Sennheiser HD25-1 II και AKG K550

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ
Sennheiser HD650
Sennheiser HD600
Sennheiser HD25-1 II
Sennheiser PX200-II
AKG K701
AKG K550
AKG K518DJ
AKG K420
SONY XB500

DAC/AMP
FiiO E17

ΠΗΓΕΣ
MacBookPro 17-13
Pc
iPod Photo 30GB FireWire (Εξαιρετική ποιότητα ήχου)
iPod Nano
iPhone4

Eξαιρετικά....!!!
Θα μπορουσες να μας πεις δυο λογια για τα 25 1-ΙΙ σε σχέση με τα 550;
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Απαντώντας στην απορία του φίλου για τα δύο αυτά ακουστικά ανοίγω εδώ νέο thread για να μη μπερδέψουμε τον εξοπλισμό. Τα HD25-1 II και τα Κ550 έχουν περισσότερες διαφορές παρά ομοιότητες. Τα Senn είναι πιό "εύκολα" ακουστικά, παίζουν πολύ ικανοποιητικά έως εντυπωσιακά χωρίς ενισχυτή, ειδικά στις προσεγμένες πηγές: Mac, iPod photo. Ο ήχος τους είναι λες και έχει έλθει κάποιος με πολύ μεγάλα χέρια, έχει πιάσει την ορχήστρα, την έχει φέρει πιό κοντά στα αυτιά του ακροατή και τους έχει πει να παίξουν δυνατά αλλά καθαρά και σε καμία περίπτωση ενοχλητικά σε καμία περιοχή του φάσματος. Κάθε όργανο ηχεί πιό μπροστά, ακούγεται "περισσότερο" sic... Τα Κ550 είναι διαφορετικά. Κατά τη γνώμη μου είναι ανώτερη κατηγορία σε σχέση με τα HD25-1 II. Καλύτερη αίσθηση του χώρου και αέρας στα όργανα, οι χαμηλές είναι εκεί και έντονες, δυνατές ειδικά σε τραγούδια σαν το ForNoOne από το Revolver, όταν όμως ο μπασίστας παίζει με πένα όπως ο Chris Squire ή ο Jon Camp στο The Vultures Fly High εκεί θα τα ήθελα λίγο πιό στιβαρά. Αποκαλυπτικά στη λεπτομέρεια, δεν υπολείπονται στο τομέα αυτό των Κ701 κατά τη γνώμη μου, αλλά δεν ξέρω πόσο υποδεέστερα είναι σε σχέση με τα HD 800 τα οποία διαβάζω ότι είναι ιδιαιτέρως αποκαλυπτικά αλλά δεν τα έχω ακούσει δυστυχώς... Αποδίδουν εξαίσια τα έγχορδα στο Prellude a l'apres-midi d'un faune και στο Daybreak του Ravel αλλά όταν έρχεται η ώρα για τo Nimrod του Elgar πιάνω τα HD600 ...Αν μπορούσα να βάλω στο τσουκάλι του Merlin τα K550 τα HD650 και τα HD600 είμαι περίεργος να ακούσω τι θα έβγαινε...
 
Last edited:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Πως και εχεις και τα hd600 και τα 650? Ποιο πηρες πρωτο? Προτιμας σε γενικες γραμμες το ενα εναντι του αλλου?
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Πήρα πρώτα τα HD600 και μετά τα 650. Δυστυχώς με τον ενισχυτή που έχω τα 650 αποδίδουν ένα ελάχιστο των δυνατοτήτων τους ενώ τα 600 είναι πιό εύκολα στην οδήγηση και έχουν και μια γλύκα στα μεσαία που στερούνται τα 650 με την απόλυτη ουδετερότητά τους. Έχω διαπιστώσει ότι επιλέγω τα ακουστικά με τα οποία θα ακούσω κάθε μέρα με γνώμονα το τι θα ακούσω. Το Hot Rats μου αρέσει να το ακούω με τα 650, τη "Μπανάνα" με τα Κ550, το Court and Spark με τα HD600 ενώ το London Calling με τα Κ701... Και όλα τα παραπάνω τα κάνω μια γύρα με τα HD25-1 II γιατί απλά κάνουν κάθε αγαπημένο άκουσμα απόλαυση.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
αυτο ακριβως νομιζω κ εγω για τα 25 1-ΙΙ ενω ακουγεται οτι ξεφευγουν απο την ουδετερότητα ταυτοχρονα γουστάρεις να τα ακους... αυτη η "μπροστά" παρουσιαση τους μ' αρέσει... ειμαι πολύ περιεργος να ακουσω τα Amperior (αν κ μου φαινεται οτι είναι περισσότερο κινηση μαρκετινγκ κ οχι ουσιας!!!



Τι είναι η "Μπανανα" ;;; -bye-
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Αυτό:

Velvet_Underground_Nico_Andy_Warhol2.jpg


περχαπς?
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Ναι αυτό εννούσα... Έτσι το λέγαμε τότε τέλη δεκαετίας 70 που το πρωτοάκουσα..."Πήγα Music Corner και χτύπησα τη Μπανάνα εισαγωγής..."