LG 50PA5500 Κακά αρχίσαμε...

Dimathens

New member
2 October 2012
16
Athens
Παραλαβή χτές απόγευμα απο γνωστό e-μάγαζο..
χαρούμενος λοιπόν που θα προλάβω να δώ τις μπάλες μου
στην νέα tv αρχίζω να γδύνω το κουτί και ξαφνικά
στραβώνει το σαγόνι μου..μούδιασαν χέρια πόδια..
όλη η οθόνη ραγισμένη εσωτερικά....:award:

Όλα μέσα πάλι και επιστροφή στο μαγαζί.
Μου είπαν ότι υπάρχει μια άμεσα διαθέσιμη αλλά πρέπει να σταλεί
πρώτα στα κεντρικά (το γιατί δεν καταλαβαίνω..) και λογικά σε 2 εργάσιμες θα την έχω.

Σήμερα το πρωί ήρθε μήνυμα απο το τμήμα service ότι θα πάει στα κεντρικά
και θα με ειδοποιήσουν για την εξέλιξη.
Κακά αρχίσαμε..γκαντεμιά full..

*Απο το συγκεκριμένο έχω ψωνίσει αρκετές φορές και δεν μου είχε ξανατύχει τέτοια ήττα..
ελπίζω τουλάχιστον να ξεμπλέξω μέχρι την Παρασκευή.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ελπίζω να είναι το τελευταίο σου. Να σου έρθει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ και πλήρως λειτουργική φίλε μου!!!!
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,337
Μια συμβουλή, όταν σας φέρνουν την TV, να την ανοίγετε με τον μεταφορέα παρόντα. 1 λεπτό θα πάρει οπότε παρακαλέστε τον να μείνει μέχρι να βεβαιωθείτε ότι η TV δεν είναι σπασμένη/χτυπημένη. Επειδή πλέον μιλάμε για τηλεοράσεις κοντά στις 50", 'ατυχήματα' κατά την μεταφορά είναι εύκολο να γίνουν.
 

Dimathens

New member
2 October 2012
16
Athens
Gojakla thanx a lot..ναι δεν πιστεύω ούτε μια στο τρις να μου πούνε για επισκευή η λογική λέει για αντικατάσταση..
(η λογική ελπίζω να μην απέχει απο την πραγματικότητα..χαχα)

vertical..έχεις δίκιο,το λάθος ήταν δικό μου γιατί το μαγαζί είναι κοντά και πάω και παραλαμβάνω εγώ..έχω ξαναπάρει οθόνες (μικρότερες)
και γενικώς δν είχα πρόβλημα αλλά ήταν κάτι που το σκεφτόμουν έντονα..
αλλά είπα ξέρεις άστο μωρέ σιγά τι να έχει..και τώρα πακετάκι..τέσπα έπρεπε να το χα σκεφτεί πιο σωστά..ατυχία..

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγώ δλδ που (για να μην χρεωθώ το 30ρι μεταφορικά) ζήτησα να παραλάβω ο ίδιος, έκανα μαμακία????
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,337
Εγώ 50άρα σε αυτοκίνητο ξάπλα δεν βάζω. Αν έχεις φορτηγάκι καλά έκανες. Αν όχι, είναι τζόγος ειδικά αν η τηλεόραση έχει γυαλί....
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγώ 50άρα σε αυτοκίνητο ξάπλα δεν βάζω. Αν έχεις φορτηγάκι καλά έκανες. Αν όχι, είναι τζόγος ειδικά αν η τηλεόραση έχει γυαλί....

OK. Θα ζητήσω μεταφορά. :ernaehrung004:
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Εγώ 50άρα σε αυτοκίνητο ξάπλα δεν βάζω. Αν έχεις φορτηγάκι καλά έκανες. Αν όχι, είναι τζόγος ειδικά αν η τηλεόραση έχει γυαλί....

εσυ δεν την βαζεις ξαπλα.
μεχρι να παει ομως η τηλεοραση στο καταστημα που παρελαβες εσυ,ξερεις ποσες ξαπλες εχει φαει?
δεν υπαρχει περιπτωση στις τεραστιες ποσοτητες τηλεορασεων που ερχονται απ`εξω,να προσεξουν οι μεταφορεις την φορα της καθε τηλεορασης.
οπως τους βολευει τις βαζουν.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,337
εσυ δεν την βαζεις ξαπλα.
μεχρι να παει ομως η τηλεοραση στο καταστημα που παρελαβες εσυ,ξερεις ποσες ξαπλες εχει φαει?
δεν υπαρχει περιπτωση στις τεραστιες ποσοτητες τηλεορασεων που ερχονται απ`εξω,να προσεξουν οι μεταφορεις την φορα της καθε τηλεορασης.
οπως τους βολευει τις βαζουν.

Γι'αυτό και πρότεινα να ανοίγουμε τις τηλεοράσεις παρουσία του μεταφορέα έτσι ώστε η ευθύνη να πάει στο κατάστημα/μεταφορέα. Αν το κάνεις εσύ και την σπάσεις, κλάφτα.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Γι'αυτό και πρότεινα να ανοίγουμε τις τηλεοράσεις παρουσία του μεταφορέα έτσι ώστε η ευθύνη να πάει στο κατάστημα/μεταφορέα. Αν το κάνεις εσύ και την σπάσεις, κλάφτα.

ναι-αυτο ειναι η ασφαλεστερη μεθοδος.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το συγκεκριμένο περιστατικό όμως δεν έχει σχέση με "Σέρβις-βλάβες-επισκευές".

Σπάσιμο λόγω απροσεξίας κατά την μεταφορά είναι.
 

Dimathens

New member
2 October 2012
16
Athens
To σπάσιμο ήταν εσωτερικό, εξωτερικά το γυαλί δεν είχε καμία αλλοίωση πιθανώς να έγινε στην μεταφορά
γιατί να έφυγε έτσι απο εργοστάσιο αποκλείεται εκτός κ άν μιλάμε για αστοχία υλικού..(απίθανο)
Δεν έγινε ούτε καν συζήτηση της περίπτωσης να φταίω εγώ, πράγμα που θα ήταν και άτοπο τελείως.
Το doa που ανέφερε πρίν ο φίλος ισχύει.

*Yperion έβαλα εδώ το θέμα για την εξέλιξη του, άν έχω κάνει λάθος
συγνώμη και αν μπορείτε κάντε μια μεταφορά του νήματος.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Δεν το είπα για να σου κάνω παρατήρηση απλώς να επισημάνω ότι δεν πρόκειται για περίπτωση βλάβης.:ernaehrung004:

Μπορεί να έπεσε κατά την μεταφορά η κούτα και γενικά είναι κάτι που το έχουμε ξαναδεί κάποιες φορές και παλιότερα.
 

Dimathens

New member
2 October 2012
16
Athens
Μόλις παρέλαβα.Έγινε αντικατάσταση η καινούρια είναι ok,
ανοίχτηκε μπροστά στον μεταφορέα μπήκε κ στην πρίζα και όλα έδειξαν normal.
Οπότε τέλος καλό όλα καλά.

Στο μεσοδιάστημα μπορώ να πώς υπήρχε καλή επικοινωνία
και ενημέρωση για το όλο θέμα απο το e-μάγαζο.

Αυτά..ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και ελπίζω
να μην ξαναγράψω στο συγκεκριμένο νήμα :party:
 

MIKermit

New member
12 August 2012
31
Να 'μαστε!!!!
Ενος μηνα (ακριβως) τηλεοραση κ χθες βραδυ χαθηκε η εικονα κ πλεον εχω μονο ηχο...επικοινωνησα με την LG κ μου ειπαν οτι δεν ειναι κατι φυσιολογικο (!!) κ οτι θα με καλεσει ο τεχνικος τους, για την παρουν στα εργαστηρια, εγω απαιτησα νεα συσκευη αλλα δεν το βλεπω...!!! κ τωρα???
 
Last edited:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Και τώρα "τίποτα". Θα την πάρουν από το Service, θα την φτιάξουν, και θα την δουλέψες. Δεν γίνεται κάτι άλλο.
Αν η δουλειά γίνει σωστά και το ανταλλακτικό είναι καλό, θα αντέξει η τηλεόραση σαν να ήταν καινούρια.

Αν η βλάβη είναι όλο το πάνελ, εκεί ή θα σου αλλάξουν μόνο το πάνελ ή θα σου δώσουν καινούρια. Φυσικά είναι ότι σου πουν αυτοί.