Straight Story

Ψηφίστε την ταινία


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
cfefbc61-2751-46dc-b12a-745a5d440775.JPG

STRAIGHT STORY
Χώρα: Ελλάδα
Έτος : 2006
Διάρκεια : 98
Σκηνοθεσία: Εφη Μουρίκη – Βλαδίμηρος Κυριακίδης
Πρωταγωνιστούν: Βλαδίμηρος Κυριακίδης, Χρήστος Χατζηπαναγιωτίδης , Άνθιμος Ανανιαδης
Εικόνα : μαύρο χάλι 1,75:1
Ήχος : γκρίζο χάλι stereo

Για να είμαι ειλικρινής την περίμενα μεγάλη πατάτα κα τελικά αποδείχθηκε αρκετά ευχάριστη και ενδιαφέρουσα ιδικά με την ανατροπή του τέλους που βάζει αρκετά πράγματα στη θέση τους . Αρκετά έξυπνο το όλο επιχείρημα που αν το δεις με ¨ανοιχτό¨ μυαλό κάτι σου μένει. .

Αντιγράφω απ το οπισθόφυλλο

O Γιάννης και η Σοφία είχαν την ατυχία να... ερωτευτούν ο ένας τον άλλον! Οι γονείς τους παθαίνουν πολλαπλά εγκεφαλικά στο άκουσμα και μόνο αυτής της σχέσης, οι γείτονες αλλάζουν πεζοδρόμιο όταν τους συναντούν, οι «μεγαλύτεροι» απαιτούν το κλείσιμο των μπαρ όπου διασκεδάζουν και όλη η κοινωνία ανεξαιρέτως θέλει να ξεφορτωθεί αυτούς... και τους ομοίους τους. Γιατί όμως αυτή η εκκολαπτόμενη σχέση αντιμετωπίζεται σαν έγκλημα; Ποιο είναι το κουσούρι της; Ότι είναι straight! Ο Γιάννης και η Σοφία είχαν την... κακή τύχη να γεννηθούν σε έναν διαφορετικό κόσμο, όπου ερωτεύονται και παντρεύονται μεταξύ τους μόνο άτομα του ίδιου φύλου. Οι οικογένειες αποτελούνται μόνο από μπαμπάδες ή μαμάδες και οποιοσδήποτε τολμήσει να ισχυριστεί ότι ακόμα και τα ετερώνυμα έλκονται, μπαίνει σε «μαύρη» λίστα!
 

kiss1

Senior Member
11 August 2006
321
Απάντηση: STRAIGHT STORY

Καλή θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω.....Μια κωμωδία που βλέπετε ευχάριστα, χωρίς τίποτα το αξιόλογο.....
 
19 June 2006
356
ΚΙΛΚΙΣ
Απάντηση: STRAIGHT STORY

Εξυπνο σαν ιδεα μετα ομως τα πρωτα 15 λεπτα σταματας να γελας μιας και τα αστεια γινοντε προβλεψιμα.Οι διαλογοι δεν ηταν κατι εξαιρετικο ομως γενικα σαν ταινια βλεπεται ευχαριστα.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: STRAIGHT STORY

Εγώ είχα καιρό να γελάσω μόνος μου σε ταινία.Και μάλιστα του Ελληνικού Κινηματογράφου.

Οι ερμηνείες είναι καταπληκτικές,ωραίες ατάκες,καλή η σκηνοθεσία , "καπου το έχω ξαναδεί" ορισμένες σκηνές.

Μου άρεσε όμως σαν σύνολο πάρα πολύ.Επιτέλους μια ελληνική ταινία που δεν βαριέσαι ούτε καταφεύγει σε χυδαιοτητες για να εκβιάσει το γέλιο.Επίσης δίνεται πολύ όμορφα το στίγμα του "διαφορετικού" και η αντιμετώπισή του.
Ισως αν έλειπαν μερικές μελοδραματικές κορώνες να ήταν άψογη.

Μπράβο στα παιδιά που την σκηνοθέτησαν και μπράβο στην παραγωγή.!
Να την δείτε όλοι ανεπιφύλακτα ,ανοιχτόμυαλοι και μή.Μη σας τρομάζει το οτι είναι ελληνική ούτε το θέμα που πραγματεύεται.Θα περάσετε απολαυστικά (όπως εγώ.)

Υ.Γ. Θα την ξαναδώ σήμερα ..:grinning-smiley-043
 
Last edited:

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Re: STRAIGHT STORY

Πολύ ωραίο σενάριο. Στα μάτια μου, τουλάχιστον, πρωτότυπο...
Έχει ευχάριστους χαρακτήρες και δημιουργικούς διαλόγους. Δεν ξεκαρδίστηκα στο γέλιο αλλά μ' έβαλε σε έντονες σκέψεις αυτό το τούμπαλιν... Σου δημιουργεί μια αίσθηση άβολη το γεγονός ότι οι straight είναι "παρείσακτοι"...

Μπορείτε να το δείτε άφοβα...
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: STRAIGHT STORY

Σόρρυ που βγάζω το thread από τη "λήθη", αλλά μόλις το είδα.

Πολύ καλή ιδέα, ωραίο σενάριο, καλούτσικη σκηνοθεσία. Αν εξαιρέσεις ορισμένες ερμηνείες τύπου σαπουνόπερας και κάτι μελό κορώνες, όπως πολύ σωστά χαρακτήρισε ο Δημήτρης, μου άρεσε.

Μια πρωτότυπη ματιά στο ρατσισμό έναντι των ομοφυλόφιλων...
 

Κώστας Μπίλιας

Established Member
6 August 2006
100
Re: STRAIGHT STORY

Μεγάλη μπαρούφα. Ούτε μισή ώρα δεν άντεξα. Τσάμπα τα 2 ευρώ. Φυσικά εγώ δεν θα το επέλεγα ποτέ ,αλλά με έφαγε η γυναίκα μου που της το πρότεινε μια φιλενάδα της στη δουλιά. ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ. Μη σας πω οτι αηδίασα και με το θέμα. Ούστ!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,599
Re: STRAIGHT STORY

Μη σας πω οτι αηδίασα και με το θέμα. Ούστ!
Κάτι τέτοια γράφονται και μετά αναρωτιόνται μερικοί γιατί βγαίνει μία αίσθηση συντηρητισμού στο forum….

αν το δεις με ¨ανοιχτό¨ μυαλό κάτι σου μένει
Φαίνεται ότι, ακόμα και σήμερα, το είδος δεν είναι σε αφθονία...
 
Last edited:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: STRAIGHT STORY

Δυστυχώς spcav καμμιά φορά δεν φτάνουν μόνο τα "ανοιχτά μυαλά".

Χρειάζονται και ..ανοιγμένα κεφάλια για τον συντηρητισμό που "περιβάλλει" έστω επιφανειακά και όχι πάντα το φόρουμ μας.

Αν κρίνω δε από την κριτική του παραπάνω συμφορουμίτη μας ,εδώ πάμε για εξορία και καταναγκαστικά έργα.-bye-
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: STRAIGHT STORY

Ελάτε βρε παιδιά . Ο καθένας όπως γουστάρει. Κι εμένα αν μου προτείνεται για μια ταινία με baseball θα σας βρίσω. Θα μου πείτε δεν είναι το ίδιο . σαφώς και όχι αλλά είπαμε όπως γουστάρει ο καθείς . Έχω ακούσει πελάτη που είδε τον τελευταίο βασιλιά της Σκότιας και αναρωτιόταν γιατί ο Α. Νταντα θεωρείται κτήνος αφού ουσιαστικά σκότωνε μόνο μαύρους.

Κωστή σε βρίσκω λίγο υπερβολικό . Μια ταινία ήταν που δεν σου άρεσε. Δεν τρέχει και τίποτα. Που να δεις και το SHORTBUS.
Παρακαλώ ας μην δώσουμε συνέχεια
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: STRAIGHT STORY

Το SHORTBUS ..κορυφαία ταινία επίσης για ανοιχτά κεφ..μυαλά εννοώ !:flipout:

Κρίμα που δεν το ανέβασες Κώστα.

Παρασκουριάσαμε εδώ μέσα..-bye- :grinning-smiley-043 :BDGBGDB55:
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,843
Ελλαδα
Απάντηση: STRAIGHT STORY

Το SHORTBUS ..κορυφαία ταινία επίσης για ανοιχτά κεφ..μυαλά εννοώ !:flipout:

Κρίμα που δεν το ανέβασες Κώστα.

Παρασκουριάσαμε εδώ μέσα..-bye- :grinning-smiley-043 :BDGBGDB55:


το shortbus με απογοητευσε ....

ισως γιατι ο mitchel ειχε πισω του εκεινο το εκπληκτικο HEDWIG

-bye-
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: STRAIGHT STORY

Με τον πόνο μου παίζεις; (Simeco rules) :flipout:


Ήθελα να πω ότι αν δεν είσαι προετοιμασμένος για κάποιες σκηνές, σου 'ρχονται κάπως...
Όποιος το βλέπει για πρώτη φορά, σίγουρα ξαφνιάζεται.
 

Κώστας Μπίλιας

Established Member
6 August 2006
100
Re: STRAIGHT STORY

Κάτι τέτοια γράφονται και μετά αναρωτιόνται μερικοί γιατί βγαίνει μία αίσθηση συντηρητισμού στο forum….


Φαίνεται ότι, ακόμα και σήμερα, το είδος δεν είναι σε αφθονία...

Μισό λεπτό φίλοι μου. Δεν απολογούμαι σε κανένα για το ότι δεν μπορώ τις ταινίες που προβάλουν την ανωμαλία. Τώρα αν κάποιοι το χαρακτηρίζουν αυτό συντηρητισμό, ας ρίξουν μια ματιά στην "προοδευτική" κοινωνία μας και τα "προτυπα" που προβάλει για τα παιδιά. Τέλος πάντων επειδή έχω εμπλακεί πολλές φορές σε τέτοιες κουβέντες και έχω καταλήξει ότι δεν οδηγούν πουθενά, εγώ δεν θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα σε αυτό το thread ότι και να ειπωθεί παρακάτω. Σε κάθε περίπτωση, δεν ήμουν εγώ που βγήκα off topic μιας και τα προλεγόμενα μου ήταν απλώς κριτική σε μια ταινία. Αυτό άλλωστε δεν κάνουμε σε αυτό το section? Τώρα αν κάποιοι δεν συμφωνούν, δικό τους πρόβλημα, άλλωστε δεν έχω δει κάποια ταινία εδώ μέσα όπου όλοι να συμφωνούν ότι είναι κακή ή καλή. Αυτά, και τίποτα άλλο. Συγνώμη για το "βαρύ" ύφος αλλά δεν μου αρέσει να με χαρακτηρίζουν αβίαστα.
 
14 December 2006
4,265
Re: STRAIGHT STORY

Λοιπόν να προλάβω να τοποθετηθώ και εγώ πριν μας κάτσει κανα κλείδωμα, πράγμα που δεν το εύχομαι βέβαια.

Αυτό που λέμε "ανοιχτό μυαλό" αισθάνομαι οτι θα πρέπει κάποιες φορές να ξεφεύγει απο την θεματολογία μίας ταινίας και να τοποθετείται στην ίδια την ταινία,γιατί ειδάλως υπάρχει ο κίνδυνος κάθε φορά που μία ταινία πραγματεύεται θέμα που για κάποιους θεωρείται ιδιαίτερο να θεωρείται καλή,αριστούργημα και τα συναφή.

Αρα σε πρώτη φάση αποδέχεσαι ή όχι την θεματολόγία.

Αν αποδεχθείς την θεματολογία λογικά θε πρέπει να μπεις στην διαδικασία να κρίνεις την ταινία και να μην πας αμέσως στο καλή ,πιθανότατα ορμομενος απο την αποδοχή του θέματος.Ετσι για μένα πχ "Τα Πικρά δάκρυα της Πέτρα Φον Καντ" και ο "Κερέλ" του Φασμπίντερ είναι αριστουργήματα και γενικότερα εκπληκτικός ο τρόπος που χειρίζεται την οποιαδήποτε ιδιαιτερότητα , ο Almadovar είναι ύψος - βάθος.
Βάζω αυτόν τον προβληματισμό βλέποντας straight story και shortbus στο ίδιο thread.Οσο ανοιχτό μυαλό χρειάζεται για να αντέξει κανείς να δει το shortbus που είναι σκληρή ταινία γενικότερα και πέρα απο τις hardcore gay/staight σκηνές,και να καταλήξει σε καποιο συμπέρασμα αν και εφόσον μπορεί(εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμα), άλλο τόσο ανοιχτό μυαλό πιθανών να χρειάζεται για να δει κανείς οτι το straight story είναι μια τεράστια πατάτα
Δεν νομίζω να έχω δει χειρότερη Ελληνική ταινία απο αυτήν.
 
23 June 2006
21
Απάντηση: STRAIGHT STORY

Πιστεύω ότι το ζητούμενο είναι να γράψουμε τη γνώμη μας για το αν μας άρεσε η ταινία (σκηνοθεσία ,σενάριο,ηθοποιοί κλπ) και όχι αν συμφωνούμε με το θέμα της ταινίας ή όχι.
Με την ίδια λογική αν το θέμα μιας ταινίας ( οι περισσότερες ) είναι δολοφονίες και συνεχείς σκοτωμοί ,θα έπρεπε να μην τις βλέπαμε γιατί είμαστε αντίθετοι!
Ποιός δεν θα ήθελε να πνίξει με τα χέρια του ( πόσο μάλλον αν είναι γονιός) ένα παιδεραστή! Κι όμως οι περισσότεροι έχουμε δει ταινίες με πρωταγωνιστές παιδεραστές οι οποίοι κατά την διάρκεια της ταινίας μας γίνονται και συμπαθείς ( αν είναι δυνατόν) .Όπως μια ταινία με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Μπέικον -δεν θυμάμαι τον τίτλο.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,860
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: STRAIGHT STORY

Πιστεύω ότι το ζητούμενο είναι να γράψουμε τη γνώμη μας για το αν μας άρεσε η ταινία (σκηνοθεσία ,σενάριο,ηθοποιοί κλπ) και όχι αν συμφωνούμε με το θέμα της ταινίας ή όχι.
Με την ίδια λογική αν το θέμα μιας ταινίας ( οι περισσότερες ) είναι δολοφονίες και συνεχείς σκοτωμοί ,θα έπρεπε να μην τις βλέπαμε γιατί είμαστε αντίθετοι!
Ποιός δεν θα ήθελε να πνίξει με τα χέρια του ( πόσο μάλλον αν είναι γονιός) ένα παιδεραστή! Κι όμως οι περισσότεροι έχουμε δει ταινίες με πρωταγωνιστές παιδεραστές οι οποίοι κατά την διάρκεια της ταινίας μας γίνονται και συμπαθείς ( αν είναι δυνατόν) .Όπως μια ταινία με πρωταγωνιστή τον Κέβιν Μπέικον -δεν θυμάμαι τον τίτλο.

"The Woodsman" :ernaehrung004: