Το νέο μου dac ;;

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,510
Πειραιάς
Είναι το 1ο μου θέμα στην diy κ μπορώ να πω με 100% σιγουριά ότι δεν έχει ιδέα από diy !! :BDGBGDB55:

Τον τελευταίο καιρό κοιτώ για dac, προκειμένου να φτιάξω έναν music server με αρχεία μουσικής χωρίς συμπίεση.

Στο μυαλό μου λοιπόν έχω να ripάρω αρκετά δισκάκια μου σε aiff (είναι το είδος αρχείου της apple χωρίς συμπίεση), να τα αποθηκεύσω σε σκληρούς δίσκους στο δικτυό μου, να χρησιμοποιήσω μια συσκεύη αναπαραγωγής, είτε mac mini, είτε apple tv, είτε το ολοκαίνουργιο logitech squeezebox touch και με την οπτική έξοδο της συσκευής, να πάρω το ασυμπίεστο σήμα κ να τροφοδοτήσω ένα dac, που να αναβαθμίζει το σήμα σε κάτι καλύτερο από το "ταπεινό" 16/44.1.

Λύσεις υπάρχουν πολλές, όπως τα cambridge audio dacmagic, advance acoustic, benchmark dac1, xindak dac-5 κτλ.

Στο ebay που κοιτώ, βρήκα ένα diy kit, το οποίο είναι και φθηνό, αλλά κ δείχνει ένα πολύ καλό σύνολο.

Εδώ λοιπόν χρειάζομαι τις γνώσεις σας, γιατί εγώ δεν...!!

Ο πωλητής είναι "γνωστός", με όνομα gigawork και προσφέρει μηχανήματα τέτοια και λαμπάτα buffers.

Αυτό που έχω δει εγώ είναι ΑΥΤΟ.

Φωτογραφίες :

cf02_10.JPG


a670_10.JPG


a4e2_10.JPG


9f02_10.JPG


9e4b_10.JPG


9d8f_10.JPG


Επιμέρους υλικά :

Digital receiver – CS8416
Digital converter – CS4398
Up sampling chips – CS8421
USB IC - PCM2902

d982_10.JPG


Κόστος αγοράς : 139,98 δολλάρια -> 95,54 ευρώ !

Τι λέτε ;

Να το δοκιμάσω ;;
 

tdman

Senior Member
Εγω θα το δοκιμαζα,γιατι απο οτι ειδα ειναι καλη κατασκευουλα και αρκετα οικονομικο... τωρα βεβαια μπορει καποιος αλλος φιλος εδω,να μας δειξει κατι καλυτερο ....:guitarist:
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Απλώς δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερο από το λαμπουζερα. Ειδικά εάν ρίξεις τη διαφορά σε τροφοδοτικά μπαταρίας και λάμπες σίγουρα δεν θα είναι.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
το λαμπουζερα το βγαζη παλη η gigawork.

το λαμπουζερα φοραη το cs4397 ενω αυτο to cs4398 γιατι να ειναι χειροτερο;

επισης αυτο εχει και usb εισοδο αλλα μονο μεχρι 24/48(απο usb)
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,510
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Το νέο μου dac ;;

Απλώς δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερο από το λαμπουζερα. Ειδικά εάν ρίξεις τη διαφορά σε τροφοδοτικά μπαταρίας και λάμπες σίγουρα δεν θα είναι.

λαμπουζερα ;;;

Τροφοδοτικό μπαταρίας δεν νομίζω....λάμπες μπορεί...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,510
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Το νέο μου dac ;;

ναι μιχαλη αυτο.

απορω ομως που προτιμας λαμπα απο τροφοδοτικο

μπαταριας.

Είμαι της...ευκολίας ! :BDGBGDB55:

Αλλαγή μπαταρίας κτλ δεν είναι για εμένα. -bye-

Κ η λάμπα είναι μια επόμενη σκέψη που κάνω.

Το θέμα τώρα είναι, να κάνω το βήμα με το παραπάνω dac ή όχι ;;

Μετά θα χρειαστώ κουτί....αυτό από που ;
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Η διαφορά μεταξύ 4398 και 4397 είναι απειροελάχιστη ποιοτικά (έχουν διαφορές στον τρόπο λειτουργίας) και σίγουρα αντισταθμίζεται από όλες αυτές τις διαδρομές που κάνει το σήμα μέσα στα διαφορά πλακετακια που έχουν βάλει εδώ για είναι μοντουλαρ.
Γι αυτό λέω ότι μπορεί και να μην είναι καλύτερο.
Η μπαταρία είναι το ποιο απλό και οικονομικό τροφοδοτικό και σίγουρα μετά από πολλές δοκιμές είναι και ότι καλύτερο μπορείς να φτιάξεις.
Άλλο ένα πλεονέκτημα του λαμπουζερα είναι ότι θέλει μια απλή τροφοδοσία για να παίξει άρα με μια μπαταρία καθάρισες.
Η λάμπα είναι η τελευταία πινελιά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,397
το συγκεκριμένο το έχω δεί παλιότερα αλλά διάβασα και κατέληξα και εγώ ότι δεν λέει...
Σε σχέση με τη λαμπουτσέρα (που την έχω εδώ και κάπου 8 μήνες και τώρα ξαναακούω επειδή έχω βγάλει το βουβάλι γιά να τρυπήσω το κουτί) και ο ίδιος ο λαμπιζάτορας έχει πει ότι δεν ακούγεται καλά, αλλά και το γεγονός ότι έχει την τροφοδοσία στην ίδια πλακέτα δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη.
Από την άλλη η λαμπουτσέρα είναι δοκιμασμένη και υπάρχουν οδηγίες βήμα προς βήμα γιά μοντίφες και κάνει και λιγότερα λεφτά.

Σχετικά με το πως ακούγεται...
Με ένα 2134 ακούγεται σαφώς καλύτερα από το μανίσιο 5534, υποφερτά σε σχέση με το βουβάλι, έχει εκ πρώτης όψεως περισσότερο μπάσο αλλά στη συνέχεια όλα τα άλλα είναι βρωμούτσικα.
Είναι πολύ καλό dac αλλά σίγουρα αξίζει να το χεριάσει κανείς...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,397
Επίσης με ένα Burson ή opa sun, earth κλπ ακούγεται ακόμα καλύτερα.
Δεν δοκίμασα 627...
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Μια διευκρινηση παιδια παρακαλω. Στο ποστ #7 του Μιχαλη το link με εβγαλε σε καποιο dac το οποιο λεει 'fully assembled kit' δηλαδη μπορω να υποθεσω -λογικα- οτι αυτο το παιρνεις και δουλευει οπως ειναι ετοιμο... σωστα??? Και το μονο που χρειαζεται ειναι ενα κουτι.

Οχι τιποτ' αλλο αλλα για 'μας τους κουλους ειναι οτι πρεπει...
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Μια διευκρινηση παιδια παρακαλω. Στο ποστ #7 του Μιχαλη το link με εβγαλε σε καποιο dac το οποιο λεει 'fully assembled kit' δηλαδη μπορω να υποθεσω -λογικα- οτι αυτο το παιρνεις και δουλευει οπως ειναι ετοιμο... σωστα??? Και το μονο που χρειαζεται ειναι ενα κουτι.

Οχι τιποτ' αλλο αλλα για 'μας τους κουλους ειναι οτι πρεπει...

Διαμαντη ναι ειναι ετοιμο. Το εχω και εγω, δες εδω http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=46735

Του εχω αλλαξει τελεστικο ηδη, και παρειγγειλα και πυκνωτες για τα περεταιρω που λεει ο Φικους.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Στελακη να 'σαι καλα, σ' ευχαριστω. Και οντως αυτο που εφτιαξες ειναι καταπληκτικο...

ΥΓ. Αμαν πια μ' αυτον τον Φικους...:flipout::flipout:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,397
το παίρνεις και δουλεύει.
θέλει μόνο να κολλήσεις ενδεχομένως ένα iec γιά τροφοδοσία και τα rca εξόδου.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,397
μπορείς να το δεις και εδώ
είναι τα τρία κομμάτια στο άνω δεξί μέρος του κουτιού (τα άλλα είναι το βουβάλι)
attachment.php
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,510
Πειραιάς
Οπότε εν ολίγοις λέτε ότι μάλλον δεν...
Ίσως δλδ η λαμπουτσέρα, όπως την λέτε, να είναι καλύτερη ;
Το πρόβλημα μου είναι ότι, από κολλήσεις κτλ, τα χέρια μου δεν 'πιάνουν'.
Οπότε, κοιτάω σε έτοιμο diy dac, που θέλει το πολύ ένα-δύο κολλήσεις κ κουτί, ή σε κάτι έτοιμο επώνυμο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,397
είπαμε
αυτό δεν θέλει κολλήσεις.
Αντε να θέλει δυό γιά το iec.
Το κάνεις και στρίβωντας καλώδια...

Είναι απλούστερη, είναι σε 3 κομμάτια αντί γιά δυό είναι γενικώς δοκιμασμένη.
Εδώ το έχουν τουλάχιστον 3....