Folding@home@Playstation3

Ξεκινωντας το folding@home με το playstation3, παρατηρησα το εξης ενδιαφερον:

Μαζι με το ps3, εχω βαλει και:

1. Ρ4 3,6 Ghz 1GB ram
2. P4 3,2 Ghz 1GB ram
3. PIII 1 Ghz 1GB ram
4. Centrino 1,7 Ghz 1GB ram

Στον ιδιο χρονο, το PS3 εχει ολοκληρωσει 2,5 Working units, ενω τα αλλα εχουν ολοκληρωσει το 20% ενος working Unit χωρις να εχουν ακομα ολοκληρωσει ουτε 1 !!!

Επισης, το 3,2 φαινεται πιο γρηγορο απο το 3,6, ολοκληρωνοντας ενα frame στα 26 δευτερα, ενω το αλλο (3,6) στα 45. Ισως να τρεχει καποια αλλα processes που το απασχολου.Το centrino εχει πεσει πολυ κοντα στο 3,2 me 35 δευτερα. Τελευταιο το ΡΙΙΙ που εχει κανει τα μισα απο το ...τελευταιο Ρ4 3,6.

Αυτα για την ωρα...
 

georgeobird

New member
5 February 2007
66
Αθήνα
Σκέψου όμως ότι, αν και είναι ενδεικτικό ένα τέτοιο άτυπο τεστ, δεν είναι και τόσο έγκυρο γιατί ουσιαστικά η κάθε μονάδα αναλαμβάνει διαφορετικά units. Συνάμα όμως δείχνουν ότι ο νεώτερος υπολογιστής (καθώς και ο λιγότερο βαρυφορτωμένος από προγράμματα, ρυθμίσεις κλπ) είναι πράγματι ταχύτερος.

Συμμετέχεις σε κάποια ομάδα;
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Τα GPU αποδίδουν πολύ καλύτερα στο folding απο τα CPU. H αρχιτεκτονική του Cell που φοράει το PS3 φέρνει περισσότερο σε GPU παρά σε CPU.
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Ωραίος Βασίλη έχεις κάνει καλή δουλεία, εγώ το είχα αφήσει λίγο το θέμα αλλά επιστρέφω δυνατά...

Καλύτερα είναι να αφήσεις μόνο το PS3 σου, αφού τα PC σου δεν ανταποκρίνονται τόσο πολύ στο Folding@Home...


-bye-
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
Να υπενθυμίσουμε για να συμμετάσχετε στην ομάδα πρέπει από το menu του Folding Home: Identity -> Join an Existing Team -> 55831

Περιμένουμε την συμμετοχή σας στο ανανεωμένο Folding Home. :smash:


Greek_Team
 

kdgonida

Established Member
26 November 2007
135
Νικαια
Δυστυχως αυριο που θα το παραλαβω θα το δω.Απλα ηθελα να ειμαι ετοιμος!!!!Των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν:jester:
 

JohnBougiou

Supreme Member
17 January 2007
3,385
Athens
To "Folding home" είναι ένα υπολογιστικό πρόγραμμα δωρεάν διανομής, το οποίο οι υπολογιστές χρησιμοποιούν για να εξομοιώσουν περίπλοκες διαδικασίες επεξεργασίας πρωτεϊνών και, κατά συνέπεια, να βοηθούν σε επιστημονικές μελέτες σχετικές με τις ασθένειες Πάρκινσον, Αλτζχάιμερ και πολλών μορφών καρκίνου.

Κάθε εξομοίωση είναι τόσο περίπλοκή, σε βαθμό που θα χρειαζόταν 30 έτη για να ολοκληρωθεί από έναν και μόνο υπολογιστή. Όμως, όταν οι εργασίες μοιράζονται σε χιλιάδες υπολογιστικών μονάδων διαμέσου του Internet, το πρόγραμμα "Folding home" κάνει αυτή την τόσο σημαντική έρευνα πολύ πιο ευέλικτη.

Το PlayStation 3 συμμετέχει πλέον στο πρόγραμμα "Folding home". Ο επεξεργαστής Cell Broadband EngineTM, που βρίσκεται μέσα στο σύστημα, είναι σχεδόν 10 φορές ταχύτερος από τον αντίστοιχο ενός μέσου PC, έτσι έχει τη δυνατότητα να επιταχύνει σημαντικά τη διαδικασία της εξομοίωσης.
 

VAG.NIK

Supreme Member
18 August 2006
3,073
Αθήνα
Απάντηση: Re: Folding@home@Playstation3

Δυστυχως αυριο που θα το παραλαβω θα το δω.Απλα ηθελα να ειμαι ετοιμος!!!!Των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν:jester:

πολύ βιάζεσαι αδερφέ μου ... εγώ ένα μήνα το'χω κι ακόμη δεν έμαθα τα τερτίπια του ...:BDBDG54:
 

kdgonida

Established Member
26 November 2007
135
Νικαια
Re: Απάντηση: Re: Folding@home@Playstation3

πολύ βιάζεσαι αδερφέ μου ... εγώ ένα μήνα το'χω κι ακόμη δεν έμαθα τα τερτίπια του ...:BDBDG54:

Η αληθεια ειναι αυτη!!!Θα τα δω ολα στην πραξη!Σε ευχαριστω πολυ παντος:grinning-smiley-043