Σεράγιεβω Σ' Αγαπώ — Grbavica

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
.
jasmila_zbanic.jpg


.
Λεγεται Jasmila Zbanic

γυρισε την πρωτη της ταινια

το Βερολινο της εδωσε τον XΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΟ

. GRBAVICA

αν νομιζετε οτι το συναισθημα ειναι βασικο σε μια ταινια

αν σας αρεσουν οι απεριτες ταινιες.......

προσωπικα απο τις καλυτερες που ειδα τελευταιως

υπαρχει στα club και δεν τι ζητα κανεις


Grbravica ειναι μια περιοχη του Σεραγιεβο
ελληνικος τιτλος ΣΕΡΑΓΙΕΒΟ Σ ΑΓΑΠΩ


.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε

Κι όλο έλεγα να πάω στο Ολύμπιον να το δω...

Προσεχώς στο PC μου!
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε

Μπράβο ρε Στέλιο . θα μου επιτρέψεις όμως ν αλλάξω τον τίτλο



Η ταινία έχει ελληνικό τίτλο
ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ ΑΓΑΠΩ
GRBAVICA: The Land of My Dreams
Χώρα: Austria, Bosnia - Herzegovina, Croatia, Germany
Έτος: 2006
Διάρκεια: 90´
Σκηνοθεσία : Jasmila Zbanic
Πρωταγωνιστούν: Mirjana Karanovic , Dejan Acimovic , Luna Mijovic
Εικόνα: 1,75:1
Ήχος: d.d 5,1


Το Ανθρωποκεντρικό σινεμά σ όλο του το μεγαλείο.

Μια σπάνια ταινία που πατάει γερά πάνω σ ένα σπουδαίο σενάριο και πλαισιώνεται με εξαιρετικές ερμηνείες. Ενώ μας μεταφέρει στην εμπόλεμη Γιουγκοσλαβία δεν παίρνει ούτε στιγμή θέση για το ποιοι είναι οι καλοί και ποιοι οι κακοί . Στο μόνο που με στενάχωρες λιγάκι ήταν το κάπως <πρόχειρο> φινάλε

το story

Σεράγεβο: η όμορφη πρωτεύουσα της Βοσνίας προσπαθεί να επουλώσει τις πληγές που της έχει αφήσει ο εμφύλιος πόλεμος ο οποίος διέλυσε την άλλοτε κραταιά Γιουγκοσλαβία.
Η Έζμα είναι μια Βόσνια μουσουλμάνα που κάνει ότι μπορεί για να τα βγάλει πέρα. Ανύπαντρη μητέρα μιας έφηβης κόρης, της Σάρα και άνεργη, έχει οικονομικά προβλήματα.
Και καθώς πλησιάζει μια σχολική εκδρομή, πρέπει οπωσδήποτε να βρει χρήματα για να δώσει χαρτζιλίκι στην πολυαγαπημένη της κόρη. Θα πιάσει δουλειά σε ένα... σκυλάδικο, όπου γίνεται κονσομασιόν, ενώ θα ζητήσει και οικονομική βοήθεια από μια φίλη της που δουλεύει σε ένα εργοστάσιο κατασκευής παπουτσιών...
H Σάρα μαθαίνει ότι μπορεί να εξασφαλίσει μειωμένη τιμή στην εκδρομή αν μπορέσει να αποδείξει πως ο πατέρας της ήταν ήρωας πολέμου ή αγνοούμενος. Κάτι που η μικρή πιστεύει πως μπορεί να γίνει εύκολα: η μητέρα της, εξάλλου, της έχει εξομολογηθεί πως ο πατέρας της ήταν όντως ήρωας πολέμου!
Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα χαρτί που να τα αποδεικνύει όλα αυτά. Είναι, όμως, έτσι τα πράγματα; Ή μήπως η Έζμα προσπαθεί να κρύψει μια μεγάλη, πικρή αλήθεια




Η ταινία κέρδισε τρία βραβεία στο περασμένο Φεστιβάλ του Βερολίνου όπου έλάβε μέρος στο διαγωνιστικό τμήμα: Χρυσή Άρκτο (καλύτερης ταινίας), το Βραβείο της Οικουμενικής Επιτροπής και το Βραβείο Ταινίας για της Ειρήνη.

Το σενάριο της ταινίας ξεκίνησε να υλοποιείται από το Balkan Fund του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.

Η πιτσιρίκα Luna Mijovic (που υποδύεται την κόρη) έσπασε το πόδι της στη σκηνή του ποδοσφαίρου στα χιόνια.

Αυτή είναι η πρώτη μεγάλου μήκους ταινία που σκηνοθετεί η Jasmila Zbanic (σε δικό της μάλιστα σενάριο). Έχει συμμετάσχει και σε άλλες δύο σπονδυλωτές ταινίες μαζί με άλλους σκηνοθέτες.
 

Attachments

  • film_grbavica.jpg
    film_grbavica.jpg
    22.8 KB · Views: 7
Last edited:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Απάντηση: ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - CABAVICA

Οχι δεν σου επιτρεπω

γιατι τον αλλαξες λαθος :slapface:

που το βρηκες το CABAVICA


.GRBAVICA

Και η ταινια δεν ειναι στην εμπολεμη ζωνη

και το τελος ειναι καταπληκτικο :grandpa: -bye-


που εισαι Ιωαννου....!

.


.
 
Last edited:
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

Δεν την έχω πάρει να την δώ,αλλά θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα.Νομιζα οτι θαναι αλλη μιά απο τίς αντισερβικές ταινίες που έχουν γυριστεί μέχρι τώρα,και οι οποίες με εκνευρίζουν πολύ.
Η μόνη καλή ταινία που μού προέκυψε έως τωρα είναι αυτή με τούς δύο αντίπαλους στρατιώτες που ´εγκλωβίζονται σε ένα χαράκωμα και ο ένας υποχρεώνεται να μείνει ακίνητος πάνω σε έναν πυροκροτητή,για να μήν ανατιναχτεί.Ηταν έξυπνη και αρκετά ουδέτερη,αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

Αφού δεν μου επιτρέπεις τον επαναφέρω .-bye-
¨Όσο για την εμπόλεμη κατάσταση , γράψε λάθος Ήθελα να πω στην μεταπολεμική περίοδο, Εγώ βρε έκατσα κι έγραψα παρόλη την πίεση που είχα καθώς εξυπηρετούσα παράλληλα και πελάτες κι εσύ αμέσως να μου την πεις, αλά τι περιμένεις από γκρινιάρηδες ανθρώπους.:flipout:
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

Δεν την έχω πάρει να την δώ,αλλά θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα.Νομιζα οτι θαναι αλλη μιά απο τίς αντισερβικές ταινίες που έχουν γυριστεί μέχρι τώρα,και οι οποίες με εκνευρίζουν πολύ.
Η μόνη καλή ταινία που μού προέκυψε έως τωρα είναι αυτή με τούς δύο αντίπαλους στρατιώτες που ´εγκλωβίζονται σε ένα χαράκωμα και ο ένας υποχρεώνεται να μείνει ακίνητος πάνω σε έναν πυροκροτητή,για να μήν ανατιναχτεί.Ηταν έξυπνη και αρκετά ουδέτερη,αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της.
Τα όμορφα χώρια , όμορφα καίγονται.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

... Η μόνη καλή ταινία που μού προέκυψε έως τωρα είναι αυτή με τούς δύο αντίπαλους στρατιώτες που ´εγκλωβίζονται σε ένα χαράκωμα και ο ένας υποχρεώνεται να μείνει ακίνητος πάνω σε έναν πυροκροτητή,για να μήν ανατιναχτεί.Ηταν έξυπνη και αρκετά ουδέτερη,αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της.

Ονομάζεται No Man's Land (του Danis Tanovic).
Αν δεν την βρείς σε videoclubάδικο την έχω από περιοδικό και στην στέλνω.

Τα όμορφα χώρια , όμορφα καίγονται. Εξαιρετική. Γυρίστικε εν μέσω εξέλιξης του πολέμου, τα κατεστραμένα χωριά, οι τρυπιμένοι από τις σφαίρες τοίχοι και οι περισότεροι μαχητές - ηθοποιοί είναι μέρος του.

Επίσης εξαιρετική αντιπολεμική (...και ανθρωποκεντρική) είναι η ταινία Αιχμάλωτος του Καυκάσου (του Kafkazski Plennik).


Και μιά πιό λάϊτ έκδοση του ιδίου θέματος και στιλ (γυρισμένη σε καιρό ειρήνης, αλλά με ήρωες δύο άντρες που ανήκουν σε αντίθετα στρατόπεδα (μη καταναλωτής ο ένας, υπάλληλος τμήματος marketing μεγαλοεταιρίας ο άλλος), είναι η ταινία Kitchen Stories (του Bent Hamer, 2003). (Επίσης διαθέσιμη)
-bye-​
 
Last edited:

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

10v03_98.JPG



.
το καλυτερο ολων μονο που ειναι Ρωσικο αν δεν κανω λαθος

αριστουργημα ευτυχως που το ειδα σινεμα και χαρηκα την καταπληκτικη φωτογραφια στο dvd η εικονα ειναι αθλια ......


.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,857
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

Τα όμορφα χώρια , όμορφα καίγονται.

Ασχετε..:slapface:

Το "No Man's Land" είναι που είχε πάρει και Οσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας.

Και εσύ θα καείς όμορφα και ας μην είσαι.:flipout:

Παραιτήσου !!!!:BDGBGDB55: :firstprize:
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

Αν θες να μάθεις σχετικέ και οι μεγάλοι άντρες ( όχι σε ηλικία) κάνουν λάθη , ιδικά όταν ρίχνούν κλεφτές ματιές στα post την ώρα της δουλειάς .
Τώρα θα μου πεις δικαιολογίες.
Η αλήθεια είναι ότι δε πρόσεξα τις λεπτομέρειες που αναφέρει ο Σπύρος και ο νους μου πήγε κατευθείαν στο στα όμορφα χωριά.

Υ.Γ Δεν παραιτούμαι τον ποπό σου να βαράς χάμω η κάτω .
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

Ασχετε..:slapface:

Το "No Man's Land" είναι που είχε πάρει και Οσκαρ ξενόγλωσσης ταινίας.

Και εσύ θα καείς όμορφα και ας μην είσαι.:flipout:

Παραιτήσου !!!!:BDGBGDB55: :firstprize:


Bρε Δημητρη εμενα δεν ειδες τι μου εγραψε ποιο πανω ... :smash:

.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

Bρε Δημητρη εμενα δεν ειδες τι μου εγραψε ποιο πανω ... :smash:

.
Εγώ φταίω βρε που επανέφερα τον τίτλο σου . :flipout:
Κάνε τώρα κόμμα με τον Ιωάννου να με φάτε ,. Αχάριστοι ε αχάριστοι :flipout: :flipout:
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,844
Ελλαδα
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

Εγώ φταίω βρε που επανέφερα τον τίτλο σου . :flipout: Γιατι ειχες τυψεις......[/I]
Κάνε τώρα κόμμα με τον Ιωάννου να με φάτε ,. Αχάριστοι ε αχάριστοι :flipout: :flipout:
αφου ειναι δικος σου , ειδαμε τι εκανες οταν ο Τακης ηταν ετοιμος να τον τιμωρισει......-bye-
 
Απάντηση: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

10v03_98.JPG



.
το καλυτερο ολων μονο που ειναι Ρωσικο αν δεν κανω λαθος

αριστουργημα ευτυχως που το ειδα σινεμα και χαρηκα την καταπληκτικη φωτογραφια στο dvd η εικονα ειναι αθλια ......


.

Όπως τα λες: Αριστούργημα.
Όλα κορυφαία: Φωτογραφία, σενάριο, σκηνοθεσία
 

johnywh

New member
18 June 2006
60
Re: το ΧΡΥΣΟ ΑΡΚΟΥΔΙ που δεν ξερετε ΣΑΡΑΓΙΕΒΟ Σ’ ΑΓΑΠΩ - GRBAVICA

Εγώ την είδα χτες και μου άρεσε πολύ, μόνο ένα σχόλιο: ότι ο μεταφραστής όταν αναφέρονται οι τσέτνικς μεταφράζει τσετσένοι! Έλεος