έχει μόνο το ένα από τα τρία κομμάτια που αναφέρεις!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Χατζή....γύρω στα 14-15 μου μαζί με Santana ΙΙΙ και τη Ρυθμολογία....:bang:προσκυνούσα το "Μια βραδιά στου Κώστα Χατζή".... (άλλωστε είχα νεοκυματικό Αρλετικό αδερφό εκείνη την εποχή)...
Το καλύτερό του όμως είναι για μένα το "Αν σ αρνηθώ αγάπη μου" του Πλέσσα.
Εξαιρετική απλότητα με ένα κουπλέ όλο κι όλο και συνεχείς μετατροπίες.... και τζαζ πινελιές....


Τώρα βέβαια θα βγεί από καμμιά γωνιά κανας Λύμπε με καναν Nick Cave ή καναν Iggy στο χέρι και θα μας την πεί....
Αλλά αμαρτία ομολογημένη...:grinning-smiley-043
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Ήταν από τους αγαπημένους καλλιτέχνες της αδελφής μου. Όποτε, λοιπόν προλάβαινε να κάνει χρήση του λαμπάτου ραδιοπικάπ του πατέρα μας, το άκουγα με συμπάθεια...
Η παρουσίασή σου, ως συνήθως, εξαιρετική.
 
17 June 2006
14,350
Τώρα βέβαια θα βγεί από καμμιά γωνιά κανας Λύμπε με καναν Nick Cave ή καναν Iggy στο χέρι και θα μας την πεί....


ο Λύμπε πέρασε το πρώτο του διαζύγιο φαντάρος. ήταν 23. γύρω του οι Κούρδοι άκουγαν Καφάση. τους περιφρονούσε. μιά μέρα ήρθε ένας καινούργιος, είχε σε κασέτα το 'Ρεσιτάλ'.
ο Λύμπε το άκουγε μαζί με τον Νέοπα (δούλευαν μαζί: ίδια ειδικότητα...) για τους επόμενους 6 μήνες καθημερινά.
'κόλλησε' μάλιστα και με 3 ή 4 άσματα-καψουροτράγουδα.
δεν είπε τίποτα όμως: κράταγε την Σούλα, μέσα του, καλά κρυμένη στη ντουλάπα της.

Οχι: δεν αγόρασε Χατζή ποτέ.
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Ο αδελφός μου άκουγε το "Πέτρα και Φώς" κοντά στο 74-75 και τον πρωτοάκουσα κι εγώ τότε. Θυμάμαι ότι κάτι δε μου πήγαινε καλά στα αυτιά με το συγκεκριμένο δίσκο παρόλο που ήμουν μικρός. Εντυπωσιακή η παρουσίασή σου...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,767
Μεσευρώπη
Ωραία παρουσίαση αλλά το θέμα...Το μόνο τραγούδι του Χατζή που είχα ποτέ σε συλλογή μου το είχα 15-16 χρονών. Πήγα σε δισκάδικο και ζήτησα να μου γράψουν μιά κασσέτα με τραγούδια (θυμάστε οι παλιοί;) Μέσα στα τραγούδια που ζήτησα ήταν το "Αστέρι του Βοριά" και ο καταστηματάρχης μου έγραψε την εκτέλεση με τον Κώστα Χατζή. Θυμάμαι ακόμη την απογοήτευσή μου (περίμενα την ορίτζιναλ από το σάουντρακ του "America America"). Και ήταν μιά πολύ όμορφη, ατμοσφαιρική εκτέλεση (ή έτσι μου φάνηκε τότε).

Υ.Γ. Άσχετο, αλλά ο ιδιοκτήτης του δισκάδικου ήταν ένα από τα πρώτα θύματα της κρίσης. Οι Λαρισαίοι θα τον θυμούνται, είχε παλιά το Woodstock και μετά τον Σείριο. Το όνομά του μου διαφεύγει τώρα. Αυτοκτόνησε πριν λίγα χρόνια...
 
14 December 2006
4,265
Από Χατζή στο σπίτι δεν υπάρχουν πραγματα πλην του Ρεσιτάλ και αυτό από περιοδικό αν θυμάμαι καλά!

Βέβαια είμαι πάντα με την πλευρα εκείνων που για οποιοδήποτε λόγο δημιουργούν αμηχανία στο "κοινό"

http://www.youtube.com/watch?v=BLbpys17aDA

Δείτε πόσο αμήχανοι είναι οι παρουσιαστές και καλεσμένοι! .....η "κυρία" παίζει τον στυλό νευρικά στα χέρια της....

KAI Μόνο για αυτό respect....
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,609
Αθήνα
Κοντά στο '80...
Σχεδόν δυο φορές την εβδομάδα στο "Σκορπιό". Πορτοκαλαδίτσα στο χέρι (20 δρχ) καρεκλίτσα κι απέναντί σου, στα 3 μέτρα Κώστας Χατζής. Μαγεία!
Τις επόμενες μέρες, γιατί κάθε βράδυ ήμουν στην πλάκα, μεταξύ Zoom (στομ 1ο όροφο ήταν ο Σπύρος Σαμοϊλης με μιά πρωτοεμφανιζόμενη κοπελίτσα με κοντό αγορέ μαλί και την έλεγαν Ελένη Βιτάλη), Εσπερίδες (Γιάννης Αργύρης) και λίγο Ζυγός (Μοσχολιού).
Ωραίες εποχές...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Ωραία παρουσίαση αλλά το θέμα...Το μόνο τραγούδι του Χατζή που είχα ποτέ σε συλλογή μου το είχα 15-16 χρονών. Πήγα σε δισκάδικο και ζήτησα να μου γράψουν μιά κασσέτα με τραγούδια (θυμάστε οι παλιοί;) Μέσα στα τραγούδια που ζήτησα ήταν το "Αστέρι του Βοριά" και ο καταστηματάρχης μου έγραψε την εκτέλεση με τον Κώστα Χατζή. Θυμάμαι ακόμη την απογοήτευσή μου (περίμενα την ορίτζιναλ από το σάουντρακ του "America America"). Και ήταν μιά πολύ όμορφη, ατμοσφαιρική εκτέλεση (ή έτσι μου φάνηκε τότε).

Υ.Γ. Άσχετο, αλλά ο ιδιοκτήτης του δισκάδικου ήταν ένα από τα πρώτα θύματα της κρίσης. Οι Λαρισαίοι θα τον θυμούνται, είχε παλιά το Woodstock και μετά τον Σείριο. Το όνομά του μου διαφεύγει τώρα. Αυτοκτόνησε πριν λίγα χρόνια...

Off topic
Κώστα θυμάσαι μήπως στο 82-83 ένα μπαράκι κλαμπάκι στην Ηπείρου πως το λέγανε?
είχα παίξει εκεί όταν ήμουν φαντάρος με ένα "τζαζ ροκ" σχήμα...αλλά μου διαφεύγει εντελώς το όνομα...
 

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
τελικά λίγο να αφεθεί κανείς χωρίς αντιστάσεις, πιάστηκε με τα βρακιά κατεβασμένα στο πιτς φυτίλι. Ισως για να αποδειχθεί, για μια ακόμη φορά, ότι όσο αυξανεται η εντροπία, όλα τα κλειστά συστήματα τείνουν να εκφυλιστούν, να χάσουν κάθε διάκριση και να κινηθούν από την λιγότερο στην περισσότερη πιθανή κατάσταση, σε μια κατάσταση αποδιαφοροποίησης, χάους και ομοιομορφίας.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Off topic
Κώστα θυμάσαι μήπως στο 82-83 ένα μπαράκι κλαμπάκι στην Ηπείρου πως το λέγανε?
είχα παίξει εκεί όταν ήμουν φαντάρος με ένα "τζαζ ροκ" σχήμα...αλλά μου διαφεύγει εντελώς το όνομα...
Βρε συ, στο ΚΥΤΤΑΡΟ αναφέρεσαι; Δεν ήταν τυχαίος χώρος για την εγχώρια σκηνή, κάποιοι το θεωρούσαν, το ελληνικό Marquee!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Βρε συ, στο ΚΥΤΤΑΡΟ αναφέρεσαι; Δεν ήταν τυχαίος χώρος για την εγχώρια σκηνή, κάποιοι το θεωρούσαν, το ελληνικό Marquee!


cool....
στη Λάρισα λέμε....
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
τελικά λίγο να αφεθεί κανείς χωρίς αντιστάσεις, πιάστηκε με τα βρακιά κατεβασμένα στο πιτς φυτίλι. Ισως για να αποδειχθεί, για μια ακόμη φορά, ότι όσο αυξανεται η εντροπία, όλα τα κλειστά συστήματα τείνουν να εκφυλιστούν, να χάσουν κάθε διάκριση και να κινηθούν από την λιγότερο στην περισσότερη πιθανή κατάσταση, σε μια κατάσταση αποδιαφοροποίησης, χάους και ομοιομορφίας.

θες να πεις κοντολογίς ότι δεν σου αρέσει ο Χατζής....
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,767
Μεσευρώπη
τελικά λίγο να αφεθεί κανείς χωρίς αντιστάσεις, πιάστηκε με τα βρακιά κατεβασμένα στο πιτς φυτίλι. Ισως για να αποδειχθεί, για μια ακόμη φορά, ότι όσο αυξανεται η εντροπία, όλα τα κλειστά συστήματα τείνουν να εκφυλιστούν, να χάσουν κάθε διάκριση και να κινηθούν από την λιγότερο στην περισσότερη πιθανή κατάσταση, σε μια κατάσταση αποδιαφοροποίησης, χάους και ομοιομορφίας.

:huh2:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,767
Μεσευρώπη
Off topic
Κώστα θυμάσαι μήπως στο 82-83 ένα μπαράκι κλαμπάκι στην Ηπείρου πως το λέγανε?
είχα παίξει εκεί όταν ήμουν φαντάρος με ένα "τζαζ ροκ" σχήμα...αλλά μου διαφεύγει εντελώς το όνομα...

Δυστυχώς δεν είμαι τόσο παλιός, την περίοδο εκείνη ήμουν 12-13 ετών και δε σύχναζα σε κλαμπ!

Βρε συ, στο ΚΥΤΤΑΡΟ αναφέρεσαι; Δεν ήταν τυχαίος χώρος για την εγχώρια σκηνή, κάποιοι το θεωρούσαν, το ελληνικό Marquee!

Το Κύτταρο το θυμάμαι σαν όνομα, αλλά πρέπει να ήταν στη σημερινή Παναγούλη, τότε Βασιλέως Κωνσταντίνου.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Διαμάντια μεσ' τ' άχυρα ...

Off topic
Κώστα θυμάσαι μήπως στο 82-83 ένα μπαράκι κλαμπάκι στην Ηπείρου πως το λέγανε?
είχα παίξει εκεί όταν ήμουν φαντάρος με ένα "τζαζ ροκ" σχήμα...αλλά μου διαφεύγει εντελώς το όνομα...

αν βρισκόταν στον Βόλο το έλεγαν Kathmandu.
Δέν υπήρχε παρόμοιο