Kontroll

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
B0009UZGDW.01.LZZZZZZZ.jpg

Kontroll
Χώρα: Ουγγαρία
Έτος: 2003
Διάρκεια : 106
Είδος: Θρίλερ – περιπέτεια – κωμωδία κλπ. κλπ
Σκηνοθεσία: Nimrod Antal
Πρωταγωνιστούν: Zsolt Nagy , Sandor Csanyi , Zoltan Mucsi
Εικόνα: 1,78:1
Ήχος: d.d 5,1

Μια περίεργη ταινία που μας έρχεται απ την Ουγγαρία και συνδυάζει τα πάντα. Άλλες φορές νωχελική και βαριεστημένη και άλλές speedάτη . Μέσα σ ένα άκρος underground σκηνικό το μετρό της Βουδαπέστης εξελίσσεται μια ιστορία τόσο βρόμικη που σε κάνει να θέλεις να μπεις στο λουτρό και να μην ξανά βγεις για τις επόμενες 4 ώρες. Μια παρέα από ανεκδιήγητους εισπράκτορες ( ρεμάλια) ζούν την τρέλλα της καθημερινότητας μέσα στον υπόγειο μικρόκοσμο τους . Μην ξεγελαστείτε και την σταματήσετε στα πρώτα 10 λεπτά γιατί η ταινία αξίζει την προσοχή σας.

Φοβερή σκηνή το rave αποκριάτικο party στον υπόγειο σταθμό.
Η ταινία απέσπασε το βραβείο κοινού στις Κάννες τη χρονιά που προβλήθηκε

kontroll3.jpg
kontroll-763237.jpg
Kontroll%20side.jpg


Αντιγράφω απ το οπισθόφυλλο
Ο Μπουλσκού, νεαρός ελεγκτής εισιτηρίων στο μετρό, ζει την περισσότερη ζωή του στο σκοτάδι του υπογείου. Εκεί μπλέκεται στις σκοτεινές ιστορίες ενός ολόκληρου κόσμου, διαφορετικού και ύποπτου, που ζει και αναπνέει κάτω από τη γη και όπου οι ελεγκτές είναι η απόλυτη εξουσία. Σύντομα ο νεαρός αντιμετωπίζει συμμορίες, αντίπαλες ομάδες ελεγκτών, μυστηριώδεις επιβάτες, βίαιες παρέες και θρύλους των σιδηροδρομικών ραγών, σε έναν αγώνα επιβίωσης γρήγορο σαν τα βαγόνια του μετρό…
 
Last edited:

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Μόλις την είδα.Περίεργη ταινία αλλά ενδιαφέρουσα.

Είναι πολύ καλογυρισμένη και οι ερμηνείες των ηθοποιών είναι αψογες.Ιδιαίτερα καλές μουσικές επιλογές που δένουν τέλεια με τις σκηνές που συνοδεύουν.

Δεν συνιστάται σε όποιους τους αρέσουν οι "κανονικές" ταινίες με κάποιο συγκεκριμένο σκοπό και εμφανέστατο στόχο.Εχει πλοκή,έχει νόημα,υπάρχει και τέλος,αλλά πρέπει να προσέξεις για να τα καταλάβεις.

Ως προς το τεχνικό μέρος,οι εικόνα του DvD είναι Φανταστική.Πεντακάθαρη με μεγάλη φυσική οξύτητα,ωραία contrast και καλά χρώματα (αν και από αυτά δεν βλέπουμε και πολλά).Ο ήχος μου φάνηκε καλός αλλά δυστυχώς την είδα αρκετά αργά και δεν μπόρεσα να ανεβάσω την ένταση σε κανονικό επίπεδο.

Προσωπικά μου άρεσε
 

LEO09

Senior Member
28 January 2007
639
Athens
Απάντηση: Re: Kontroll

Μόλις την είδα.Περίεργη ταινία αλλά ενδιαφέρουσα.

Είναι πολύ καλογυρισμένη και οι ερμηνείες των ηθοποιών είναι αψογες.Ιδιαίτερα καλές μουσικές επιλογές που δένουν τέλεια με τις σκηνές που συνοδεύουν.

Δεν συνιστάται σε όποιους τους αρέσουν οι "κανονικές" ταινίες με κάποιο συγκεκριμένο σκοπό και εμφανέστατο στόχο.Εχει πλοκή,έχει νόημα,υπάρχει και τέλος,αλλά πρέπει να προσέξεις για να τα καταλάβεις.

Ως προς το τεχνικό μέρος,οι εικόνα του DvD είναι Φανταστική.Πεντακάθαρη με μεγάλη φυσική οξύτητα,ωραία contrast και καλά χρώματα (αν και από αυτά δεν βλέπουμε και πολλά).Ο ήχος μου φάνηκε καλός αλλά δυστυχώς την είδα αρκετά αργά και δεν μπόρεσα να ανεβάσω την ένταση σε κανονικό επίπεδο.

Προσωπικά μου άρεσε


Θα συμφωνησω με τον φιλο σε αυτα που γραφει παραπανω,ο ηχος πραγματι ειναι καλος οπως & η εικονα με λιγο παραπανω οξυτητα ως προς τα τεχνικα,ως προς τα καλλιτεχνικα,πραγματι περιεργο εργο..

Καλες ερμηνειες & ωραια επιλογη στο σαουντρακ της ταινιας,στο σεναριο
κατι παει στραβα οσον αφορα την ροη των γεγονοτων.

Εδω ο σεναριογραφος σε κανει να πιστευεις οτι οταν το εγραφε πρεπει να
ειχε παρει γερη δοση μπαφου η ακομα καλυτερα χημειας (lsd)..
Παρολα αυτα το εργο συστηνεται κατα την γνωμη μου μονον σε οσους
θελουν να δουν κατι το διαφορετικο & με επιφυλαξη για το εαν θα αρεσει.