Σώστε τα δάση.

Tasos_Th

Supreme Member
5 September 2006
3,060
Goteborg, Vastra Gotaland, SVERIGE
Σήμερα έλαβα το παρακάτω , είναι αλήθεια η hoax ?


Όπως ανάφεραν προχθές οι ειδήσεις, η ΕΕ εξέδωσε ένα ψήφισμα για όλες
τις μεσογειακές χώρες που επλήγησαν από φωτιές,
να δεσμευτούν ότι τα δάση που κάηκαν θα ξαναγίνουν δάση, διότι αυτό αφορά ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.
Το ψήφισμα υπεγράφη από τις αντιπροσωπείες όλων των Μεσογειακών χωρών ( Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Πορτογαλία) και όλων των παρατάξεων...
εκτός μίας:

guess who?...
Ο κ. Ρουσόπουλος είπε ως δικαιολογία ότι αυτό είναι παρέμβαση στο Σύνταγμα της Χώρας βλέπε Άρθρο 24, περί 'δασικών εκτάσεων και δασών' !!...
Εκτός, αυτού, προχτές οι ειδήσεις ακόμα και των κρατικών καναλιών -
αναφέραν οτι 2.000 και πλέον στρέμματα στη Ζαχάρω 'παραχωρήθηκαν για
ήπια τουριστική ανάπτυξη' σε μεγάλα ξενοδοχειακά συγκροτήματα
Οφείλουμε να δείξουμε σε όλα τα κόμματα οτι δεν είμαστε σύμφωνοι και
οτι δεν αδιαφορούμε: υπογράψτε το petition για την προστασία των
δασών. Οι τωρινές 80.000 υπογραφές είναι πάρα πολύ λίγες - οφείλουμε
να τις κάνουμε 2.000.000, αφού η αίτηση αυτή θα σταλεί στη Βουλή, στο
Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αλλά και στον ΟΗΕ.


Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ!

www.petitiononline.com/forestgr/
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Εχω την εντυπωση οτι το εχω διαβασει καπου και σαν ειδηση..αρα μαλλον αληθινο και λυπηρο..

Θα το κοιταξω να σιγουρευτω..
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Δεν καταλαβαίνω την χρησιμότητα του petition... Δηλαδή οι υπογραφές θα τους φρενάρουν από το να κάνουν αυτό που θέλουν ? Η μήπως οι κρατικοί και διακρατικοί οργανισμοί δεν ξέρουν την θέση των πολιτών σχετικά με τα δάση και τις καμένες εκτάσεις ? Εχω την εντύπωση ότι όταν μαζεύονται υπογραφές γιά τα πάντα, ακόμα και για τα αυτονόητα, όπως είναι τα δάση, τα petitions χάνουν την αξία τους και δεν τους δίνει κανείς σημασία μετά...
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
μα πόσο μ@λ@κες είμαστε τελικά....:furious3:

όλα για το χρήμα!!

μπράβο ρε παλικάρια:SFGSFGSF::slapface:



edit: οι υπογραφές έφτασαν μόλις και μετά βίας μέχρι στιγμής το αστρονομικό νούμερο 106500....:frown:
 
Last edited:

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Γιατι ρε petran ?
Ειχες καμμια εντυπωση οτι γινοντε και για αλλο λογο " τα ολα " ?
Εδω δεν αλλαζουν οι ψηφοι τον κοσμο οι υπογραφες θα τον αλλαξουν ?:flipout:
Τοσος καυγας για να βγαλουμε το καπελο απ τον πνιγμενο , ετσι ειναι η δουλεια , οταν ομως ερχετε η ωρα ο καθεις να αναλαβει τις ευθηνες του - ακομα και στις μικροτερες - το γυρναει στο τσιφτετελι και τα βαθυστοχαστα : εγω θ αλλαξω τον κοσμο ?
αφου το κανουν ολοι , εγω μ@λ@κ@ς ειμαι ? και αλλα φαιδρα .
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
file eisai akyros

Εγω εχω αυτοακυρωθει απο μονος μου ετσι κι αλλοιως και δεν περιμενω απο ΚΑΝΕΝΑΝ να με ακυρωσει , δηλωνω συνειδητα " απων " απο τα του δημοσιου βιου και τα αφηνω για τους μαστορες και τους ειδικους :flipout:
Το κανω απο θεση ξακαθαρη ...........απλα ενας περαστικος ειμαι και δεν με ενδιαφερει να πεισω η να αλλαξω η να βοηθησω κανεναν ειδικα οταν δεν μου το ζηταει κιολας .
Στη δουλεια μου αυτο που θα σου πω θα κανω και ακριβως αυτο που ειπαμε θα παρεις , δεν θα σε κλεψω δεν θα σε κοροιδεψω και ουτε θα σε κανω παρεα γιατι τα χεις η εισαι Ο .
Παω τα σκουπιδια μου στην ανακυκλωση και γελαω ( η συφιλιαζομε εννιοτε) ωρες ατελειωτες με τις μ@λ@κιες που λεγοντε στις ειδησεις καθε μερα .

Απλα ξερω οτι για ολα ΕΓΩ φταιω .........τα υπολοιπα ειναι χεσε ψηλα κι αγναντευε .
Τωρα βεβαια αυτο ισως να πεφτει σε μερικους βαρυ ..........αλλα ετσι ειναι οταν ερχετε κανεις τσικ του τσικ με την παρτυ σου , αν ερχετε ποτε γιατι εχει τοσα αλλα να ασχοληθει ...............οπως τα δαση για να μην ειμαι και οφ τοπικ
 
Last edited:

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
βρε αδερφέ μην τρελαίνεσαι, στην τελική -πάνω κάτω- όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε!

απλά μετά απο τέτοια βιβλική καταστροφή περιμένεις έστω κι ένα μικρό δείγμα ευθιξίας απο τους επάνω.

όταν σου λένε οτι "τα δάση θα ξαναγίνουν δάση" να το τηρούν........ κι όχι κατευθείαν να το ρίχνουν στην κωλοτούμπα!

υ.γ όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις φίλε smoothbore, μαζί σου!
εφόσον με γράφουν στα τέτοια τους αποφάσισα κι εγώ να τους γράψω !
 

3dgs

Established Member
19 June 2006
209
Athens
http://www.acrobase.gr/showthread.php?p=100778
http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=31349128

Ευρωφρένο στη δασοκτονία

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ
Του ΝΙΚΟΥ ΡΟΥΣΣΗ

Ηχηρό ράπισμα δέχτηκε ο ίδιος ο Κ. Καραμανλής από τη χθεσινή απόφαση της ολομέλειας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, με την οποία συνιστάται, με αυστηρό τρόπο, στην ελληνική κυβέρνηση να μην προχωρήσει στην τροποποίηση του άρθρου 24 του Συντάγματος.

Η έγκριση του σχετικού ψηφίσματος από τη συντριπτική πλειοψηφία των ευρωβουλευτών όλων των πολιτικών ομάδων αποτελεί κόλαφο για τις επιλογές του πρωθυπουργού, που, ως γνωστόν, ηγήθηκε της κοινοβουλευτικής προσπάθειας για αναθεώρηση του άρθρου.

Στοπ στα αυθαίρετα

Με το ψήφισμά του, το Ευρωκοινοβούλιο απαιτεί να καταδικαστεί κάθε πρακτική νομιμοποίησης αυθαίρετων κατασκευών σε προστατευόμενες περιοχές και σε περιοχές στις οποίες δεν επιτρέπεται γενικά η δόμηση και ζητεί να σταματήσει άμεσα κάθε προσπάθεια μείωσης της προστασίας των δασών μέσω τροποποιήσεων του Ελληνικού Συντάγματος (άρθρο 24).

Με την απόφαση αυτή, η Ευρωβουλή κρούει τον κώδωνα του κινδύνου στην ελληνική κυβέρνηση ότι, στην περίπτωση που υπάρξει τροποποίηση του εν λόγω άρθρου, δεν αποκλείεται, όπως διευκρίνιζαν διπλωματικές πηγές στο Στρασβούργο, να μη δοθούν στους πληγέντες από τις πυρκαγιές τα κοινοτικά κονδύλια που έχουν ήδη προβλεφθεί.

Διαμάχη

Το άρθρο 24 βρέθηκε στο επίκεντρο διαμάχης μεταξύ της ομάδας των Σοσιαλιστών και των Ευρωλαϊκών.

Η διαμάχη κορυφώθηκε κατά τη διάρκεια της διαδικασίας ψήφισης του κοινού ψηφίσματος της ολομέλειας του Ευρωκοινοβουλίου για τις καταστροφικές πυρκαγιές στην Ελλάδα, όταν οι ευρωβουλευτές του Λαϊκού Κόμματος (και εκείνων της Ν.Δ. συμπεριλαμβανομένων) δεν υποστήριξαν τροπολογία της ομάδας των Πρασίνων, με την οποία ζητούνταν να σταματήσει κάθε προσπάθεια τροποποίησης του άρθρου 24.

Το γεγονός κατήγγειλε ο επικεφαλής των ευρωβουλευτών του ΠΑΣΟΚ Στ. Λαμπρινίδης και επιβεβαίωσε στην «Ε» ο επικεφαλής των ευρωβουλευτών της Ν.Δ. Ι. Βαρβιτσιώτης, που διευκρίνισε ότι «στην απόφασή του αυτή το Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα οδηγήθηκε επειδή θεώρησε ότι η υπερψήφιση της τροπολογίας θα συνιστούσε ευθεία παρέμβαση στα εσωτερικά μιας χώρας-μέλους της Ε.Ε.».

Η υπερψήφιση, όμως, της σχετικής τροπολογίας από όλες τις υπόλοιπες πολιτικές πτέρυγες του Ευρωκοινοβουλίου και η προσυμφωνημένη ανάγκη, το ψήφισμα για τις πυρκαγιές στην Ελλάδα να τύχει της ομόφωνης έγκρισης της ολομέλειας, ανάγκασαν το σύνολο των ευρωβουλευτών του Λαϊκού Κόμματος να ακολουθήσουν το ρεύμα της πλειοψηφίας και να συνηγορήσουν στα εξής:

«Τα κράτη-μέλη πρέπει να διασφαλίσουν ότι όλες οι καμένες δασικές εκτάσεις θα συνεχίσουν να είναι δάση και θα περιληφθούν σε προγράμματα αναδάσωσης.

Να μην επιτραπεί καμία αλλαγή όσον αφορά τη χρήση της γης.

Να καταδικαστεί κάθε πρακτική νομιμοποίησης αυθαίρετων κατασκευών σε προστατευόμενες περιοχές και σε περιοχές, που δεν επιτρέπεται γενικά η δόμηση και ζητείται να σταματήσει άμεσα κάθε προσπάθεια μείωσης της προστασίας των δασών μέσω τροποποιήσεων του Ελληνικού Συντάγματος (άρθρο 24)».
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Ποιος εχασε τη ευθιξεια να την βρουν τα ρεμαλια της βουλης petran ?
Eδω πανε να κανουν την συνταξη τους να βγαινει σε μια εκλογη και μονο .
Σου λενε ετσι μπουρδελο που ειναι το ασφαλιστικο , ασε να ειμαστε εμεις ενταξει κι οι αλλοι ας παν να .......δεν το λεω .
Εγω παντος ειμαι του δικου μου κοματος , αυτουνου εδω και εχω και το κοπυ ραιτ και αμα λαχει ειναι η μεγαλυτερη συνεισφορα μου στην κοινωνια
aiiii.jpg
 
Last edited:

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: Re: Σώστε τα δάση.

Ποιος εχασε τη ευθιξεια να την βρουν τα ρεμαλια της βουλης petran ?
Eδω πανε να κανουν την συνταξη τους να βγαινει σε μια εκλογη και μονο .
Σου λενε ετσι μπουρδελο που ειναι το ασφαλιστικο , ασε να ειμαστε εμεις ενταξει κι οι αλλοι ας παν να .......δεν το λεω .
Εγω παντος ειμαι του δικου μου κοματος , αυτουνου εδω και εχω και το κοπυ ραιτ και αμα λαχει ειναι η μεγαλυτερη συνεισφορα μου στην κοινωνια
aiiii.jpg

φιλαράκο άμα είσαι εσύ ο ίδιος στην φωτογραφία τότε τα σέβη μου!!!:SFGSFGSF:

επιτέλους βρήκα και δεύτερο σ' αυτό το forum...:ernaehrung004:
 
16 July 2006
7,501
HAMBURG
Απάντηση: Re: Σώστε τα δάση.

φιλαράκο άμα είσαι εσύ ο ίδιος στην φωτογραφία τότε τα σέβη μου!!!:SFGSFGSF:

επιτέλους βρήκα και δεύτερο σ' αυτό το forum...:ernaehrung004:

αν ειναι ο ιδιος στη φωτο τα σεβη και τα δικα μου !!!:award:
 
16 July 2006
7,501
HAMBURG
Σήμερα έλαβα το παρακάτω , είναι αλήθεια η hoax ?


Όπως ανάφεραν προχθές οι ειδήσεις, η ΕΕ εξέδωσε ένα ψήφισμα για όλες
τις μεσογειακές χώρες που επλήγησαν από φωτιές,
να δεσμευτούν ότι τα δάση που κάηκαν θα ξαναγίνουν δάση, διότι αυτό αφορά ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.
Το ψήφισμα υπεγράφη από τις αντιπροσωπείες όλων των Μεσογειακών χωρών ( Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία, Πορτογαλία) και όλων των παρατάξεων...
εκτός μίας:

guess who?...
Ο κ. Ρουσόπουλος είπε ως δικαιολογία ότι αυτό είναι παρέμβαση στο Σύνταγμα της Χώρας βλέπε Άρθρο 24, περί 'δασικών εκτάσεων και δασών' !!...
Εκτός, αυτού, προχτές οι ειδήσεις ακόμα και των κρατικών καναλιών -
αναφέραν οτι 2.000 και πλέον στρέμματα στη Ζαχάρω 'παραχωρήθηκαν για
ήπια τουριστική ανάπτυξη' σε μεγάλα ξενοδοχειακά συγκροτήματα
Οφείλουμε να δείξουμε σε όλα τα κόμματα οτι δεν είμαστε σύμφωνοι και
οτι δεν αδιαφορούμε: υπογράψτε το petition για την προστασία των
δασών. Οι τωρινές 80.000 υπογραφές είναι πάρα πολύ λίγες - οφείλουμε
να τις κάνουμε 2.000.000, αφού η αίτηση αυτή θα σταλεί στη Βουλή, στο
Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αλλά και στον ΟΗΕ.


Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ!

www.petitiononline.com/forestgr/



καλα ...... νομιζες οτι θα το ψηφηζε και η Ελλαδα ;;;;
μα αφου τους χρειαζονται τους καταπατητες εμπρηστες ολοι οι κυβερνωντες !!!!!

τωρα γιατι ταχα μου ο πολυδωρας εψαχνε ταχα μου να βρει υποπτους λες και δεν ηξερε τι παιζετε στην Ελλαδα και τα εριχνε στην αριστερα.......:slapface:
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Τόσο το petition, όσο και η είδηση υπάρχουν από Σεπτέμβριο. Η τελευταία απόφαση που έχω ακούσει είναι ότι όλες οι περιοχές που κάηκαν θα αναδασωθούν.
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Re: Απάντηση: Re: Σώστε τα δάση.

φιλαράκο άμα είσαι εσύ ο ίδιος στην φωτογραφία τότε τα σέβη μου!!!:SFGSFGSF:

επιτέλους βρήκα και δεύτερο σ' αυτό το forum...:ernaehrung004:

Μα και βεβαια ειμαι ο ιδιος και το εκανα και πολαπλη εκτυπωση για να χω ν αλλαζω καλοκαιριατικα και να φοραω και στη δουλεια .

Αλλωστε μπορει να εχω παρει δυαζυγιο με την "πεπατημενη " αλλα εγω με ξενο κωλο αδερφη δε γινομε .
Βαζω τον δικο μου και οσο μου φτασει .

ΥΣ
Γενικα αν υπηρχε σεβοφυλακιο η αν την εβγαζα προς πωληση ............τωρα θα χα pionner 508