Συζήτηση περί ενδεχόμενης υπηρεσίας pvr από τον ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου

Status
Not open for further replies.

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,343
Ένα 'πουλάκι' μου είπε ότι έρχεται νέος αποκωδικοποιητής... Μένει να επιβεβαιωθεί.
 

dimx2

Senior Member
29 December 2006
504
Chania
Re: Ote Tv Kaonmedia HD

καινούριος ή ο ίδιος με εσωτερικό σκληρό?
 
Last edited by a moderator:

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
Re: Ote Tv Kaonmedia HD

Εγω παλι γιατι νομιζω πως ήρθε η ώρα να βγει και δεκτης με σκληρο; Ακουσε κανεις κατι νεωτερο;
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,153
Τήνος / Ελλάς
Re: Ote Tv Kaonmedia HD

PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!PVR!
 

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
Re: Ote Tv Kaonmedia HD

Πλακα κανεις μαλλον ετσι;;; Θα βγει ή απλα το φωναζεις πως το θελουμε για να ερθουμε και εμεις επιτελους στον ΟΤΕ;
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,343
Re: Ote Tv Kaonmedia HD

Ναι, λένε ότι θα έχει PVR. Εξάλλου και θέμα απλής λογικής είναι. Πόσο ακόμα;
 

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
Re: Ote Tv Kaonmedia HD

Επειδη ειναι καιριο το θεμα που συζητάμε για τον δεκτη με σκληρο δισκο και δυνατοτητες PVR, και σε μια αλλη κουβέντα ειχε ειπωθεί πως θα αργήσει μπορει και πανω απο εξάμηνο να γινει κατι τετοιο (μου το ειχανε πει και εμενα στο τηλεφωνο πριν απο 1 μηνα περιπου), θα ηταν καλο να επιβεβαιωθεί απο καπου. Προσωπικά γνωριζω πανω απο 10 ατομα που περιμενουμε να αρχισει το PVR στον ΟΤΕ για να φυγουμε απο την ΝΟΒΑ. Αν οντως γινει κατι τετοιο (ευχης εργον) τοτε οντως πιστευω πως η ΝΟΒΑ θα εχει προβλημα. Πολυς κοσμος περιμενει...πολυς κοσμος....
 

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
Re: Ote Tv Kaonmedia HD

Μολις επικοινώνησα με το τεχνικό τμημα και το τμήμα εξυπηρετησης πελατών και ρώτησα για pvr δέκτη και μου ειπανε πως στην κυριολεξία γίνεται χαμός απο αιτήματα εν δυνάμει συνδρομητών που επιθυμούν να γινουν συνδρομητές στον ΟΤΕ με την προυπόθεση πως θα υπαρχει pvr. Εαν ειναι ήδη 200 ημερησίως που εγγράφονται δεν ειναι δυσκολο να φανει ποσους θα χάσει η ΝΟΒΑ εαν κανει πως βγάζει ο ΟΤΕ pvr. Η απάντηση ήταν πως ειναι σε φάση δοκιμών και έρευνας. Τώρα τι μπορει να σημαινει αυτό και πως μπορει να μεταφραστεί δεν ξέρω. Εφοσον μου το ειπανε απο το τηλεφωνο μαλλον ψιλοανακοινωσιμο το κόβω αλλιως δεν θα μου ελεγαν τιποτε ή θα έλεγαν πως δεν υπαρχει καποια ενημέρωση.....ο πεινασμένος pvr ονειρευεται. Αργησαν παντως αρκετά.
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,840
Αττικό βουνό
Απάντηση: Re: Ote Tv Kaonmedia HD

Μολις επικοινώνησα με το τεχνικό τμημα και το τμήμα εξυπηρετησης πελατών και ρώτησα για pvr δέκτη και μου ειπανε πως στην κυριολεξία γίνεται χαμός απο αιτήματα εν δυνάμει συνδρομητών που επιθυμούν να γινουν συνδρομητές στον ΟΤΕ με την προυπόθεση πως θα υπαρχει pvr. Εαν ειναι ήδη 200 ημερησίως που εγγράφονται δεν ειναι δυσκολο να φανει ποσους θα χάσει η ΝΟΒΑ εαν κανει πως βγάζει ο ΟΤΕ pvr. Η απάντηση ήταν πως ειναι σε φάση δοκιμών και έρευνας. Τώρα τι μπορει να σημαινει αυτό και πως μπορει να μεταφραστεί δεν ξέρω. Εφοσον μου το ειπανε απο το τηλεφωνο μαλλον ψιλοανακοινωσιμο το κόβω αλλιως δεν θα μου ελεγαν τιποτε ή θα έλεγαν πως δεν υπαρχει καποια ενημέρωση.....ο πεινασμένος pvr ονειρευεται. Αργησαν παντως αρκετά.
Δεν εχουν αργήσει καθόλου.Σε λίγο κλείνουν 1 χρόνο και εχουν κανει όσα δεν κάνανε οι αλλοι σε 10....
 

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
Re: Ote Tv Kaonmedia HD

Σωστο και αυτό. Απλά δεν νομιζω πως θα κοστιζε πολλά περισσότερα να υπηρχε και αυτό αφου ειχε φανει πως μια δορυφορική πλατφορμα "δουλευει" καλύτερα και με εναν pvr δεκτη.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Συζήτηση περί ενδεχομένου κυκλοφορίας δέκτη pvr από την ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου

Έχετε υπόψη σας τι χρειάζεται για να στηθεί και να λειτουργήσει μια τέτοια πλατφόρμα ??????

Δεν είναι όλα τόσο εύκολα όσο νομίζετε.....

Αν κάποια στιγμή μπορέσουμε θα πάρουμε μια συνέντευξη από κάποιον αρμόδιο (ΟΤΕ ή Νοβα) για να καταλάβετε....πόσο εύκολο ΔΕΝ είναι ....
 

harris23

Senior Member
1 April 2011
429
Re: Συζήτηση περί ενδεχομένου κυκλοφορίας δέκτη pvr από την ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου

Δεν διαφωνω καθολου κυρίως γιατι δεν γνωριζω και σε καμια περιπτωση δεν το παιζω παντογνωστης...ισα ισα που ρωταω συνεχως για κατι που δεν γνωριζω. Απλα σκεφτομαι πως δεν εχει καμια διαφορα εαν λανσαριστει ενας δεκτης χωρις σκληρο με εναν δεκτη με σκληρο δισκο που διαφοροποιει αυτο την ροη του προγραμματος. Δηλαδη αλλιως στηνεται μια δορυφορικη πλατφορμα οταν δεν εχει στον εξοπλισμό της δεκτη με σκληρο και αλλιώς οταν περιλαμβανεται δέκτης pvr?
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,153
Τήνος / Ελλάς
Re: Συζήτηση περί ενδεχομένου κυκλοφορίας δέκτη pvr από την ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου

Ένας δέκτης pvr ή με σκληρό δίσκο θα έδινε μεγάλο πλεονέκτημα στον ΟΤΕ.
 

parapente

Established Member
12 June 2010
239
Re: Συζήτηση περί ενδεχομένου κυκλοφορίας δέκτη pvr από την ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου

Ας έδιναν τουλάχιστων την δυνατότητα στο δέκτη να δουλέψει με χρονοδιακόπτη (να ανοίγει μόνος του σε ώρα που θα ρυμθίσω και μα κλείνει μέτα από κάποια ώρα που θα ορίσω) και ας μην έχει σκληρό δίσκο ή pvr, Ο χρονοδιακόπτης νομίζω είναι κάτι πολύ πιο εύκολο από το pvr.
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,343
Re: Ote Tv Kaonmedia HD

Μολις επικοινώνησα με το τεχνικό τμημα και το τμήμα εξυπηρετησης πελατών και ρώτησα για pvr δέκτη και μου ειπανε πως στην κυριολεξία γίνεται χαμός απο αιτήματα εν δυνάμει συνδρομητών που επιθυμούν να γινουν συνδρομητές στον ΟΤΕ με την προυπόθεση πως θα υπαρχει pvr. Εαν ειναι ήδη 200 ημερησίως που εγγράφονται δεν ειναι δυσκολο να φανει ποσους θα χάσει η ΝΟΒΑ εαν κανει πως βγάζει ο ΟΤΕ pvr. Η απάντηση ήταν πως ειναι σε φάση δοκιμών και έρευνας. Τώρα τι μπορει να σημαινει αυτό και πως μπορει να μεταφραστεί δεν ξέρω. Εφοσον μου το ειπανε απο το τηλεφωνο μαλλον ψιλοανακοινωσιμο το κόβω αλλιως δεν θα μου ελεγαν τιποτε ή θα έλεγαν πως δεν υπαρχει καποια ενημέρωση.....ο πεινασμένος pvr ονειρευεται. Αργησαν παντως αρκετά.

Φάση δοκιμών κι έρευνας είναι συνήθως όταν υπάρχει ένας αποκωδικοποιητής που δοκιμάζουν (ή παραπάνω από ένας) και γίνονται όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι ώστε να 'κουμπωθεί' πάνω στη δορυφορική πλατφόρμα ενός παρόχου. Δοκιμάζεται, γίνεται finetuning, διορθώνονται bugs μέσω f/w κλπ. Δεν μπορούν να πάρουν κάτι φασόν και να το ρίξουν στην αγορά έτσι. Ο ΟΤΕ αυτή τη στιγμή τρέχει με ασύλληπτους ρυθμούς στο θέμα της δορυφορικής πλατφόρμας, δεν έχει αργήσει καθόλου. Σκέψου επίσης ότι δεν μπορείς να ρισκάρεις με κάτι στην αγορά. Δεν μπορεί πχ να προμηθευτείς κάτι ακριβό όταν δεν έχεις σιγουρέψει έναν Χ αριθμό συνδρομητών.
 
Last edited:

dream21

Senior Member
17 December 2007
348
Re: Συζήτηση περί ενδεχομένου κυκλοφορίας δέκτη pvr από την ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου

Μέχρι το καλοκαίρι του 2013 no PVR.
 

teodgeor

AVClub Enthusiast
10 December 2006
708
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Συζήτηση περί ενδεχομένου κυκλοφορίας δέκτη pvr από την ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου

Για να το γραφεις ετσι απλα, πρεπει να εισαι καλα ενημερωμενος....
 
Last edited by a moderator:

dream21

Senior Member
17 December 2007
348
Re: Συζήτηση περί ενδεχομένου κυκλοφορίας δέκτη pvr από την ΟΤΕ TV μέσω δορυφόρου

Υπομονή για το PVR θα έρθει και η σειρά του από το 2013.
Οι προτεραιότητες είναι άλλες αναμείνατε στο ακουστικό σας μέχρι τέλος του χρόνου :)
 
Last edited by a moderator:
Status
Not open for further replies.