Audioline AL-HD022

bilham

Established Member
8 February 2009
150
Γιάννενα
Υπάρχει αυτές τις μέρες μία καλή προσφορά για αυτόν τον αποκωδικοποιητή, από ένα site προσφορών
Αναφέρεται ότι είναι: "ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ MPEG4 FULL HD ό,τι νεότερο υπάρχει τεχνολογικά στην αγορά!"
Επειδή όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτόν;
Ποιον επεξεργαστή έχει; Είναι γρήγορος στις αλλαγές; Δίνει η εταιρεία νέα firmware;
Υποστηρίζει AC3; Είναι καλός σαν media player;

Πάσα βοήθεια δεκτή
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: AUDIOLINE AL-HD022

Αν ισχύει αυτό που αναφέρεται σε κάποιες σελίδες ότι έχει δύο παιχνίδια, έχει ALi.
Περισσότερες πληροφορίες θα έχει ο εισαγωγέας, alfalamda.gr
 

bilham

Established Member
8 February 2009
150
Γιάννενα
Τελικά μετά από τηλεφωνική επαφή με ενημέρωσαν ότι φοράει όντως τον ALi 3801
Και ότι δεν υποστηρίζει Dolby Digital
Τώρα πρακτικά τι σημαίνει αυτό;
Θα πρέπει να κάνω μετατροπή τον ήχο ή μπορώ να τον περάσω στον ενισχυτή και να ακούσω κανονικά;
Και ο 3801 τι λέει; στο site της ALi δεν αναφέρεται
:chinscratch:
 
Last edited by a moderator:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
To 3801 είναι το νέο HD τσιπάκι της ALi.
Τον έχουν αυτός και ο F&U MPFD3469H που θα κυκλοφορήσει στα μαγαζιά το ακόλουθο διάστημα και έχει DD.
O F&U MPF3462H θα είναι με το 3801 αλλά δεν θα έχει dolby, οπότε πιθανόν να είναι κλώνος του HD022.


Θα πρέπει να κάνω μετατροπή τον ήχο ή μπορώ να τον περάσω στον ενισχυτή και να ακούσω κανονικά;
Ως τώρα τα ALi δεν έστελναν από την ψηφιακή έξοδο τα είδη ήχου που δεν υποστηρίζουν, όπως π.χ το DTS. Ίσως το AC3 να το στέλνει, όμως υποθέτω θέλεις να στέλνει και DTS.
 
Last edited by a moderator:

bilham

Established Member
8 February 2009
150
Γιάννενα
Απάντηση: AUDIOLINE AL-HD022

Γίνεται αυτό το πράγμα; Σε μια συσκευή το ίδιο τσιπάκι να υποστηρίζει DD και σε άλλη να μην υποστηρίζει; Και αν γίνεται αυτό δεν μπορεί με κάποιο firmware να αποκτήσει και η άλλη συσκευή αυτή την δυνατότητα;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: AUDIOLINE AL-HD022

Έχουν δοκιμασθεί να αλλαχθούν τα firmware και δεν δούλεψε, ούτε στα ALi ούτε στα Mstar.
Αργότερα μάθαμε ότι βγάζουν διαφορετικές εκδόσεις του επεξεργαστή. Π.χ Το Mstar MSD7818 βγαίνει στην σκέτη έκδοση αλλά και στις L1 και L2.
 
Last edited by a moderator:

bilham

Established Member
8 February 2009
150
Γιάννενα
Μάλιστα, μπέρδεμα η δουλειά.
Τελικά είναι ευκαιρία ή όχι; Στα 29,90 με τα μεταφορικά
Σημειωτέον ότι ο F&U MPFD3469H που ανέφερες παραπάνω διατίθεται από τον Κωτσόβολο στα 39,90
 
Last edited by a moderator:

bilham

Established Member
8 February 2009
150
Γιάννενα
Ως τώρα τα ALi δεν έστελναν από την ψηφιακή έξοδο τα είδη ήχου που δεν υποστηρίζουν, όπως π.χ το DTS.

Ενδεχομένως όμως να γίνεται αυτό με αυτά τα νέα τσιπάκια;
 
Last edited by a moderator:

bilham

Established Member
8 February 2009
150
Γιάννενα
Απάντηση: AUDIOLINE AL-HD022

Δηλαδή μια δοκιμή θα μας πείσει. Αλλά ο εισαγωγέας ( ή μήπως κατασκευαστής; ) λέει ότι θα αρχίσει τις παραδόσεις από τις 10-10-12. Εκτός αν έχουν κυκλοφορήσει ήδη στην αγορά κάποια κομμάτια και ξέρει κάποιος να μας πει κάτι συγκεκριμένο...
 

dionisis71

New member
12 October 2012
9
Παιδιά καλησπέρα,

πρώτο μου post και προβλημα :huh2:

Αγόρασα τον AL-HD022 από εδώ http://www.goldendeals.gr/deals/24euros-apokodikopoiitis-audio-line

Η τηλεόραση που θα τον χρησιμοποιήσω είναι μια παλιά CRT. Η τηλεόραση έχει RF και scart. Συνδεσα τον αποκωδικοποιητή σύφωνα με τις οδηγίες (RF) και δεν μου εμφανίζει καθόλου το menu. Το δοκίμασα σε 2 διαφορετικές τηλεοράσεις (CRT με RF) και είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

1) Μήπως επειδή ο αποκωδικοποιητής είναι HD και η τηλεόραση μου είναι CRT για αυτό 'εχω πρόβλημα..;

2) Μήπως αν αγοράσα scart και δοκιμάζα πάλι, θα είχα διαφορετικό αποτέλεσμα;

3) Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικός;

και τον περίμενα πως και πως..

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

dionisis71

New member
12 October 2012
9
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μερικά avi παιζουν χωρίς ήχο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω στον audioline ή πρέπει να κάνω κάποιο convert στο αρχείο και με ποιο πρόγραμμα;

Ευχαριστώ


Επεξεργασία: μόλις τώρα είδα κάποιο sticky για μετατροπή ήχου, αυτό πρέπει να χρησιμοποιήσω;
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Όπως είπε ο bilham στο μήνυμα #3, ο δέκτης δεν υποστηρίζει ήχο AC3. Λογικά AC3 έχουν τα βιντεο που έχεις. Πρέπει λοιπόν να μετατρέψεις το AC3 σε ΜΡ3 (ίσως παίζει και AAC). Ο οδηγός που βρήκες σου κάνει αν και το MeGUI δεν είναι και το ευκολότερο πρόγραμμα αν δεν έχεις ξανά-ασχοληθεί με το "σπορ"
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Παιδιά καλησπέρα,

πρώτο μου post και προβλημα :huh2:

Αγόρασα τον AL-HD022 από εδώ http://www.goldendeals.gr/deals/24euros-apokodikopoiitis-audio-line

Η τηλεόραση που θα τον χρησιμοποιήσω είναι μια παλιά CRT. Η τηλεόραση έχει RF και scart. Συνδεσα τον αποκωδικοποιητή σύφωνα με τις οδηγίες (RF) και δεν μου εμφανίζει καθόλου το menu. Το δοκίμασα σε 2 διαφορετικές τηλεοράσεις (CRT με RF) και είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

1) Μήπως επειδή ο αποκωδικοποιητής είναι HD και η τηλεόραση μου είναι CRT για αυτό 'εχω πρόβλημα..;

2) Μήπως αν αγοράσα scart και δοκιμάζα πάλι, θα είχα διαφορετικό αποτέλεσμα;

3) Υπάρχει περίπτωση να είναι προβληματικός;

και τον περίμενα πως και πως..

Ευχαριστώ
Είσοδοι: RF (καλώδιο κεραίας)
Έξοδοι: 1xHDMI, 1xScart, 1xUSB, 1xCoaxial (ήχου)
Μάλλον αυτά που γράφει στο site εννοείς. Αυτά όμως σημαίνουν ότι έχει έξοδο κεραίας μόνο για να μεταφέρεις το σήμα της κεραίας για τα αναλογικά κανάλια στην τηλεόραση σου. Δεν μεταφέρει όμως εικόνα ή ήχο έτσι. Εικόνα και ήχο μόνο από HDMI, Scart, Coaxial (ήχου).
 
Last edited by a moderator: