Η ηχητική αναπαράσταση της ευτυχίας ...

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Κάποιες σπάνιες μουσικές πράγματι πετυχαίνουν τα του τίτλου ... και ξαφνικά, κάτι τόσο άυλο, τόσο φευγαλέο και άπιαστο, τόσο απατηλό στην στοχοθέτηση του, τόσο κομπορρήμον επί της αδυναμίας άμεσης διαθέσεως του καθώς ουδέποτε υπάρχει σε στοκ, γίνεται τόσο απτό σαν ένα κομμάτι φρεσκοψημένο φουσκωτό φουσκωτό κέικ, ψηλαφητό σαν την λευκή βελούδινη σάρκα του εσωτερικού δύο υπέροχων λεπτών γυναικείων μηρών κάτω από τις φαρδιές καλτσοδέτες σιλικόνης στις οποίες απολήγουν δύο μεταξωτές μαύρες ψηλές κάλτσες ... ναι, η ευτυχία από ψηφιακό ολόγραμμα ξαφνικά μετατρέπεται σε ζυμάρι από ζεστό χιόνι, αστερόπαστα και σχίνο που μπορείς να πλάσεις σε ότι σχήμα σε βολεύει ...

Και ναι, μόνον η μουσική μπορεί να το κάνει αυτό, μια χούφτα νότες, όπως αυτές στο όμποε πάνω από το υφάδι των πιτσικάτων στα βιολιά, λίγο μετά την σύντομη εισαγωγή του δεύτερου μέρους της συμφωνίας του Μπιζέ... με τον Ernest Ansermet σε ηχογράφηση του 1960 στην Ντέκα (θα βγει τώρα ο φίλος μου ο Κώστας Γκαβάκος και θα πει ότι το έχει σε πρώτη εκτύπωση ... )

Δυστυχώς δεν το βρίσκω σε αυτήν την εκτέλεση, αλλά πάρτε μια ιδέα :

http://www.youtube.com/watch?v=vSJQybaZrnA

Ο γαμ..μένος ο Μπιζέ το έγραψε 17 χρονών ! σε αντίθεση, σήμερα ο 13χρονος γιός μου έφερε 11 στην βιολογία γιατί θεωρούσε ότι κυτταρόπλασμα έχουν μόνον τα ζωϊκά κύτταρα...
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Κάποιες σπάνιες μουσικές πράγματι πετυχαίνουν τα του τίτλου ... και ξαφνικά, κάτι τόσο άυλο, τόσο φευγαλέο και άπιαστο, τόσο απατηλό στην στοχοθέτηση του, τόσο κομπορρήμον επί της αδυναμίας άμεσης διαθέσεως του καθώς ουδέποτε υπάρχει σε στοκ, γίνεται τόσο απτό σαν ένα κομμάτι φρεσκοψημένο φουσκωτό φουσκωτό κέικ, ψηλαφητό σαν την λευκή βελούδινη σάρκα του εσωτερικού δύο υπέροχων λεπτών γυναικείων μηρών κάτω από τις φαρδιές καλτσοδέτες σιλικόνης στις οποίες απολήγουν δύο μεταξωτές μαύρες ψηλές κάλτσες ... ναι, η ευτυχία από ψηφιακό ολόγραμμα ξαφνικά μετατρέπεται σε ζυμάρι από ζεστό χιόνι, αστερόπαστα και σχίνο που μπορείς να πλάσεις σε ότι σχήμα σε βολεύει ...

Και ναι, μόνον η μουσική μπορεί να το κάνει αυτό, μια χούφτα νότες, όπως αυτές στο όμποε πάνω από το υφάδι των πιτσικάτων στα βιολιά, λίγο μετά την σύντομη εισαγωγή του δεύτερου μέρους της συμφωνίας του Μπιζέ... με τον Ernest Ansermet σε ηχογράφηση του 1960 στην Ντέκα (θα βγει τώρα ο φίλος μου ο Κώστας Γκαβάκος και θα πει ότι το έχει σε πρώτη εκτύπωση ... )

Δυστυχώς δεν το βρίσκω σε αυτήν την εκτέλεση, αλλά πάρτε μια ιδέα :

http://www.youtube.com/watch?v=vSJQybaZrnA

Ο γαμ..μένος ο Μπιζέ το έγραψε 17 χρονών ! σε αντίθεση, σήμερα ο 13χρονος γιός μου έφερε 11 στην βιολογία γιατί θεωρούσε ότι κυτταρόπλασμα έχουν μόνον τα ζωϊκά κύτταρα...
Καμμια αντιθεση. Εκτος αν πιστευεις οτι ο Bizet γνωριζε ποια κυτταρα εχουν κυτταροπλασμα.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
H ευτυχία δεν είναι ποτέ απόλυτο μέγεθος...Είναι γλυκόπικρο συναίσθημα...


[video=youtube;pZKrSqw7uQ4]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pZKrSqw7uQ4[/video]

Οι Γάλλοι καταφέρνουν να συνδέσουν το γήϊνο,το φτωχό σαρκίο μας με το υπερβατικό ...
[video=youtube;K9W7j0bcZ8I]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=K9W7j0bcZ8I[/video]
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Απάντηση: Η ηχητική αναπαράσταση της ευτυχίας ...

Εμ, τα 'λεγα εγώ, αλλά τότε η ομήγυρις θεωρούσε τον Μπιζέ πασέ... :rolleyes:

Όντως, βλέπω ότι τα είχες πει εδώ και 5 χρόνια... έλα μου όμως, που ότι και να λέμε, βασικά βαδίζουμε με μη τεμνόμενες τροχιές... και ο καθένας μας θέλει τον χώρο και τον χρόνο του με τα πράγματα...
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,287
Αθήνα
Ο Σπύρος ξέρει να ξεχωρίζει τα διαμαντάκια και να μας τα παρουσιάζει με τον δικό του χυμώδη τρόπο.
Ένα μουσικό διαμάντι είναι και το δεύτερο μέρος της συμφωνίας του Bizet.
Η εκτέλεση με τον Ansermet της HDTT που αναφέρει είναι εξαιρετική.

Bizet Ansermet.jpg

Οκτώ χρόνια μετά από αυτή την ερμηνεία η ίδια ορχήστρα έγραψε πάλι το έργο με μαέστρο τον Αlexander Gibson πάλι σε Decca. Αυτή την εγγραφή έχω σε narrow band (στην εικόνα o δίσκος είναι wide band . O κωδικός αριθμός SXL 6350 παραμένει ίδιος και στην narrow band).

bizet.JPG

Στο Μοτσάρτιας χάρης τρίτο μέρος ο Gibson μου αρέσει καλύτερα από τον Ansermet και ο ήχος του βινυλίου είναι σαφώς καλύτερος στο δικό μου σύστημα παρότι το αρχείο είναι 24/192.
Αυτόν που θα ήθελα ακόμη να ακούσω είναι ο Beecham σε μια παινεμένη του ερμηνεία με την Ορχήστρα της Γαλλικής Ραδιοφωνίας αλλά η τιμή του δίσκου είναι απαγορευτική. Λένε για την φρεσκάδα της ερμηνείας του παρότι ήταν ογδώντα ετών.

bizet beecham.JPG

Για την ακρίβεια ο Bizet είχε αρχίσει το έργο στα δεκάξι και το τελείωσε στα δεκαεπτά του χρόνια. Με μουσικά λοιπόν κριτήρια εμφανίστηκε ένας μουσικός αντίστοιχης αξίας με τον Mozart και τον Schubert. Αυτό όμως δεν συνέβη. Έτσι δεν μπορεί κανένας να ξέρει την εξέλιξη ενός παιδιού. Κάθε άνθρωπος έχει τις ιδιαίτερες ικανότητες και χάρες του.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,802
Μεσευρώπη
@Dipie. Το β΄μέρος της 7ης Συμφωνίας του Bruckner ουδεμία σχέση έχει με την ευτυχία, γλυκόπικρη ή οτιδήποτε άλλο. Είναι βιογραφικά αποδεδειγμένο ότι εκφράζει το πένθος για το χαμό του μεγάλου μαΐστορα Richard Wagner. Σαφώς και η επίδραση που μπορεί να έχει η μουσική είναι διαφορετική στον καθένα μας, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι ξεφεύγουμε.

@Κώστας Γκαβάκος. 'Εχω την πρώιμη μονοφωνική ηχογράφηση του Ansermet μαζί με την εισαγωγή Patrie. Καλή ηχογράφηση αλλά ο δίσκος είναι χιλιοπαιγμένος (όχι από μένα).Τον Gibson βρήκα σε γαλλική έκδοση, ειδική εκτύπωση ως διαφημιστικό δώρο της Bang&Olufsen :BDGBGDB55: Εξαιρετικός ήχος, αλλά η ερμηνεία μου φαίνεται λίγο "αγγλική", ψυχρή. O Beecham είναι όντως η αναφορά μου σε αυτό το έργο. (Σπύρο, έκανες λάθος εκτίμηση, εγώ έχω το δίσκο σε πρώτη εκτύπωση). Ερμηνεία γεμάτη esprit, joie de vivre, νεανικότητα, χιούμορ...αν δε μπορείς να τη βρεις σε δίσκο πάρε το CD.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Να τον ψηφιοποιήσεις σε 24/192 βρε ... και να το στείλεις ... να σου στείλουμε την κάρτα μας αν δεν μπορείς... να' σαι καλά !
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Η ηχητική αναπαράσταση της ευτυχίας ...

@Dipie. Το β´μέρος της 7ης Συμφωνίας του Bruckner ουδεμία σχέση έχει με την ευτυχία, γλυκόπικρη ή οτιδήποτε άλλο. Είναι βιογραφικά αποδεδειγμένο ότι εκφράζει το πένθος για το χαμό του μεγάλου μαΐστορα Richard Wagner. Σαφώς και η επίδραση που μπορεί να έχει η μουσική είναι διαφορετική στον καθένα μας, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι ξεφεύγουμε.

@Κώστας Γκαβάκος. 'Εχω την πρώιμη μονοφωνική ηχογράφηση του Ansermet μαζί με την εισαγωγή Patrie. Καλή ηχογράφηση αλλά ο δίσκος είναι χιλιοπαιγμένος (όχι από μένα).Τον Gibson βρήκα σε γαλλική έκδοση, ειδική εκτύπωση ως διαφημιστικό δώρο της Bang&Olufsen :BDGBGDB55: Εξαιρετικός ήχος, αλλά η ερμηνεία μου φαίνεται λίγο "αγγλική", ψυχρή. O Beecham είναι όντως η αναφορά μου σε αυτό το έργο. (Σπύρο, έκανες λάθος εκτίμηση, εγώ έχω το δίσκο σε πρώτη εκτύπωση). Ερμηνεία γεμάτη esprit, joie de vivre, νεανικότητα, χιούμορ...αν δε μπορείς να τη βρεις σε δίσκο πάρε το CD.

Μου κάνεις παρατήρηση,επειδή έτσι εκλαμβάνω-προσλαμβάνω αυτό το εξαιρετικά μελωδικό του έργο εγώ;

Με ποιό δικάιωμα;Δεν πάμε καλά...Καθόλου καλά...
 
Last edited:

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
Re: Απάντηση: Re: Η ηχητική αναπαράσταση της ευτυχίας ...

Μου κάνεις παρατήρηση,επειδή έτσι την εκλαμβάνω-προσλαμβάνω εγώ;Δεν πάμε καλά...

Ε τώρα κι εσύ. Εμένα να δεις τι μου είχαν σύρει κάποτε για το πως αντιλαμβάνομαι το Κονσέρτο για πιάνο και ορχήστρα του Ραχμάνινωφ ( όχι ο Ζαγγογιάννης ). Απίστευτο αλλά αληθινό ... και ενδεικτικό.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Εντάξει...εγώ έχω ανοσία,δεν πολυδίνω σημασία...Δεν θα ήθελα όμως να είναι άλλο μέλος κι ειδικότερα νέο...
 

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
Re: Απάντηση: Η ηχητική αναπαράσταση της ευτυχίας ...

Εντάξει...εγώ έχω ανοσία,δεν πολυδίνω σημασία...Δεν θα ήθελα όμως να είναι άλλο μέλος κι ειδικότερα νέο...

Αμα δεν ξέρεις πως πρέπει να αισθάνεσαι ....:flipout:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Απάντηση: Re: Η ηχητική αναπαράσταση της ευτυχίας ...

Ε τώρα κι εσύ. Εμένα να δεις τι μου είχαν σύρει κάποτε για το πως αντιλαμβάνομαι το Κονσέρτο για πιάνο και ορχήστρα του Ραχμάνινωφ ( όχι ο Ζαγγογιάννης ). Απίστευτο αλλά αληθινό ... και ενδεικτικό.

μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός ;;; τι σου είχα σύρει (αφού αν θυμάμαι μαζί κάναμε την συζήτηση) .... ίσα ίσα που - πέραν του ότι σε θεωρώ φίλο μου- , είμαι εκ φύσεως αβρός και πασιφιστής, ενώ ιδιαίτερα πιστεύω στην προσωπική ερμηνεία και σαφώς σε κάθε περίπτωση μοναδιαία πρόσληψη κάθε είδους τέχνης : http://www.avclub.gr/forum/showthre...-της-ακολασίας?p=425659&viewfull=1#post425659
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Re: Απάντηση: Re: Η ηχητική αναπαράσταση της ευτυχίας ...

Μου κάνεις παρατήρηση,επειδή έτσι εκλαμβάνω-προσλαμβάνω αυτό το εξαιρετικά μελωδικό του έργο εγώ;

Με ποιό δικάιωμα;Δεν πάμε καλά...Καθόλου καλά...

επίσης, ουδόλως νομίζω ότι υπήρξε κάποιου είδους μομφή ή άλλη ''παρατήρηση'' ... απλά μία επισήμανση ιστορικής φύσεως ... όλοι ζούμε δύσκολες μέρες, αλλά νομίζω ότι ''παίζουν'' πολύ τα παλαιότερα δόγματα της 'ευέλικτης ανταπόδοσης' και του 'ισοδύναμου τετελεσμένου'' ... χαλαρώστε παρακαλώ όλοι ... είμαστε όλοι συν-χομπίστες και φίλοι ...
Καλές γιορτές να έχουμε ...
 

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
Re: Απάντηση: Re: Η ηχητική αναπαράσταση της ευτυχίας ...

μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός ;;; τι σου είχα σύρει (αφού αν θυμάμαι μαζί κάναμε την συζήτηση) .... ίσα ίσα που - πέραν του ότι σε θεωρώ φίλο μου- , είμαι εκ φύσεως αβρός και πασιφιστής, ενώ ιδιαίτερα πιστεύω στην προσωπική ερμηνεία και σαφώς σε κάθε περίπτωση μοναδιαία πρόσληψη κάθε είδους τέχνης : http://www.avclub.gr/forum/showthre...-της-ακολασίας?p=425659&viewfull=1#post425659

δεν νομίζω ότι θυμάσαι καλά και ότι μαζί είχαμε κάνει την συζήτηση. Αλλωστε κι εγώ σε θεωρώ φίλο μου και απολαμβάνω τις γεροπαράξενες περιγραφές σου σχετικά με την μουσική:flipout:
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,802
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Re: Η ηχητική αναπαράσταση της ευτυχίας ...

Μου κάνεις παρατήρηση,επειδή έτσι εκλαμβάνω-προσλαμβάνω αυτό το εξαιρετικά μελωδικό του έργο εγώ;

Με ποιό δικάιωμα;Δεν πάμε καλά...Καθόλου καλά...

Δεν έκανα καμμία παρατήρηση προσωπικού χαρακτήρα. Το πως προσλαμβάνεις εσύ ένα μουσικό έργο είναι δική σου υπόθεση, αλλά κάποια έργα έχουν συγκεκριμένο χαρακτήρα και πρόθεση, πολλές φορές (όπως εδώ) αποδεδειγμένη με εξωμουσικά ντοκουμέντα. Η συγκεκριμένη μουσική είναι ένα πένθιμο εμβατήριο εις μνήμην του Wagner, αυτή ήταν η πρόθεση του συνθέτη. Aν εσύ την εκλαμβάνεις αλλιώς με γειά σου με χαρά σου.
Δεν σημαίνει ότι έχεις δίκιο. Σημαίνει ότι παρανόησες το έργο.
Αν θεωρείς, για παράδειγμα, ότι το 4ο μέρος της 9ης του Beethoven είναι έκφραση πένθους, είναι πάλι δικαίωμά σου. Είναι όμως και πάλι παρανόηση του έργου.

Εν πάση περιπτώσει, κουβέντα περί τέχνης κάνουμε, και μας έλειψε πολύ τώρα τελευταία. Ας μη χαλάμε τις καρδιές μας χρονιάρες μέρες.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,802
Μεσευρώπη
Κώστα αυτές τις μέρες υπάρχει χρόνος, άντε να ακούσουμε κάτι, οργάνωσέ το!!!!

Βαγγέλη, σύντομα θα έχω πολύ περισσότερο χρόνο και θα ακούσουμε αρκετή μουσική (ξέρεις εσύ!).