Αποκωδικοποιητής MPEG4 με δυνατότητα MKV& subtitles?

ynns1

New member
21 June 2010
44
Με το ξεκίνημα της Digea στο λεκανοπέδιο είπα να αρχίσω να ψάχνω αποκωδικοποιητές για να αναβαθμίσω 10 περίπου τηλεοράσεις CRT & αναλογικές LCD (δικές μου και της οικογένειας...).
Προφανώς, λόγω της ποσότητας, η τιμή είναι σημαντικό να είναι το δυνατότερο χαμηλή αλλά θα ήθελα 1-2 τεμάχια που μπορούν να παίζουν video MKV με υπότιτλους srt. Η σύνδεση HDMI δε μ'ενδιαφέρει.
Βλέποντας ότι το e-shop δεν έχει πια διαθέσιμα τα μοντέλα της Xoro, που είχαν τέτοια δυνατότητα σε τιμές κοντά στα €40, θα ήθελα την γνώμη σας για άλλα διαθέσιμα μοντέλα, καθώς και την εμπειρία σας με αυτά, αν έχετε.
Προς το παρόν προσανατολίζομαι στον Redi 25 που έχει μεν βασικές μόνο δυνατότητες αναπαραγωγής αλλά έχει βολικο μέγεθος, πλην όμως θα προτιμούσα να είναι είναι όλοι της ίδιας μάρκας (πολλοί ηλικιωμένοι μου ζητάνε υποστήριξη :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ynns1
 

ynns1

New member
21 June 2010
44
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση αλλά ήλπιζα σε κάτι ποιο κοντά στα €45-50 όπως ήταν οι Xoro (εκτός αν κάνω λάθος).
Οι εποχές είναι δύσκολες και αυτό είναι κάτι που μπορώ να περιμένω καλύτερες ευκαιρίες.

Φιλικά

ynns1
 

droulis

Established Member
13 March 2010
281
Πατρα
Εχει το e-shop στο newsletter τον max 100T στα 44 ευρω .

Φοραει το chip Mstar MSD 7828 ( οπως και οι : digital world HDT-150 , leader HT-8210 , NECO HD BOX , NEOS HT-1900 , POWERPLUS HT-1700 ) .

Οποτε εκτος απο ψηφιακος δεκτης ειναι και ενας αξιολογος media player .
 

ynns1

New member
21 June 2010
44
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες του Max T100. Στην σελίδα του το E-shop δεν αναφέρει καθόλου αυτή τη δυνατότητα.
Ισως να την αναφέρει στο newsletter αλλά, παραδόξως, δεν βρίσκω την συγκεκριμμένη προσφορά στο αρχείο μου. Επιπλέον η τιμή του Τ100 είναι τώρα €53,90 :-(
Δεν πειράζει, θα περιμένω κανα Crazy Sunday.

ynns1
 

droulis

Established Member
13 March 2010
281
Πατρα
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες του Max T100. Στην σελίδα του το E-shop δεν αναφέρει καθόλου αυτή τη δυνατότητα.
Ισως να την αναφέρει στο newsletter αλλά, παραδόξως, δεν βρίσκω την συγκεκριμμένη προσφορά στο αρχείο μου. Επιπλέον η τιμή του Τ100 είναι τώρα 53,90 :-(
Δεν πειράζει, θα περιμένω κανα Crazy Sunday.

ynns1

http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-100619.html
 

droulis

Established Member
13 March 2010
281
Πατρα
O Τ90 ανηκει στην σειρα των δεκτων με chip ALI M3381 .Δεν εχει hdmi , δεν ειναι HD ενω σαν multimedia player παιζει μονο mp3 και φωτογραφιες . Ειναι φυσικα PVR και διαβαζει ntfs δισκους και usb sticks .

Να ξερεις παντως οτι οι δεκτες που ανεφερα παραπανω και παιζουν και mkv παρουσιαζουν ενα θεματακι με τους υποτιτλους οι οποιοι ειναι σχετικα μικροι σε μεγεθος οποτε σε μικρη τηλεοραση λογω αναλυσης θα ειναι κουραστικη η αναγνωση τους .

Γενικα ολα τους φασον ειναι με τις οποιες διαφορες μεταξυ τους να ειναι κυριως ( αναλογα την σταμπα που εχουν επανω ) σε ποιοτητα συναρμογης , εξοδους και φυσικα τιμη .

Αναλογα την κατηγορια τους οτι παιζει το ενα παιζει και το αλλο .
 

soulfree

Established Member
8 May 2007
206
Αθηνα
μπορει να πει κανεις ποιος παιζει dts sto hdmi me downmix,επισης ποιος παιζει dts και το βγαζει σε οπτικη και coaxial;Και ποιος παιζει mkv με dts και δεν βγαζει καθολου ηχο ουτε στο hdmi αλλα ουτε σε coaxial και οπτικη;
Ακουσα οτι ο Digital World HDT-150 παιζει dts στο hdmi αλλα δεν ξερω για οπτικη.
 
Last edited:

gkazantzis

Established Member
21 July 2006
221
Καλησπερα

Επειδη οσο εχω κοιταξει μοιαζει ολοι οι δεκτες που μπορουν να παιξουν .mkv αρχεια να εχουν ενα προβλημα με την απεικονιση των εξωτερικων υποτιτλων srt (τους εμφανιζουν αλλα ειναι εξαιρετικα μικροι σε μεγεθος) θελω να μου λυσει καποιος που γνωριζει μια απορια:
Υπαρχει καποιο αξιοπιστο προγραμμα ενσωματωσης υποτιτλων σε .avi & .mkv και αν ναι η χρηση του μπορει να παρακαμψει το προβλημα των δεκτων;

Ευχαριστω
Γιωργος
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το MkvMerge για να κάνεις mux υπότιτλους σε mkv αρχεία, η να δημιουργήσεις mkv απο avi.
Εναλλακτικά αν υποστηρίζει m2ts μπορείς να χρησιμοποιήσεις το TSMuxer για την ίδια δουλειά.
 

manuriah

New member
24 June 2010
2
Καλησπέρα,

ο Τ100 κάνει downmix σε stereo ή όχι? Αν όχι ξέρει κανείς ´κάποιον άλλο mpeg4 decoder - media player (με δυνατότητα αναπαραγωγής MKV& subtitles) που να κάνει downmix DTS σε stereo?

Ευχαριστώ,
Μάνος
 

Firefly

New member
26 December 2007
78
Και εγώ θα σου προτείνω Mkvmerge ως πολύ εύκολο και γρήγορο πρόγραμμα επεξεργασίας MKV cabinet. Κόβεις ράβεις και είσαι έτοιμος χωρίς κανένα recoding.
M2ts αρχεία δεν θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς γιατί όλοι οι standalone players έχουν problems με τους υπότιτλους εκεί. Εκτος και αν παίζεις με HD-PC όπου μπορείς να παιξεις ολόκληρα Blue Ray ώστε να κανεις την επιλογή των sub από το menu του προγράμματος που παίζεις, πχ το ArcSoft Totalmedia Theatre 3

Τα avi δεν μπορούν να εμπεριέχουν υπότιτλους.. θα μου πεις ότι εσύ έχεις δει.. Και όμως δεν είναι avi αυτά.. όμως για να μην σε μπλέξω πολύ περισσότερο δεν γίνετε avi να έχει υπότιτλους οι οποιοι δεν είναι ενσωματωμένοι στην εικόνα.

Το πρόβλημα σου με το μέγεθος αν ο δεκτης δεν έχει επιλογή για size τότε δεν λύνεται, εκτος και αν κανεις εσύ embed τους υπότιτλους στην ταινια σου με ότι κακό συνεπάγει αυτό(επανακωδικοποιησηνμε απώλεια ποιότητας, δύσκολη και λίγο χρονοβόρα διαδικασία για κάποιον που δεν πολύ ασχολείται)
 
Last edited:

gpapadakis

New member
26 June 2010
10
Καλησπέρα,

ο Τ100 κάνει downmix σε stereo ή όχι? Αν όχι ξέρει κανείς ´κάποιον άλλο mpeg4 decoder - media player (με δυνατότητα αναπαραγωγής MKV& subtitles) που να κάνει downmix DTS σε stereo?

Ευχαριστώ,
Μάνος

Ούτε σε 10 χρόνια δεν πρόκειται να δεις mpeg4 δέκτη που να κάνει DTS downmix. Η τιμή του δέκτη θα ανέβει αρκετά, και είναι χαρακτηριστικό που αφορά μόνο λίγους κολλημένους εδώ μέσα, στους πολλούς είναι άχρηστο.

Και επειδή εδώ στην Ελλάδα όλοι κοιτάνε να βγάλουν και από τη μύγα ξύγκι αγοράζοντας το φτηνότερο (δες πόσοι έχουν αγοράσει τις μούφες του e-shop γιατί ήταν 10-20 ευρω φτηνότερες απο άλλες πολύ καλύτερες και αξιόπιστες λύσεις), ο ακριβότερος δέκτης έχει πεθάνει πάραυτα...
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
είναι χαρακτηριστικό που αφορά μόνο λίγους κολλημένους εδώ μέσα

Γιατί κολλημένους ? Υπάρχουν άνθρωποι που ακριβώς λόγω της κρίσης ψάχνουν ενα κουτί που να καλύπτει ΚΑΙ άλλες ανάγκες (media player ας πούμε - έχουμε ερωτήσεις σε πολλά νήματα..)
 

Firefly

New member
26 December 2007
78
Απάντηση: Re: Αποκωδικοποιητής MPEG4 με δυνατότητα MKV& subtitles?

Ούτε σε 10 χρόνια δεν πρόκειται να δεις mpeg4 δέκτη που να κάνει DTS downmix. Η τιμή του δέκτη θα ανέβει αρκετά, και είναι χαρακτηριστικό που αφορά μόνο λίγους κολλημένους εδώ μέσα, στους πολλούς είναι άχρηστο.

Δηλαδή εγώ είμαι κολλημένος που θέλω να ακούω και ήχο από τις matroskes μου, που οι περισσότερες πλέον ενσωματώνουν DTS ?
Ναι είναι μεγάλο κόλλημα να ακούς ήχο από τις ταινίες, αλλάζει εντελώς η εμπειρία..
 

soulfree

Established Member
8 May 2007
206
Αθηνα
o digitalworld αλλα και ο powerplus εχουν επιλογη για μεγεθος διαφανεια αλλα και χρωμα υποτιτλων οποτε δεν χρειαζεται να μπεις σε προγραμμα.
 

sat4all

Senior Member
31 October 2009
338
Καλησπερα

Επειδη οσο εχω κοιταξει μοιαζει ολοι οι δεκτες που μπορουν να παιξουν .mkv αρχεια να εχουν ενα προβλημα με την απεικονιση των εξωτερικων υποτιτλων srt (τους εμφανιζουν αλλα ειναι εξαιρετικα μικροι σε μεγεθος) θελω να μου λυσει καποιος που γνωριζει μια απορια:
Υπαρχει καποιο αξιοπιστο προγραμμα ενσωματωσης υποτιτλων σε .avi & .mkv και αν ναι η χρηση του μπορει να παρακαμψει το προβλημα των δεκτων;

Ευχαριστω
Γιωργος
Καλησπέρα φίλε. Αν έχεις 80-90 ευρώ να διαθέσεις τότε βρες και πάρε τον NECO BOX HD. Το οποίο είναι εγγύηση, τα κάνει ΟΛΑ και με ένα patch παίζει και blue ray!!! :)
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,099
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Είμαι νέος στο forum και ζητώ βοήθεια χωρίς να ξέρω εάν ποστάρω στο σωστό thread.

Έχω 2-3 παλαιές TV και η τελευταία LG HD Ready με mpeg2 που αγόρασα πριν από 2-3 χρόνια. Επειδή δεν σκέπτομαι να ξοδέψω άμεσα χρήματα για αγορά σύγχρονης, θέλω να αγοράσω ένα δέκτη HD που να καλύπτει μερικές βασικές λειτουργίες που θεωρώ απαραίτητες για τώρα και για το διάστημα μέχρι να αγοράσω νέα και σύγχρονη TV.

Έχω καταλήξει, λοιπόν, σε PVR, Time Shift, να γράφω ένα κανάλι (ψηφιακό) και να βλέπω άλλο (μάλλον στην ίδια συχνότητα γιατί με διπλό tuner θα ανέβει το κόστος), media player για avi κλπ.

Μπορείτε να προτείνετε μερικούς δέκτες;

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων, για το χρόνο σας.
 

bebis19

New member
30 July 2010
70
παιδια καλησπερα. νεος στο forum θα ηθελα την βοηεθια σας.
αρχικα σκεφτομουν να παρω ενα wd η egreat media player αλλα τελικα βλεποντας αυτο το θεμα σκεφτηκα οτι ειναι πολυ καλη ιδεα να Παρω Media Player με αποκωδικοποιητή mpeg4.
θα ηθελα να εχει hdmi, usb,να παιζει 1080, να παιζει και ξεχωριστους ελληνικουs υποτιτλους να συνδεθει στην tv για digea και αν γινεται και στον ενισχυτη μου και στο
Ps3 μου

βλεποντας τις προτασεις σας και κανοντας skrutzit βρηκα αυτους το λετε ποιον θα προτεινατε?

http://www.skroutz.gr/products/compa...=271880,257854

http://www.skroutz.gr/s/281802/Emtec...Cube-150H.html

http://www.skroutz.gr/s/258583/NECO-...se=NECO+BOX+HD