ΤΑΙΝΙΕΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Γειά -bye- σας παιδιά και πάλι.Σύνδεσα το λάπτοπ μου με sony w2000 με καλώδιο svideo.Είδα κάποιες ταινίες ίντερνετ που έχω κατεβάσει ποιότητας axxo και μπορώ να πω πως η εικόνα ήταν συμπαθητική, έχανε λίγο το μαύρο του.Όταν παίζω ταινίες με το media player δείχνει μακρόστενα (604 epi 252 pixels),ενώ όταν παίζω με το powerdvd γεμίζει η οθόνη αλλά χάνει σε ποιότητα.Και ερωτώ τώρα εαν κάνω σύνδεση DVI>HDMI θα έχω καλύτερη εικόνα για τις συγκεκριμένες ταινίες?Εν τω μεταξύ η κάρτα γραφικών μου είναι GEFORCE 6800(256MB).Εάν κάνω εγατάσταση το powerstrip θα έχω ακόμη καλύτερη εικόνα?
 

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Με DVI>HDMI θα έχεις ασύγκριτα καλύτερη ποιότητα, ότι και να βλέπεις. Το powerstrip είναι για να ρυθμίζεις ακριβώς την ανάλυση του υπολογιστή στην ανάλυση της οθόνης σου. Να προτιμάς να κατεβάζεις ταινίες σε HD φορματ αν θέλεις την καλύτυερη ποιότητα εικόνας. Τέτοιες μπορείς να βρεις στο site www.mininova.org σε συνδυασμό με το πρόγραμμα μTorrent.
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Mπήκα στο mininova και σε κάθε ταινία γράφω δίπλα hd.Μoυ έβγαλε ολες τις ταινίες σε format hd.Παρατηρώ ότι είναι κάθε ταινία αποτελείται απο πολλά gb.Έτσι δεν είναι?Οταν κατεβάζω με μtorrent πρέπει να έχω απενεργοποιημένο το firewall?Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να μην απενεργοποιώ το firewall?Υπόψιν σαν firewall έχω το zone alarm..
 
Last edited:

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Οχι αλλα στο μοντεμ σου θα πρεπει να ανοιξεις μια "πορτα" η αλοιως port forward ετσι ωστε να μπορει το mtorrent να επικοινωνει με τον υπολογιστη σου καλω αυτη η πορτα να ειναι μεγαλο νουμερο πχ 30350!-bye-
 

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
To μTorrent Κατά την εγκατάσταση προτείνει μια πόρτα αν θυμάμαι καλά. Χρησιμοποίησε αυτήν. Φτιάξε έναν κανόνα στο firewall που να επιτρέπει την πρόσβαση στο μTorrent. Εγώ έχω Norton Internet Security και δουλεύει χωρίς πρόβλημα
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Θα το κοιτάξω και θα σας πω.Αν και έτσι δε μου έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.Θα προσπαθήσω να κατεβάσω σήμερα ταινία hd 720p γιατί για 1080 βλέπω την κάρτα μου χλωμή(geforce 6800 256mb) για να την παίζει.
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Προσπάθησα να κατεβάσω ταινίες hd 720ρ με το μtorrent μερικές τις κατεβάζει αλλά μερικές τις κατεβάζει με χαμηλή ταχύτητα 30kb/s και το βελάκι είναι κόκκινο!Επίσης είναι seeds0(0) και peers 11(18) για παράδειγμα.Μήπως επειδή το
seeds είναι 0?
 

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Re: Απάντηση: ΤΑΙΝΙΕΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ

Προσπάθησα να κατεβάσω ταινίες hd 720ρ με το μtorrent μερικές τις κατεβάζει αλλά μερικές τις κατεβάζει με χαμηλή ταχύτητα 30kb/s και το βελάκι είναι κόκκινο!Επίσης είναι seeds0(0) και peers 11(18) για παράδειγμα.Μήπως επειδή το
seeds είναι 0?

Ακριβώς για αυτό. Seeders είναι τα άτομα από τα οποία κατεβάζεις την ταινία. Όσο περισσότεροι είναι αυτοί τόσο μεγαλύτερη η ταχύτητα σου. 0 σημαίνει κανένας, άρα δεν κατεβάζεις. Διάλεγε όσο μπορείς αρχεία με πολλούς seeders.
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
Η ταχυτητά μου είναι 1024.Για να κατεβάσω μια ταινία 720ρ ή 1080ρ θα θέλει καμιά μέρα ή κανά διήμερο αντίστοιχα.Πιστεύω να αξίζει τον κόπο έστω και στα 720Ρρ έτσι δεν είναι?.Ευχαριστώ πάντως...
 

boltsis

Senior Member
11 April 2007
445
ΛΑΡΙΣΑ
A κάτι άλλο.Κατεβάζω τωρα το miami vice 1080p.Στην αρχή παρόλο που το seeds ήταν 0(3) κατέβαζε με μπλε το βελάκι.Τώρα βλέπω πως είναι 2(4) και κατεβάζει με κόκκινο βελακι.Κατεβάζει τώρα ,τι γίνεται?
 
Last edited: