ένας χρήσιμος οδηγός ->electronic box -diy - από που αγοράζουμε?

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Αγαπητοί φίλοι,
προσπαθώ εδώ και καιρό να βρω ένα κουτί για dac που χρειάζομαι με διαστάσεις περίπου 30cm x 20cm (πλατος x βάθος) ....

μπορείτε να μου προτείνετε διάφορα καταστήματα από τα οποία μπορεί να προμηθευτεί κανείς κουτιά ιδιοκατασκευών (και μάλιστα σχετικά μεγάλου μεγέθους)- έψαξα στο ebay και δεν υπάρχει ποικιλία σε μεγάλες διαστάσεις (μήπως ψάχνω με λάθος κριτήρια αναζήτησης?)

Παρακαλώ πολύ βοηθήστε με !!!


-διευθύνσεις και τηλέφωνα καταστημάτων στην ελλάδα
-links διαδικτυακών καταστημάτων σε ελλάδα και εξωτερικό θα μου ήταν πολύ χρήσιμα, νομίζω όμως ότι ενδιαφέρει το θέμα και πολλά άλλα μέλη!
-> ας φτιάξουμε έναν χρήσιμο οδηγό για πολλά μέλη (συχνά βλέπουμε αξιόλογες ιδιοκατασκευές από φίλους μας χωρίς κουτιά......)


:ernaehrung004:


Υ.Γ πείτε μου και τρόπους στήριξης των πλακετών και των μετασχηματιστών - θα ήθελα να κάνω το dac μου μια σοβαρή και ποιοτική κατασκευή - δεν με ενδιαφέρει να μάθω για διάφορα εργαλεία για τρύπες κλπ, αυτά υπάρχουν -> ενδιαφέρομαι για όμορφα και λειτουργικά κουτιά με θέσεις για να βιδωθούν οι πλακέτες από τις οποίες αποτελείται το dac που κατασκευάζω.


ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !
 
Last edited:

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
....μην σπρώχνεστε βρε για να μου απαντήσετε.... ένας-ένας !! :Banane0:

(να φανταστώ ότι δεν υπάρχουν και τόσα καταστήματα -διαδικτυακά ή μη- με boxes for electronic diy?)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,393
ίσως σου φανούν λίγο ακριβά, αλλά έρχονται στην πόρτα σου με κούριερ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,393
αν είναι μικρό το dac, υπάρχει και το κουτάκι του κινέζου από εκεί που πήρατε το wolfson....
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
απίστευτα είναι - θα πάρω ένα όμορφο κουτάκι, θα πάω και σε τόρνο να μου κάνει και τρυπούλα να φαίνονται και οι nos telefunken από μέσα... ΤΕΛΕΙΑ !! :ernaehrung004:
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
να σας κουράσω άλλο λίγο? .... βιδωτά στηρίγματα για τις πλακέτες ξέρετε που βρίσκω ? (μήπως σε καταστήματα ηλεκτρονικών στην Ελλάδα?)


(θέλω να ανοίξω τρύπες στη βάση του κουτιού και να βάλω μεταλλικά -μάλλον- στηρίγματα για τις πλακέτες)
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,393
ναι
απο Ελλάδα.
έχει βιδωτά και κουμπωτά.
Γιά Θεσσαλονίκη να σου πω, αλλά για Αθήνα καλύτερα άλλος.
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
μάλλον σε αυτή την κουτάρα λέω να πάω.... τι λέτε?


http://www.audiophonics.fr/hifi2000-gx243-40x230x230-facade-10mm-noire-p-5366.html



5354_boitier_hifi2000_galaxy80_10mm_noir_1.jpg


μοντέλο GX283 (80x230x230)mm



(τη θέλω μαύρη για να τρυπήσω στη μέση -θα βάλω και ακρυλικό διάφανο εσωτερικά- για να φαίνονται οι λάμπες από μέσα!)
.
 
Last edited:

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
μόλις πήγα στην τράπεζα για να βάλω χρήματα.... χεχε :smash:


...θα ανεβάσω φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία (θα χρειαστεί να περιμένουμε λίγο)... παραγγέλνω και κάτι τελεστικούς 797..... πρόκειται για dac με το 1789 βελτιωμένο στα σημεία με πυκνωτές (oscon κλπ) και μαζί λαμπάτο buffer με nos telefunken... μαγεία είναι.... :smash:


:ernaehrung004:

χίλια ευχαριστώ και πάλι :worshippy:
 
Last edited:

modright

AVClub Enthusiast
31 May 2008
1,104
ΑΘΗΝΑ
να σας κουράσω άλλο λίγο? .... βιδωτά στηρίγματα για τις πλακέτες ξέρετε που βρίσκω ? (μήπως σε καταστήματα ηλεκτρονικών στην Ελλάδα?)


(θέλω να ανοίξω τρύπες στη βάση του κουτιού και να βάλω μεταλλικά -μάλλον- στηρίγματα για τις πλακέτες)

Σχεδον ολα τα καταστηματα ηλεκτρονικων εχουν βιδωτα στηριγματα
σε διαφορα παχη και μηκη
Εγω αγοραζω απο Εμ. Μπενακη 57
210-3816831
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,104
Ελλάδα
αποστάτες από Φανό,

τελευταία φορά που πήγα πήρα μια κούτα διαφόρων μεγεθών και διαμέτρων να έχω ....